Przekręt roku: zebrali milion dolarów na obudowę do iPhone’a. Obudowy nie będzie, pieniędzy też

News/Sprzęt 20.03.2017
Przekręt roku: zebrali milion dolarów na obudowę do iPhone’a. Obudowy nie będzie, pieniędzy też

Idea była świetna. Popslate miało służyć jako obudowa do iPhone’a z zapasowym akumulatorem i wyświetlaczem e-ink. Niestety firma, która ją tworzyła właśnie zbankrutowała i nie zwróci wspierającym z Indiegogo ani dolara.

Każdy z nas odblokowuje ekran telefonu najpewniej kilkadziesiąt razy dziennie, aby sprawdzić godzinę i powiadomienia. Krótki czas, a wyciska z akumulatora bezcenną energię. Czy nie byłoby świetnie mieć do dyspozycji dodatkowy ekran do takich krótkich zerknięć?

Właśnie z takiego założenia wyszli twórcy Popslate, których pomysł tak spodobał się ludziom, że pośpieszyli ze wsparciem ich kampanii na Indiegogo.

Popslate zebrało 1,1 mln dol. – 1371 proc. zakładanej kwoty minimum

Przypomnijmy, kwota minimalna oznacza, że akurat tyle pieniędzy jest potrzebne do wykonania produktu i wysłania go do wspierających. Tu udało się nawet zebrać 13 razy więcej!

Co zawiodło? Obudowa nie przeszła procesu certyfikacji Apple

Popslate jest wykonane z plastiku i włókna szklanego. Te drugie nadają obudowie formę i twardość, ale również blokują sygnał radiowy, który jest dość istotnym szczegółem, jeśli nie chcemy mieć cegły zamiast telefonu.

Przeprojektowanie prototypu, wykonanie testów, certyfikacja – to wszystko trzeba byłoby robić od początku. Niestety skończyła się kasa i firma zbankrutowała.

Wspierający z Indiegogo nie dostaną swoich pieniędzy, nie ma z czego zwracać wsparcia.

Czego uczy nas ta sytuacja? Zwłaszcza hardware’owe projekty powstające dzięki zbiórkom społecznościowym są obarczone kolosalnym ryzykiem. Firma może zbudować projekt waszych marzeń albo równie dobrze rozmyć się jak sen na jawie.

Ciekawym przypadkiem na mapie społecznościowego finansowania jest polski Neuroon, który zebrał 400 tys. zł na Kickstarterze. Początkowe założenia tego produktu okazały się błędne, ale społeczność wspierających zaakceptowała zmiany i dłuższy czas oczekiwania. Wspierający Popslate nie dostali takiej szansy.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Mysza

  Przekręt byłby, gdyby dali dyla z kasą. Z opisu nic takiego nie wynika.

 • Namar Okmar

  „Te drugie nadają obudowie formę i twardość, ale również blokują sygnał radiowy” Czy to nie było wiadome dużo przed projektem i nie było można zastosować włókna węglowego? Brzmi jak porażka z własnej głupoty, albo zaszyty przekręt (teraz będę snuł teorie spiskowe) zaplanowali sobie od razu, że wykorzystają materiał, który nie przejdzie certyfikacji z racji swoich właściwości a za ten wspaniały prototyp wypłacili sobie zacne premie, dalej można myśleć, że powstanie nowa firma na gruzach starej już z dobrym modelem, która nie będzie musiała nic wysyłać wspierającym.

 • Apollion

  Tak naprawdę to nie wiadomo co się stało z pieniędzmi.

 • http://teoriakursora.com/ Tomek Sosnowski

  Znowu tytuł wprowadza w błąd…

 • Mateusz Nowak

  Moim zdaniem wynika jasno. Zebrali kilkanaście razy więcej niż potrzebowali i nie starczyło im na jedno przeprojektowanie obudowy. Wał oczywisty tu jest.

 • nofink

  Znow fatalny tytul :(

 • Mateusz Nowak

  W którym miejscu?
  W tym, że zebrali milion na obudowę?
  Czy w tym, że obudowy nie będzie?
  A może w tym, że pieniędzy również?

 • Danax

  Więc kolega Karol powinien o tym napisać a nie bronić w treści wpisu tych oszustów.

 • @gracjangk

  Ale trzeba przyznać że filmik promujący zalinkowany w tekście jest świetny.

 • YY

  Każdy crowdfunding to przekręt, więc proszę przestańcie promować ten shit na łamach waszego serwisu.

  PS
  Nie mogę ukryć złośliwej satysfakcji, że padło na fanów kompletnie bezsensownego w smartfonach E-Ink i ogólnie pakowania telefonu w paskudne case-y, zwłaszcza te pogrubione koszmarki z ekstra bateriami:)

  Po to iPhone jest idealny, żeby nic do niego nie dodawać:)

 • Rogi

  Raz coś „wsparłem” na Indiegogo i dostałem produkt, ale oczywiście też się przedłużyło. Czy ktoś w ogóle zrobił już coś w obiecanym początkowo czasie? Tutaj już chyba mało kto wierzył, że się doczeka. Ja już raczej nigdy więcej się tym nie zainteresuję. Masa ludzi wspierających już się na tym sparzyła.

  Coraz częściej biorą się za to ludzie, którzy nie mają pojęcia o biznesie. Dostali pieniądz i myślą, że teraz każdy z pocałowaniem ręki im to zrobi, a realia rynkowe są inne. Sam się z tym spotkałem.

 • Nick35

  iPhone idealny? W którym miejscu?

 • driv3r80

  Taka moda ostatnio na spidersweb . Pomijam „chwytliwe tytuły”i nie czytam – w tym przypadku się nie udało:(

 • Webmajster

  Ja tam bym dodał jacka 3.5mm. Ale wiem że Apple musiało go usunąć żeby uzyskać wodoodporność.
  Szczególnie patrząc na Xperię Z Ultra, z 2013 roku. Albo Xperię Z3+, która jest dodatkowo cieńsza ;)

  Rozumiem jednak ludzi którzy chcą jakiś case na telefon. Mnie by doprowadziło do szewskiej pasji jakby telefon położony na płaskim stole nie chciał leżeć stabilnie przez wystający aparat.

 • Wiesław Juskowiak

  Każdy iPhone jest idealnym iPhonem. Nie ma bardziej idealnego iPhone’a od iPhone’a. ;)

  Jednak rozumiem ten argument. Możemy toczyć spory o piękno i estetyzację życia, ale to nie zmieni faktu, że iPhone (i każdy inny twór z najwyższej półki) jest w pewnym sensie dziełem i to w dodatku dziełem skończonym, zaprojektowanym do użytku takim jakim go otrzymujemy. Każdy jeden case, bumper, folia są policzkiem wymierzonym w projektanta.

 • Mysza

  To jest domniemanie. Umieszczone w tytule, zahacza o pomówienie. Nie bronię nikogo konkretnego, a zasadę.

 • MrVik

  „Każdy iPhone jest idealnym iPhonem. Nie ma bardziej idealnego iPhone’a od iPhone’a. ;)” – masz rację, ale tylko wtedy, gdy mówimy o najnowszym iPhonie, bo przecież każdy iPhone jest idealny dopóki nie pojawi się jego następca – jeszcze „bardziej idealny” iPhone ;-) Idąc tym tokiem rozumowania można zaryzykować twierdzenie, że idealny iPhone jeszcze się nie pojawił na rynku i dopiero ostatnia generacja iPhona będzie idealna ;-)

 • MrVik

  Ale czy to nie o to chodzi w crowdfundingu, że masa ludzi z dużym ryzykiem inwestuje w ciekawy projekt, ale pojedynczy inwestor ryzykuje niewielką kwotę, więc straty ponosi małe? Na tym polega wspaniała idea crowdfundingu, że przeważnie młodzi ludzie z nowatorskimi pomysłami dostają szansę na ich realizację. Idąc po kredyt do banku lub szukając pojedynczego dużego inwestora pewnie nic by nie uzbierali.
  Nie sądzę, że zapaleńcy zbierający kasę na swój (i wielu osób) wymarzony projekt, specjalnie go zawalają. Po prostu nie dają rady, bo nie mają doświadczenia, wystarczającej wiedzy, czegoś nie przewidzieli itp. Co innego gdyby zebrali kasę i się z nią ulotnili.

 • Luigi32

  Samsung Galaxy S5 był wodoodporny (IP67) a jakoś miał mini jacka, ergo jedno z drugim na dzień dzisiejszy nie ma wiele wspólnego. To tylko taki marketingowy bełkot Apple aby swoich wyznawców ubrać w ich bezprzewodowe słuchawki za 1000 zł.

 • Adam Tomaszewski

  Projekt był niedoszacowany i tyle .

 • Diamentowa J

  Śliskie te cholery :P dlatego etui niestety jest potrzebne. Swojego tez niechętnie wsadzilam w case ale co zrobić,bok już obity a to szpeci jeszcze bardziej niż case. Kupiłam ładny skórzany elegancki,cieniutki bez jakiś wodotrysków i jest dobrze. Wole to niż zbierać części z chodnika :D

 • Diamentowa J

  W każdym,ale to już kwestia gustu.
  Każdemu odpowiada i podoba się co innego.Nie powinno się tego kwestionować.

 • Webmajster

  Obie wymienione Xperie sprzed kilku lat mają jacka i są wodoodporne. To taki sarkazm był.

 • Krzepki Harry

  Jeżeli są policzkiem, to ja leję po pysku projektantów równo (akurat nie iPhona, ale co tam) :)
  Kilka dni temu mój sprzęt zaliczył ostrą glebę, gdyby nie dodatkowa obudowa byłby płacz i zgrzytanie zębami :-]

 • Diamentowa J

  Nie oszukujmy się,wszystko tak naprawdę jest gownem czy to android czy iOS czy Sony czy Samsung czy iPhone lub jeszcze co innego. Nie ma niczego co byłoby idealne. Kłótnie użytkowników różnych firm czy systemów są naprawdę żałosne bowiem wiadomo ilu ludzi tyle opinii każdemu odpowiada co innego,dlaczego niektórych tak strasznie to boli tego nie potrafię zrozumieć. Mi osobiście iPhone bardzo się podoba,bardzo dobrze mi się z niego korzysta ale równie bardzo lubię Sony i androida obydwie firmy oraz obydwa systemy maja swoje wady i zalety

 • Tomek Niewinnian

  nie za wcześnie? dopiero marzec, ale tytuł się klika

 • Szemot

  Co zawiodło?
  Tusk/Apple*

  *niepotrzebne skreslić

 • Kamil Pietruk

  „Każdy z nas odblokowuje ekran telefonu najpewniej kilkadziesiąt razy dziennie, aby sprawdzić godzinę i powiadomienia. Krótki czas, a wyciska z akumulatora bezcenną energię. Czy nie byłoby świetnie mieć do dyspozycji dodatkowy ekran do takich krótkich zerknięć?”
  I właśnie dlatego mam Apple Watch’a. I problem z głowy ;)

 • Kamil Pietruk

  Usunęli jacka żeby mięć więcej miejsca wewnątrz telefonu, to był główny powód.

 • Aleksander Pawłowski

  Cyt. „Każdy z nas odblokowuje ekran telefonu najpewniej kilkadziesiąt razy dziennie, aby sprawdzić godzinę i powiadomienia. Krótki czas, a wyciska z akumulatora bezcenną energię. Czy nie byłoby świetnie mieć do dyspozycji dodatkowy ekran do takich krótkich zerknięć?” Doprawdy rozbawił mnie ten fragment artykułu. To jak wymyślanie koła na nowo. Na Samsungach (i nie tylko) tę funkcję pełni Always On Display i jest znany od dwóch generacji telefonów tego producenta. Gdyby Apple zechciał skorzystać z pomysłów swojego konkurenta (oraz ładowania indukcyjnego) to ten cały projekt obudowy nie byłby potrzebny no i nie „wylożyłby ” się na certyfikacji Apple. Swoją drogą czemu jest ona konieczna żeby stworzyć akcesorium dla iPhone’a?

 • broiniac

  Pensja o jedno zero więcej nakazuje przyzwoitość potrafi wysuszyć każdy budżet.
  „Ale hej – tym razem na pewno się uda, zresztą i tak zebraliśmy 14 razy więcej, niż potrzebowaliśmy!”.

 • broiniac

  Nie wiem, czy 14-krotne niedoszacowanie to jeszcze niedoszacowanie, czy już robienie z klienta (nas!) idiotów.

 • LuckyOne

  Mam Yotaphone i nie wyobrażam sobie już smartfona bez e-inka. :)

 • Nicker

  W żadnym , iPhone to paskuda pod każdym względem

 • YY

  Mam iPhone , ale wciąż uważam, że wszystko poza AMOLEDem to shit :)

 • LuckyOne

  LOL, przecież ja mam Amoleda.

 • YY

  A ja jestem zły i małostkowy dlatego cieszę się, że sąsiadowi się noga powinęła, gdyż go nie lubię za jego poglądy:)

 • YY

  W rezerwacie :D

 • YY

  stąd ten nick?

 • LuckyOne

  ??

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement