Odbicie – złapane smartfonem #5

Akcja partnerska/Foto 17.03.2017
Odbicie – złapane smartfonem #5

W piątej odsłonie naszego projektu tworzonego we współpracy z Samsungiem i Tookapic postanowiłem wykonać autoportret. Lub jak kto woli – selfie.

To już piąte zdjęcie w naszym projekcie!

Każdego dnia dzielę się z wami jedną fotografią, którą wykonałem tego konkretnego dnia smartfonem Samsung Galaxy A5 2017.

Przyznam, że uwielbiam podwójne ekspozycje. Jest to specjalna forma fotografowania, gdzie jedna klatka jest naświetlana dwa razy. Ten efekt był szczególnie ciekawy w czasach analogowych, natomiast w dobie cyfry jest uzyskiwany w zdecydowanej większości w postprocesie, a więc stracił sporo magii.

I choć dzisiejsze zdjęcie wygląda jak podwójna ekspozycja, to jest pojedynczą klatką. Jest to autoportret wykonany przez szybę galerii handlowej, za którą widać jej wnętrze.

Kadr tego typu jest w istocie bardzo prosty do wykonania. Wszystko, co trzeba zrobić, to poczekać na dobre światło. Im jest jaśniej, tym łatwiej uzyskać ciekawe odbicia. W powyższej fotografii widać de facto trzy plany. Mamy wnętrze galerii, moją sylwetkę w szybie, a także odbicie budynków znajdujących się za mną.

Kadry tego typu dobrze wyglądają w czerni i bieli

Odcienie szarości potęgują wrażenie dezorientacji w tego typu kadrach. Dodatkowo czerń i biel podkreślają geometryczne struktury, dlatego zdecydowałem się na usunięcie koloru.

lightroom-5

 

Tym razem edycję zdjęcia przeprowadziłem na komputerze, w Lightroomie. Przełączyłem się w tryb czarnobiały, a następnie zdecydowanie podbiłem kontrast. Przygasiłem światła (Hightlights), aby pokazać więcej szczegółów w ciekawej strukturze u góry zdjęcia. Delikatnie rozjaśniłem jasne partie (Whites), aby zdjęcie nie zrobiło się zupełnie płaskie. Całość dopełniłem przyciemnieniem cieni (Shadows), by uzyskać bardziej wyrazisty efekt.

Kolejne zdjęcie jutro, a w międzyczasie zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na Tookapic.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Kazmirz

  Najlepsze z dotychczasowych

 • zmierzch

  Nie wiem dlaczego ale przypomniało mi, że niedługo premia Ghost in the Shell.

 • haXen

  Efekt! końcowy swietny, ale nieosiągalny zwykłym pstryknieciem fotki. Strasznie drażni mnie ta ingerencja w każde foto. Publikuj prawdziwe możliwości aparatu, a nie naciągane retusze.

 • Morski Morświn

  Dobrze że mu ciupagi nie było widać w tym odbiciu bo po takim tytule to wszystkiego można się spodziewać

 • xxxxx

  Świetna praca.

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  Pozwól, że w moim projekcie sam zdecyduję, jakie zdjęcia opublikuję. Zdjęcia bez edycji też pewnie się pojawią, ale tym razem wolałem po obróbce.. Dodałem do wpisu oryginalne foto dla podglądu.

 • Marcin

  Rewelacyjny efekt :)

 • Merdyl

  Świetne foto :) Coraz bardziej się przekonuje do tego telefonu. Za 3 miesiące mi się kończy umowa w Plusie, więc może sobie go sprawie na przedłużenie :) IP 68 też robi swoje ;)

 • wajdzik

  Zdjęcie było robione z włączonym HDRem? Na oryginalnym zdjęciu widać specyficzną poświatę wokół postaci.

  No i rozumiem, że akcja reklamowa, ale telefon na tym zdjęciu wygląda tragicznie. Może gdyby był w czarnym skórzanym pokrowcu to lepiej by to wyglądało, ale w tej chwili psuje bardzo ciekawy efekt.

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  Tak, to było w trybie HDR.
  A co do telefonu – telefon, jak telefon. ;)

 • Xxv

  Najlepiej je usuń i po dwóch problemach.

 • Agnieszka

  Witam. Od jakiegoś czasu śledzę serwis foto spidersweb, ze względu na planowany zakup aparatu fotograficznego. Ponieważ nie ma forum, postanowiłam napisać w/w post w celu zapytania Pana Marcina jaki poleciłby Pan aparat fotograficzny ogólnoużytkowy tzn. na wakcje, spotaknia rodzinne, fotografowanie dzieci, okazjonalnie filmy. Nie jestem nawet w połowie profesjonalnym fotografem, także nie ukrywam że większość zdjęć będzie w trybie auto. Ale od zawsze lubiłam fotografować i chciałabym w niedalekiej przyszłości trochę popróbować z nastawami manualnymi. Dodatkowe wymagania to dobra, solidna obudowa, żeby łatwo nie łapał paprochów w obiektywie (jeden z powodów zmiany dotychczasowego kompaktu), odchylany wyświetlacz, gabarytowo nie za mały i nie za duży :) – pewnie jakiś nowoczesny kompakt. Kwota jaką zmierzam wydać to 2000 zł.

 • Agnieszka

  Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement