Ba dum tss – złapane smartfonem #8

Artykuł/Foto 20.03.2017
Ba dum tss – złapane smartfonem #8

Ósma fotografia w naszym projekcie tworzonym wspólnie z Samsungiem i Tookapic to zdjęcie wykonane podczas koncertu.

Codziennie publikuję jedno najlepsze zdjęcie, które danego dnia wykonałem przy pomocy Samsunga Galaxy A5 2017.

Za każdym razem fotografia koncertowa jest dużym wyzwaniem dla aparatu. Światło jest kiepskie, a do tego oświetlenie nieustannie się zmienia, co powoduje, że trudno jest dobrać odpowiednią ekspozycję. Na domiar złego muzycy są w ciągłym ruchu, co wymaga przewidywania kierunków, w jakich mogą być za chwilę.

Porywanie się na fotografię koncertową ze smartfonem jest teoretycznie skazane na porażkę. Czasami jednak warto spróbować.

Powyższe zdjęcie wykonałem podczas koncertu grupy Wojtek Mazolewski Quintet przy pomocy Samsunga Galaxy A5 2017. Szukałem kilku kadrów, w których mogłem złapać perkusistę. Najciekawiej wypadło ujęcie wykonane z bliska, kiedy podszedłem do perkusji na bardzo małą odległość.

Są takie motywy, które po prostu wymagają pokazania ruchu w kadrze.

Uważam, że takim motywem są np. śmigła helikoptera podczas lotu, koła jadącego auta, czy właśnie pałeczki perkusisty w trakcie gry. Jeśli nie pokażemy ruchu tych elementów, zdjęcie będzie wyglądało jak zamrożone w czasie. W tych przypadkach gra to na niekorzyść ujęć.

Poczekałem na moment, aż telebim za zespołem będzie emitował jasne światło, które doświetli muzyka od tyłu. Na tle mocnych diod  udało mi się uzyskać efekt rozmycia pałeczek, na którym mi zależało.

Edycja zdjęcia zamknęła się w jednym kliknięciu.

Uznałem, że kadr tego typu lepiej będzie się prezentował w czerni i bieli. Jedyne co zrobiłem, to zdesaturowałem obraz. Bez podbijania kontrastu czy uciekania się do innych sztuczek. Światło sceniczne było na tyle wyraziste, że ujęcie nie wymagało dodatkowych poprawek.

Kolejne zdjęcie jutro, a w międzyczasie zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na Tookapic.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Karol Konikowski

  Bardzo dobre, słusznie b&w

 • Mysza

  W uzupełnieniu do wpisu na profilu. Niektóre motywy wręcz proszą się o b&w. A takiemu A. Adamsowi fotografia barwna kojarzyła się z rozstrojonym pianinem. Kurczę, coś w tym jest…

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  No cóż, teraz właśnie wychodzi kto jest fotografem, a kto nie. Bo ja choćbym nie wiem, jaki sprzęt miał, to bym takiego zdjęcia nie zrobił ;)

 • Filodendron

  Bardzo dobre zdjęcie – gratulacje!
  Ale…

  Poczekałem na moment, aż telebim za zespołem będzie emitował jasne światło, które doświetli muzyka od tyłu. Na tle mocnych diod udało mi się uzyskać efekt rozmycia pałeczek, na którym mi zależało.

  Tu trochę popłynąłeś… :) Mocne światło w tle, mogłoby co najwyżej „oszukać” pomiar światła w aparacie, co spowodowało skrócenie czasu naświetlania. To natomiast przeszkodziłoby uzyskać efekt pałeczek w ruchu zamiast go wyeksponować. Fakt, iż ten efekt uzyskałeś, jest po prostu naturalną cechą (ułomnością) aparatów w smartfonach. Słabe możliwości matrycy w kwestii czułości, oraz oprogramowanie, które usilnie stara się używać jak najniższych wartości ISO, generują takie czasy naświetlania, że efekt ruchu powstaje „sam z siebie”.
  Oczywiście, że jasny telebim dobrze wpłynął na zdjęcie – kontrast i wyraźne odcięcie sylwetki z garami, ale na pewno nie od niego zależało to, czego oczekiwałeś – czyli widoczny „ruch”.

 • BloodMan

  Zrooooobiłbyś bez problemu ;) Kwestia miejsca

 • Stary wk…

  A miał inne wyjście jak bw? Szumy by go zjadły.

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  Na oryginalne nie ma żadnych szumów

 • Foto

  Dlaczego nie było artykułów #6 i #7 tylko jedynie zdjęcia do nich?

 • kazziz

  bo artykuły są od poniedziałku do piątku, a zdjęcia codziennie.

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  Dokładnie tak jak napisał Kazziz, teksty są od poniedziałku do piątku, ale zdjęcia także w weekendy.

 • zakius

  ale jak to tak, w trudnych warunkach nie ustawić wszystkiego ręcznie? ja wiem, że zmienne, ale można wyczekać na moment odpowiadający ustawieniom, lepsze to niż skazywać się na automat

 • zakius

  takie głupie pytanko, sprawdzał ktoś czy się nie wywala nic na mobilnym edge? bo nie są łaskawi napisać w pomocy, a odpalać specjalnie kompa żeby coś wrzucić to bez sensu
  co prawda jest to nowoczesna przeglądarka, ale jak strona jest źle napisana to potrafi odmówić współpracy (głównie z niedoboru ramu)

 • Tomek_S

  Czy to zdjęcie zrobione Samsungiem na premierze Huawei P10 ? :D

 • http://polowianiuk.pl Marcin Połowianiuk

  Cśśś. ;) Samsung był tam incognito ;)

 • Foto

  Dziękuję za odpowiedź i czekam na kolejne materiały :) Dzisiaj widzę już jakieś warzywka, fajnie, bo chciałem jakieś zdjęcia z natury.

 • Tomek_S

  Ok, zostaje to między nami. ;D

 • Stary wk…

  Pics or it didn’t happen. Ciemno, komórką robione, podejrzewam że nawet przy iso 80 coś się musi znaleźć. A jeśli można jaki czas?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement