Ceny w roamingu w dół. W najbliższe wakacje zapłacimy mniej, a będzie jeszcze lepiej

News 01.02.2017
Ceny w roamingu w dół. W najbliższe wakacje zapłacimy mniej, a będzie jeszcze lepiej

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, od 15 czerwca 2017 roku opłaty roamingowe w Unii Europejskiej nie zostaną całkowicie zniesione. Zamiast tego pojawią się nowe stawki hurtowe. Sprawią one, że korzystanie z telefonu poza terytorium swojego kraju będzie znacznie tańsze niż do tej pory.

Początkowo Komisja Europejska proponowała 90-dniowy okres dowolnego korzystania z roamingu w ramach używanej w kraju taryfy. Rozwiązanie to jednak uderzyłoby w małych, lokalnych operatorów, którzy oferują swoim klientom bardzo niskie ceny. Do takich należą między innymi polskie firmy telekomunikacyjne. Ponieważ nowe prawo nie zwalnia operatorów z konieczności rozliczania się między sobą, musieliby ono dopłacać do klientów najaktywniej korzystających z roamingu.

Opłaty roamingowe nie zostaną zniesione, ale i tak będzie lepiej

Jak donosi Telepolis, w wyniku finalnych negocjacji, od 15 czerwca 2017 roku będą obowiązywały następujące stawki hurtowe:

 • 0,032 euro za minutę połączenia
 • 0,01 euro za wiadomość SMS
 • 7,7 euro za 1 GB transferu

Jak widać, połączenia głosowe i wiadomości tekstowe będą wyjątkowo tanie. Można spodziewać się, że w zdecydowanej większości ofert prawdopodobnie będą oferowane w opcji nielimitowanej. Hurtowe ceny pakietów danych nadal będą dosyć wysokie. Z tego powodu w kolejnych latach będą stopniowo obniżane do następujących, już znacznie bardziej akceptowalnych poziomów:

 • 6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku)
 • 4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku)
 • 3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku)
 • 3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku)
 • 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku)

Co to oznacza dla klientów?

Według warunków ustalonych w grudniu 2016 roku, opłata za pakiet internetowy w kraju będzie dzielona przez hurtową cenę 1 GB danych i potem podwajana. Oznacza to, że jeżeli ktoś płaci 15 euro za swój krajowy pakiet internetowy, to podczas najbliższych zagranicznych wakacji będzie mógł wykorzystać niecałe 4 GB transferu. Z tego powodu osoby bardzo aktywnie korzystające z Internetu za granicą nadal będą płaciły więcej niż pozostali użytkownicy, zaś użytkownicy najtańszych ofert nie będą mieć nawet 1 GB danych do wykorzystania.

Oznacza to, że w krajach bardziej zamożnych opłaty roamingowe zostaną praktycznie zniesione, ale Polacy będą mogli za granicą korzystać z pakietów znacznie mniejszych niż zazwyczaj przez nich używane. Nie jest to dla nas najlepsze rozwiązanie, ale nawet ten nadgniły kompromis sprawi, że surfowanie po sieci na terenie Unii Europejskiej będzie znacznie wygodniejsze niż jest obecnie i na kilkudniowe wypady za granicę nie będzie trzeba kupować drogich pakietów roamingowych lub lokalnych kart SIM.

O tym, jak wyjątkowo przydatne będzie to rozwiązanie, przekonamy się już podczas nadchodzących wakacji.

Dołącz do dyskusji

 • Mr.A

  Jestem rozczarowany. Najbardziej ucieszyłem się właśnie z tego, że będę mógł korzystać normalnie z internetu w całej Europie juz w 2017 a teraz dowiaduję się, że nawet za 5 lat tego nie będzie. Jeden z niewielu ostatnio pozytywów UE. Smuci dodatkowo fakt, że Norwegia wyprzedziła Unię i już od jakiegoś czasu nie mają roamingu w Europie no ale co tu porównywać… No cóż, przynajmniej banany są właściwej krzywizny w Unii Europejskiej :)

 • Occultis

  Pierwsze pomysły rozbudziły nadzieje na to, że na wakacjach 2017 pojęcie roamingu skróci się jedynie do nazwy samej usług, już bez pozycji na rachunku. Jest ok, ale czuć gruby kompromis.

 • armv7taskforce

  wiesz o tym, że przepisy dotyczące krzywizny banana i przebarwień wprowadziły poszczególne kraje w związku z importem, a Unia Europejska je jedynie ujednoliciła, żeby się te kraje nie kłóciły ze sobą nawzajem?
  Just sayin’….

 • armv7taskforce

  No cóż – dzień, w którym zniknie roaming (wliczając w to transmisję danych) będzie jednym z największych sukcesów Unii Europejskiej. Dla mnie zaraz po jednolitej walucie, możliwości pracy w dowolnym kraju i swobodnym przepływie kapitału i usług.

  Czekam na to! :)

 • matii

  hm… z tym podwajaniem to skąd to autorze wziąłeś? https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/end-roaming-charges-eu-negotiators-agreed-wholesale-prices-final-piece-make-it-happen Na stronach UE nic nie ma na ten temat….

 • Marcin Kaczmarczyk

  Panie Dawidzie? Stawki hurtowe, czyli co? 100 SMS na terenie EU po 1 EUR (4.3 PLN, czyli z VAT 5,29), a SMS po za pakietem może kosztować 0.1 EUR, czy jak?

 • matii

  Pan Dawid niestety zabiera się za pisanie tematu którego nie ogarnia… SMS i połączenia będą dla użytkownika za darmo – tylko ilość danych będzie zależała od wielkości płaconego w np. PL abonamentu. 1GB to 7,7EUR. Czyli jeżeli np. płacisz 20EUR abonamentu miesięcznie, będziesz miał za darmo w UE ~2,6GB internetu.

 • as007

  A co w przypadku, gdy nie mam abonamentu, tylko usługę prepaid i wykupiony pakiet usług np. w Virginie? Jak to będzie wtedy rozliczane?

 • matii

  Wszystko jest pięknie opisane (łączenie z rysunkami) w broszurce. http://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=42307

 • Morski Morświn

  W końcu skończy się cebulowanie na prepaidach :)

 • Grzegorz Krycki

  A ceny połączeń międzynarodowych do EU nadal blisko 2 zł za min. Taniej jest zadzwonić w roamingu z Litwy do UK niż z Polski.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Przepraszam, za komentatora matii. Zabiera się za komentowanie tematu, którego nie ogarnia.

  Co do połączeń i SMS-ów: „Połączenia głosowe i wiadomości tekstowe będą wyjątkowo tanie. Można spodziewać się, że w zdecydowanej większości ofert prawdopodobnie będą oferowane w opcji nielimitowanej.”

  Co do danych: „Według warunków ustalonych w grudniu 2016 roku, opłata za pakiet internetowy w kraju będzie dzielona przez hurtową cenę 1 GB danych i potem podwajana. „

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I szukanie na wakacje fona z dual sim

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ja mam za darmo w Play’u.

 • Subiektywnie-obiektywny

  4 swobody wspolengo rynku: przeplyw osob, kapitalu, towarow i uslug… to jest ta Unia czy jej nie ma, bo samo wystepowanie roamingu juz pokazuje ze jednak nie…

 • Subiektywnie-obiektywny

  Taka wlasnie jest Unia:)
  Wyleczylem sie juz w Eurooptymizmu i nie dziwie sie, ze UK zdecydowalo sie na brexit:)

 • matii

  A czytałeś, drogi Autorze, co na ten temat ma do powiedzenia Unia?
  „Last night’s political agreement is a final achievement to make „roam-like-at-home” work as of 15 June 2017, as foreseen in the Telecom Single Market (TSM) Regulation. It means that when travelling in the EU, consumers will be able to call, send SMS or surf on their mobile at the same price they pay at home. The agreement makes „roam-like-at-home” sustainable for people and businesses, while ensuring cost recovery and keeping national wholesale roaming markets competitive.
  Thanks to yesterday’s political agreement on wholesale rules and the rules on fair use policy and sustainability adopted by the Commission in December 2016, consumers can use their home subscriptions when travelling periodically abroad. If consumers exceed their contract limits when roaming, any additional charges will not be higher than the wholesale roaming caps agreed today.”
  Raz jeszcze zapytam – skąd wziąłeś tą rewelację o podwajaniu pakietu? Na stronach EU nic o tym nie ma.

 • pol

  Nie wiem skąd wziąłeś temat, że Norwegia nie ma roamingu. Jestem tu od dwóch lat i pierwszy raz słyszę

 • emissary

  Jest opisane.
  „For the most competitive contracts offering
  data allowances at very low domestic unit
  prices (below the wholesale cap): When you
  go abroad you will continue to enjoy your full
  allowance of calls and texts. For data, you will
  have twice the volume of data equivalent to the
  value of your monthly contract in terms of the
  wholesale roaming data price cap.”

 • Mr.A

  Kolezanka mieszka w Norwegii i ma telefon na abonament. Jak jest w innych krajach to moze uzywac internetu i dzwonic. Na pewno z tego korzystala w Polsce i w UK.

 • Mr.A

  Całkiem możliwe. Nie przeprowadziłem na ten temat głębokiej analizy (jak prawdopodobnie Ty) dlatego, ze nie napisalem tego w 100 % serio. Stąd ten uśmieszek na końcu. W każdym razie, jeżeli faktycznie tak jest to dzięki za korektę

 • Krzysztof Jagiełło

  Próbuję zrozumieć tekst o prepaidach, ale kompletnie nie potrafię go zinterpretować. W przypadku abonamentu rozumiem zasadę dostępności gigabajtów (kwota abonamentu wyrażona w euro * 2 / 7,7), jednak nie rozumiem tekstu o 20€ pay and go i 13€ credit remaining. Chodzi o to, że tyle kosztuje miesięczny pakiet? Czym jest to 20€ a czym 13€? Jak mam 100 zł na koncie głównym w Play, 400 na promocyjnym, do tego pakiet 50 GB, a miesięcznie doładowuję max. 5zł aby to przedłużyć, to przysługuje mi … no właśnie? Wytłumacz proszę.

 • Krzysztof Jagiełło

  Chyba powoli zaczynam to rozumieć, choć mogę źle to interpretować. Wychodzi na to, że istotne jest jaki jest stan konta głównego w momencie przekroczenia granicy i zalogowania się do zagranicznej sieci. Jeśli mam 100 zł, to odpowiada ~23,2€ (po kursie 4,3) czyli ~3 GB.

 • Krzysztof Jagiełło

  Jednak źle interpretowałem :) Okazuje się, że za te przykładowe 100 zł będę mógł kupić ~3GB internetu, a nie jak błędnie sądziłem będzie mi tyle przysługiwało bez opłat.

 • Damien Banko

  Wstyd że przez tyle lat UE nie zniosła roamingu. Niby wszystko ma być ujednolicone, a tu ups.. Na szczęście w podróży można oszczędzać na czymś innym nie licząc na obniżki, np.na hotelach. Mnóstwo stron oferuje fajne ceny, np.topdeals4travel.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement