Co ma Apple TV do Apple Watcha? Otóż całkiem sporo

Felieton/Technologie 01.02.2017
Co ma Apple TV do Apple Watcha? Otóż całkiem sporo

Na tytułową zagadkę odpowiem od razu: sprzedaż obu produktów zliczana jest w kategorii „Inne” w zestawieniu rachunku zysków i strat.

I to o tyle istotne, że wyniki obu produktów ciągną wyniki „Innych” w dwie zupełnie różne strony

Ile Apple Watchów sprzedał Apple?

To pytanie zadajemy sobie co trzy miesiące, po kolejnych publikacjach wyników finansowych Apple’a. Na Spider’s Web robimy to od rynkowego debiutu tego amerykańskiego smartwatcha. I choć takie liczenie jest zapewne obarczone sporym ryzykiem pomyłek, to jednak regularność i stałość w metodologii mocno to ryzyko minimalizuje.

Rok temu, na koniec czwartego kalendarzowego kwartału 2015 r., policzyliśmy, że Apple sprzedał 5 mln Apple Watchów. Była to liczba na tyle wiarygodna, że wg najlepszego analityka ds. Apple, Horace’a Dediu, było podobnie, a mianowicie 5,5 mln.

W 4Q 2016 r. przychody kategorii „Inne” spadły o 8 proc. do 4 mld dol. Mocno dotkliwy to spadek dla kategorii, w której Apple zlicza wyniki ważnych, choć mniejszych projektów, m.in.: Apple Watcha, iPoda, słuchawek Beats, akcesoriów, w tym zapewne nowości AirPods, oraz Apple TV.

Tim Cook szybko skomentował, że mimo spadku przychodów „Innych”, Apple Watch zanotował rekordowy kwartał, zarówno w liczbie sprzedanych egzemplarzy, jak i przychodów. Ba, zapotrzebowanie na zegarki było tak duże, że Apple nie nadążał z ich produkcją.

Musiało to być więc znacznie więcej, niż zeszłoroczne 5 – 5,5 mln sztuk, co z całą pewnością czyni Apple’a największym producentem smartzegarków na świecie.

Przychody „Innych” mocno jednak spadły, bo źle, a zapewne bardzo źle, sprzedaje się za to Apple TV

Przyznaje to nawet szef finansów Apple’a Luca Meastri w rozmowie z „Financial Times”.

Nie jest to dobra wiadomość, bo przecież w ostatnim czasie Apple mocno zainwestował nie tylko w odświeżony hardware, ale także zupełnie nowe usługi telewizyjne akompaniujące top-set-boxowi. Tim Cook nie wahał się przy okazji nazywać to wielką telewizyjną rewolucją. Jak widać, rewolucja nie zebrała jednak odpowiednio pozytywnych żniw. Sprzedaż i wyniki Apple TV ciągną „Inne” w dół, w tym wyniki Apple Watcha.

Może więc czas wyłączyć wyniki Apple Watcha z kategorii „Inne”?

Zapewne nie ma się czego wstydzić zarówno pod kątem sprzedaży liczbowej, jak i wartościowej kategorii smartzegarków. A że nie jest ona chociażby w procencie tak wielka i zyskowna, jak iPhone, to raczej wszyscy na rynku wiedzą.

Apple’owi mocno potrzebny jest aktualnie dobry PR wokół wyników finansowych. Udowodnienie, że Apple jest dziś największym graczem na rynku urządzeń ubieralnych z całą pewnością by się temu przyczyniło.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Danax

  A już wydawało mi się, że będzie to notka o tym jak piękine i jak miło Przemek steruje swoim Apple TV dzięki Apple Watchowi :)

  http://cdn.macrumors.com/article-new/2015/04/Roomie-Apple-Watch-copy-250×277.png

 • ssss

  Powinieneś te artykuł napisać po angielsku, to takie minimum, żeby ktoś mógł twoje sugestie przeczytać i wdrożyć w życie.

  Jeszcze pytanie: po co Applowi jest potrzebny dobry PR? Czy on czasem już nie ma za dużego/za dobrego ?

 • Apollion

  Też się tego spodziewałem :)

 • Jakub

  Apple TV niestety w tej cenie nie ma startu do chociażby chromecast pro który można w Polsce kupić za grosze. Ja swojego kupiłem na promocji za 220zl, obsługuje 4K i śmiga jak marzenie z moim monitorem 4K (telewizor jest mi zbędny, monitor 35 cali daje rade). Muszą wypuścić nowe Apple TV które będzie miało adekwatna cenę do możliwości. Za 900 zł toto powinien być kombajn a nie namiastka.

 • stefan

  Apple TV to ty masz wycięte z gazety, pajacu.

 • Jakub

  Woah, zapiekło wyznawce nadgryzionego jabłka?

 • zen

  Stefan lubi ssać „męskie” pały dlatego użytkuje apple tv wycięte z gazety, pajac jeden

 • dob3k

  Przeciez chromecast to nie jest androidowy odpowiednik apple tv. To tylko przystawka do steamowania obrazu z telefonu na tv, nic wiecej. Nic dziwnego ze kosztuje duzo mniej. Androidowym odpowiednikiem apple tv byl nexus tv (byl, bo juz przestali produkowac). No i nexus tv kosztowal mniej wiecej tyle co apple tv.

 • Tomek

  Dla mnie to raczej chromecast jest słaby w porównaniu z Apple TV 4

 • Szemot

  Ale dla niego widać Apple TV t urządzenie do streamowania obrazu z iUrządzenia.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement