Specjalnie dla Spider’s Web: pocztówka z San Escobar

Felieton/Media 11.01.2017
Specjalnie dla Spider’s Web: pocztówka z San Escobar

Jest 25. stycznia 2017 roku, a ja piszę do Was właśnie ze słonecznego San Escobar. Mróz w Polsce będziecie mieli jeszcze przez 9 dni, to nie będzie rok Linuxa, za to komentarze pod tym tekstem będą wyjątkowo durne.

Jeszcze parę lat temu to Radek Sikorski, jako przedstawiciel RP, podpisywał się pod dokumentami kreującymi przyszłość tych podłych i niewdzięcznych zdrajców z Ukrainy. Po rozpadzie duetu Merkozy prasa ekonomiczna na całym świecie pisała artykuły o narodzinach obrzydliwego duetu Mertusk, który miał politycznie trząść Europą. A ja… ja na kolanach płakałem zastanawiając się jak można tak opluwać pamięć moich dziadków poprzez bezwstydną kolaborację z wrogiem.

Na szczęście czasy te już słusznie minęły, Polska dyplomacja powstała z kolan i teraz partnerów dobiera sobie z godnością.

Nie idzie w tej materii w „ilość”, bo ta polityka prędzej czy później doprowadziłaby nas do zguby. W polityce międzynarodowej liczy się geografia i zasoby. I tak oto partnerów mamy tylko trzech, ale za to jakich.

Węgry, ojczyzna gulaszu. Czy można sobie wyobrazić lepszego partnera, który pomoże nam uniknąć błędów Hitlera i Napoleona, kiedy wreszcie zdecydujemy się pomaszerować na Moskwę, rozgrzewani narodową potrawą bratanków?

Jest jeszcze Belize. Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej. Tomasz Lis i KOD-owcy będą się naśmiewali, że nie ma tam nic oprócz wielkich plaż, ale nie słuchajcie ich. Podświadoma niechęć wynika z tego, że kiedyś nie udało im się zafakturować piasku. Belize to zasób, zasób dla polskiej racji stanu. Nasza polska odpowiedź na Guantanamo, pozwalająca na bezpośrednią kontrolę nad Morzem Karaibskim, Kanałem Panamskim oraz wymierzeniu kilku głowic z zasłużonych polskich Rosomaków w kierunku Florydy.

Wszystko po to, by Trumpowi przypadkiem nie przyszło do głowy płynąć Sowietom z pomocą.

No i jest wreszcie San Escobar

Witold Waszczykowski, mąż stanu. Węgry, Belize i San Escobar, jego wielka geopolityczna koncepcja.

Jeszcze 10. stycznia – czasu polskiego – o poranku nikt nie uznawał międzynarodowej podmiotowości San Escobar. Dziś jest już niepodległym bytem polityczny. Szef naszego MSZ ma w sercu Escobarian szczególne miejsce, trochę na kształt Woodrowa Wilsona w Polsce. Nie zdziwcie się zatem, że najpiękniejsza ze stacji metra na San Escobar, ta przy Rondzie Waszczykowskiego, nosi właśnie swoją nazwę od mieszczącego się nieopodal Placu Waszczykowskiego.

Czemu San Escobar? To stosunkowo niewielka wyspa zamieszkana przez dość mądrych ludzi, nawet pomimo tego, że mają wiecznie zalane metro. To tylko świadczy o ułańskiej, prawdziwie polskiej duszy Escobarian. Zbudowali sobie metro, którego nie potrzebują, by jedną ze stacji nazwać na cześć naszego Sun Tzu spraw zagranicznych. Ustrój konstytucyjny jest zbliżony do tego w Polsce. No niby jest jakiś tam prezydent, jest nawet pani premier, ale poza politologami mało kto wie jak się w ogóle nazywają, ponieważ pieczę nad sprawnością procesów w państwie sprawuje…

Prezes kraju – El Presidente

Ktoś mógłby powiedzieć, że San Escobar to jakaś bananowa republika, ale to nieprawda. El Presidente władzę absolutną sprawuje z woli suwerena, a poza tym na całej wyspie nie widziałem śladu bananów. W istocie gospodarka państwa opiera się niemal wyłącznie na budowaniu niepotrzebnych budowli ku uciesze i dumie młodego narodu.

Drugi z filarów stanowi produkcja oraz redystrybucja białego, nieznanego mi bliżej proszku, który jest obklejany foliami, taśmą klejącą, a następnie ładowany na pokłady samolotów.

Pomimo przeprowadzenia blogerskiego śledztwa (wpisałem w Google), nie jestem w stanie określić z jaką dokładnie substancją mamy do czynienia. Niektórzy mieszkańcy mówili, że to cukier puder. Inni, że mąka, ktoś jeszcze – podejrzanie nerwowo – tłumaczył mi, że to sól. Jakoś mi te sprzeczne zeznania nie grały, wreszcie przegoniło mnie wojsko wykrzykując żebym nie zadawał pytań, na które nie chcę poznać odpowiedzi. Już byłem skłonny pomyśleć, że „Escobar” w nazwie to nie tylko dzieło przypadku, gdy ostatecznie sprawę wyjaśnił mi na specjalnej audiencji prasowej El Presidente, wskazując, że…

podejrzany biały proszek, na którym opiera się gospodarka całego państwa, to… Pollena 2000 symbolizująca przywiązanie Escobarian do naszego kraju

Musicie widzieć, że Polska jest na San Escobar uwielbiana, mieszkańcy wyspy są w nas zapatrzeni. Uznanie niepodległości kraju przez Ministra Waszczykowskiego wzbudziło mieszane reakcje na arenie międzynarodowej. Finansowane przez Georga Sorosa media kpiły z przedstawiciela polskiego MSZ-u w zagranicznej prasie. Ale nie można było zignorować głosów uwielbienia i poparcia dla ich sprawy masowo płynących w kolejnych dniach znad Wisły w imieniu samych obywateli Rzeczypospolitej.

Polityka polityką, a bratnie narody bratnimi narodami. To były tweety, posty na Facebooku, wpisy w portalach internetowych, kubki, koszulki, breloczki, specjalne wydania Szkła Kontaktowego. Internauci nie mieli takiego wpływu na politykę międzynarodową od czasu, gdy wyrazami oburzonych hashtagów raz na zawsze w 2016 roku rozwiązali problem globalnego terroryzmu.

San Escobar – nie dla turystów

Jak dotrzeć na San Escobar? No właśnie, tutaj jest problem. Ponoć – jak twierdzi El Presidente – receptura na Pollenę 2000 nie została pozyskana do końca legalnie. Prawnicy Escobarian jeszcze analizują tę sprawę, dlatego nie mogą się tutaj dostać zwykli turyści, którzy „mogliby zaszkodzić interesom”.

Dokładne położenie San Escobar zna wyłącznie minister Waszczykowski oraz jego zaufani współpracownicy transportujący na wyspę dziennikarzy, którzy wcześniej – podobnie jak i ja – podpisali lojalkę zobowiązującą się do przedstawienia sukcesu polskiej dyplomacji we właściwym świetle. Co niniejszym czynię, zupełnie szczerze i z potrzeby serca, choć pewien niepokój wzbudził we mnie widok, gdy dziś rano wynoszono z hotelu Kamila Sikorę, który ponoć przedawkował Pollenę 2000. Nic z tego nie rozumiem, jak można przedawkować proszek do prania? Pewnie znowu załączył mu się jakiś antyrządowy berserker i go uciszyli…

Nie działa tutaj GPS, za co El Presidente uwielbiają wszyscy taksówkarze – pokonał Ubera zanim zaczął być jeszcze realnym problemem. Nie działają tutaj także i inne urządzenia, a te, które się chociażby włączają – dostają szajby. San Escobar mieści się bowiem gdzieś w obrębie Trójkąta Bermudzkiego i nie ma go na żadnej mapie.

Ale istnieje, zaświadczam, widzę je z okien mojego hotelowego pokoju na własne oczy.

San Escobar ma jeszcze jeden atut, który jasno tłumaczy przebiegły plan Ministra Waszczykowskiego, rozwiązuje tajemnicę odważnej geopolitycznej gry oraz zamyka buzię wszystkim nienawistnikom. Otóż w tej geograficznej anomalii Trójkąta Bermudzkiego czas płynie inaczej, niż na całym świecie – dwa tygodnie szybciej.

14 dni ekskluzywnej przewagi nad rywalami, którzy nie rozumieją i nie doceniają suwerennej podmiotowości politycznej naszego sojusznika. 14 dni na uprzedzające manewry wojsk, 14 dni na przewidywanie kursów walut, akcji i obligacji, 14 dni na monitorowanie opinii publicznej z wyprzedzeniem i unikanie marudzenia opozycji.

„Niech Pani Merkel skupi się lepiej na problemach niemieckiego górnictwa” będzie przewidywał Minister Waszczykowski na 5 dni, zanim tamtejsi górnicy ruszą na barykady. „Nie warto brać kredytu we Frankach” będzie strofował Minister Waszczykowski na kilka dni przed kolejnym skokiem kursu franka.

„Niech pan Erdogan skupi się może lepiej na wtorkowym puczu, zamiast wtrącać się w sprawy polskiej demokracji” – zadziwi w kolejnej z trafionych prognoz Witold Waszczykowski, a po tym wszystkim nikt nie będzie się już nigdy więcej z niego śmiał.

Dołącz do dyskusji

 • Grzegorz_Jankowiak

  Dzięki Kuba…;-) Link mógł zostać…

 • Pawel

  Pitolenie świnki, kwi, kwi, kwi :P

 • Kajo

  Waszczykowski od Sikorskiego niczym się nie różni w ilości niezręczności i gaf, ale przynajmniej część jego pomyłek ma większy wydźwięk humorystyczny, a tą w szczególności można naprawdę obrócić PR’owo na swoją korzyść.

 • markoot

  Idealnie pasuję do „Blog Blisko Technologii” Macie mój podziw i włączonego ublocka :D

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Czyli to o komentarzach we wstępie, to było prawda :O. Kuba naprawdę zna przyszłość!

 • Kajo

  Ty się nie mylisz?

 • Sztefan

  A jaki przepraszam ma to związek z tematyką Waszego serwisu? Po raz kolejny urządzacie polityczny pseudokabaret do tego bez znajomości tematu. Kiedyś Spidersweb był dla mnie niezwykle cenionym miejscem skąd bardzo często czerpałem informacje nt. nowinek it. Teraz to jakaś żenada. Ktoś Wam za to płaci? Ocknijcie się.

 • Sławek Zmyślony

  W mojej ocenie tekst żałosny.

 • Michał

  Powoli zaczynam tęsknić za tekstami o fragmentacji androida i wypocinami o geniuszu Apple, którego nie rozumiemy.
  Ten blog to już dno.

 • Michał

  Dodam tylko że Przemek jakiś czas temu utyskiwał coś o hejcie. Cóż za hipokryzja w czasie gdy jego portal staje się powoli ścianą wypluwanego jadu.

 • Jeder

  a ty idź spać

 • Jeder

  coś o fragmentacji androida pewnie się znajdzie, przecież to stały punkt programu

 • Www

  Może pan Jakub odłoży na kilka dni pióro? Wyjdzie to na dobre temu portalowi i jemu samemu. Z góry zaznaczam – wszelkie odpowiedzi Pana Jakuba pod moim wpisem będą bzdurne i infantylne.

 • Www

  A ty się w końcu obudź.

 • Www

  Wykop 2.0

 • http://sandtalker.net/ Jakub Kołakowski

  Jezusie, ale przynudzacie w komentarzach :P zero poczucia humoru. Mi się tam wpis podoba!

 • Kamil Gekowaty

  Polityka lepiej klika

 • DeGrasse

  Właśnie niech wstanie z kolan. Ty już stoisz?

 • seidhe

  skoro wciaz pisza teksty nawiazujace do polityki, to znaczy, ze jednak wiecej osob czyta niz nie chce czytac… zadziwiajaco proste

 • http://wpworld.pl/ Dawid Kambołów

  Uważałbym bo jeszcze przyjadą po Ciebie i wywiozą do San Escobar.

 • Pit

  Fajny tekst, uśmiałem się :) miłe oderwanie od technologii (choć po to tu zaglądam). Jak dla mnie możecie takie teksty od czasu do czasu pisać :)

 • ssss

  Waszczykowski, nasze słońce Escobaru!

 • Kubsztal

  Poziom tekstu rodem z Sosnowca :D

 • Jego Mać

  naprawdę wolę wakacje w San Escobar od Egiptu, tam podobno nie ma minaretów, za to panienka przenajświętsza wita turystów na każdym rogu. Ktoś może zna kurs tamtejszej waluty?

 • ucel

  Nic nie trzeba wymieniac, akceptuja zlotowki transferowe.

 • Jego Mać

  A wymiana barterowa?

 • Marek

  Skoro kandydatka na wiceprezydenta USA Sarah Palin pomyliła Afrykę z państwem, Donald Trump myli Belgię z miastem, kolejny kandydat na prezydenta USA nie wie gdzie leży Aleppo a Michael Jordan ma o ile się nie mylę odpowiednik polskiego tytułu magistra geografii, to Waszczykowski na tle tego gwiazdorskiego towarzystwa nie jest znów takim wielkim głąbem ;-)

 • as

  Pisowski troll od szefernakera za 50 groszy.

 • as

  Zlecialy sie platne pisowskie trolle od Szefernakera, pewnie macie przerwe na gazeta.pl i trzeba tutaj zarobic swoje judaszowe srebrniki.

 • Herr Reyaal

  ufff.. jak dobrze, że to żarty, bo już myślałem, że Waszczykowski zawarł z kimś sojusz :)

 • http://twixes.com Twixes

  Jakiego jadu? To jest przecież tekst satyryczny, a nie publicystyka w stylu wSieci czy Newsweeka. Co prawda stawia ministra w raczej złym świetle, ale to on samodzielnie wymyślił San Escobar.

 • http://twixes.com Twixes
 • Jego Mać

  Jad musisz mieć we własnej głowie skoro tak to odbierasz

 • Adu

  Dokładnie. A już w ogóle autor zszedł na psy. Dno robicie z tego serwisu. Jakbym chciał czytać o San Escobar to bym czytał wybiurczą. Zresztą wasze poczucie humoru jest niskich lotów.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement