Samsung Gear S3 jako zegarek do biegania – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Artykuł/Sprzęt 31.01.2017
Samsung Gear S3 jako zegarek do biegania – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Samsung Gear S3 jako zegarek do biegania – dobry pomysł czy kiepski pomysł? Sprawdziłem i odpowiadam na większość pytań, jakie mogliby zadać potencjalni zainteresowani. 

Czy warto w ogóle rozważać Gear S3 jako zegarek do biegania?

Tak. Patrząc na to, co potrafi, zdecydowanie warto. Ale od razu trzeba zaznaczyć jedno – to jest przede wszystkim smart zegarek. Obsługa sportów, w tym właśnie m.in. biegania, jest tutaj jedną z wielu funkcji, a nie funkcją podstawową.

Podstawy

No to zacznijmy od podstaw – czy jest wygodny podczas biegania?

Tak, choć zdecydowanie jest to zegarek – pod względem rozmiaru i masy – z tych większych. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do biegania z Fenixami nie będzie to żadna nowość. Dla tych, którzy biegali z mniejszymi, typowo biegowymi zegarkami albo opaskami, początkowo może być to trochę dziwne uczucie. Ale o dyskomforcie, nawet przy dłuższych dystansach, nie ma mowy.

Ten pasek, który jest w zestawie – nadaje się do czegoś?

Do mnie trafiła wersja Frontier z gumowym paskiem. I tak, jest on jak najbardziej wystarczający do biegania. Ma sporo opcji regulacji, nie podrażnia skóry, a jednocześnie utrzymuje ciężkawy zegarek w stałej pozycji.

Czy mogę go obsługiwać bez dotykania ekranu?

Prawie. Większość operacji w trakcie treningu wykonuje się przyciskami lub pokrętłem, w tym włączanie pauzy i jej wyłączanie nie wymaga np. ściągania rękawiczek.

Niestety aby zacząć trening i go zakończyć, trzeba już dotykać ekranu.

Czy da się go obsługiwać w rękawiczkach?

Tak, jest odpowiedni tryb czułości ekranu. Ale mój palec w grubych rękawiczkach zimowych jest… po prostu za duży, żeby mówić o jakiejś szczególnie komfortowej obsłudze.

Coś, za co chciałbyś pochwalić Gear S3 na samym początku, przed ścianą tekstu, która zaraz nastąpi?

Tak, i nie wiem czemu notorycznie zapominam o tym napisać. To, co urzekło mnie najbardziej w Gear S3 to… możliwość alarmowania osób zdefiniowanych wcześniej o niebezpiecznej sytuacji, poprzez wielokrotne wciśnięcie przycisku Home. Naprawdę, człowiek lepiej czuje się wychodząc z domu wiedząc, że w krytycznej sytuacji będzie mógł kogoś o tym poinformować bez sięgania po telefon, przesyłając mu jednocześnie swoją lokalizację.

Trening i tryby treningu

Ok. Założony, skonfigurowany, idę biegać. Co teraz?

Teraz można po prostu zacząć biegać w trybie śledzenia treningu, w trybie celu (dystans, kalorie, etc.) albo uruchomić jeden z przygotowanych programów treningowych.

Jakie są te programy treningowe?

Cóż, jest ich całkiem sporo. Do wyboru mamy lekki jogging, wolny bieg, spalanie kalorii, jogging wytrzymałościowy, bieganie na wytrzymałość, zwiększanie prędkości i wytrzymałość prędkościową.

Jak wygląda rozpiska takiego treningu i działanie?

Każdy trening jest po krótce opisany, więc możemy spokojnie dokonać wyboru tuż przed wyjściem z domu. Wśród informacji znajadziemy m.in. dystans, czas trwania, poziom zaawansowania i podział treningu na poszczególne segmenty (rozgrzewka, trening, odpoczynek, etc.).

W trakcie treningu jesteśmy na bieżąco informowani, czy wykonujemy go dobrze, czy też źle, i kiedy zmieniają się parametry ćwiczenia.

W jaki sposób komunikuje się z nami Gear S3 w trakcie treningu?

Wibracją (bardzo skuteczną) i dźwiękiem.

A jeśli chcę sobie ustawić własne interwały?

Cóż, wtedy… masz problem. Domyślna aplikacja biegowa dla Gear S3 nie uwzględnia takiej opcji. W ogóle.

A szkoda, bo nie jest to przesadnie zaawansowana funkcja do implementacji, a jest to jedno z podstawowych narzędzi dla biegaczy.

To może inne aplikacje do biegania na to pozwalają?

Może. Tyle tylko, że na Gear S3, pracującego pod kontrolą Tizena, w tej chwili nie ma aplikacji żadnego z wiodących serwisów sportowych. Możliwe, że niedługo będą, ale na razie nie ma specjalnego wyboru.

Czy jest opcja prowadzenia po trasie? Na przykład z pliku .gpx?

Niestety nie ma. Ale zawsze można skorzystać z nawigacji, w którą Gear S3 jest wyposażony. W terenie się raczej nie przyda, ale w mieście – jak najbardziej. Do podróżowania poza nim przydadzą się inne aplikacje – np. komoot (choć przyznaję, że w tym tekście skupiam się raczej na fabrycznej funkcjonalności zegarka).

Czy są obsługiwane segmenty?

Niestety nie.

Ekran i konfiguracja

Ile pól danych wyświetla na ekranie jednocześnie Gear S3?

Dwa.

Jakie pola danych można zobaczyć?

samsung-gear-s3-7

Na dolnym i górnym możemy wyświetlić – czas treningu, dystans, liczbę spalonych kalorii, tempo, szybkość kadencję oraz tętno.

Jak przełączać się pomiędzy nimi?

samsung-gear-s3-15

Górne pole regulujemy kręcąc pierścieniem. Dolne – klikając na niego, więc w rękawiczkach dostęp do tej opcji będzie trudny.

Czy można te pola zdefiniować na stałe?

Niestety nie – nasze ulubione ustawienie trzeba za każdym razem ustawić. Nowy trening zawsze zaczynamy z domyślnym zestawem czas/puls.

Czy można ustawić więcej albo mniej pól danych?

Niestety nie. A szkoda, bo ekran jest spory i ma wysoką rozdzielczość – zmieściłoby się na nim dużo więcej informacji.

Czy ekran jest dobrze widoczny w mocnym słońcu?

W takim, jakie mamy w Polsce w ostatnich tygodniach – jak najbardziej. Jest świetny, mocno podświetlony i czytelny.

Czy ekran jest dobrze widoczny w nocy?

Zdecydowanie.

Dokładność GPS i innych czujników

Jak dokładny jest GPS w Gear S3?

samsung-gear-s3-6

Bardzo, co nie znaczy, że się nie myli. Zestawiając jednak jego wyniki z wynikami z mojego zegarka sportowego, można stwierdzić, że… wszystkie tego typu sprzęty lubią się od czasu do czasu pomylić.

Niedokładny ślad czy dystans?

Na szczęście tylko ślad. Gear S3 potrafi nas czasem (zaznaczam – czasem) przerzucić nas na drugą stronę ulicy, ale z dystansem – a co za tym idzie – m.in. średnim tempem, nie ma już żadnych problemów.

Jak jest z tempem chwilowym?

Tu niestety przydałoby się trochę poprawek, głównie wygładzających wskazania. GPS w Gear S3 lubi tutaj pokazywać sporo różnych wartości, nawet pomimo tego, że ostatecznie dystans pokazuje poprawny. Ale w czasie treningu zdecydowanie za często i zbyt mocno zmienia się nasze tempo chwilowe.

W góry można go zabrać?

Można. Niestety nie ma osobnego trybu dla biegania w terenie (choć dla pieszych wędrówek już jest). Gear S3 ma wbudowany wysokościomierz, więc nie tylko będziemy mieć zapis naszego przejścia na płasko, ale i wykres wysokości. A przy wypadach w góry to nawet istotniejsze od samego pokonanego dystansu.

Jak dokładny jest wysokościomierz?

Tego niestety nie jestem w stanie stwierdzić – nie byłem w ostatnich tygodniach w górach. Testy miejskie wskazują jednak na to, że nie powinno być źle.

Czy jest tryb oszczędzania energii?

Niestety takiego, jaki mógłby interesować górskich wyjadaczy, nie ma. Oczywiście Gear S3 ma tryb oszczędzania akumulatora, ale nie taki, jak w zegarkach turystycznych, gdzie możemy wybrać, żeby próbkowanie GPS zachodziło rzadziej, dzięki czemu czas pracy na pojedynczym ładowaniu gwałtownie wzrasta.

Czy jest tryb automatycznego pauzowania treningu?

Jest i działa sprawnie.

Podsumowanie treningu

W jakiej aplikacji możemy zobaczyć nasze treningi?

samsung-gear-s3-5

Na Androidzie – w S Health. Na iOS – też w S Health, tylko nie jako osobnej aplikacji, a zakładce aplikacji do obsługi Geara.

Jakie informacje tam zobaczymy?

s-health-2

Przede wszystkim „puchary” za ewentualnie pobite rekordy. Poza tym mapkę z podziałem na segmenty (co 1 km), masę wykresów (np. puls/wysokość, szybkość/kadencja – niestety bez możliwości dowolnego zestawiania), a także dość standardowy zestaw danych: czas ruchu, czas całkowity, dystans, średnią prędkość, maksymalną prędkość, średnie tempo, maksymalne tempo, najwyższy poziom, najniższy poziom, średni puls, maksymalny puls, średnią kadencję i maksymalna kadencję.

Mogę dodać zdjęcie do treningu?

Możesz.

Mogę wyeksportować trening w formacie .gpx?

Możesz, ale obarczony jest takimi samymi ograniczeniami jak synchronizacja z zewnętrznymi serwisami – brak informacji na temat tętna.

A poza tym?

Poza tym najlepiej zerknąć, co jest w S Health – każdy z telefonem z Androidem może sobie ją zainstalować i przejrzeć.

Synchronizacja z innymi serwisami

Czy można synchronizować nasze treningi z innymi serwisami?

Tak. Lista obejmuje takie serwisy jak Jawbone, Microsoft Health, Misfit, Runkeeper czy Strava. Dostępny jest jeszcze Fitbit, ale tam nie można przesyłać danych na temat ćwiczeń.

Jak wygląda synchronizacja ze Stravą?

Poprawnie, choć nie wzorowo. Przede wszystkim czasem występuje spore opóźnienie pomiędzy zakończeniem treningu, a jego widocznością w serwisie. Do tego – co tyczy się zresztą też Runkeepera – przesyłany jest goły zapis naszych danych, który nie uwzględnia m.in. pauz. Jeśli więc np. na naszej trasie mamy sporo świateł/przejść dla pieszych, musimy się liczyć z tym, że w Stravie zobaczymy nasz cały trening, bez wyłączenia okresów, kiedy się nie ruszaliśmy.

Czy przesyłane są też dane o naszym tętnie?

Niestety nie. S Health przesyła wyłącznie zapis trasy, bez informacji o tętnie – czy to chwilowym, czy też średnim.

Jakie dane są w takim razie przesyłane?

Mapa, wysokość, czas biegu (całej aktywności, z wliczeniem pauz), liczba spalonych kalorii. Tempo, co związane jest z innym czasem całego treningu – wyliczane jest od nowa.

Czy synchronizacja działa tylko w jedną stronę?

s-health-3

Co ciekawe – nie. S Health pobiera też dane np. ze Stravy, dzięki czemu jeśli np. biegamy z Gear S3, ale jeździmy z jakimś innym sprzętem, komplet informacji będziemy mieć w S Health. Ba, S Health pobiera komplet informacji – więcej, niż sam przekazuje.

Czujnik tętna i akcesoria

Czy optyczny czujnik tętna w Gear S3 jest w porządku?

W moim przypadku – a to pewnie ma spore znaczenie – jest jak najbardziej w porządku. Nie generuje danych z kosmosu, nie zawyża, ani nie zaniża przesadnie wyników w porównaniu do czujnika na klatkę piersiową, nawet przy bardziej skomplikowanych treningach. Średnie tętno i najwyższe tętno jest przeważnie dokładnie takie samo. Ale pewnie nie wszystkim będzie pasował i nie u wszystkich spisze się tak dobrze, jak u mnie.

Czy można podpiąć zewnętrzny czujnik tętna?

Nie. Ani na ANT, ani na Bluetooth.

Czy można podpiąć jakieś inne akcesoria?

Jeśli myślicie o typowo biegowych, w rodzaju czujnika kadencji czy np. zewnętrznego termometru to nie – nie da się.

Czyli jedynym gadżetem, który można podłączyć, są słuchawki?

Tak. Gear S3 bardzo dobrze współpracuje ze słuchawkami Bluetooth. Parowanie jest proste, a połączenie stabilne.

Akumulator

Ile energii akumulatora zużyjemy na godzinny trening?

Około 10-15 proc. przy założeniu, że mamy włączony GPS, czujnik tętna, jesteśmy połączeni z telefonem, a zegarek podświetla się tylko wtedy, kiedy podniesiemy rękę.

Ile energii zużywa, gdy dodatkowo podłączymy słuchawki i słuchamy muzyki z zegarka?

Więcej. Nawet około 20-25 proc. przy takim samym, godzinnym biegu.

Ale mogę go naładować rano, pochodzić w nim cały dzień i wieczorem pójść pobiegać?

O ile nie będziesz biec maratonu słuchając muzyki, to bez najmniejszych problemów. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby Gear S3 nie przetrwał wieczornego biegu. Przeważnie jeszcze wystarczało mu energii na kolejny dzień i jeszcze trochę.

Gear S3 czy zegarek sportowy?

To zależy bardzo od tego, czego tak naprawdę szukasz. Czy profesjonalnego, zaawansowanego zegarka sportowego, który będzie w stanie wyświetlić powiadomienia, czy wręcz przeciwnie – oferującego spore możliwości smart zegarka, który przy okazji będzie w stanie dobrze zarejestrować twój trening.

W tym drugim przypadku Gear S3 – zwłaszcza, jeśli masz telefon z Androidem (z iOS niestety sporo traci) – jest naprawdę mocną propozycją. Na tyle mocną, że gdybym nie uzależnił się od milionów niepotrzebnych danych na temat moich treningów, pewnie sam wahałbym się, czy zamówić produkt Samsunga.

W tym pierwszym natomiast – cóż, jest blisko, bardzo blisko, ale to jeszcze nie to. Choć prawdę mówiąc, wystarczyłoby, że Samsung poprawiłby kilka drobnostek w oprogramowaniu, dodałby obsługę zewnętrznych czujników tętna i… wtedy zrobiłoby się naprawdę ciekawie.

I kto wie, może Samsung zdecyduje się wprowadzić te kilka poprawek? Trzymam kciuki, bo sprzęt jest naprawdę atrakcyjny.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • kanka

  Cóż, jak ktoś ma już nakręcone trochę km w Endomondo i sporo danych dotyczących treningu to brak tej aplikacji jest sporym problemem, zwłaszcza, że to chyba najpopularniejsza aplikacja sportowa.

 • mrxn

  Na telefony Samsunga jest dostępny kombajn Pear Sports który świetnie działa z Gear S2 – prawdopodobnie z Gear S3 również. Podobno będzie też współpraca z Endomodo od wiosny 2017.

 • Subiektywnie-obiektywny

  Korzystam z Frontiera od premiery. Mam do niego 3 paski – pasuje na siłownie, do sportowej marynarki, garnituru czy swetra. Wszystko ma co potrzeba, bateria na 5 dni. Rewelacja – polecam każdemu:)

 • आंध्र प्रदेश[

  Jakie tam do biegania? przecież to doskonały, elegancki dodatek do garnituru dla biznesmena.

 • आंध्र प्रदेश[

  „do sportowej marynarki, garnituru czy swetra.”
  jesteś sprzedawcą salcesonu? elegancja to podstawa. ten sramsung pasuje idealnie.

 • Subiektywnie-obiektywny

  Widzę twoja ilość komentarz i wiem że jesteś tym samym niedorobionym trollem jak karate, kyoto i jeszcze coś tam było wcześniej., tylko nicki zmieniasz…
  Serio myślisz, że ludzie są tak głupi jak ty i nie poznają tego, że to ścierwo po drugiej stronie to właśnie twoja kreatura?:)

 • Subiektywnie-obiektywny

  czekamy aż się pochwalisz swoim odpustowym apple watchem dla gejów:)

 • आंध्र प्रदेश[

  gdybym był gejem, to kupiłbym właśnie takiego „męskiego” samsunga. ale ja nie musze niczego udowadniać. wybieram genialny design, a nie kapsla z gumą. ;)

 • आंध्र प्रदेश[

  smaczny masz ten salceson?

 • Subiektywnie-obiektywny

  Masz rscjez cioty erecz nicsrgo nie mogą udowadniac:)
  Zegnam niedorizwiniety trollu i pamietaj ze zmiana niki nie powoduje, ze ludzie przesyaja cie kojarzyc:)

 • Subiektywnie-obiektywny

  Jako wiesniak raczej sam sobie powiniens zadsc to pytanie:)

 • endru098

  Tylko pytanie jakie będzie miał funkcję. Bo jeżeli go wykastrują to endomondo nie będzie miał sensu.

 • endru098

  Piotr a jak jest z wymainą pasków. W szczególności czy gumowe paski od frontiera pasują do clasica?

 • आंध्र प्रदेश[

  „Masz rscjez cioty erecz nicsrgo ”

  Cały aż się trzęsiesz z emocji. Co ten samsung robi z ludźmi? ;))

 • Nic Ci do tego

  Po gównie jakim był a raczej jest dla mnie s2 nie chcę słyszeć już o żadnym syfie od szajsunga.

 • Marcin

  już nie forcetouchując gejów… apple watch jest mniejszy, ma basen, lepszy HR i więcej aplikacji.

  Nie wygląda może super, ale na moim ręku lepiej niż (za)duży frontier.

  PS Nie jestem fanem żadnego z nich.

 • Marcin

  Psuje/psuł czy zepsuł się?

  Ciekawy jestem, bo jeszcze nie tak dawno temu o nim myślałem.

 • Nic Ci do tego

  Dla mnie jest popsuty, kupiłem go głównie do monitorowania tętna. I bardzo zależało mnie na tym by je monitorował często czyli na tym zegarku co 10 minut. Niestety on tego nie robi. Nie raz nawet po parę godzin. Do tego po miesiącu od zakupu został wysłany do naprawy bo i bateria siadała i się wciąż wieszał. I tak dwa razy. Oczywiście go naprawili. Niestety mimo że reszta chodzi ok, w miarę bo dalej potrafi zwolnić to jednak monitorowanie tętna to tragedia. Dalej nie działa a oczywiście gdy zażądałem zwrotu pieniędzy za ten szmelc, przy trzeciej reklamacji, to zaczęli wmawiać że jest wszystko ok. Ostatnim razem nawet z sklepu nie odebrałam go bo przez pół godziny przy sprzedawcy nie potrafił ani razu zmierzyć pulsu. I już drugi raz mam odpowiedź że nie ma problemu, zobaczę czy znów jutro w sklepie nie będzie mierzył pulsu. Bo ja nie dam sobie wmówić że coś działa, skoro tak nie ma. A o szajsunga już mam wyrobione zdanie i nigdy wiecej nie polecę nic tej firmy moim znajomym.

 • Marcin

  Kurcze, słabo.

  Mam nadzieję, że jakoś uda Ci się go zwrócić albo dobrze sprzedać.

 • Nic Ci do tego

  Niestety, choć mam nadzieję że rzecznik coś doradzi bo już z nim na ten temat rozmawiałem.

 • Gal

  Piotrze, czy potrafisz dodać inny sport do tych w zegarku? Nie ma tam np badmintona albo treningu obwodowego, a chciał bym mieć. A np takie pajacyki wcale nie są potrzebne :)

 • Subiektywnie-obiektywny

  Mniejszy do dla mnie wada, wole masywny z lepszym wyświetlaczem i bateria na 5 dni a nie 1-2 jak AW:)
  Lepszy HR -nie wiem skad to wziales, ale ma lepsza wodoodpornosc, chociaz nie wiem gdzie bedziesz schodzil z zegarkiem na 10 metrow:)
  Obsluga jest zdycydiwanie bardziej intuicyjna na frontierze, apek jest mnostwo, nieskonczona ilosc tacz, ktore mozesz sobie dowolnie personalizowac, apka fitnesowa apple jest bardziej ograniczona niz S health:)
  Aplikacje? Nie wiem co jeszcze potrzebujesz poza sportem, nawigacja, uberem, sporify, nltatakami, barometrem i wielom ainnymi rzeczami z ktorych nawet nie korzystam:)

 • piotr ostaszewski

  Popieram, korzystam z aw2 stalowego, kupiłem zaraz po premierze s3frontiera ,używałem go przez 2 tygodnie i oddałem do sklepu ,mówiąc krótko nie przypadł mi do gustu jego wygląd ,mało funkcji biegowych ,problemu z GPS i szereg innych niedorobek

 • martodox

  Pasują, wszystkie paski są na 22mm

 • martodox

  Do mierzenia pulsu kup fitbita. Mierzy praktycznie non stop i dokładnie

 • Fruktion

  Gear S3 jest dla gejów? Czego ja się dowiaduję. Apple Watch wygląda jak zabawka, a Gear S3 jak normalny zegarek.

 • yottahz

  W Polsce napewno :)

 • Nic Ci do tego

  Dziś właśnie byłem w sklepie odebrać ten szajs oczywiście reklamacji nie uznano bo serwis stwierdził że wada nie występuje, a jako uzasadnienie podali że nieregularne pomiary tętna są czymś normalnym gdy człowiek jest w ruchu. Jak to przeczytałem to myślałem że padnę. Czyli zegarek do sportu nie może być do tego używany, bo ruch powoduje że podstawowe jego funkcje nie działają. Do jasnej cholery oni mnie potraktowali jak jakiegoś debila. Być może nim nawet jestem, skoro kupuję ich rzeczy. Ale nigdy więcej.

 • Nic Ci do tego

  To trzeba było pomyśleć nad zegarkiem prawdziwie sportowym. A nie jakimś szajsungiem.

 • Pawel

  Nie ma możliwości uzyskania eksportu danych choćby w formacie GPX = zamykanie w jednym „ekosystemie” bez możliwości kupienie innego zegarka i posiadania dostępu do własnych danych treningowych.
  Jak dla mnie to zupełnie przekreśla Gear S3 jako zegarek sportowy.

  Do tego brak możliwości „customizacji” pól i wyświetlanie tylko 2 na raz i gwóźdź do trumny czyli brak możliwości sparowania z innymi czujnikami.

 • Gal

  Mam jeszcze Polara V800, który jest na prawdę sportowym zegarkiem, można by rzec, że dla zawodowców. I powiem Ci, że na co dzień coś takiego nie jest potrzebne. Ba, uważam, że garstka ludzi potrzebuje takich zegarków, bo ich zakres treningów daleki jest od możliwości jakie oferują sprzęty takie jak Polar V800. Jakoś ciężko mi uwierzyć, że nie mając styczności z zawodowym sportem można wyciągnąć wielkie wnioski z tych wszystkich danych.
  A S3 mi bardzo pasuje. Mogę mieć całkowicie wyciszony telefon, schowany w plecaku albo kurtce. Rozumiem, że trafiłeś na słaby egzemplarz, albo po prostu kupiłeś produkt nie dostosowany do własnych potrzeb i oczekiwań. A to wśród konsumentów częsty błąd.

 • Daniel Potyka

  „Czy przesyłane są też dane o naszym tętnie?”
  Pewnie ze tak!

 • Daniel Potyka

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement