Tak, ten smartfon kosztuje prawie 6000 zł. I tak, jak najbardziej ma to sens

Felieton/Sprzęt 24.01.2017
Tak, ten smartfon kosztuje prawie 6000 zł. I tak, jak najbardziej ma to sens

Czy Huawei Mate 9 Pro Porsche Design to smartfon drogi? Jak najbardziej. Czy mało kto będzie mógł sobie na niego pozwolić? Dokładnie tak. Nie zmienia to jednak faktu, że Huawei Mate 9 Pro Porsche Design to urządzenie potrzebne dla użytkowników i dla rynku. Najbardziej potrzebne jednak jest dla samego Huaweia.

Wiele osób może tego nie rozumieć. Jak mogę usprawiedliwiać kupno smartfona za 5699 zł? W końcu od standardowego Mate 9 Pro kosztującego 2000 zł mniej różni się on tylko większą pamięcią oraz logo Porsche Design. Przyznaję, nie jest to telefon wyjątkowo opłacalny. Co więcej, sam nie zdecydowałbym się na jego kupno. Jednak uważam, że i na takie produkty jest miejsce na rynku.

Gdyby wszystkie smartfony miałyby być opłacalne, najdroższym urządzeniem mobilnym na świecie byłby Huawei P9 Lite.

Nikt by jednak na tym nie skorzystał, ponieważ zostałaby ograniczona dostępność różnego rodzaju smartfonów. Fani najlepszych urządzeń, entuzjaści sprzętu mobilnego mogliby czuć się zawiedzeni. W końcu oni chcieliby wydać pieniądze na coś lepszego, ale ktoś by im tę możliwość zabrał.

Huawei Mate 9 Pro Porsche Design

Brak smartfonów takich jak Huawei Mate 9 Pro Porsche Design rodzi podobny problem, tylko dotyczący mniejszego grona użytkowników. Można oczywiście mówić, że Huawei Mate 9 Pro od Huawei Mate 9 Pro Porsche Design różni się wyłącznie szczegółami. Ale nie powinno to nikogo dziwić. W końcu im wyższa jest cena smartfona, tym różnice są mniejsze. Telefon kosztujący 500 zł będzie zauważalnie gorszy od takiego za 800 zł. Z kolei takiemu za 1300 zł jest dosyć blisko do sztandarowego modelu. Zaś same telefony z najwyższej półki różnią się niuansami, nie komfortem obsługi czy działania.

Jeżeli ktoś chce zapłacić za Huawei Mate 9 Pro Porsche Design 5699 zł, by mieć więcej pamięci i logo Porsche na smartfonie, jak najbardziej ma takie prawo. A producent ma prawo wprowadzić taki produkt na rynek. To użytkownicy i rynek zweryfikują, czy taki produkt był potrzebny.

Ocena tego nie jest prosta, ponieważ smartfonów nie można oceniać wyłącznie pod względem liczby sprzedanych sztuk. Inaczej, ponownie, jedynymi sensownymi modelami na rynku byłyby smartfony nie droższe niż 1000 zł. Sztandarowe modele nie sprzedają się w ogromnych ilościach, ale pełnią bardzo istotną rolę wizerunkową. Jeden z wysoko postawionych pracowników Samsunga powiedział mi kiedyś: “Ludzie naoglądają się reklam Galaxy S5, a potem kupują Galaxy Core”. Tutaj sytuacja może być podobna. Wielu klientów może sięgnąć po takie smartfony, ponieważ zobaczy, że Huawei już jest globalną marką premium, której zaufało nawet Porsche.

Dlatego powtarzam, nie jest problemem, że Huawei Mate 9 Pro Porsche Design kosztuje 5699 zł. Problemem byłoby, gdyby wszystkie smartfony z wysokiej półki (lub w ogóle wszystkie smartfony!) tyle kosztowały. Ale to raczej nam nie grozi.

Zobacz: Huawei Mate 9 Pro Porsche Design za 6000 zł!

Najdroższy smartfon Huawei już w Polsce

Najdroższy smartfon Huawei trafił do Polski i kosztuje… prawie 6000 zł. Za co trzeba tyle zapłacić?

Opublikowany przez Spider's Web TV na 27 styczeń 2017

Więcej materiałów wideo znajdziesz na Facebooku Spider’s Web TV! Wejdź teraz i polub stronę.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Michnik
 • Comfortably numb

  Dla mnie miałoby to sens, gdyby ten telefon oferował cokolwiek ponad mate 9 pro ( nie piszcie mi tylko pamięci większej o 128 giga, bo tyle, co jest w mate 9 pro raczej nikt nie wykorzysta).
  Robić drogi telefon, który moze się sprzeda w 1000 sztuk a w niczym nie jest lepszy od konkurencji? Dla mnie głupota… jednak takich tez nie brakuje.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  I lepiej się cenili. Chyba coś koło 8-10k zł było.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Tylko on nie ma sensu z punktu widzenia sensowności zakupu.

  On ma dwa określone cele:

  1) Dla producenta – pokazać, że jest się czymś więcej niż „klepaczem” smartfonów. Że można jego markę stawiać koło takich marek jak Porsche (Design w tym przypadku).

  2) Dla klienta – jak ktoś może wydać 6000 zł na telefon, to niezbyt go też obchodzi, czy dostaje dużo więcej czy nie. Wyjmuje taki telefon w towarzystwie i wszyscy widzą po prostu logo Porsche.

  Czyli obie strony mają taki niskonakładowy symbol.

 • zakius

  ależ już dawno odebrano nam możliwość dopłacenia do lepszego modelu, niemal wszystkie dostępne powyżej pewnej kwoty to wielkie i koszmarnie brzydkie potworki

 • Feniks06

  Dokładnie. Mierzenie towarów luksusowych miarą opłacalności czy stosunku ceny do jakości mija się z celem już w samym założeniu.

 • karate

  smutne jest to, że europejskie marki z tradycjami sprzedają swoje loga chińskim tandeciarzom, jak tanie d…..

 • karate
 • http://jaciubek.info/ Grzegorz Jaciubek

  Nie zdziwię się, jeżeli note 8 będzie bliski tej kwoty…

 • Comfortably numb

  Ja to doskonale rozumiem, tylko niestety jestem pragmatykiem i dla mnie jest to po prostu idiotyczne:)
  Ktoś wyciągnie tel za 6000, ja się będę śmiał, że to huawei:)
  -Co tam?
  – A nic, kupiłem sobie poloneza ze złotymi felgami za 20 tys – bo mogę:)

 • Comfortably numb

  Jakich towarów luksusowych?:D
  Oprzytomnij:D

 • Michał Dec

  Musze się z Tobą nie zgodzić bo akurat w tym wypadku to jest jak kupienie tego samego pierścionka w drogim butiku i u zwykłego jubilera. Dostajesz to samo praktycznie z zewnątrz i wewnątrz ale z inną metką.

 • Comfortably numb

  Nie kracz, bo już przy Note 7 się zastanawiałem, czy to ma sens:)

 • Michał Dec

  W tym wypadku to bym to bym podał jednak inny przykład. To raczej jak kupić identyczne Porsche z zewnątrz i wewnątrz tylko, że jedno ma oryginalne logo Porsche, a drugie Fiata.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Jak ktoś zarabia tyle, że dla niego nie ma różnicy, czy wydaje na telefon 3k czy 10k (i przy okazji jest na tyle rozrzutny, że rozważa wydanie takiej kwoty na telefon), to trochę inaczej to wygląda ;-) Jeden za 100k kupuje po długich namysłach, wyliczeniach i tabelkach najlepsze możliwe, uniwersalne kombi w dieslu, żeby się sprawdziło w każdej sytuacji, inny wstaje rano, wpada na pomysł i kupuje sobie za tyle dwumiejscowe kabrio, które nawet nie ma za bardzo miejsca w bagażniku.

  A co do odbioru tego Huawei:

  1) Ci, którzy wiedzą o co chodzi pomyślą „no, ok, Huawei, ale za 6k. Kogoś było stać, żeby kupić coś, co wcale nie jest lepsze, ale dużo droższe”
  2) Ci, którzy nie wiedzą o co chodzi zobaczą logo Porsche (nawet jeśli Design) i też będzie jakiś tam szacun.

  Oczywiście to wszystko gra na pokaz, no ale :)

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Ale dlaczego to nie miałby być towar luksusowy?

 • Mrs Perkins

  Porsche Design = Samsung Galaxy S 7 Edge Design. Bryła telefonu prawie identyczna plus przycisk home,nie lada gratka za 6000 PLN.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Hmmm, mam u siebie smartfon Huawei i czegokolwiek bym o nim nie myślał, to w życiu bym nie napisał, że to jest tandeta.

 • Comfortably numb

  Widzisz… Ty Tak pomyślisz:)
  ja pomyślę to samo czo przy mate 9 pro za 3600 czyli hahahaha:) Dlaczego? ponieważ ja mam s7 edge i płacić za kopią edga 600 zł więcej, lub 2600 za kopię edge ze znaczkiem porshe to dla mnie jeszcze większa głupota:) Do tego jeszcze dodam… „ok, czyli huawei myśli, że jak dorzuci do sprzętu wyższa cenę to nagle stanie się Smasungiem czy Apple? A gps dalej chodzi jak chce”:)

  Tylko takich ,którzy kupują takie cabrio to jest na całym świecie kilka%, i raczej nie będą sięgać pod takiego huawei…

 • Comfortably numb

  Nie wiem… bo kosztuje tyle co dobre kino domowe, czy TV albo Średni zegarek, czy dobre felgi?

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Kto wie czy nie sięgną – BlackBerry jakoś udawało się sprzedać trochę Porsche Design, mimo że cena też z kosmosu, a telefony wcale rewelacyjne nie były. Marka jednak robi swoje :)

 • Nokia Superflagowiec 6.2 cala

  Huawei to teraz „Premium” marka, więc musi się tak samo cenić. Muszą coś zarabiać, więc ceny są jakie są. :)

 • namo

  Rzecz w tym że to ciągle jest Hujłej.
  Jakaś dziwaczna próba podniesienia prestiżu marki?

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Chyba lepiej jest porównywać produkty z tej samej kategorii. Bo inaczej samochód za 400k nie jest luksusowy, bo jest mniej wart niż przeciętny domek na wsi :)

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Na pewno próba podniesienia prestiżu, ale niekoniecznie dziwaczna. Huawei już sobie markę mocną zbudowało i buduje dalej – w porównaniu do tego, co było jeszcze jakiś czas temu, to skok w postrzeganiu tej firmy jest ogromny.

 • Feniks06

  No i co z tego? Telewizor za 90 tys złotych nie jest luksusowy skoro samochody kosztują nawet 10 razy tyle?

  Ten model telefonu na swoim rynku jest wyceniony jak produkt luksusowy. Czy wg Ciebie buty za 3000zl nie są luksusowe? A perfumy za 2500 zł nie są luksusowe? Wędliny za 1000 zł/kg też nie?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  O wiele lepiej leży w dłoni, nie ślizga się, nie wypada.

 • Comfortably numb

  Jasne, że tak, jednak są produkty luksusowe mające jakąś realną wartość, to… nie ma żadnej, bo za rok (a w zasadzie w dniu premiery s8) będzie łupem.

 • Comfortably numb

  I wiemy, gdzie jest BB:)

 • Comfortably numb

  Ale wciąż to TYLKO huawei.

 • rampampamapham

  Sa jeszcze czajniki porsche desing, woda z takich jest o wiele bardziej zajebiscie podgrzana

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  To jest problem tego, że nie ma definicji towaru luksusowego, której można byłoby się trzymać.

  Bo… jeśli kogoś stać na to, żeby kupić sobie smartfon droższy o górę pieniędzy od tego samego, ale w innym opakowaniu, przy założeniu, że za rok czy kilka miesięcy będzie on już wart niewiele…

  Czy to właśnie nie jest życie w luksusie? ;-)

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Tylko to jest chwytanie się Porsche Design na różnych etapach życia firmy. BB leciało w dół i próbowało się w jakiś sposób ratować – Huawei idzie w górę i pewnie chce ten proces przyspieszyć.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  A paski Porsche Design zmniejszają obwód w pasie :-)

 • Nick35

  Dla mnie smartfon z logiem Porsche jest kiczowaty :D

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Porsche Design. Porsche ma inne logo ;-)

 • Flint_PS

  Przy telefonach Vertu to taki raczej zetafon.

 • Norbert Różycki

  To tak jakby powiedzieć, że koszulka z logo znanego projektanta nie jest towarem luksusowym (pomimo, że kosztuje 3 tys. PLN), bo taka sama bez logo można kupić w H&M za 20 PLN.
  Towar luksusowy nie musi być w swojej istocie wyjątkowo wartościowy, chodzi o to jak jego wartość jest postrzegana.

 • Comfortably numb

  Nabijam się przecież:)
  Jasne, rozwija się, ma nieograniczone wsparcie finansowe z rżadu i juz nawet niewiele im brakuje, bo dogonić konkurencję – to fakt.
  Dla mnie tylko – taki telefon to słaby sposób na podniesienie prestiżu. Na zasadzie „zrobiliśmy bo mogliśmy”. Jak np acer i ich laptop z 21 calowym zakrzywionym ekranem, gdzie sami przyznali, ż enie liczą na sprzedaż:)

 • karate

  towar luksusowy, to limitowane sztuki i limitowana dostępność.
  ważne jest też to, czy ludzie z górnej półki finansowej zaczynają go używać z własnej woli, a nie dlatego, że ktoś im za to zapłacił.

  dodatkowy element – taki towar z czasem drożeje i jest czymś w rodzaju inwestycji.

 • Mrs Perkins

  To w końcu dalej tylko telefon i jak dla mnie prawie niczym nie różni się wyglądem od Galaxy S7 Edge. Nawet Grill na głośnik wygląda jak w Samsung-u,mogli się trochę bardziej postarać.

 • mleczaj wełnianka

  to ma sens. I wcale nie chodzi o funkcjonalność ale o tzw. prestiż i status społeczno-majątkowy.
  Chcesz wyróżnić sie z tłumu? Chcesz zakomunikować ze pieniędzmi możesz palić w kominku albo przynajmniej odpalać nimi (czasami) cygara?
  Wersja dla tych którzy nie są aż tak bogaci albo tak eleganccy by kupować zegarek omega albo patek philippe.

  poza tym marka porsche jest bardziej rozpoznawalna a telefonem łatwiej sie chwalić niż zegarkiem :D

 • Comfortably numb

  Wiesz ja tego tak nie odbieram… Nie jestem milionerem, ale też nie liczę się specjalnie z pieniędzmi. Jednak większość milionerów jakich znam – wydaje pieniądze w sposób racjonalny i potrafi sami sobie uzasadnić dlaczego kupują samochód za 540 tys zamiast za 380 tys. Tutaj racjonalnego wytłumaczenia nie ma.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Limitowaną dostępność mamy. Chęć kupienia – tego nie wiem, okaże się. Bonusowy warunek faktycznie bonusowy, bo w przypadku np. samochodów praktycznie w ogóle się nie sprawdza.

 • Michał Dec

  Znajdź mi dwie identyczne koszulki koszulki, które różnią się jednym małym logo i ich cena różni sie o 3 tysiące złotych. Czekam na przykład.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Nie wątpię, że spora część prawdziwych milionerów wydaje pieniądze rozsądnie i nie musi obnosić się ze swoim bogactwem – np. właśnie wyciągając na spotkaniu telefon z logo Porsche Design.

  Ale pewnie są i tacy, którzy mają potrzebę afiszowania się ze swoimi finansami. Inaczej nie byłoby sporej części rynku ;-)

 • Feniks06

  Oczywiście, masz racje. Tylko tutaj płacisz za logo marki, która sama w sobie jest postrzegana jako luksusowa. To zasadniczo wystarczy. To tak jak ze zwykłą bawełnianą koszulką zaprojektowaną przez modnego projektanta, który sprzedaje ją za 1000 zł. Właściwości praktyczne ma takie sama jak te za 80 zł. Nie jest wg Ciebie pozycjonowana jako towar luksusowy?

 • Comfortably numb

  Co i tak nie zmienia faktu, że sprzedaż będzie marginalna (mate 9 pro pewnie zresztą podobnie – w sensie tu nie liczę na więcej niż milion-może dwa), natomiast za chwilę świat o tym zapomni, a wciaż core klienci to będą ci z p8/9/10 lite, następnie p9/10 i honor:)

 • Comfortably numb

  Zwłaszcza, że sam napis jest widoczny tylko z przodu i jak nie wiesz, że to jest konkretnie ten telefon, to pomyślisz, że to znów jakich chinol za 1000 zł z importu:)

 • mleczaj wełnianka

  to nie jest sprzęt dla milionerów. 6k? No proszę. To jest raptem 2-3 x więcej niż cena rynkowa.
  Milioner ma znacznie lepsze metody komunikowania swojej pozycji społecznej niż telefon za taką kwotę.
  Rzekłbym ze jest to sprzęt dla osób aspirujących :D

 • mleczaj wełnianka

  kładziesz w knajpie na stole i wszyscy widzą :D

 • Meretycz

  Porsche czy Prestigo z daleka napis wygląda podobnie :P

 • Dariusz Filipek

  Huawei zaprosil nas na prezentację swojego najnowszego telefonu niedawno. Kosztuje 6k, ale i tak go kupcie, bo nas już nie zaproszą – tak to wygląda.

 • Feniks06

  Gdyby wszystkich dotyczyła taka zasada o jakiej mówisz to pewnie takie rzeczy nie znalazłyby nabywców.

  Motorola V220 Special Edition

 • karate

  daj spokój.

 • Feniks06

  Ok, dla Billa Gatesa zakup kawy Kopi Luwak za 450$/kg to żaden wydatek. Czy nie jest to jednak towar luksusowy?

 • Feniks06

  Celny argument. 1:0 dla Ciebie

 • karate

  wyłącznie wśród niezbyt zorientowanych ludzi.

 • Feniks06

  No widzisz… Ty myślisz pragmatycznie. Towar luksusowy natomiast nie sprzedaje się pragmatycznością a ceną – niejednokrotnie nie adekwatną do kosztów produkcji czy walorów użytkowych -, ograniczoną dostępnością oraz prestiżem.

 • Michał Dec

  Powiem Ci tak. Nie miałbym nic przeciwko Porsche Design, jakby nie pokazali wersji PRO. Koszt 3 tysięcy złotych za logo to przesada. Jeśli znajdziesz mi identyczne dwie koszuli czy cokolwiek innego, co będzie różniło się tylko małym logiem, a cena będzie różniła się o 3 tysiące to zwróce honor bo jednak większość tych drogich rzeczy oprócz logo, różni się również jakością.

 • karate

  a co tu można więcej napisać? Chińczycy mogą nawet kupić całe Porsche razem Volkswagenem, ale to nic nie da.

 • Feniks06

  Słuchaj… nie jestem technikiem odzieżowym i nie mam możliwości oceny jakościowej szwów czy innych elementów takiej odzieży.

  Znalazłem jednak taki przykład na szybko:

  http://www.zeberka.pl/art/bawelniany-t-shirt-za-ponad-poltora-tysiaca-dolarow-8047

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Czyli np mnie xD

 • karate

  skoro lubisz chińskie podróbki z doczepioną „prestiżową” metką…

 • Michał Dec

  Ok wygrałeś. Jednak mówimy o marce, a nie o jakimś projektanciebo również ja mogę jakąś koszulkę zabrojektować i sprzedawać ją po 2 tysiące. Z tego Porsche Design to jednak nie jest jakaś specjalnia marka, a na dodatek przez to, że wersja pro jest identyczna to zaniedługo można spodziewać się chińskich obudow za 5 dolarów z identycznym logo.

 • MatejBudz

  Nie mam nic przeciwko jeżeli dany producent wypuszcza coś w rodzaju „edycji specjalnej” swojego modelu, wręcz cieszę się że ktoś w końcu to zrobił. Dziwię się że przez długi czasie swoiste „edycje specjalne” były robione przez prywatne firmy, które przerabiały dany telefon.

 • Comfortably numb

  Szczycę się logiką swojego myślenia:)

 • Comfortably numb

  i ta to na nikim nie zrobi wrażenia, bo promil w ogóle wie, ż ecos takiego jest:)

 • stefan

  Czyli 3000zł za napis na przodzie w wiejskim stylu.

 • mleczaj wełnianka

  a jaka jest relacja ceny tej kawy do normalnej kawy wysokiej jakości? jest razy jest droższa? dwa, trzy czy sto razy?

  np. „tania” starka kosztuje 10xtyle co normalna flaszka dobrej gorzały. I tu zaczyna sie towar luksusowy. Droga starka to już 100x tyle.
  Wódka kosztująca 100 zł za 0,5 jak na moje tego kryterium jeszcze nie spełnia. To może być premium ale na pewno nie lux.

 • Feniks06

  Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja nie krytykuje Twojego podejścia. Sam mam podobne. Zmierzam tylko, że takie produkty nie są sprzedawane za pomocą racjonalnych argumentów, które by do nas dotarły :)

 • mleczaj wełnianka

  Markę porsche każdy zna. Nawet kobiety :)

 • Feniks06

  Tak, możesz. Tylko jego nazwisko jest marką samą w sobie. Twoje – bez urazy – nie znaczy nic w branży odzieżowej. Dlatego on za te 2 tysiące pewnie jakąś tam ilość ich sprzeda a Tobie kartony z t-shirtami będą zalegać na magazynie.

  Wydaje mi się – podkreślam wydaje -, że Huawei chce podkręcić po prostu postrzeganie ich marki za pomocą skojarzeń. Stąd Lewandowski, stąd teraz Porsche. To tak jak z ludźmi. Możesz być nikim ale pojawisz się w 2-3 miejscach u boku znanych celebrytów i okaże się, że sam staniesz się celebrytą o którym będą pisać te wszystkie pudelki i inne plotkarskie portale. Najważniejsze, że to już przynosi efekt. Porównać wystarczy postrzeganie przez masowego klienta marki Huawei i np Xiaomi. Pamiętam jak Huawei był postrzegany skądinąd słusznie lata temu a jak jest dzisiaj. M. in. dzięki takim zabiegom Huawei wprowadził się na salony. A taki telefon ma znaczenie prestiżowe dla samej marki choćby mieli na nim nie zarobić nic.

 • http://jaciubek.info/ Grzegorz Jaciubek

  Sam mam note 3, bo 5 nie ma gwarancji w PL – więc uwierz mi, sam się tego krakania boję ;)

 • Feniks06

  Po części masz racje. Wystarczy jednak, że ta wódka za 100 zł będzie sprzedawana w limitowanej numerowanej ilości. Np tylko 1000 butelek w oryginalnej butelce podpisanej np przez znanego aktora. Już się robi bardziej luksusowo. Cena jest ważna w dobrach luksusowych ale ograniczenie dostępu też może zrobić swoje.

 • Comfortably numb

  Tak, tylko jak to sobie wyobrażasz? kładziesz telefon fronten go góry, ludzie patrzą, czy przypadkiem jest to porshe (bo jeśli nie przeczytasz napisu, to jest to zwykły huawei) i sikają po nogach?:)

 • Ymnytor

  Napis Porsche Design kojarzy mi się raczej z podróbą Adidasa, niż prestiżowym zegarkiem

 • Michał Dec

  Tylko, że Huawei ma moim zdaniem jeszcze za słabą markę, żeby z Porsche Design sprzedawać telefony. Do teraz Huawei jest postrzegany jak chińska marka z dobrymi telefonami za rozsądną cene i nie zmieni tego ani współpraca z Lewandowskim ani model ze współpracą z Porsche Design. Wprawdzie Huawei niezaprzeczalnie ostatnimi czasy się poprawiło i naprawdę tworzą ładne i dobre sprzęty ale Samsung ani Apple nie zapracowało na swoją markę jednym modelem telefonu, tylko pracowali na to latami. Huawei chce iść trochę na skróty.Oczywiście Blackberry również współpracowało z Porsche Design jednak Blackberry to marka sama w sobie, która była kojarzona z prawdziwymi biznesmenami, a Huawei?? To tak jakby teraz marka Cropp zaczęła współpracować z Gucci i zaczęła sprzedawać odzież 5 razy drożej.

 • Feniks06

  Jasne, marki nie buduje się w miesiąc czy dwa. Trwa to zazwyczaj latami. Te elementy to taki kolejny kamyk do ogródka. Czy to jest trafne czy nie. Ciężko mi ocenić. Faktem jednak jest, że rozpoznawalność marki jak i jej postrzeganie od czasu współpracy z lewym oraz współpracy z operatorami mocno wzrosła wśród klientów.

 • Michał Dec

  Mimo wszystko wystarczyłoby zrobić prostą uliczną ankietę, gdzie zapytano by ludzi jaki telefon chcieliby kupić jeśli mieliby nieograniczone fundusze. Mogę się założyć, że 80 procent odpowiedzi to byłyby Samsungi i Iphony, a Huawei nie zdobyłby nawet 5 procent. Huawei zbyt długi czas interesowało się półką low i mid, żeby nagle po 2 ledwo dwóch latach produkcji ciekawych modeli z wyższej półki, celować w markę premium. Zresztą nie ma co się oszukiwać ale dopiero od tamtego roku zaczęło robić jakiś szum ze względu na Lewnandowskiego i Leice.

 • Krzysztof Sarnacki

  Hmm ale przecież cena iPhona 7 Plus 256 Gb w Polsce to 4 999zł (według oficjalnej strony) więc podobnie jak Huawei, który ma jeszcze znaczek Porsche Design….Są ludzie, którzy to kupią:-)

 • Bartek

  To tak samo jak z Nokią Sapphire Arte lub Carbon. Jako telefon dzisiaj tylko do dzwonienia kompletnie nie użyteczny,a cena jak za flagowca. Ale kto bogatemu zabroni :)

 • mleczaj wełnianka

  Mi też. Zwróć jednak uwagę iż target prestiżowego zegarka jest nieco inny niż tego telefonu. Cena także.

 • mmar

  Żenujące. Nie wiem czemu, ale napis tak samo obciachowy, jak paski adidasa przechodzące przez całe dresy.

 • mleczaj wełnianka

  nie wiem jak. Zapytaj sie tego kto to kupuje. Choć pewnikiem taka osoba wyobraża to sobie mniej więcej w taki właśnie sposób jaki opisujesz :)

 • Ymnytor

  Ale to w ogóle nawet nie aspiruje o prestiżu. Ten telefon to niemal identyczny Huawei co Mate 9 Pro ze zbyt dużym logiem.
  Nie róbcie z nieprzeciętnie bogatych ludzi debili. Czym innym jest koszulka zaprojektowana od podstaw przez osobę znaną, z lepszych materiałów i logiem jakiejś prestiżowej marki, a co innego koszulka z H&M z doklejoną nalepką.
  Tak samo tutaj czym innym byłoby, gdyby ktoś zaprojektował telefon premium dodając metale szlachetne i inne bajery, a co innego doklejając literki do istniejącego telefonu.
  Co ciekawe od pewnego momentu bogactwa ludzie wcale nie obnoszą się z nim zakładając jakieś rzucające się w oczy ubrania, czy inne. Popatrzcie na znanych tutaj Bill’a Gates’a i Marca Zuckerberga.

 • mleczaj wełnianka

  ograniczenie dostępu poprzez cene jest najbardziej efektywnym sposobem na luksus :D

 • mleczaj wełnianka

  Aspiruje w jakiś tam sposób poprzez cenę. Tyle że ten telefon nie jest adresowany do osób nieprzeciętnie bogatych. Bynajmniej.
  Raczej do takich dla których będzie uzupełnieniem biżuterii w postaci złotego łańcucha albo bransolety :D

 • Ymnytor

  Dla mnie dorosła osoba z takim telefonem wyglądałaby równie głupio co dzieciaki w wieku gimnazjalisty szpanujące New Balance

 • mleczaj wełnianka

  ja to rozumiem. To po prostu jest telefon dla dresa mówiąc bez ogródek :D

 • razorree

  tak samo jak potrzebne sa torebki Louis Vuitton za 5000 czy 10000 pln … :)
  (a zrobienie ich kosztuje ulamek ceny)

 • Arek P

  Gdyby był tańszy byłby dostępny dla plebsu a nie o to chodzi ;)

 • Member Berries

  Jakby Apple robiło coś takiego to rozumiem… ale tani Huawei? Toż to zupełnie jak Biedronka Premium – totalny oksymoron:)

 • Member Berries

  Ale Huawei właśnie jest tanim klepaczem smartfonów, więc ten smartfon-porshe wygląda komicznie w portfolio:)

 • NG

  Jak zarabiasz 50 – 100 tyś złotych miesięcznie, masz już dom, każdy w domu ma auto, jest jacht, basen, właściwie masz już wszystko to na co masz wydawać? Dlaczego nie kupić sobie telefonu z takim samym znaczkiem jak auto? drogo? no dla mnie, pewnie dla Ciebie. Ale dla tego hipotetycznego kupca jest nawet nie dwa razy droższy niż inne podobne telefony a ma ładny znaczek…

 • Demo

  Porównania hujaweja do biedronki jeszcze nie widziałem. Pomyślałeś chyba telefonu typu xiaomi lub meizu ( które i tak maja dobry stosunek jakość/cena).

 • Feniks06

  Tak. Znowu masz rację :)

 • Member Berries

  Wystarczy, że wymyślono go w Chinach:)

 • Comfortably numb

  :D

 • Andriej

  A nie przyszło Wam (komentującym) do głowy, że ktoś może chcieć kupić ten telefon tylko dlatego, że jest ładny? Dobrze wykonany? Materiały są miłe w dotyku? Czuć tu wyższą półkę jakościową? Dlaczego od razu uważacie, że jeśli ktoś wydaje 6 tyś. na telefon to tylko dlatego, że jest na nim logo Porsche Design, a jego jedyną motywacją jest wyróżnić się w tłumie?

  To samo powiecie o osobach, które wydają dużo większe kwoty na obrazy? Że chcą się lansować? A może po prostu lubią obcować z rzeczami ładnymi? Dobrze wykonanymi? Czy ktoś kupujący obraz nie za 6 tyś., ale za 60 tyś., będzie dywagował i zastanawiał się jaki skład ma farba na płótnie i czy nie jest to przypadkiem taki sam skład, jaki znajduje się w wielokrotnie tańszych obrazach? Przecież dobry obraz można kupić już za 600 zł, po co więc wydawać 60 tyś?

  A co z ubraniami? Czy marynarka od Hugo Bossa jest lepsza niż ta z Zary? Ma wydajniejsze kieszenie? A okulary? Czy te od Prady pozwalają dokładniej widzieć niż te z marketu za 100 zł? A skórzane fotele za 10 tyś.? Lepiej się na nich siedzi niż na tych za 1 tyś? Filiżanki od Rosenthala? Kawa smakuje mocniej? Zegarek TAG Heuer pokazuje dokładniejszą godzinę niż Casio?

  Większość z Was jest pewnie geekami, która zwraca uwagę na parametry, rozdzielczości, pojemności i masę innych cech i to jest OK. Ale po tym świecie chodzą też ludzie, którzy przywiązują dużą wagę do zupełnie innych rzeczy i „parametrów” niż Wy. Tylko opinii tych ludzi nie spotkacie na forum internetowym, bo oni zazwyczaj mają inne rzeczy do roboty. Dlatego może się Wam wydawać, że to nieistniejąca kategoria konsumentów. Ale oni gdzieś tam są i czekają już w kolejce, żeby kupić kolejny dobry produkt, który po prostu cieszy oko i sprawia, że każde wzięcie go do ręki wywoła pozytywne emocje obcowania z urządzeniem pochodzącym z najwyższej półki.

  I to jest główny powód zakupu urządzeń tego typu. Naprawdę myślicie, że ten kogo stać, aby lekką ręką wydać 6tyś. na telefon, potrzebuje jeszcze komukolwiek udowadniać swój status materialny? Telefonem komórkowym???

 • Comfortably numb

  Czyli sugerujesz, że to, czy towar jest uznawany za luksusowy, zależy od teg, czy jestem ociężały umysłowo, czy nie?:)

 • Comfortably numb

  Gdyby moja narzeczona w czymś takim chodziła… to byłbym singlem z dożywociem :)

 • Comfortably numb

  „Tylko jego nazwisko jest marką samą w sobie. ” – Na prawdę ludzie są tak durni, by kupować coś, dlatego ,że jest opatrzona nazwiskiem jakiegoś zj* ba?:)

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Jak to jest tanim? Robi świetne smartfony z naprawdę wysokiej półki i… w naprawdę wysokich cenach.

  A że ma też tańsze modele? Cóż, takie Porsche też nie zaczyna się od 500 000 zł ;-)

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Nie dam, nie wiem gdzie P9, którego mam, jest tandetny.

 • http://www.spidersweb.pl Piotr Barycki

  Słusznie!

 • Bartek

  Goophone 7 namiastka luksusu w niskiej cenie :)

 • Aaaaaa

  Luksusowy to ten telefon jest może dla Polaka, ale już nie dla Niemca, czy Brytyjczyka. Oprzytomnijcie…

 • Member Berries

  Dla mnie HTC, Apple i Google to jedyne marki, gdzie taki telefon nie wyglądałby śmiesznie

 • Damian R

  Ta kopia Samsunga wyszła później więc jeszcze nie zdążyła stanieć tak jak S7E. Ponadto ta „kopia” posiada 2 aparaty, USB typu C, lepsze GPU, szybszą pamięć, oferuje model z 6 gb ram, 2 głośniki, lepszą baterię.

 • Comfortably numb

  Te 2 aparaty jak widać niewiele dają:)
  Nie wiem, co ma mi extra dać port USC C, skoro mam 4 inne urządzenia na mikro
  Co mi z lepszego GPU, skoro KAŻDA gra chodzi tak sama dobrze i na co mi 6 giga ramu, skoro nic tego nie wykorzystuje?
  Wiadomo, jest naturalny postęp, bo w końcu wypuścili tego klona jakieś 8 mieisęcy po s7 edge, ufs 2.1 też nie daje zaiważlanych zmian…
  Cyferki, cyferki, cyferki, nic nowego, nic swojego…

 • Paweł Piotrowski

  To jest iphone z chin dużo bogatszych ludzi kupi sobie taki mówiąc że jest lepszy bo ma to logo kture kosztuje 2000 zł więcej

 • Damian R

  „Te 2 aparaty jak widać niewiele dają:)” Zacznij korzystać, a dopiero potem się wypowiadaj. Zwłaszcza ten monochromatyczny potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. W kwestii foto Huawei mają ogrom możliwości.

  „Co mi z lepszego GPU, skoro KAŻDA gra chodzi tak sama dobrze i na co mi 6 giga ramu, skoro nic tego nie wykorzystuje?”

  Bill Gates kiedyś powiedział, że 640 kb ramu starczy każdemu. Te cyferki pozwolą temu urządzeniu :żyć” dłużej niż Samsung, który na starcie zżera 2,5 gb na swoją nakładkę i 70% zbędnego syfu w oprogramowaniu.

  Żeby nie było do mnie nie przemawia ani jeden ani drugi telefon – zakrzywiony ekran dla mnie osobiście to porażka. Światło odbija się od tego wyświetlacza jak od lustra i razi po oczach, przez co jest po prostu nieczytelny. Zbędny bajer, który jest po to by być.

 • Comfortably numb

  Korzystałęm z P9. Jest spoko, ale też nie ma się czym zachwycać… W nocy to samo, wcale nie pobija konkurencji (s7).
  „Te cyferki pozwolą temu urządzeniu :żyć” dłużej niż Samsung, który na starcie zżera 2,5 gb na swoją nakładkę i 70% zbędnego syfu w oprogramowaniu.” – telefon jak raz włączę, to jest włacozny przez tygodnie i średnio mam wolne 1,4-1,7 GB, więc serio… juz jest więcej niż potrzeba.

  Mnie się zakrzywiony ekran bardzo podoba i jeśli chodzi o wygląd to jest to chyba największa zmiana od czasów istnienia smartfonów. Na prawdę super to wygląda, a nie ma to żadnych negatywów.

 • Feniks06

  Strzelam że nie urodziłes się wczoraj więc nie rozumiem skąd zaskoczenie.

 • karate

  porównaj wibrację z taptic engine w iPhonie.
  nie razi cię nakładka, która w wielu miejscach jest żywcem zerżnięta z ios?
  dla mnie to tandeta, nie mógłbym używać takiego produktu.

 • Feniks06

  Bo ja wiem. Zależy co by było widać przez te dziury ;)

 • karate

  porównaj wibrację z taptic engine w iPhonie.
  nie razi cię nakładka, która w wielu miejscach jest żywcem zerżnięta z ios?
  dla mnie to tandeta, nie mógłbym używać takiego produktu.

 • Comfortably numb

  Jako facet – dla mnie jest to nie do pomyślenia… Oczywiście, dla kobiet nazwisko, czy popularność marki to zupełnie inna rzecz… Za każdym razem gdy wychodzę od Michael Korsa to zastanawiam się… za co płacę takie pieniądze…

 • Harry Haller

  Ekspres do kawy Porsche Design robi kawę o aromacie spalin 911.

 • Harry Haller

  Bardzo dobre porównanie. Ten telefon również jest „z dupy”

 • Damian R

  W trybie auto nie pobija bo tutaj różnice nie mogą być duże, przy tak małych matrycach każdy flagowiec będzie produkował bardzo zbliżone fotki. Natomiast Huawei oferuje świetny tryb manualny (choćby dłuższy czas naświetlania niż w Samsungu) świetny tryb nocny (który nie powoduje przepałow na lampach – sposób jego działania przypomina nieco hdr tyle, że w nocy) tryby malowania światłem i kilka innych ciekawych rozwiązań jak choćby mała wartość przysłony czy wspomniany już wcześniej prawdziwy monochromatyczny aparat.

  No właśnie o tym pisałem, z 4 giga zostaje Tobie 1,4 wolnego na ramu więc jak widzisz sporo zżera. Dla porównania Huawei z 3 gb ram ma dokładnie tyle samego wolnego.

  Co do ekranu to nie tylko moja opinia, ale również wielu moich znajomych.

  Najważniejsze, że Tobie odpowiada. To ważne by każdy z nas zakupił sprzęt szyty pod swoje potrzeby. Pozdrawiam

 • Filodendron

  „Kture”? O kropkach i przecinkach też nie słyszałeś, analfabeto?
  W sumie – awatar wszystko tłumaczy.

 • NVN
 • BW
 • BQ
 • Feniks06

  Świetny tekst. Sądzę że zaimponowales przynajmniej jednej trzynastolatce.

 • servomoto

  Niestety mylisz się. Gdyby wypuścili nowy model projektowany od początku do końca z PD, do tego w limitowanej serii to co innego. Tym modelem Huawei pokazuje, że jest zwykłym klepaczem telefonów który myśli, że zapłacenie Porsche Design za możliwość umieszczenia ich znaczka na obudowie sprawi, że nagle awansują do wyższej ligi.

 • Mr. T

  Porsche Design Group jest biurem projektowym. Założyciel był wnukiem Ferdynanda Porsche.
  Owszem, jest powiązane kapitałowo z Porsche AG.

 • luk_morphos

  Mając w ręku prawie 6 tys zł też bym miał takie wrażenie, że się nie ślizga i nie wypada;)

 • laser raptor

  Albo dla takich chcących uchodzić za bogatszych niż są w rzeczywistości.

 • http://www.okiemfana.pl Dawid

  Ej serio warto jest dopłacać 2 kafle do najtańszej wersji zamiast np. kupić sobie na spokojnie LG G5? W sensie aż taka różnica? Jeszcze rok temu taka słuchawka nam wystarczała, czy to trochę nie jest już obłęd?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Hej, nie warto. Chyba że ktoś chce, to warto. Kupno topowych modeli czegokolwiek nigdy nie jest uzasadnione cenowo.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bez wyzwisk, plz.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jest luksusowy, bo kosztuje znacznie więcej niż inne.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  To może od razu atrapę kupić ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Telefon jak kiedyś kluczyki ; ). Rzucasz na stół i widać, że Cię stać ; D.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Coś Ci się pomieszało. Huawei to marka premium, wcale nie gorsza od Samsunga i Apple.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak!

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  W Chinach „spadnięte z taśmy” oryginały sprzedają za 500 zł, a to i tak podobno więcej, niż wartość jej wytworzenia.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A logo Samsung już nie jest obciachowe? Lub jabłuszko?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie wiem, jak to policzyłeś.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No Spider’s Web to malutkie medium, które boi się producentów. Zaledwie największe niezależnie (popularne słowo w naszym kraju) technologiczne medium w Polsce : ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Trochę tak, choć Vertu to trochę przerost formy nad… gustem.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale ja używam bliźniaczego Mate 9 Pro od ponad tygodnia. On jest po prostu lepiej przemyślany od S7 Edge.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jak dla mnie to AŻ :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak samo mówiono kilka lat temu o Samsungu. A teraz nagle marka premium. Huawei idzie tą samą ścieżką.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Z tyłu jest logo PD.

 • Metodolog

  A jak to osiągnęliście?
  Wchodzeniem gdzie trzeba i komu trzeba, do tego klickbajtowe tytuły, a ostatnio polityka, na upartego powiązana z mediami.
  Mimo wysokiej pozycji z tym pierwszym ciągle nic nie zrobiliście i nie zrobicie.

 • Comfortably numb

  Nie nie, nie o to chodzi… Woda w czajnikach PD wrze w temp 40 stopni. Herbarta jest gotowa do picia zaraz po zaparzeniu:)

 • Comfortably numb

  Ale akurat to PD z tyłu wygląda tak, że na prawdę musisz wiedzieć, c to jest… Znak apple rozpozna większość ludzi, to PD – niewielki ułamek.

 • Comfortably numb

  Dla mnie byłoby by AŻ, gdyby nie było na rynku Smasunga i apple:)

 • Knl

  Widzę, że wąs się nie chce zgolić…

 • razorree

  no, trzeba tylko pamietac ze sama cena wytworzenia telefonu to nie wszystko. trzeba oplacic team tworzacy soft, design, projektantow, wsparcie, sprzedaz itp.

  tak samo jak kilka lat temu ludzie w pl chcieli sprzedawac drukarki 3d prawie po kosztach, tylko nie rozumieli ze nie maja marginesu (zarobku na tyle duzego), zeby jakakolwiek pomoc posprzedazowa oferowac….

 • Aaaa

  Jeśli byśmy zarabiali w Polsce np. 120 000 rocznie, telefon za 6000 nie byłby żadnym luksusem. Michael Jackson wpadał do sklepu i kupował różnego rodzaju „badziewie” za setki tysięcy dolarów, bo mu się coś akurat spodobało. Mam więc wrażenie, że tylko u nas, jakiś sprzęt za 6000 zł wydaje się luksusowy… przy zachodnioeuropejskich zarobkach ta cena nie robiłaby już wrażenia. U nas robi wrażenie, bo średnia krajowa jest na poziomie poniżej 5000 zł, o najniższej nie wspominając…

 • Aaaa

  P.S. Poza tym, flagowiec kosztuje ok. 3000 – 4000 tysięcy, a więc 6000 nie oznacza „znacznie więcej”…

 • Dariusz Filipek

  Neee… Moze materiałów sponsorowanych nie chce tracić. Bo prezentacja PD takim była z tego co pamiętam. Dlatego waszą niezależnosc czasem wsadzilbym między bajki.;)

 • http://www.okiemfana.pl Dawid

  OK, wlaśnie chodziło mi czy oprócz wyniku w Antutu, realnie będzie czuć jakąś różnicę etc.

 • Grzegorz

  Najlepiej lumie

 • Member Berries

  bo golarka nie ma Androida…

 • Member Berries

  Gorsza gorsza, wystarczy spojrzeć na ekran:) do poziomu iPhone napraaaawdę sporo brakuje, że o poziomie Samsunga nie wspomnę:)

 • Lameme

  Pozostaje tylko współczuć :v

 • djDziadek

  Średniej klasy dysk zewnętrzny za prawie 6k… no cóż, kto bogatemu zabroni? A że z wyświetlaczem, kilkoma rdzeniami i możliwością dzwonienia przy okazji?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement