Biały kruk świata technologii odnaleziony. Oto GoPro Karma

Artykuł/Sprzęt 07.01.2017
Biały kruk świata technologii odnaleziony. Oto GoPro Karma

Stoisko GoPro to jedno z najbardziej przygnębiających miejsc targów CES w Las Vegas.

Gdzieś między absolutnie przepotężną częścią Samsunga a dużym stoiskiem Nikona trafiłem na niewielki biały stand. Nie rzuciłby mi się w oczy, gdyby nie tłum przy jednym ze stolików. Było to stoisko GoPro.

Stoisko tej firmy było najbardziej przygnębiającym miejscem całych targów CES, a przynajmniej tej części, którą udało mi się zobaczyć. Mała powierzchnia, dosłownie kilka kamer GoPro na statywach, trzech pracowników i jedna długa lada. Na targach CES lepiej prezentowały się nawet nieznane nikomu, chińskie firmy.

I wtedy wkracza on, cały na biało: dron GoPro Karma

gopro-karma-ces-2017-5-of-5

Jeśli zastanawiacie się, skąd wziął się tłum na tak mizernym stoisku, odpowiedzią jest produkt będący białym krukiem świata technologii. Dron GoPro Karma.

Dron był uziemiony. Można było go zobaczyć, dotknąć, a nawet włączyć, ale nie można było nim latać.

gopro-karma-ces-2017-4-of-5

Podczas gdy inni producenci dronów – DJI, Yuneec – mają na stoiskach wielkie przestrzenie do lotów odgrodzone siatką bezpieczeństwa, Karmę można było zobaczyć tylko na ladzie.

GoPro Karma na żywo jest bardzo dużym dronem, nawet po złożeniu. Walizka do przenoszenia koptera, aparatury i śmigieł jest naprawdę pokaźnych rozmiarów przypominających duży plecak. Nie jest to sprzęt, który można byłoby zabrać ze sobą „przy okazji”. Nagrania Karmą z pewnością trzeba planować wcześniej.

gopro-karma-ces-2017-1-of-5

Troszkę rozczarowała mnie jakość wykonania. Składane nóżki podwozia są bardzo cienkie i wyglądają, jakby mogły się łatwo ułamać. Biały plastik na obudowie jest z kolei błyszczący i wygląda na taki, który potrafi się mocno rysować.

Kiedy powrót na rynek?

gopro-karma-ces-2017-2-of-5

Pracownicy na stoisku GoPro byli bombardowani pytaniami zaciekawionych widzów. W końcu naprawdę wiele osób czekało na premierę Karmy, więc rozczarowanie wynikające z wycofania tego produktu było ogromne.

GoPro Karma ma powrócić „w tym roku”. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, biorąc pod uwagę, że mamy dopiero początek stycznia. Na tę chwilę nie wiadomo nic więcej, ale w lutym GoPro ma wydać oświadczenie zawierające więcej szczegółów.

DJI znokautowało GoPro

Tymczasem dosłownie 15 metrów za stoiskiem GoPro zobaczyłem poboczne stoisko DJI. Pokazywali na nim jedynie drona DJI Mavic Pro. Przypadek? Nie sądzę, tym bardziej, że główne stoisko DJI było w zupełnie innym miejscu targów, a więc prezentacja Mavica akurat przy Karmie musiała być szpilką wbitą amerykańskiej firmie.

dji-mavic-pro-ces-2017-3-of-4

DJI Mavic Pro dla odmiany latał. Każdy mógł wziąć w dłonie miniaturową aparaturę i zrobić kilka okrążeń na specjalnie przygotowanym, dość prostym, torze.

Wrażenia? Jakie to piekielnie szybkie maleństwo! I jakie zwrotne! Coś niesamowitego. A sam pilot, mimo bardzo małych rozmiarów, jest precyzyjny i daje poczucie bezpiecznej kontroli nad Mavikiem.

dji-mavic-pro-ces-2017-1-of-4 dji-mavic-pro-ces-2017-2-of-4

Duże wrażenie robiła również stabilizacja drona, a konkretnie możliwość zawiśnięcia w powietrzu w absolutnie nieruchomej pozycji. Przypominam, że mówimy o warunkach targowych, wewnątrz hali, gdzie liczba sieci bezprzewodowych w powietrzu jest tak duża, że niemal można je kroić śmigłami drona.

I choć GoPro Karma przyciągała wzrok, to latający 15 metrów dalej Mavic Pro przyćmiewał ją pod każdym względem. Ten pojedynek zakończył się nokautem.

Dołącz do dyskusji

 • http://www.redaktorprzykawie.pl RedaktorPrzyKawie.PL

  Dla uzyskania ciekawszego efektu, mogli zamknąć tego GoPro Karma w klatce.

 • lou111

  Szkoda GoPro ale dji jest bezlitosne :) kopią leżącego wręcz. Jeszcze brakuje im, żeby wypuścili kamerkę do konkurencji z GoPro (a byliby już w stanie) i przejęli by cały tort.

 • Spark

  Takie OSMO Xtreme :) Brałbym jak rolnik dopłaty.

 • Michał Rawluk

  Mavic spakowany. Jutro wracam do Norwegii z świąt nie mogę się doczekać pierwszych lotów w okolicach Oslo :).

  A co do Karmy, to jednak jest to modelowy przykład zabrania się za coś w czym nie ma się doświadczenia. Sama kamerka na dobrym gimbalu, nie definiuje dobrego drona.

 • MacDom

  Nie płaczę po GoPro, cwaniaki jak RedBull. Ile jest marży na RedBullu pokazują ceny innych napojów energetycznych na rynku. Za to marże GoPro pokazują Chińczycy ze swoimi kamerami sportowymi. 200-300zł do 1000-1500zł.

 • VAGino_sceptyk

  „Podczas gdy inni producenci dronów – DJI, Typhoon, Yuneec”
  Typhoon to nie jest osobna marka, a linia modelowa Yuneeca.

 • DAniel Xxx

  A ile ta przyjemność?

 • M.

  około 6500 pln za wersje z dodatkowym wyposażeniem.
  Sam dron to 6000.

 • user151

  Tytuł artykułu swoje a konkluzja na końcu swoje…, może już lepiej przepisz ten artykuł?

 • not

  Dobry ruch ze strony GoPro bo coś musieli nowego w swoich produktach wystawić. Tylko troszkę się pośpieszyli i nie dopracowali baterii. Co do konkurencji z DJI. Trudno tu mówić o konkurencji skoro Karma lata na NAZIE. To tańszy produkt DJI a GoPro. Za to DJI z kamerkami przerósł już GoPro bo robią lepsze produkty z SONY niż GoPro (też zresztą z Sony).

 • http://graodron.pl/ Marcin Połowianiuk

  Mea culpa, tak to jest jak chce się jak najszybciej przekazać relację. :) Dzięki za czujność, poprawione.

 • Maciej Kot

  Czy ktoś się orientuje czy DJI Mavic Pro (djimavicpro.pl) ma rzeczywiście zasięg 7km? Tam jest podany FCC albo CE ale nie wiem, który jest używany w Polsce?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement