Post-pc się dopełniło. Teraz wkraczamy w post-mobile

Felieton 18.01.2017
Post-pc się dopełniło. Teraz wkraczamy w post-mobile

Sprzedaż komputerów jest teraz na najniższym poziomie od… dekady. Ale uważna analiza wykresu cyklu życia produktu sugeruje, że teraz powinno być już stabilnie.

Z 365,4 mln sztuk w 2011 r. do 269,7 mln w 2016 r. – to potężny zjazd sprzedaży, kryzys, o jakie trudno w branży nowych technologii.

W ostatnim roku spadek wyniósł kolejne 6 proc., po 8-procentowym zjeździe rok wcześniej. W 2016 r. mieliśmy do czynienia z 5 z rzędu obniżką sprzedaży, tym razem do najniższego poziomu od 10 lat, gdy sprzedało się prawie 240 mln PC.

PC jest w odwrocie, to niezaprzeczalne i jakkolwiek to nazwiemy: era post-PC, era mobilna, czy jeszcze inaczej, jedno jest niepodważalne – komputer osobisty, mimo iż wciąż powszechny w użyciu, przestał być motorem napędowym rozwoju komputerów w ogóle.

Ale… dobra nowina dla fanów PC – a wiemy, że przynajmniej na Spider’s Webie takich niemało – powinniśmy teraz widzieć ustabilizowanie sprzedaży właśnie na poziomie około 250 mln sztuk rocznie.

Może jeszcze sprzedaż spadnie mocno, kilkuprocentowo, w 2017 r., ale najpóźniej od 2018 powinniśmy obserwować klasyczną stagnację na rynku. Ćwierć miliarda nowych PC powinno znajdować właścicieli w ciągu 12 miesięcy. To wciąż jest i pozostanie duży, istotny rynek, z kilkoma graczami, którzy będą z niego żyli w przyjemny biznesowo sposób.

Wykres Statisty pokazuje wręcz idealnie klasyczną krzywą cyklu życia produktu, który swój największy hype miał w 2011 r., czyli rok po, krótkotrwałym jak się później okazało, wybuchu tabletowej supernowy.

post-mobile

I jeśli mielibyśmy znaleźć odpowiedź na to, w którym miejscu jest dziś era mobilna, post-PC, ta smartfonowa, to pewnie jest to gdzieś tam, gdzie PC były w 2012 r. Po pierwszym spadku dynamiki sprzedaży i zapewne przed kolejnym potężnym zjazdem w dół.

Zresztą analogii do rynku PC jest więcej. Weźmy Apple. Firma Tima Cooka jest dziś takim hegemonem branży mobilnej, jak Microsoft na granicy pierwszej dekady XXI w. hersztem rynku PC – potężnym pod względem finansowym i nieco aroganckim pod względem rozwojowym. Niewiele nowych projektów Apple’a się przyjmuje, w wynikach finansowych jeszcze bardziej następuje uzależnienie od jednej linii biznesowej, ale dość aroganckie słowa o świetlanej przyszłości nie schodzą z ust przedstawicieli firmy.

Dla Apple’a będzie to drugi w historii zjazd na rynkowym znaczeniu. Tym razem nie ma jednak maga biznesu, jakim był Steve Jobs, by wyprowadzić Apple’a na czoło świata nowych technologii po raz trzeci.

Najciekawsze jest jednak to, że gdy PC traciły na znaczeniu i sprzedaży, to wszyscy wiedzieliśmy co je zastąpi na polu najbardziej rozwojowych urządzeń branży tech. Dziś, gdy smartfony są już po prawej stronie cyklu życia produktu/kategorii produktów, nie widać takiego urządzenia, czy fenomenu.

AR, VR? Nie, za wcześnie. Wciąż nie są to kategorie na tyle rozwinięte pod kątem naukowym, by możliwa była ich dominacja produktowa. AI? Jeszcze więcej pracy przed ludzkością, zanim roboty na poważnie zrewolucjonizują życie w domach.

Czyżbyśmy więc wkraczali w bezprecedensową erę spowolnienia rozwoju technologicznego? Aż nie chce się w to wierzyć.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • http://www.lukaszstanek.pl Łukasz Stanek

  I dobrze, w końcu wszyscy będą mieć czas na spokojnie ogarnąć temat baterii.

 • Koziolek666

  Chyba nie do końca :) Ciekawe gdzie w tych statystykach są takie rozwiązania jak terminale Dell Wyse. Najwięksi „konsumenci” PCtów, czyli duże firmy już od dłuższego czasu wirtualizują środowisko pracy. Jeżeli zamiast 5 tys. komputerów po 1000USD za sztukę do biura mamy kupić 5tys. terminali po 300USD, to chyba wybór jest oczywisty. Co prawda należy do tego postawić jeszcze odpowiednio dużą serwerownię, która będzie obsługiwać maszyny wirtualne, ale… i tak muszę taką serwerownię mieć, bo np. nadzór finansowy wymaga by dane finansowe były składowane w danym kraju. Serwerownię łatwiej upilnować :)

 • Michał

  Artykuł o post-pc. W tym tygodniu jeszcze nie było :D

 • zmierzch

  Potencjalnych kandydatów jako motor napędowy rozwoju technologicznego jest paru: drony, samochody autonomiczne i elektryczne, inteligentne domy z głosowym interfejsem…, AR też bym nie skreślał.

  Nawet jeśli nie będą miały na początku takiego potencjału ekonomicznego jak kiedyś PC a później mobile to może być i tak wystarczający żeby popychać postęp technologiczny do przodu. Dodatkowo prawicowy populizm staje się popularny na całym świecie, to będzie napędzało przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe, również informatyczno-komputerowe.

 • kofeina

  Również uczelnie korzystają z takiego rozwiązania w swoich pracowniach.

  Różnica w cenie jest nie tylko odczuwalna na samym zakupie. To dopiero początek oszczędności. Takie terminale mają o wiele dłuższy czas eksploatacji. Dodatkowo oszczędność na prądzie – przy jednym komputerze/terminalu może i nie jest odczuwalna, ale przy setkach czy tysiącach – już tak.

 • Meretycz

  Post PC to wymysł autora.

 • mój nick

  Aha

 • Rafał Morawiec

  Dlaczego od razu post pc? To, że sprzedaż maleje nie oznacza, że ludzie „porzucają” pc tylko, że mniej ich kupują. Dziś do większości zadań nadaje się kilkuletni sprzęt więc użytkownik nie musi co chwilę kupować czegoś nowego.

 • Arek UK

  Post-PC = post-prawda

 • mój nick

  To prawa, ale zataczamy koło (któreś z kolei). Przecież to mainframe w czystej postaci. Obecnie jednak mający dużo większy sens. Do pracy „Pani Halinki na komputerze” się idealnie nadaje. Jednak nie wybije do końca mocnych stacji (DTP, grafika), choć może je też odciążyć.

  Z grami też bym był ostrożny, to zawsze lag będzie odczuwalny.
  Co nie zmienia faktu, że post pc to taka bzdura, jeszcze nie widziałem programisty pracującego głownie np. na tablecie.

 • Artur Łukasz

  W ciągu 12 lat kupiłem 3 komputery.
  1. Core2duo e5200 – wystarczył na 8 lat.
  2. Laptop z i5-4200 jest ze mną od 3 lat.
  3 pecet z i5 3470 był że mną przez rok, sprzedałem go tylko dlatego że nie miałem czasu grać.

  Masa ludzi siedzi na i5 2400k i nie zamierza go zmieniać bo wystarcza do wszystkiego i będzie wystarczał przez następne 5 lat.

  Nikt nie potrzebuje zmieniać laptopa/PC co rok jeśli trochę myśli i nie goni za nowym makbukiem żeby być kól.

 • kofeina

  Tyle, że „Pań Halinek” jest więcej niż ludzi potrzebujących do pracy mocny sprzęt.

 • Damian

  kiedyś aby sprawdzić oneta czy gg trzeba było mieć komputer , teraz to samo można zrobić na telefonie więc sprzedaż komputerów spada to chyba logiczne ale jeżeli ktoś robi coś więcej musi mieć komputer.

 • FireFrost

  Następną wielką rzeczą będą auta elektryczne, ale przez to, że są to produkty drogie ten segment będzie się rozkręcał dużo wolniej niż telefony.

  Spowolnienie w branży komputerowej to po części wina dominacji Intela, który osiadł na laurach i nie rozwija już swoich produktów tak szybko jak kiedyś.

 • mój nick

  Oczywiście, i dlatego MS powinien powinien wprowadzić terminalowe licencje na pasjansa:-)

 • kofeina

  Nawet nie to. A przynajmniej nie tylko. Dzisiaj możesz swobodnie przeglądać internet na ośmioletnim komputerze. Więc po co go zmieniać, skoro ciągle spełnia swoje zadanie?

 • wyzimir

  Gdyby jeszcze dołączyć statystyki sprzedaży tabletów i smartfonów i pokazać to na jednym wykresie było by git.

 • Mmm

  Tp zadne spowolnienie, chyba ze w ujęciu handlowym. Tak na prawdę stabilizacja, smartfony, tablety i pcty będą współistnieć w mniej wiecej stałych proporcjach na rynku, tylko ich cykl życia będzię dłuższy. jakbym mial obstawiać, to nadchodzi era oprogramowania. Bedzie lepsze szybsze wygodniejsze, a sprzet pozostanie mniej wiecej stabilny bez rewolucji.

 • RealistaQ

  Intel przede wszystkim poświęcił ten czas na rozwój iGPU i mobilnych cpu. Ale za chwilę premiera Zen i powoli coś się rusza, pierwszy odblokowany i3, pierwszy pentium z 4 wątkami, i5 osiągający bez problemu 5Ghz. Tylko nawet jeśli będziemy mieć tanie i mocne procesory to nadal nie zmieni to sposobu w jaki korzystamy z PC, nadal do szczęścia wystarczy kilkuletnia maszyna z dyskiem ssd

 • RealistaQ

  Tu chodzi tylko i wyłącznie o rozwój pc, a co za tym idzie ich sprzedaż

 • B.B.Wolf

  Bzdura, bzdurę pogania w tym tekście. Nie ma czegoś takiego jak post-PC i nie świadczy o tym sprzedaż spadająca z roku na rok. Tablety też sprzedają się coraz gorzej. AR/VR jest na razie w powijakach i tylko gry i NIEKTÓRE filmy nadają się na VR.

  Nowy rok i jednak poziom spada a żeby sam nadred wypisywał coś takiego…

 • tca

  Na szczescie podczas wzrostu i dominacji lewicowego populizmu zadnych wojen nie bylo.

 • zmierzch

  Obecna „prawica” mocno nawiązuje do bolszewizmu i pewnie tak samo to wszystko się skończy. Populizm zawsze tak samo się kończy, niezależnie czy jest czarny czy czerwony.

 • stefan

  a ziemia jest płaska.

 • Meretycz

  To czemu ludzie…. Mają PC?

 • Krzysztof Szawara

  Myślę, że jeśli chodzi o użytkowników domowych możemy faktycznie być świadkami pewnego spowolnienia – jak z grami podczas dominacji XBOX360/PS3 – jednocześnie będziemy obserwować ogólnie pojętą chmurowość i wirtualizację. W tej chwili odchodzi się od stanowisk będących zwykłymi stacjami roboczymi na rzecz terminali.

  To oczywiście może być wstęp do ogólnego przeniesienia wszystkiego w chmurę. Trendy integralistyczne są coraz bardziej widoczne – Chromecast, AppleTV, Netflix (zaczynasz oglądać film na komputerze a kończysz na telefonie).

  Podsumowując – raczej szukałbym rewolucji nie w koncepcji nowego urządzenia/rozwiązania – a kolejnej fali „zdejmowania warstwy komplikacji” – użytkownik przestanie zastanawiać się jak działa i czy uruchamia coś na swojej maszynie czy na innej…

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Heheheh, czekałem na taki komentarz. Aż dziw, że pojawił się dopiero jako 25 w kolejności.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Heheheh, czekałem na taki komentarz. Aż dziw, że pojawił się dopiero jako 25 w kolejności.

 • B.B.Wolf

  Czekałem na odpowiedź nie wynoszącą zupełnie nic do dyskusji. Usprawnienia między architekturami procesorów są marginalne, ergo nie ma potrzeby wymiany laptopów na nowe. Może Cannonlake coś zmieni ale pozostaje wiele wątpliwości.

  W momencie tego szeroko głoszonego przez nadreda post-PC powinniśmy wiedzieć ucieczkę od startowych pecetów a zamiast tego widzimy ich dalszy rozwój jak chociażby Surface Studio.

  Kupujemy mniej laptopów, mniej tabletów, mniej telefonów bo to wszytko długo trzyma.

 • Krzysztof Szawara

  Patrząc na możliwości wirtualizacji – może się okazać, że i dtp się ogarnie.

 • Łukasz Kurdyk

  czarny to kolor anarchistów…

 • Michał Hackleberry

  Post-pc czyli właściwie co? Mam wrażenie, że to słówko zostało wymyślone tylko po to, żebyście mieli o czym pisać. To, że sprzedaż spada znaczy tylko, że komputer przestał być gadżetem, który każdy chce mieć i jest postrzegany jako narzędzie, a nie, że ludzie nagle przestali używać komputerów.

 • Koziolek666

  Ale ta moc jest skalowalna. Chcesz mieć maszynę 32 rdzenie/128GB RAM? Proszę bardzo maszyna gotowa. W swoim czasie pracowałem przy projekcie gdzie potrzebowaliśmy dużo RAMu i po krótkiej dyskusji z klientem okazało się, że na 64GB na stację (10 stacji w sumie) poczekamy dobę, bo tyle mniej więcej trwa przemielenie nowej konfiguracji przez procedurę… o i będzie trzeba restart maszyny zrobić. Jak już skończyliśmy ten projekt to wróciliśmy do standardowych 16GB w przeciągu kolejnej doby.
  To wszystko da się zrobić.

 • zmierzch

  Ideologia nie ma znaczenia, to tylko przykrywka dla cwaniaków niesionych do władzy przez tłumy baranów wierzących w obietnice bez pokrycia. Jeśli powstanie anarchistyczny populizm to będzie równie szkodliwy jak ten czerwony i brunatny.

  Ciekaw jestem jakie hasła powinien mieć anarchistyczny populizm? :)
  Precz z tyranią strażników miejskich, cisza nocna jak godzina policyjna!
  Ruch prawostronny dla narodowców, lewostronny dla lewaków!
  Kradzieże w sklepach zagranicznych okupantów to nie przestępstwo ale przywilej!

 • zmierzch

  Myślałem, że gothów…

 • nofink

  Trzeba byc slepym by nie widziec jaka panuje stagnacja na rynku PC. Kiedys PC z roku na rok bardzo zwiekszaly wydajnosc a teraz? Majac core 3 generacji nie musisz zmieniac cpu bo skok wydajnosci jest bardzo maly. Wymien telefon o 4 generacje i zobacz jak ogromna przepasc je dzieli :)

 • Apollion

  Rynek PC – konsumencki wydaje się określony „ostatecznie” na najbliższy czas. Pierwszym powodem jest to, że doszliśmy do momentu gdzie komputer możemy spokojnie wymienić co 3,4 lub 5 lat. Wyjątkiem są gry na „ultra”. Dodatkowa moc obliczeniowa nikomu się nie przyda, bo większość operacji wykonywana jest na serwerach. Oczywiście widzę tu analogie w świecie mobilnym.
  Drugim powodem stagnacji jest monopolista intel w procesorach i ninvidia w układach graficznych. Nowe procesory i karty nie wnoszą nic dla nie-graczy. Zastuj i odcinanie kuponów.
  Z mojej obserwacji wynika, że w domach wystarczą dwa komputery, a coraz częściej jeden (przy założeniu modelu rodzinnego 2-1 lub 2-2). Oczywiście poza takim PC jest w domu jakiś tablet oraz smartfon dla każdego domownika.
  Mamy jeszcze rynek korporacyjny, gdzie PC zastępują tanie stacje robocze podłączone do serwerowni, gdzie większość obliczeń jest wykonywana na tym serwerze.

  Wydaje mi się, że „post-PC” nie nastąpi jeszcze długo, jeżeli w ogóle. Tak samo jak „post-mobile”. Wszystko to będzie istniało rownolegle, aż powstanie nowa kategoria produktu.

  PS.
  U mnie w domu (dwie osoby) mamy jeden laptop i nie wyobrażam sobie nie mieć żadnego PC (akurat tutaj Mac) w domu, nawet jeśli mielibyśmy dwa komputery to jeden zbierał by tylko kurz.

 • buzz
 • RealistaQ

  „Post-technologia”

 • Member Berries

  Tak tylko nadmienię, że Microsoft dalej jest liderem rynku PC

 • RealistaQ

  Nie rozumiesz tematu nie komentuj :)

 • RealistaQ

  en.wikipedia.org/wiki/Post-PC_era

 • namo

  A jego właściciel wciąż najbogatszym człowiekiem na ziemi hi hi hi

 • user151

  Urodziłeś się po 2000? Bo przed tym rokiem „modne” było NetPC lub NC. taka tam historia…

 • Krzepki Harry

  Mam pytanko, czy nazwa post-coś tam dotyczy sprzedaży czy wykorzystania sprzętu do pracy i rozrywki?
  Mam wrażenie, że sprzedaży – o czym świadczy np. wykres – ale jak ma się to do miejsca komputerów w życiu gospodarczym czy naszym osobistym? Ja tu żadnego „post” nie widzę, owszem, wszyscy z nosem w smartfonie miziają go paluszkiem, ale powszechne scrollowanie fejsa czy polowanie na Snorlaxa to chyba trochę za mało by wbijać gwoździe do trumny? Bo jednak masa ludzi z komputerów korzysta i żadnego zwijania się rynku tutaj nie obserwuję. Cały problem polega chyba na tym, że obecnie rynek PC rozwija się w niewielkim stopniu, mało jest jakichś przełomowych nowości, pod tym względem mobile pędzi. Ale znów: mówiąc „post” co dokładnie mamy na myśli?
  A czy są gdzieś jakieś statystyki, jak wygląda ilość PCtów podłączonych do internetu? Albo jakieś inne, które pokazywałyby ile komputerów (w wartościach bezwzględnych, a nie poprzez relacje do smartfonów) używanych było na świecie w na przestrzeni powiedzmy ostatnich 10-ciu lat?

  Druga sprawa: „Firma Tima Cooka jest dziś takim hegemonem branży mobilnej, jak Microsoft na granicy pierwszej dekady XXI w. hersztem rynku PC – potężnym pod względem finansowym i nieco aroganckim pod względem rozwojowym.”
  No właśnie jest hegemonem pod względem przychodów, bo udziały przecież względem Androida od lat spadają. Microsoft był hegemonem pod każdym względem, przede wszystkim był obecny na ponad 90% kompów, a pod tym względem Apple apple zawsze było z tyłu , może na samym początku dominowało, kiedy pierwsze iPhony konkurowały z Blackeberry czy Symbianem. Faktycznie bardzo duży udział Apple ma w USA – ale to „tylko” jeden rynek. O ile pamiętam udziały Apple na rynku mobilnym to mniej niż 20%, do bycia hegemonem więc jednak sporo brakuje.

 • Meretycz

  Rozumiem lepiej od Ciebie.

 • Meretycz

  No i?

 • Krzepki Harry

  Jakbyś powstrzymał się od osobistych wycieczek i nie merytorycznych uwag, to może doczekałbyś się merytorycznej riposty ;)
  A może i nie.

 • Meretycz

  Chcesz powiedzieć, że jak coś nie rozwija się w olbrzymim tempie, to kończy się epoka tego sprzętu? Żyjemy w erze postdrzwiowej? Postokiennej? Postpodłogowej i postpralkowej?

 • nofink

  Chcę powiedzieć że największe pieniądze, najlepsi ludzie, know how, są tam gdzie są największe wzrosty. To jest oczywiste i bardzo dobrze to widać po tym gdzie najlepsi ludzie idą do pracy.

 • dobry

  „Czyżbyśmy więc wkraczali w bezprecedensową erę spowolnienia rozwoju technologicznego? Aż nie chce się w to wierzyć.”

  no i dobrze, że się nie chce wierzyć, bo cały artykuł to bzdury.
  pisze ci o tym od lat, pisałem kiedy zachwycałeś sie tabletami i post PC.

  tak jak nie było i nie ma post PC, tak nie ma i nie będzie post mobile.
  następuje naturalne nasycenie rynku, produkty osiągnęły pewien poziom rozwoju.
  czy mamy okres post lodówka, albo post szafa?

 • dobry

  auta elektryczne, to ślepa uliczka. nieprzydatne i niepraktyczne, drogie i nieekologiczne.

 • B.B.Wolf

  Jakich osobistych wycieczek? Pozycja szanownego nadreda na temat ery post-PC jest dobrze znana i udokumentowana w tego typu artykułach i komentarzach. Masz masę merytorycznych uwag, które mogę oczywiście powtórzyć i nawet dorzucić typowo technologiczny żargon by były może bardziej merytoryczne?

  Co do ‚a może i nie’ to jestem pewien, że nie gdyż już nie raz starałem się prowadzić merytoryczną dyskusję z nadredem i nie daje się.

  Także nie mów mi, że robię sobie osobiste wycieczki. W rozmowach technologicznych gdzie nie chodzi o czyjeś własne preferencje nie ma nic osobistego. A, że uważam tekst za bezmyślny i opierający się tylko na założeniu sprzedaży jako zwiastuna post-PC (którego już z kolei?) to co w tym dziwnego?

 • part1

  Smartfony wyparły tradycyjne kompy nie dlatego, że są takie super, tylko dlatego, że nastąpił gigantyczny rozwój sieci LTE, a transmisja danych w telefonie nikomu już nie kojarzy się z wysokimi rachunkami. Żeby na nowo „wskrzesić” tradycyjne kompy, potrzebny będzie światłowód do domu. Wtedy naprawdę docenimy VOD w wysokich rozdzielczościach. I nie tyle chodzi mi o ilość cyferek przed literką „K”, tylko o stopień kompresji. Zamiast używać haseł typu „post pc”, powinniśmy zauważyć, że pc zmienił się z pojedyńczego komputera w naszym domu, w kilka komputerów i telewizorów, tabletów, czytników itp… I te urządzenie trzeba dziś definiować jako jednen domowy ekosystem pc. Co zaś do ery post-mobile, to przez kolejną dekadę nie widzę następcy dla smartfona. Z tych urządzeń można nadal sporo wykrzesać. Przykładem niech będzie nadchodzący Galaxy S8 z 5,7′ ekranem w takim samym body jak Galaxy S7. Później przyjdzie czas na terabajtowe karty pamięci w standardzie, elastyczne obudowy i pełną integrację z każdym rodzajem elektroniki jaką napotkamy.

 • Meretycz

  A co to ma do „post PC”? Przecież to tylko puste hasło, które wypacza definicję.

 • nofink

  Kiedyś PC wyznaczały trendy i kierunek rozwoju skupiając najlepszych ludzi i pieniądze. To się skończylo.

 • pantadeus

  Jak ktoś słusznie zauważył smartfon przestał być czymś ponadprzeciętnym, a stał się gadżetem codziennego użytku w takim stopniu powszechnym (w tej części świata na pewno), ludzie się przyzwyczajają, a możliwości urządzeń dochodzą do granicy ich sensownego wykorzystania. Teraz przyjdzie czas na poprawienie komfortu, jak wydajność baterii, i tak to potrwa kilka lat aż ktoś wymyśli coś nowego. Tak było z ogniem, żelazem, elektrycznością czy pigułką antykoncepcyjną.

 • Meretycz

  Na pewno? Bo mi się wydaje, że dopiero Apple się wybiło na szczyt na elektronice a wcześniej pieniądze i najlepsi ludzie byli w innych rynkach, np energetyka i paliwa.

 • pantadeus

  Z wyjątkiem sprzętu do grania. Do pracy, internetu czy multimediów spokojnie kilka lat można użytkować ten sam PC

 • Artur Łukasz

  połączenie i5 2500k z gtx560ti/570 lub hd7850/hd7870 będzie wystarczać jeszcze długo.
  gpu stosunkowo mocne tylko pamięć się może skończyć/devi całkiem oleją optymalizacje bo przecież jest gtx1080.

 • Piotr

  Co zastapi smartfony? ..komputery, tyle tylko ze kieszonkowe, sadze ze cos w stylu Surface Phone itp.

 • Łukasz Kurdyk

  to ostatnie miało miejsce w Hiszpanii po kryzysie 2008

 • zmierzch

  oraz Londynie, Wenezueli i co jakiś czas w USA z okazji zastrzelenia czarnoskórego nastolatka przez policję. Zwłaszcza Londyn jest niepokojący, nie było żadnych powodów tylko okazja i nadzieja na bezkarność. Mam nadzieje, że w Polsce nie będziemy tego oglądać, niezależnie od powodów.

 • Krzepki Harry

  Ogólnie rzecz biorąc podzielam Twój sceptycyzm co do rzekomego „post-pc”, po prostu mocno konfrontacyjny ton nie zachęca do rzeczowej polemiki ;]

 • B.B.Wolf

  Eee tam, wczoraj się wyłożył jak głupi i przez całkowicie sztywne plecy jestem odrobinę zrzędliwy :P

  A nadred to nie dziecko co będzie płakało w kącie bo ktoś lekko uniesie głos i wprost powie, że bzdury opowiada ;) A przynajmniej mam taką nadzieję… :P

 • dobry

  jasne.
  wygodne smartfony z systemami dostosowanymi do dotyku i milionami aplikacji, zastąpi system be aplikacji dotykowych (właśnie skasowano Lumie), tyle że z możliwością odpalania desktopowych aplikacji WIN32.
  bardzo trafne rozumowanie.

 • dfghjh
 • Łukasz Kurdyk

  Mylisz rozruchy z zorganizowaną akcją której przewodził zdaje się burmistrz jakiejś miejscowości w hiszpanii

 • GeoRedfox

  To musiało się kiedyś stać, nie oszukujmy się

 • Artur Łukasz

  Stary niezbyt mocny mobilny i5 4200 ma ponad 26k w tym benchamarku.

 • Krzepki Harry

  Kto się wyłożył: Ty czy on? ;D

 • Hahacz

  Polska wstaje z kolan. Narzekają tylko lewaki oderwane od koryta. Precz z eurokochozem. Kod do gazu. Jebać instytucje demokratyczne (komuchy). Muzułmanie czy inni Żydzi na ostrzał.

  Xdxd tak w wielkim skrócie. Coś pominąłem?

 • Hahacz

  Doczytaj i wróć. Pytaniem wyżej już się wykazałeś… więc nie pisz, że rozumiesz.

 • Hahacz

  Post pc nie znaczy, że ludzie przestaną kupować pc. Znaczy tylko, że 1) będą kupować je rzadziej, skupiając się na innych urządzeniach, 2) większość pieniądzy inwestorów IT zmienia swoje ulokowanie. Teraz będą one przeznaczone na inne cele niźli rozwój hardware i software pc.

 • Hahacz

  „gtx560ti/570 lub hd7850/hd7870 będzie wystarczać jeszcze długo”
  Albo jesteś niezorientowany albo satysfakcjonuje cię jakość obrazu sprzed lat. Sam posiadam ati x280 OC (+i4460 +8gb ram) i bez dwóch zdań ten sprzęt jest niewystarczający do nowych gier na wysokich ustawieniach (nie mówiąc o ultra), o ile nie jesteś ślepy twierdząc, że ludzkie oko nie wychwyci różnicy między 60 i 24fps xd
  Z tego powodu zresztą być może wkrótce zmienię pc. Przy okazji przypominam, że sprzęt nie projektuje się pod przeciętnego polskiego odbiorcę, toteż weź uwagę standardy światowe…

 • Meretycz

  Rozumiem, ale się nie zgadzam bo to są bzdury.

 • zmierzch

  Teraz skojarzyłem. To rzeczywiście populizm na poziomie trudnym do pobicia.

 • Krzepki Harry

  No, to wiele wyjaśnia, zdrowia życzę ;]

 • Artur Łukasz

  Po to są ustawienia detali na PC by z nich korzystać.

  Na gt740m i i5 4200 gram w fife 17 na średnich w 60 fps.
  W hitmana absolution też.

  Nawet mała cześć graczy nie potrzebuje PC Master Race w 60 fps i 4k, znam wiele osób które nie narzekają nawet na te 25 fps w 1024×800.

  Wystarczy sprawdzić statystyki steam, najpopularniejszy sprzęt do grania to Integra :)

 • Marcin Laskowski

  Teraz zaczynamy budowa serwerownie oparte o smartfony, tak ?

 • Marcin Laskowski

  pieniądze siedzą w szwindlach zwanych startupami :)

 • Marcin Laskowski

  Smartfon to komputer.

 • Koziolek666

  Tylko, że NetPC nie zastępowało stacjonarek na taką skalę :)

 • robbo2k

  PC jest juz trupem w sensie „skrzynki i monitora z klawiaturą” Teraz PC będzie naprawdę Personal. Nie będzie miał własnego ekranu „bo po co” zawsze bedzie z toba i bedzie bardziej Jarvisem z Iron man niz szarym smutnym pudlem pod biurkiem

 • Karol Hamann

  Rynek PC tak umiera, że znowu mamy wzrost wartości PCtowego rynku dla graczy.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement