Kupiłem komputer z Windowsem tylko po to, by zdać sobie sprawę, że… wcale go nie potrzebuję

Felieton/Sprzęt 30.01.2017
Kupiłem komputer z Windowsem tylko po to, by zdać sobie sprawę, że… wcale go nie potrzebuję

Porzucenie Chrome OS nie było dla mnie łatwym przeżyciem. Windows 10 jest systemem o znacznie większych możliwościach, ale nie jestem do końca pewien, czy są mi one w ogóle potrzebne.

Osoby regularnie czytające Spider’s Web wiedzą, że po dwóch latach porzuciłem Chromebooka na rzecz laptopa z systemem Windows, a konkretnie modelu Asus ZenBook Flip. Zdecydowałem się na tę zmianę, ponieważ w Polsce trudno jest kupić nowy model laptopa z Chrome OS. Gdybym jednak miał taką możliwość, raczej wybrałbym sprzęt pracujący pod kontrolą oprogramowania stworzonego przez Google. Wszystko dlatego, że jestem mało wymagającym użytkownikiem.

Wielu osobom może wydawać się to nielogiczne. W końcu by zwykły komputer z dowolnym systemem operacyjnym działał jak Chrome OS, wystarczy na nim zainstalować przeglądarkę Chrome. Tak mi przynajmniej powtarza Maciej Gajewski. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Przeglądarka Chrome na komputerach z systemem Windows zużywa ogromną ilość energii i znacznie ogranicza czas pracy urządzenia.

W przypadku Chrome OS jest zupełnie inaczej.

Czas pracy Chromebooków to często dobre kilkanaście godzin. Chrome nie robi im większej różnicy, ponieważ jest najważniejszą częścią całego systemu operacyjnego. Z kolei uruchamiając Chrome na Windowsie tak naprawdę włączamy system operacyjny na innym systemie operacyjnym. Nie należy zatem dziwić się, że taki tandem znacznie zwiększa pobór energii.

Druga kwestia to bezpieczeństwo. Szkodliwe oprogramowanie powstaje zawsze z myślą o popularnych platformach. Dlatego na działanie wirusów najbardziej narażeni są użytkownicy komputerów z systemem Windows oraz smartfonów z Androidem. Na Chrome OS praktycznie nie ma wirusów i… nawet gdy system ten stanie się popularny, takie nie powinny się pojawić, ponieważ Chrome OS to oprogramowanie zamknięte, na którym niemożliwe będzie instalowanie aplikacji spoza sklepu Google Play. Jasne, i tam trafiają się szkodliwe programy lub takie nadużywające uprawnień, ale są to przypadki marginalne.

Ogromna zaleta Chromebooków to też prostota ich konfiguracji.

Uruchamiasz komputer, podajesz dane do sieci Wi-Fi, logujesz się do konta Google i… voila! Cały proces trwa około 30 sekund i poradzi sobie z nim absolutnie każdy. W przypadku systemu Windows jest zupełnie inaczej. Proces konfiguracji komputera jest znacznie bardziej skomplikowany, czasochłonny oraz irytujący.

Oczywiście nie bierze to się znikąd. Windows to system o znacznie większych możliwościach. Na swoim nowym komputerze mam nie tylko Chrome’a, ale też inne programy, gry oraz mnóstwo narzędzi, z których na Chromebooku nie mogłem korzystać.

Pakiet dbający o moją prywatność, nowe odsłony Assassin’s Creed, dowolny odtwarzacz muzyki. Przyznam, że po dwóch latach z Chromebookiem tak dowolność wyboru z jednej strony mnie niezwykle cieszy, z drugiej jednak męczy. Zwłaszcza że po przesiadce z jednego na drugiego Chromebooka wszystkie moje dane przenoszone były drugi komputer. Windows tego nie oferuje.

I tutaj warto zauważyć jedną, bardzo ciekawą rzecz.

Przesiadka z Chrome OS na Windows 10 niezwykle przypomina przesiadkę z Windows 10 Mobile na Androida. Zarówno Chrome OS, jak też mobilny Windows 10 mają ograniczone możliwości, ale są bezpieczne, a ich obsługa jest bajecznie prosta. Z kolei pełny Windows 10 oraz Android to kombajny o ogromnych możliwościach, których obsługa i konfiguracja mogą być skomplikowane.

I chociaż w obecnej sytuacji rynkowej nikomu nie polecam wyboru smartfonu z Windows 10 Mobile, to kupno Chromebooka można poważnie rozważyć. Jest to komputer niezwykle bezpieczny oraz łatwy w obsłudze. A że jego możliwości są ograniczone? Tak, ale niedługo będą one obsługiwać liczne aplikacje ze sklepu Google Play.

A zresztą, zdecydowana większość użytkowników i tak korzysta wyłącznie z przeglądarki internetowej. Co więcej, większość tej większości używa właśnie Chrome’a. Dla takich osób Chromebooki będą idealnymi i bezproblemowymi komputerami. Ze względu na obecność popularnej przeglądarki internetowej nie będą musiały się nawet do niej przyzwyczajać.

Bardziej wymagający użytkownicy oczywiście powinni pozostać przy znacznie bardziej rozbudowanym systemie Windows. Nie powinni jednak polecać komputerów pracujących pod jego kontrolą użytkownikom, którzy tego ogromu możliwości nie potrzebują. W ten sposób oszczędzą ich oraz swoje nerwy. Przekonałem się o tym na własnej skórze, gdy podarowałem Chromebooka swojej mamie. Ona jest zadowolona, że korzysta z banalnie prostego w obsłudze komputera. Ja z kolei jestem zadowolony, bo dzwoni do mnie w innych sprawach niż rzekoma obecność wirusów i problemy z działaniem tego sprzętu.

Wersja tl;dr

Reasumując, Chromebooki po prostu działają i… nie robią praktycznie nic więcej. Jednak dla wielu niej wymagających użytkowników nie będzie to wada, ale ogromna zaleta. A gdy komputery te zaczną obsługiwać androidowe aplikacje, nie będzie można im nic zarzucić. Chromebooki staną się idealnymi komputerami dla typowych, niezbyt wymagających użytkowników.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Dawid

  A co to na windowsie nie ma innej przeglądarki poza chrome? Żaden poważny użytkownik nie wybierze Chrome os bo i po co, z jakiego powodu już na starcie ograniczać swoje możliwości.

 • Darkherring

  „Uruchamiasz komputer, podajesz dane do sieci Wi-Fi, logujesz się do konta Google i… voila! Cały proces trwa około 30 sekund i poradzi sobie z nim absolutnie każdy. W przypadku systemu Windows jest zupełnie inaczej. Proces konfiguracji komputera jest znacznie bardziej skomplikowany, czasochłonny oraz irytujący.”

  Ale, że co? Ostatnio przerzucałem się na innego kompa, więc zalogowałem się na moje konto Windows, potem zalogowałem się na Chrome i już miałem wszystko poustawiane bez najmniejszych problemów.
  Gdzie tu komplikacja, czasochłonność i irytacja?

 • zalgo

  Zaraz przyjdzie trójca Zakius, Nazir i QWERTY i oni ci już wytłumaczą że jesteś głupi i potrzebujesz windowsa.

 • Rafał Morawiec

  Dawidowi chyba nie chodziło o ustawienia samej przeglądarki tylko systemu jako takiego

 • ehhh

  to są ci eksperci ze SW :) przecież pod win10 jest EDGE co zapewnia również dobry czas na baterii :) to jakby Kosinski zainstalował na tym swoim chromebooku iną przeglądarkę i płakał że mu chromebook krótko trzyma co za porażka :(((

 • Pluto

  Nie kupiłeś Chromebooka ze względu na dostępność w naszym kraju? Ehm, Redaktor technologiczny i nie da rady kupić czegoś z zagramanicy? o_O

 • gom1

  Wiesz, ja bym chciał pójść do MM czy innego Saturna i tam osobiście pomacać „chroboka” przed zakupem. I o to chodziło Dawidowi.

 • Marcin Czajka

  Wiesz, tutaj jest masa ekspertów kupujących prosto z Chin bez oglądania. A potem płaczą, że im się obudowa wyciera np w One+One, którego wcześniej na żywo nie widzieli i nie mogli go dotknąć przed zakupem.

 • Member Berries

  chyba że jesteś przywiązany do usług Google

 • Member Berries

  Użytkownik MacBooka pozdrawia:)

 • Marcin Czajka

  Przerzucałeś się na kompa że skonfigurowanym systemem. Dawid piszę o chromebooku out of the box.

 • Dawid

  A z jakich usług Google nie skorzystam na windowsie?

 • Bartek

  Windows oczywiście daje większe możliwości, ale pisanie jakoby jego konfiguracja była jakaś skomplikowana/irytująca/itp. to naprawdę duża przesada. Sam ostatnio instalowałem dziesiątkę na 4-letnim laptopie, wszystkie potrzebne sterowniki same się pobrały i zainstalowały, zalogowałem się na swoje konto Live, zsynchronizowałem OneDrive’a i mam wszystkie rzeczy potrzebne na starcie. Windows 10 jest najbardziej idiotoodpornym z Windowsów – z wadami i zaletami tego stanu rzeczy. Choć dla osoby, która używa komputera tylko i wyłącznie do przeglądania internetu rozsądniejszym wyborem jest Chrome OS.

 • armv7taskforce

  sam windows zżera tyle energii na niepotrzebne śmieci, antywirusy itd.. że nie jesteś w stanie tego zatrzymać

 • Bartłomiej Kaliński

  Patrząc po komentarzach to jest ich więcej :D

 • Marcin Czajka

  A wiesz ilu jest użytkowników którzy na komputerze odpalają przeglądarkę, facebooka, youtube, allegro, chmurę i czasem jakąś muzykę albo film? Więcej niż Ci się wydaje. To te same osoby, które nie mają problemu, że ich telefon nie dostał nowego Androida. Bo o nim nie wiedzą i nie potrzebują. W związku z tym czym się oni ograniczają nie kupując laptopa z windą? Tak samo możesz sobie kupić vana będąc singlem, bo w razie czego ma możliwości. Możliwości, których być może nie wykorzystasz bo wcześniej zmienisz samochód niż pojawią Ci się takie potrzeby.

 • kofeina

  Ja niedawno miałem przesiadkę na laptopa z Windowsem „out of box”, podałem konto, wpisałem hasło i uznałem (po paru minutach „poczekaj, konfigurujemy dla Ciebie system, jeszcze moment”), że dobra, teraz czas na instalację wszystkich narzędzi, które potrzebuję i ustawienie wszystkiego tak jak lubię. Po czym ściągnąłem firefoxa i to wystarczyło…

 • Marcin Czajka

  Nie potrafisz zrozumieć jednej prostej sprawy. Nikt Ci nie mówi, że chromebook jest dla Ciebie i masz z.niego korzystać. Nie potrafisz również zrozumieć tego, że profil wielu użytkowników laptopów w jest taki, że oparty jest wyłącznie o korzystanie z przeglądarki. Przestań bić pianę.

 • Olek

  A wystarczyło kupić iPada. Nie dość że prosty w obsłudze to jeszcze jest dostępnych do niego pełno dobrych aplikacji.

 • Marcin Czajka

  A ilu typowych przeglądaczy facebooka potrzebuje jakichkolwiek narzędzi?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I praca na kolanach super, w komunikacji miejskiej. Do pisania tekstów i jednoczesnego researchu jak znalazł.

  Nie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Muszę sprzęt wymacać przed kupnem. Nie ufam nikomu poza sobą.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nic dodać, nic ująć.

 • Olek

  No, ale dla matki.

 • Dawid

  A dlaczego do takich zadań lepiej wybrać drogiego chroma, niż lapka za 1500 zł który z takim czymś sobie poradzi ?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bo osoby takie nie mają podstawowej wiedzy o komputerach, więc bardzo ważna jest bezproblemowość Chromebooka.

 • Marcin Czajka

  Matka siedzi z tyłu…

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Synchronizacja to słowo klucz.

  W świecie Androida nie ma miejsca na Edge’a.

 • Olek

  A faktycznie, nie pomyślałem :D

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie no, tablet na podstawowe urządzenie, służące głównie do pisania jest niezbyt. Ekran za mały, cena za wysoka.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Moja mama chce mieć laptopa, nie tablet.

 • Marcin Czajka

  W świecie Windowsa też nie do końca. Nie każdemu pasuje 10-tka.

 • Olek

  Nie wiedziałem że matka jest pisarką, wycofuję sugestię

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Moja mama nie jest pisarką. Jest osobą korzystającą bardzo aktywnie z komunikatorów internetowych, zwłaszcza z Messengera.

 • kofeina

  W tym rzecz, więc konfiguracja jest równie skomplikowana, co i na Chromebooku w tym przypadku

 • Dawid

  Ostatnio wprowadzilem ojca blisko 60 lat w świat internetu, nigdy nie miał styczności z komputerem, nie miał problemu by opanować podstawowe zadania.

 • Olek

  No to iPad byłby jak znalazł, odbiera powiadomienia również w stanie uśpienia.
  Zresztą, co ja ci będę tłumaczył ;)

 • Marcin Czajka

  Wliczyłeś w to czas potrzebny na usunięcie adware z windozy? O ile typowy zjadacza chleba potrafi to zrobić? Triale śmieci nortona i innego syfu.

 • kofeina

  To jest bardzo ciekawe, bo strony się zmieniają, gdy przychodzi do rozmowy o Windowsie mobilnym – wtedy się dowiadujesz, że nie potrzebujesz systemu, na którym zrobisz wszystko

 • Maciej

  Ja jakichś problemów nie zauważyłem z konfiguracją Windowsa. 20 minut i po sprawie. To dla mnie czas do przyjęcia, więc z tą konfiguracją nie ma takich problemów. No, chyba że tutaj wliczamy aktualizacje. Wtedy jest gorzej xP

 • Marcin Czajka

  W skonfigurowanym przez Ciebie komputerze.

 • Dawid

  Ależ nic nie trzeba konfigurowac.

 • Marcin Czajka

  Tak, wtedy to im wystarczy dzwonienie i smsy ;)

 • Marcin Czajka

  Dałeś mu zapakowanego nowego laptopa i powiedziałeś masz i używaj?

 • Bartłomiej

  Czyli chromebooki to nisza wśród nisz. Zapewniają mniejsze możliwości niż taki iPad, a jedyną ich zaletą jest niewiele większy ekran i zamontowana na stałe klawiatura.
  Sporo dojeżdżam na uczelnię i nie wyobrażam sobie, rozkładania laptopa w komunikacji publicznej. Tak jak to podsumowałeś jest to idealne narzędzie dla blogerów, czyli osób które głównie piszą.

 • Dawid

  A zebys wiedział.

 • Marcin Czajka

  Brawo Ty :)

 • kofeina

  I przewagą Chrome OS nad Windowsem jest to, że w przypadku laptopów sprzedawanych z Windowsem producenci podpisali umowy z innymi firmami na promocję ich oprogramowania? Bez sensu.

 • Dawid

  Ja tylko oczekiwałem od cb wyjaśnienia dlaczego warto przepłacać za chromeboka, no ale widzę że nie potrafisz.

 • Marcin Czajka

  Promocję niechcianego oprogramowania w wersji próbnej.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Mówisz o jednostkowym przykładzie. Ja mówie o trendzie. Ludzie nie chcą się znać na komputerach, chcą ich używać. Chromebook spełnia te oczekiwania.

 • kofeina

  No tak. Z czasem wejdzie to i Chromebooki w jakiejś postaci, bo wchodzi wszędzie gdzie się da. Osobiście uważam, że gorzej jest w przypadku telefonów. Oraz, że na laptopach z Windowsem najgorzej było przy Viście, co również przyczyniło się do jej „sukcesu”.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  O matko, zapomniałem napisać o aktualizacjach :/.

 • Maciej

  Nie ma za co XD

 • Rafał Morawiec

  Spokojnie, one się „same” – nawet jak się nie chce (ofc bez zmiany ustawień) :D

 • Marcin Czajka

  Patrząc na to, że sam MA zaczyna wpychać adware i reklamy do dziesiątki, to niczego dobrego nie wróży.

 • Przemysław Rumik

  @disqus_xbeTS9Bwb4:disqus ale większość userów PC to nie są „poważni” użytkownicy.

 • Kugo

  Gdyby tylko chromebooki kosztowały w Polsce tyle co w USA, to byłyby idealnym wyborem dla mas. Przy cenach porównywalnych z „normalnymi” komputerami, bardziej opłacalny wydaje się zakup najtańszego laptopa i instalacja na nim Ubuntu. Czas pracy na baterii to bajka ale brak fizycznego dysku twardego, na który można powrzucać fotki z wakacji jest uciążliwy.

 • Juszi

  ” Z kolei uruchamiając Chrome na Windowsie tak naprawdę włączamy system operacyjny na innym systemie operacyjnym. ”
  O słodki, słodki jezusie

 • gom1

  Fotki z wakacji można wrzucić do Google-chmury (100GB na dwa lata w cenie Chromebooka) albo na dysk zewnętrzny (podłączony do routera).

 • Rafał Gdak

  Jasne. Na Windows 7 czy wczesniejszym też proponowałeś Internet Explorera? :D

 • pakierhakierxd

  Ja sobie nie wyobrazam z kompa z Windowsem przesiasc sie na Chrome Os czy Macosx czy Linuxa ;) ,kupilem sobie tableta z ios aby sprobowac i po tygodniu go sprzedalem bo jednak wole Androida na telefonie/tablecie czy Windows pelnego na tablecie.

 • pakierhakierxd

  Nie lubie zbytnio edga za to ze nie ma np adblocka ;)

 • pakierhakierxd

  nie przesadzajmy.

 • foggy_lad

  W Google photos masz nielimitowane miejsce na zdjęcia i filmy za free.

 • gom1

  … o ile godzisz się z przycięciem ich jakości. Ja wolę mieć kopie oryginalnych fotek. Ale tak, co do zasady masz rację.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  cukier Ci skoczył

 • Gość

  Kolejny dzień, kolejne wciskanie mam nadzieję inteligentnym czytelnikom, protezy komputera. Rozumiem, że większość „niedzielnych” użytkowników komputera wykorzystuje kilka procent jego potencjału w postaci przeglądarki i procesora tekstu do czego akurat Chromeos się sprawdza ale weź później spróbuj wydrukować swoje „wypociny” lub zdjęcia na tym systemie. Systemie, który gości na niskiej jakości sprzęcie w cenie komputera z pełnoprawnym systemem.

 • xxxxxxx

  ma adblocka, trzeba tylko zainstalowac :)

 • heheheh

  tak samo jak SW proponował LUMIE !!!!!!!!

 • anonim

  Konfiguracja czego jest skomplikowana na chromebooku? Zalogowanie się i wpisanie hasła do sieci wifi? Może tego nie wiesz, ale miesięczny czas serwisowania ChromeOS, to 10 sekund. Na Windows jest tak samo?

 • gom1

  spróbuj wydrukować swoje „wypociny” lub zdjęcia na tym systemie

  Drukarka „Google Cloud Print” i jedziesz.

 • regoat

  Ale on chce używać chroma ekspercie od ekspertów.

 • Juszi

  Raczej dostałem lekkiego raka

 • www

  Jak to nie ma? Eksperci jeden w drugiego…

 • kofeina

  Użyłem słowa „skomplikowana”, by wykazać, że nie jest. Tak, ma Windows tak samo.

 • anonim

  „chromebooki to nisza wśród nisz. Zapewniają mniejsze możliwości niż taki iPad, a jedyną ich zaletą jest niewiele większy ekran i zamontowana na stałe klawiatura”
  Żartujesz z tymi większymi możliwościami iPada? Masz przykład szkolnictwa w USA, gdzie chromebooki wyparły całkowicie iPady, a jak jeszcze będą miały aplikacje Androida.

 • ehhh

  a ja wole EDGE ekspercie, ale nie płacze o tym w internetach ekspercie.

 • michak80

  Witam,
  potrzebuję właśnie jakiegoś niedrogiego sprzętu do przeglądania internetu oraz słuchania muzyki w tle. Używam Spotify. Czy na Chrome OS jest dostępna osobna aplikacja (jak na MacOS czy Windows) czy trzeba używać tylko przez przeglądarkę?

 • anonim

  Przecież jest dysk twardy. Z 32 GB zostaje mi jeszcze około 21GB. Fotki idą u mnie na Google Photos.

 • Rafał Morawiec

  Zawsze się będę zastanawiał po co te wojenki :D

 • anonim

  To chyba mamy inne Windowsy pomimo, że używam go sporadycznie.

 • anonim

  To chyba mamy inne Windowsy pomimo, że używam go sporadycznie.

 • gom1
 • gom1
 • kofeina

  Na to wygląda.

 • kofeina

  Na to wygląda.

 • anonim

  Tutaj masz rację, bloatware wchodzi na chromebooki za sprawą aplikacji Androida. Taki Samsung będzie się tu wyróżniał swoimi aplikacjami jak na telefonach. Osobiście nie mam nic przeciwko temu.

 • Martines

  Mój ojciec nie ogarnia elektroniki, ze smartfonem by sobie nie poradził, a tym bardziej z komputerem, bez znaczenia czy byłby tam zainstalowany Chrome OS czy win 10. Natomiast sąsiadów bardzo szybko nauczyłem obsługiwać komputer, co nie było trudne bo jedyne co na nim robią to odpalają Firefoxa i Skype. Windows nie sprawia im żadnych problemów, szczególnie, że to preinstalowana wersja, nie wymagająca konfiguracji.

 • anonim

  Jesteś źle poinformowany, już jest drukowanie, trzeba je włączyć we flagach. Niedługo będzie domyślnie.

 • Microsoft Polska

  Nie przesadzamy.

  Potwierdzamy, Windows zżera dużo energii i narazie nie mamy pomysłu co z tym zrobić.

 • michak80

  dziękuję za info :)

 • johny

  A ja kupiłem komputer za 8000 zł tylko do przeglądania neta, bo mogę.

 • http://szczesliwyminimalista.blogspot.com/ Tomasz Bełza

  @kosa64:disqus a co zrobiłeś ze starym Chromebookiem? Zostawiłeś w zapasie, a może planujesz sprzedać? ;)

 • literka g

  Wyparły bo są rozdawane prawie darmo a w szkolnictwie oszczędza się gdzie się tylko da.

 • Ris

  Mogłeś wspomnieć też o tym co sami pisaliście.

  http://www.spidersweb.pl/2017/01/chromebooki-aplikacje-adobe.html
  Czyli chromebook nie jest już tylko do przeglądania www. Właśnie rozważam kupno a właściwie czekam aż będzie można kupić chromebooka samsunga z rysikiem dla córki, żeby sobie mogła rysować ;)
  Dodatkowo na chromebook można postawić Linuksa, więc w zasadzie ma on szerokie zastosowanie.
  Jak dla mnie największą wadą chromebooków jest ich słaba dostępność w Polsce.

 • Ris

  Bo my mówimy o trendach grupach ludzi a ty o pojedynczych przypadkach.

 • Mateusz

  Jakoś nie przeszkadza to Thinkpadom pracowac ponad 15h na baterii.

 • Pawel

  Jak wygląda podłączenie do Chromebooka drukarki ?
  Dla „ułatwienia” drukarką tą jest stareńki HP DeskJet 930.
  Czy z takiego chromebooka można korzystać offline – np. padł internet ?

 • Pawel

  Jak ? Jak mam zrobić „google cloud print” z drukarką która jest podłączana tylko przez USB ?

 • Ris

  Generalnie jest problem, żeby coś zobaczyć na żywo, nawet w dużych marketach nie zobaczysz ThinkPada. Ale wiadomo, z chin jeszcze trudniej :)

 • Ris

  Który kosztuje 10tyś :)

 • gom1

  Najprościej? Wymienić drukarkę.

 • piotrek____

  Meh’ to nie dla mnie. Fajnie, że powstają proste komputery do użytku webowego. Następcy wymarłych netbooków. Szkoda wprawdzie, że nie są tanie jak ich przodkowie, ale nawet gdyby były tanie, to i tak cenię sobie pełną stację roboczą. Moje eksperymenty z przeglądarkowym albo androidowym oprogramowaniem / urządzeniami, które miałyby zastąpić zwykłego wydajnego laptopa na Windowsie, podobnie jak eksperymenty z różnymi edycjami Ubuntu, zawsze prowadziły do tego punktu, w którym stwierdzałem, że danego zadania nie da się wykonać. Zawsze jest to małe, irytujące „coś” – brak odpowiednika tego jednego programu, który tak łatwo jest dostępny na Win albo akurat ten program nie obsługuje polskich fontów. Albo nie jest w stanie importować tego formatu dokumentu. Albo żeby eksportować gotowy dokument do potrzebnego formatu trzeba kupić pełną wersję, która kosztuje tyle, co pół peceta z Win10. Albo akurat ta edycja nie ma sterownika dla mojej karty graficznej. Albo działa bezsensownie wolno… Itd. itd.
  Policzyłem i na co dzień potrzebuję ok. 20 programów i żadna platforma, może oprócz apple’owej nie daje mi godnych (albo wręcz jakichkolwiek) odpowiedników dla nich wszystkich.
  W efekcie po całych latach eksperymentów i prób zaoszczędzenia pieniędzy, zainwestowałem raz a solidnie i używam teraz 3 komputerów (dwóch regularnie). Na dwóch jest Win10, na jednym Win7 i jestem zadowolonym użytkownikiem.

 • Gość

  Argument na poziomie „u mnie działa” ;-)

 • booz

  uzywam chromebooka od około 2 lat – jako ‚małowymagający użytkownik’ jestem bardzo zadowolony choć szkoda,że mój model nie popracuje z aplikacjami androidowymi :/ – mnie takie teksty nie muszą przekonywać do idei chromebooka bojuż dawno mnie kupili :) – zastanawia mnie jednak fakt, że ostatnimi czasy bardzo dużo i bardzo dobrze się pisze o tym systemie – coś się szykuje?? :)

 • gom1

  Dlatego napisałem „najprościej” ;-)

 • zakius

  czyli tak, mam używać (naj)gorszej przeglądarki żeby synchronizować ją z gorszym telefonem?
  aha…

 • zakius

  skoro im do szczęścia niezbędna jest przeglądarka to system bez przeglądarki chyba ich nieco ogranicza?

 • booz

  cloud print tylko – druki to faktycznie duży problem (oby jeszcze) – natomiast praca bez netu jest możliwana zasadzie offline – nic nie pobierzesz z netu ale to co masz na ‚dysku’/pendrive używasz normalnie – można więc oglądać filmy czy czytać teksty w podróży.

 • Krzepki Harry

  Dziwne, że Dawid – chyba jednak zaawansowany technologicznie bloger – wskazuje zalety Chromebooka istotne dla babci-emerytki, a więc prostota konfiguracji i brak wirusów. Z konfiguracją chyba nie ma problemu, zwłaszcza jeśli kupuje się gotowego lapka, a o wirusy to raczej trzeba solidnie zadbać samodzielnie, czyż nie?
  Inna sprawa, że podobno Chrome ma niedługo znacząco zmniejszyć apetyt na energię, gdzieś coś takiego obiło mi się niedawno o oczy ;]

 • zakius

  nie spełnia, bo nie da się używać z braku elementarnych funkcji
  z resztą kiedyś tak w ramach eksperymentu swojej mamie zainstalowałem wszystkie wiodące przeglądarki, kazałem poużywać każdej z tydzień-dwa i wybrać
  wybrała FF bo jest intuicyjny i jej zdaniem działał najszybciej, po co komu chrome?

 • zakius

  no to windows przecież to robi i tak, w większości
  a to czego nie robi to są rzeczy, których chrome os nie pozwoli zmienić albo wręcz nie ma

 • Kuragari91

  Trochę mnie śmieszy ten artykuł, bo patrząc tak na to, przeszkadza Ci polityka prywatności w W10, ale już na Chrome OS już nie.
  Po drugie mówisz o bardziej skomplikowanej konfiguracji. Tak naprawdę jak byś chciał konfigurować go tak jak Chrome OS, to nagle się okazuje że konfiguracja polega na tym samym. Owszem może być bardziej czasochłonna, ale też nie mów, że dane z konta się nie przenoszą. Wystarczy mieć uruchomioną synchronizacje.

 • zakius

  nawet przeglądanie sieci bez czytnika RSS i działających w nim gestów (co w chromie nie przejdzie „ze względu na bezpieczeństwo”) to co najmniej mordęga

 • zakius

  eee, co? windows takich rzeczy nie ma wbudowanych

 • Krzepki Harry

  Jak nie ma Adblocka, a to, to co: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/adblock/9nblggh4rfhk ? :)

 • zakius

  konfiguracja czegokolwiek na chromebooku jest na tyle skomplikowana, że póki nie zainstalujesz windowsa (ewentualnie jakiegoś minta) to niczego nie skonfigurujesz

 • booz

  :D

 • zakius

  iPad i prosty w obsłudze? to już chyba wole chrome os…

 • Kugo

  21 GB to trochę mało. Zdjęcie z mojego telefonu posiadającego matrycę coś koło 5 Mpix waży średnio 2 MB. A co dopiero powiedzieć o wadze zdjęć z tak popularnych ostatnio lustrzanek.

 • anonim

  Bredzisz jak zwykle :(

 • zakius

  do researchu to jednak potrzeba przeglądarki z prawdziwego zdarzenia, a tego chrome os nie oferuje

 • booz

  ja po to kupiłem CB – na wakacjach to idealne rozwiązanie – ważne by mieszkać z WiFi – wrzucam z karty wprost na Driva

 • zakius

  no to albo smartfon w rozsądnym rozmiarze albo normalny komputer z pełnoprawną klawiaturą, na naleśnikach pisze się nawet gorzej, niż an dotyku (z braku słownika)

 • Olek

  No, wypróbuj kiedyś.

 • anonim

  Prawie darmo? Kto ci takich bredni naopowiadał?

 • zakius

  ciekawe podejście w sumie, to jak z emacsem: „fajny z niego OS, tylko brakuje dobrego edytora tekstu” :p

 • zakius

  do przeglądarki się nie sprawdza, bo takowej nie posiada

 • Krzepki Harry

  No nie, Firefox działa najwolniej, sprawdzałem na kilku kompach i w końcu go porzuciłem, bo mi mulił przy kilku istotnych dla mnie stronach. Opera, Edge działają dużo sprawniej.
  Być może coś się zmieniło w ciągu ostatniego roku i nie jestem na czasie, ale musiałyby to być być zmiany generalne pod maską, bo jak przypuszczam inne kosmetyczne znacząco by raczej nie przyspieszyły liska.

 • anonim

  Już możesz drukować, nie płacz.

 • zakius

  jedynym systemem bardziej poronionym i nieintuicyjnym od iOS… nie, chyba jednak mac nawet nie jest tak pokręcony…

 • zakius

  chrome ma bardzo zamulony interfejs, chropera miewa odboje, że nagle po prostu zwalnia i nie wiadomo o co jej chodzi, jak się nie używa źle napisanych webapek to FF faktycznie działa bardzo żwawo

 • Kugo

  A jak wygląda kwestia kompatybilności CB z drukarkami?

 • mishek

  Z chromebookami jak z macami. Nie chodzi o sam system, a o całość. Widział ktoś chromebooka w środku? Komponenty jak w tablecie, zaś resztę miejsca zajmuje bateria.

 • Olek

  … i wszystko jasne

 • Pawel

  Jak działa offline w przypadku np. dokumentów w Wordzie ?
  Czy to się gdzieś zapisuje ?

 • zakius

  serio serio, jakbym miał wybierać, z którym się męczyć na tablecie to wybrałbym androida
  ale na szczęście póki co nie trzeba, więc mam windowsa i spokój

 • karate

  Z tym wyjątkiem, że nie zrobisz wszystkiego.

 • booz

  urzadzenia mają swoje dyski SSD ;) – 32GB mam, ale mozesz mieć kartę pamięci czy pendrive’a. Jak interesuje Cię ten temat – tam jest trochę różnych informacji,choć ten blog zyje baaardzo pomału :P http://mojchromebook.pl/co-to-jest-chromebook/

 • http://teddydd.tumblr.com/ Daniel Lewan

  Chrome OS rozumiem, ale Linux i Mac? Zjadają Windowsa na śniadanie pod względem wygody, wyglądu i możliwości :P Jedynie gier mniej

 • karate

  ciebie bawi wypisywanie tych bredni?

 • alphabet

  Z dużym rabatem dla szkolnictwa, czyli PRAWIE darmo. Pewnie głąbie przeczytałeś, że za darmo.

 • zakius

  jakich bredni? webview uzupełniony o pasek adresu to nie przeglądarka, przynajmniej nie desktopowa
  na telefonie i tablecie może być, ale na kompie potrzeba czegoś więcej

 • karate

  miałem kiedyś tablet z windowsem i dałem go żonie. bez przerwy było wołanie, żeby „coś zobaczyć”, albo coś nie działą, albo „czego on ode mnie chce?”
  rok temu kupiłem w końcu iPada. w końcu po prostu działa. skończył się mój „domowy etat” pomocy technicznej.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jaka polityka prywatności mi przeszkadza?

 • karate

  okazuje się, że nie potrzeba.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Cloud Print, można korzystać offline

 • 6reg

  mam od sierpnia nowego T460 z SSD, 3-4 godziny to max w pracy (przezentacje, projektor, aplikacje webowe)

 • http://blog.sasin.eu Assassyn

  ile lat temu?

 • Pawel

  Jak zrobić cloud print dla drukarki podłączanej przez USB ?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jednego kupiłem mamie jakiś czas temu. Teraz tato chciał, to mu swojego oddałem ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No ten system będzie coraz mocniej wspierany, bo w edukacji w USA jest bardzo popularny.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Podłączyć do routera z USB lub do innego komputera podłączonego do sieci.

 • gom1

  Dla mnie największą upierdliwością Chrome OS jest konieczność podawania hasła do konta Google przy logowaniu do systemu. Z tego powodu musiałem zmienić owe hasło na takie, które byłbym w stanie zapamiętać. Na szczęście jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, to jest kiepskie. Moja mama tego nienawidzi.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Człowiek dorasta do potrzeby bezproblemowości :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Te komputery są bardzo tanie. Szkoda tylko, że nie u nas.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Gratuluję.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Też nie wiem.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ja drukuję, moi rodzice drukują.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I do nowego MacBooka jej nie podłączysz! ; )

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Chrome niestety jest cięższy od innych przeglądarek, ale to cena jego dużych możliwości.

  Ja nie widzę w samym komforcie pracy różnicy między Chrome i Chrome OS.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No to ta sama historia, co u mnie, tylko narzędzie inne.

 • Roman syn Ryżu

  Kiedyś Spolsky chyba powiedział, że użytkownicy używają tylko 10% funkcji programów. Ale dla każdego jest to inne 10%.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No ja mam inne doświadczenia, mama też ; ). Smartfon spory ma, ale nie może tylko z niego korzystać

 • zakius

  no mówię właśnie w rozsądnym rozmiarze, a nie spory

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A, nie zrozumiałem. Ale i tak jedno urządzenie mobilne zamiast komputera to za mało. W miarę duży ekran jest jej potrzebny.

 • Gość

  Do nowego Maca zawsze można dokupić przejściówkę w cenie połowy drukarki ale można. W przypadku CB należy najczęściej kupić nową drukarkę (ciekawe czy pierwsza lepsza w jakimś markecie na półce obsługuje cloud print), mieć jakiś sprzęt z normalnym systemem żeby udostępnić drukarkę albo zaopatrzyć się w serwer wydruku, bo nie każdy router to obsłuży, a przecież miał to być sprzęt dla „nieogarniętego użytkownika”.

 • Mateusz

  Nikt nie mówił, że będzie tanio^^

 • Mateusz

  Dziwne, bo przy takim użytkowaniu spokojnie powinien ciągnąć ponad 10 godzin.

 • zakius

  no to do tego polecam standardową klawiaturę: pełny profil, big ass enter, najlepiej 2u backspace
  (niestety takie są niemal nie do dostania, bo chińczyki z „amerykańskim” i „angielskim” układem jak i naleśniki się rozpleniły w sklepach) podpiętą do AiO

 • pakierhakierxd

  Wcześniej nie było ale widocznie się pojawił :)

 • pakierhakierxd

  Testowałem ubuntu i się zraziłem ,a na maca na pewno nie będzie programów co uzywam a o grach nie wspomnę :D,ja jestem niedzielnym graczem ale lubię czasem pograć np. w gta 5 .Bawilem sie nie raz linuxem u sb nie pasowal mi ,mac os w sklepie i tez to samo ,za bardzo sie przyzwyczailem do Windowsa :D

 • kkk

  niestety tylko dla w miare swierzych drukarek, ja mam HP LJ 2200 z duplexem, siecią, usb, irdą i portem równoległym. a w dodatku tonery oryginalne można trafić za 50zł (na 5tys stron) i co? i nie da się na androidzie używać…

 • Igor

  „ale to cena jego dużych możliwości.”

  Ale to niby jakie duże możliwości ma chrome? I czy ma coś więcej od konkurencji? FF, Opera?
  Prawda jest taka że zrodziło się wiele mitów odnośnie windowsów, obsługa xp czy po części windowsa 7 wymagała jakiejś wiedzy, interwencji, ale windows 10 przeprowadza w banalny sposób przez konfigurację a potem praktycznie o nic nie pyta, aktualizacje w trakcie pracy zmieniają się na harmonogram wyłączenia komputera, a jeżeli chodzi o czas pracy, to na laptopie uzyskuje taki sam i na windowsie i na linuxie, bo to nie system zjada moc, tylko podzespoły, procesor 50W TDP, GPU 75W, coś tam matryca, coś tam usb, coś tam klawiatura etc. A fakt, co do stwierdzenia że chrome na windowsie to jak system operacyjny w systemie operacyjny to jakaś bzdura. Chrome jest aplikacją, a windows systemem. Chrome na chrome os to też nic innego jak „com.google.chrome” proces, czyli aplikacjia. Sam artykuł w sumie jest o niczym, bo tylko starasz się uświadomić jak fajnie jest się wyróżniać od reszty, podając argumenty, którymi tak naprawdę nie są, bo to tylko subiektywne opinie.

 • Filip

  Fajnie. Ja potrzebuję.

 • Dancap

  O matko i znowu tekst „nie potrzebuje samochodu wystarczy mi resorak” o.O

 • ferf

  hehhehehe :D

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bardzo dobrze, każdy ma inne wymagania.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jakby mnie dowoził do pracy, to czemu nie.

 • Bartłomiej

  W takim razie biedne pokolenie uczniów, którzy będą musieli po całych latach używania chromebooków przejść na platformę windows w trakcie studiów inżynierskich. Nie mówię tu nawet o cadach i solidach, ale chociażby o excelu, który miażdży wszelkie alternatywy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I to działa!

 • Artur Gusiński

  Brawo Ty…

 • gom1
 • kkk

  dzieki za info.

 • gom1

  Jakby co, to mam na sprzedaż ;-)

 • Viking

  Ja to bym wyłączył zbędny balast jak defender i inne totalne śmieci – zwłaszcza chętnie używające sieci nie wiadomo po co, bez wyraźnego rozkazu użytkownika. W tym wymuszone WU…
  Kolejna rzecz to przesadzone gui… Port gui od 7mki zaimplantowany w 10 jest dużo wygodniejszy – to już kwestia osobista.
  Generalnie Wasz OS zbyt dużo przekłada bitów sam z siebie i w sobie znanym tylko celu, bez poleceń użytkownika i bobczy odmowami dostępu zbyt chętnie. Czyli zżera energię na jakieś zbędne operacje, które są potrzebne komuś innemu niż użytkownikowi (bo nie on je zlecił do liczenia) – odmowy dostępu do własnego HDD o tym świadczą.

 • dafuq
 • andrzej bakula

  Acha, podłtcGCgZeziDG03xYCZxW9app

 • ssss

  Jakie to ustawienia Windowsa cię tak męczą i irytują? Podaj konkrety.

 • Artur Gusiński

  Mimo posiadania i używania CB jestem zwolennikiem Windy. Po pierwsze: przyzwyczaiłem się. Po drugie: używam pełnego Offica.Po trzecie: Chremebook ma 13,3 , Dell 14,1 cala .Po czwarte: pracuję mobilnie, drukuję, udostępniam i przesyłam więc W10 jest bardziej uniwersalne.Ale faktycznie ChromeOS ma sporo zalet, szczególnie dla osób lubiących Androida … Telefon też mam na W10- 950XL.

 • gom1

  Ale faktycznie ChromeOS ma sporo zalet

  Największa to brak Windows ;-)

 • Ris

  Dlatego pisanie o nim, że jest uproszczony jest troszkę wprowadzeniem w błąd. Skoro mogę na nim używać programy Adobe a nawet wgrać dystrybucje Linuksa to jednak nie jest to ipad :)

 • http://www.pawelkorzeniewski.com/ Paweł Korzeniewski

  A OSX wcale tej energii nie pobiera? Mój iMac nawet w idle na OSX jest ciepły, na Windowsie jest chłodny.

 • jotek44

  Przyznaję rację autorowi artykułu ! Chromebooki dla 70-80 % użytkowników internetu są absolutnie wystarczającym sprzętem ! Jedyną niedogodność stanowi mały wybór modeli, zwłaszcza tych z ekranami 13,3″ o dużej rozdzielczości (QHD lub QHD+). Reszta to już same zalety ! Podkreślam – dla większości użtkowników. Osoby używające komputerów/laptopów jako narzędzi pracy oczywiście potrzebują sprzętu profesjonalnego, ale do amatorskiego surfowania po internetowych multimediach chromebooki w zupełności wystarczają !

 • Dawid Kozioł

  Fajny system dla dziecka, tylko nie odtworzę na tym bajki z dvd :/

 • anonim

  Nie, za darmo to nawet takim debilom jak ty po mordzie w bramie nie dają. Ty wiesz jakie są rabaty na szkolnictwo :(

 • MaroSław

  Ależ łatwo to zatrzymać, nie instalować AV i śmieci i po kłopocie. Takie proste, że aż niektórzy wpaść na to nie potrafią :-)

  BTW długo używałem Linuksa, głównie Fedory i Minta, mogę powiedzieć z własnych obserwacji -nie jak niektórzy powtarzając za kimś- , że Windows na tych samych lapkach na których były pingwiny zarządzą energią lepiej i działa dłużej na baterii. Na starszych sprzętach, jak Pavilion DV7 widać również różnicę w „kulturze pracy”, na pingwinach praca z większym dokumentem Word [ze zdjęciami etc.] jest na tym lapku wręcz nie możliwa, ogromne lagi przy samym przewijaniu dokumentu, o edycji nie mówię. Na Windows nie jest idealnie (jak np. na Envy 360) ale widać wyraźną poprawę, można w miarę bezstresowo pracować z takim dokumentem. Niby w tym samym pakiecie [Libre Office].

 • anonim

  Biedne to jest starsze pokolenie wychowane na Windowsie.

 • anonim

  Pojawiają się już chromebooki że 128 GB.

 • foggy_lad

  Godze się z kompresją Google bo nie widzę żadnej różnicy jakości. Na zdjęcia z lustrzanki mam 1tb od Microsoftu.

 • Member Berries

  bez Chrome?

 • Member Berries

  bez Chrome?

 • MaroSław

  Mój „problem” z Chromebookami jest taki, że po prostu nie mogę sobie usprawiedliwić zakupu takowego urządzenia. Często jestem w delegacji, a tutaj potrzebuję komputera „uniwersalnego”, na którym odpalę różne narzędzia i programy których -mogę strzelić w ciemno- nie ma na ChOS. Taszczenie ze sobą dwóch lapków jakoś nie bardzo mi się uśmiecha.

  Natomiast do czysto domowych zastosowań też jakoś nie bardzo to widzę, przyznam, że nawet z tableta nie korzystam, mimo iż mam kilka i tylko kurz zbierają. Czuję, że z Chromebookiem byłoby podobnie ;-)

 • avi

  dvd w 2k17 ??? lol ?? może ci jeszcze stacje dyskietek załatwić ? a jak juz tak bardzo chcesz tą bajkę wystarczy przekonwertować na .avi czy mp4

 • Dawid Kozioł

  dzięki, stacje dyskietek posiadam. Wiem, że mogę przekonwertować bajkę na avi tylko powiedz mi potem gdzie to trzymać na tym chromebooku jak one mają 16GB pamięci?

 • Dima Noizinfected

  tu kazdy Cie uswiadomi ze masz Netflix Amazon Video do Chromebooka xD

 • Kugo

  Tak, ale ich cena odpowiada dość mocnemu notebookowi.

 • Dima Noizinfected

  jest w tym racji troche. Zwlaszcza ze coraz wiecej oprogramowania dostajemy obecnie w uspolecznosciowionej wersji online, a nic nie rozwija sie tak szybko jak technologia HTML i jego API.
  Patrzac w przeszlosc – programy byly glownie desktopowe, przegladarka sluzyla do stronek i prostych internetowych czynnosci
  teraz – przegladarka robi za komunikator wideo, kalendarz, odtwarzacz filmów, muzyki. Wprowadzono do niej WebAudio, WebGL, WebRTC i inne technologie. Obecnie sa tworzone pierwsze DAWy na przegladarki (Soundtrap).
  W przyszlosci caly system operacyjny to bedzie przegladarka

 • Dima Noizinfected

  jak masz płyte to schomikuj z wareza w wysokiej jakości. W razie czego to Twoja kopia, masz przecież oryginał (prawda?) ;D

  jak nie udostepniasz to nawet legalne

 • av

  masz dwie opcję albo na karcie (16 – 128 gb) pamięci czytnik masz wbudowany, albo jak nie ma można kupic pendriva :)

 • Dima Noizinfected

  I wtedy ja mu mówie

  zainstaluj Linuxa
  Linux Mint
  Ubuntu
  Kubuntu
  Lubuntu
  Fedora
  inne ;)

  wszystkie przeglądarki chodzą, programy natywne też, brakuje niektórych z Windowsa, ale są zamienniki, niektore chodzą z Wine, a i tak wiekszosc jest online.

  No i apt. A nie instalator (malware’u) Windows ;)

 • Dawid Kozioł

  W sumie jakby był czytnik kart sd to nie głupi pomysł.

 • Meretycz

  Mam bardzo marne zdanie o tym kimś, kto wam tytuły wymyśla.

 • Meretycz

  Tytuł mówi.

 • gom1

  Moje dzieciaki zadowalają się YT. I *khem* cda.pl *khem* :-)

 • Jerzy Koza

  Czy na pewno? A może to kwestia moich wymagań, ale laptop z „normalnym i7” -6700hq, 8gb ram, dwoma dyskami, dedykowaną kartą graficzną i wyświetlaczem 15,6 przy cienkiej obudowie, trzymający nawet ponad 6h na baterii 4ah (60wh) przy prostej pracy to dla mnie rewelacja, a może raczej szok, bo poprzedni laptop nie dość, że słabszy to nawet 3 h nie był w stanie wytrzymać, a w trybie oszczędzania energii nie miał na nic sił. Oczywiście, jak zacząć korzystać z potencjału sprzętu to czas pracy efektownie spada, nawet do 1h przy pełnym obciążeniu, ale ważniejsze jest to, że nie czuję kompromisu czas pracy/wydajność. Mam oba w wystarczającej dla mnie ilości.

 • gom1

  wystarczy przekonwertować na .avi czy mp4

  A do czego mam włożyć płytę?

 • Lesheque

  Parę miesięcy temu też kupiłem sobie Chromebooka. 7h na baterii za 1/10 ceny MacBooka. Uruchamia się w parę sekund, działa sprawnie i nie zwalania po tygodniu jak Win10 (Vista,7,Xp etc.). Jestem bardzo zadowolny :)

 • cyanoone

  Gdyby był model na Intelu z 16GB ram i 240+ SSD to bym kupił.

 • Dawid Kozioł

  Wolę wydać te 20zł na płytkę ;)

 • gom1

  Mnie np. drażni polityka dostarczania poprawek (wymuszanie restartu czy niemożność ustawienia więcej niż 12 godzin aktywności), a sam proces aktualizacji woła o pomstę do nieba.

 • Tom

  Do mnie jak najbardziej trafia taki rodzaj komputera, tylko ja chętnie nabyłbym Safaribooka.

 • anonim

  Teoretycznie tak, ale na przykład nowy Samsung Plus za 450$ ma ekran 1600p w formacie 3:2, ekran dotykowy, waga 1,06 kg, aluminiowa obudowa, niezła bateria. Znajdź mi coś podobnego z windowsem?

 • anonim

  Wapniak i wsteczniak jesteś :( Kto jeszcze kupuje plyty DVD? Masz serwisy streamingowe, możesz pożyczyc film na 24 godz, rzucasz go na tv i oglądasz popijąc piwo w wygodnym fotelu.

 • anonim

  Miałem zainstalowanego linuksa przy pomocy crouton. Szkoda nerwów, nie chodzi dobrze. 100 razy lepiej instalować apki androida.

 • Dawid Kozioł

  Powiedz dziecku, że ma film na 24h, powodzenia.

 • Dariusz Filipek

  Potrzebuję, farmazony piszesz – za niewielkim przeproszeniem. Tzn. Dawid Kosiński może i nie potrzebuje. Ale niech Dawid Kosiński nie mówi, że inni nie potrzebują. Dawid Kosiński pisze blogaska i po tym tekście widzę, że ma bardzo słabe rozeznanie z tym, jak ze swoich laptopów korzysta reszta społeczeństwa – było, nie było, Twoi czytelnicy. Dawid Kosiński nie potrzebuje Maca, czy komputera z Windowsem do pisania słodkich wynurzeń na SpidersWeb i to jest ok. Na tym powinniśmy poprzestać. Bo Chromebooki świetnie sprawdzają się do przeglądania sieci i pisania dyrdymałów, jak i rzeczy nieco poważniejszych niż powyższy tekst. Jednak nie do korzystania z Photoshopa, Illustratora, czy jeszcze potężniejszego oprogramowania specjalistycznego. Ba, nawet gier, jeśli ktoś woli taką zabawę, niż konsole.

  Weźta i zacznijta mówić za siebie i przestańta mówić, co inni powinni, a czego nie powinni, w swoim, jak zwykle ujmującym stylu, gdzie „Bardziej wymagający użytkownicy oczywiście powinni pozostać przy znacznie bardziej rozbudowanym systemie Windows. Nie powinni jednak polecać komputerów pracujących pod jego kontrolą użytkownikom, którzy tego ogromu możliwości nie potrzebują.” – bo to nie twoja rzecz. I wychodzę z założenia, że lepiej polecić sprzęt, który w perspektywie posłuży do czegoś więcej niż tylko pisania i czytania. Bo do tego na dobrą sprawę wystarczy telefon.

  Najbardziej mnie bawi to, że piszesz, czego potrzebujemy, jednocześnie odnotowując, czego nie powinniśmy mówić. Dzięki, tato.

  https://uploads.disquscdn.com/images/93fa0392d1e38efb01b61c938c476563a654f7fb9b3ddee65045194fe3ad0c4c.png

 • anonim

  Nie przesadzaj, jest yt kids, twitch i inne telewizje. Kupowac dziecku codziennie filmy?

 • anonim

  No wiesz, większość społeczeństwa urzędnicy biurowi, technicy, lekarze, robotnicy i inni przedstawiciele wolnych zawodów przychodzą po pracy i zasiadają do swoich komputerów z windowsem i odpalają, autocad, illustrator i inne programy specjalistyczne, bo w swojej pracy tego nie mogą. Projektują w 3d, tworzą stacje kosmiczne na Marsie i rysują komiksy dorabiając do wypłaty. Im faktycznie chromebook niepotrzebny :)

 • Wojtek

  mam kilka pytań jako nowicjusz. czy chormeOs jest aktualizowany na wszystkich modelach czy to zależy od producenta (jak w telefonach z androidem)? poza amazonem gdzie można szukać nowego chrombooka? jest wyczuwalna różnica w wydajności pomiędzy poszczególnymi modelami komputerów?

 • Dariusz Filipek

  #nierozmawiamzanonimami

 • gom1

  czy chormeOs jest aktualizowany na wszystkich modelach czy to zależy od producenta (jak w telefonach z androidem)?

  Praktycznie wszystkie modele dostają aktualizacje w tym samym momencie. O update’y dba Google. Każde Chrome-urządzenie ma 5 lat wsparcia. Tu masz poglądową listę:
  https://cros-omahaproxy.appspot.com/

  poza amazonem gdzie można szukać nowego chrombooka?

  Oczywiście Allegro. I czasem nasze rodzime sklepy – przed świętami była ciekawa wyprzedaż w Arest.

  jest wyczuwalna różnica w wydajności pomiędzy poszczególnymi modelami komputerów?

  Tak, chociaż bardziej czuć pamięć niż procesor. Dlatego warto kupić model z 4GB RAMu. I koniecznie z dotykowym ekranem (aplikacje Androida).

 • anonim

  Żałosny hipokryta z ciebie :(

 • Krzysztof Dmytrów

  To fakt, jeżeli kupujesz komputer którejś z firm dalekowschodnich, to jest na nim mnóstwo zbędnych rzeczy. Jednak jeżeli kupisz HP albo Della, to jest tego znacznie mniej (a przynajmniej tak było, gdy ja kupiłem komputery tych firm). Teraz mam Asusa i było na nim mnóstwo śmieci. Jednak po aktualizacji do Win10 kupiłem dysk SSD i zainstalowałem dziesiątkę od nowa, system od razu był skonfigurowany, wszystkie sterowniki zainstalowane (mimo, że mój komputer miał preinstalowany Windows 8) i od razu był gotowy do pracy. Czasy mozolnej konfiguracji Windows mamy już raczej za sobą.

 • avi

  pomyśl chwile czy nie potrafisz? skoro zastanawia sie teraz nad zakupem to napewno ma jakiś komputer w domu gdzie przed sprzedażą może te filmy przekonwertować lub chromebook nie będzie jedynym komputerem w domu, pracy, znajomych, rodziny gdzie może tej konwersji dokonać

 • xxxx
 • Dawid Kozioł

  Kto mówi o kupowaniu codziennie. Na youtubie i twitch’u nie obejrzysz np. hitów od Pixar’a , także sorry kolego, ale twój argument jest inwalidą.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jedyne 3999 zł.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A po co aż taki?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ja wolę wydać 50 zł miesięcznie na Netfliksa ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jest czytnik.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Te hity są na HBO Go. 20 zł za miesiąc :).

 • gom1

  No popatrz chłopie, a ja mam w domu trzy kompy i żaden nie ma napędu.

  Kupować DVD, żeby je przegrywać w pracy? Ciekawe co by na to powiedział mój szef. Poza tym mam ciekawsze rzeczy do roboty.

 • avi

  a piszemy tu o tobie ?? masz bajki na DVD ??? nie piszemy tu o tobie tylko o koledze wyżej który w tej chwil ma napęd dvd skoro ogląda na nich bajki i który zastanawia sie co z nimi zrobi jak kupi tego chromebooka ciężko to zrozumieć ?

 • Dawid Kozioł

  Powiem szczerze, gdyby ktoś wziął i kopnął w cztery litery te wszystkie wytwórnie i udostępnił jeden abonament z naprawdę szeroką zawartością i dostępem do nowości, to dałbym nawet 100zł/mies. Ale jest jak jest, sprawdziłem te HBO i oferta w zakładce Disney to bieda z nędzą. Poza tym chyba nie można HBO Go bez abonamentu „klasycznego” HBO wykupić? Netflix próbowałem, też za mało, żeby płacić 10 Euro. Troszkę odeszliśmy od tematu Chromebooków ;)

 • gom1

  Ja piszę o sobie. Poza tym gdybym kupował Chromebooka, pozbyłbym się poprzedniej maszyny. I zostaję bez napędu.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  W Play można kupić HBO Go.

  Netflix – 50 zł, HBO GO – 20 zł, jeszcze 30 zł na płytę lub dwie zostanie ; ).

 • avi

  wracaj trolu do odrabiania lekcji, mama juz tornister spakowała ??

 • Pawel

  Hmmm. To po to mam nie mieć komputera z Windows, żeby… drukarkę podłączyć do komputera z Windows ?

 • cyanoone

  Pod Linuxa. Chrome OS jest ok, ale pełny Linux sprawiłby, że nie potrzebowałbym innego sprzętu do „cięższej” pracy.

 • ssss

  To fakt, mnie też wkurza, choć autor pisał o jakichś ustawieniach czy konfiguracji.

 • Marecki

  Czy autor tego wpisu ma w redakcji ksywkę „Zakupowy Janusz” ? ;)

 • fakt

  Drukarka Xerox Phaser za 200zł NOWA. Z Wifi.

  Włączam, łączy się z ruterem, Mac wykrywa drukarkę w 3 sekundy i drukuje bezprzewodowo.

  Widzisz tu jakąś przejściówkę?

 • Marecki

  trzeba wiedzieć jak! Autor pewno tylko korzysta z przeglądarki na kompie i nic więcej nie umie:)

 • CHROMEBOOK_SSIE

  A jakie znasz aplikacje do animacji poklatkowych albo robienia muzyki?

 • Tom

  Żeby to tylko. Powiedz mi gdzie dostanę Macbooka za tyle, nawet stary Air, który mi się nie podoba przez srebrną ramkę do okoła ekranu – jest droższy.
  Dawid mam nadzieję że mi odpowiesz, bo jedna rzecz mnie bardzo nurtuje, a w żadnej recenzji nie mogę znaleźć konkretnej informacji. Czy chrome os – android/iPhone zapewnia taka sama integrację jak macOS – iOS? Mam na myśli natychmiastową synchronizację powiadomień, smsów, połączeń telefonicznych itd. Za to najbardziej cenie sobie ekosystem Apple, że np wyślę komuś wiadomość z iphona, przeglądam coś na ipadzie, przychodzi SMS i mogę kontynuować konwersacje z innego urządzenia. Z tej wygody nie umialbym już zrezygnować. Tak samo genialne jest kopiowanie tekstu, zdjęcia na jednym urządzeniu i wklejanie na drugim.

 • Ris

  Padają argumenty, że chromebooki są drogie zestawiając z thinkpad :-)

 • Marecki

  polecam xubuntu

 • http://www.kilkuzdaniach.pl Piotr Grabiec

  Z ciekawości: czego więcej ponad Chrome (OS) potrzeba osobie, która ogranicza się do Facebooka, poczty, demotywatorów, cda.pl i Allegro? :-)

 • http://www.kilkuzdaniach.pl Piotr Grabiec

  Jakich „elementarnych” funkcji? :)

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Niestety poziom integracji nie jest taki, chyba że ogarniesz AirDroid. Sam system jednak tego nie oferuje.

 • Dominik Niziol

  ja nie ukrywam od zawsze przesiadywalem na windzie ale od młodszych lat eksperymenotowalem z Linuxem, i stanelo zazwyczaj we wszyskich wersjach na Gnome.. ktory by to nie byl ma byc gui gnome i koniec. jakis czas temu korzystalem z Chromebooka i przyznam ze lubialem go to byl chyba asus.. ale go oddalem gdy doszlo do instalacji chyba skype.. wkurwilem sie i go oddalem bo nie docierralo to do mnie ze nie da sie skype zainstalowac. potem prubowalem pobieralem stare wersje zainstalowalem jakims cudem podzialal dwa dni i sie wysypal.. od paru dni mam mac book pro 15″ (2015) i tez mam mieszane uczucia czy nie lepiej by bylo znow wrocic do chromebooka tym bardziej ze korzystam z lapka tylko i wyacznie do nauki.. a chromebook to naprawde byla szybka prosta bestia

 • atom

  Zdecydowanie popieram, jeżeli ktoś nie używa 3dsMax, Photoshop, .NET i nie gra za bardzo w gry. A jeżeli tylko strony www, youtube i pogaduchy na Fejsie to po co przepłacać. Czyli najbardziej chyba dla nastolatki. Ale gdyby wszyscy się rzucili na Chrome OS wówczas producenci profesjonalnego softu i gier zaczęli by robić wersje na CH.OS a Google na pewno by nie zawiódł aby sprostać ich wymaganiom.

 • atom

  Rozważam zakup innego mobilnego sprzętu – 50″ Android TV na kółkach :)

 • Dima Noizinfected

  na Chromebook pojdzie Soundtrap. Niestety jest on troche nieintuincyjny

 • Dima Noizinfected

  Caustic do robienia muzyki jest (jak to umie odpalac apki Android)

  FL Studio Mobile

  rozwija sie ten rynek ;)

 • Dima Noizinfected

  sa do grafiki edytory online też

  daj troche czasu tej technologii, bedzie tam wszystko zobaczysz

 • https://www.youtube.com/channel/UCLxbtdaUFsXcluCNTbda3GQ Dave

  Wybierz jedno:
  – Chrome os
  – system operacyjny

 • Mietek z Sandomierza

  Czy Edge to ta dziwna przeglądarka działająca na tylko jednym systemie?

 • gom1

  Wybieram bramkę nr 1. Co wygrałem?

 • Mietek z Sandomierzu

  Z dokładnie tych samych powodów polecam jedną z bardziej udanych dystrybucji Linuxa np. Lubuntu lub Xubuntu – jest przeglądarka? Jest. Można odtworzyć film lub muzykę? Można. Można obejrzeć i obrobić zdjęcia? Można. Można obejrzeć YouTube? Można. Jest Skype? Jest. Działa drukarka i skaner? Działa. Są pakiety biurowe? Są. Libre Office, Open Office, WPS Office… 90 % użytkowników to w zupełności wystarcza. Wirusów jest niewiele, a architektura systemu ogranicza ich ingerencję. Dodatkowe programy instalujesz przez centrum oprogramowania ze sprawdzonych źródeł. Włączasz zaporę sieciową i wszystko hula.

 • https://www.youtube.com/channel/UCLxbtdaUFsXcluCNTbda3GQ Dave

  Wirtualny znicz i nowe profilowe na fejsie

 • gom1

  A jak pod zniczem będzie 10k komentarzy i 3k lajków, to kupisz mi nowego Asusa?

 • Mietek z Sandomierza

  Właśnie to mnie wkurza na starcie z Windowsem. Ja chcę mieć goły system bez tego całego adware w wersjach na 10 dni itp., który muszę potem wyrzucać z komputera na siłę z „wrzeszczącymi” dymkami w stylu, że „zostawiłem system bez ochrony”, „Sprzęt jest niezabezpieczony” itd. Niestety to samo robi się na komórkach z Androidem.

 • https://www.youtube.com/channel/UCLxbtdaUFsXcluCNTbda3GQ Dave

  Napisz do tego śmieszka, który stworzył te wypociny. Na pewno jakieś chromebooka już dostał.

 • gom1

  Chicken.

 • Mietek z Sandomierza

  Czyli jesteś cały czas powiązany z kontem Google? No tak. Czyli Wielki Brat jak w Windows 10, tylko jeszcze więcej, bo ten ostatni jednak nie zmusza do tej całej synchronizacji (choć potrzebna jest do kontroli poważniejszych ustawień)? Dlaczego Dawid Kosiński o tym nie wspomina w artykule? O to jest pytanie…

 • gom1

  Chrome OS też nie zmusza. Ba, mogę założyć nowe konto i logować się na inne dane. Dla wygody korzystam z tego samego użytkownika co na smartfonie z Androidem.

 • Mietek z Sandomierza

  Aha „nowe konto”…. Czyli dwa (lub więcej) konta.

 • gom1

  Jak się tak boisz Wielkiego Brata, to możesz działać na koncie „gościa”.

 • Morski Morświn

  Jest na tym skype i nie mowię o webowej wersji alpha?

 • Mietek z Sandomierza

  Nie zrozum mnie źle – mnie bardzo podoba się różnorodność. Najgorsze co można sobie wyobrazić to monopol jednej firmy, jak producenta Windows w latach 90. zeszłego wieku i skutki takiej sytuacji. Ale żebym miał z deszczu przechodzić pod rynnę? A jak wygląda kwestia wyszukiwarek w przeglądarce? Też tylko od Google’a?

 • Mietek z Sandomierza

  Niestety @gentooser:disqus ma nieco racji. Ja mam np. odtwarzacz DVD przy telewizorze. Wkładam płytę i jadę z filmem. Nic mnie więcej nie obchodzi. A teraz wyobraź sobie tego laika komputerowego, który musi to wszystko konwertować, a nie ma innego sprzętu komputerowego w domu niż Chromebook – pełna panika – jakie avi? Jaka konwersja? W czym mam to zrobić?

 • gom1

  A jak wygląda kwestia wyszukiwarek w przeglądarce? Też tylko od Google’a?

  Pełna dowolność.

  https://uploads.disquscdn.com/images/105c0a1b36fdfba46244c49ac91080ccf9150c9aac49a45a24520a25a2913a01.png

 • gom1

  Nie. Co prawda jest klient Androidowy, ale poprawnie działa tylko czat. Video jeszcze się krzaczy.

 • wombat

  A jak z drukowaniem

 • booz

  odpowiadałem pod innym postem:) – tak – to chyba największa bolączka tego systemu – print cloud jedynie :/

 • wombat

  Skanowania wogóle nie masz chyba

 • ehh

  Mietek :) zaraz ci to wytłumacze bo pewnie w przedszkolu tego nie mówią: Microsoft ma swój system wiec na razem z nim jest EDGE teraz Apple ma swój system i na niego jest SAFARI (wiem można zainstalować na windows ale nikt tego nie robi) teraz Chrome nie ma swojego system wiec jest od początku robiona na wszystko :)

 • avi

  ale powiedz mi gdzie masz problem chcesz dvd do kup sobie laptopa z DVD i po sprawie a nie płaczesz w komentarzach, dlatego jest taka różnorodność w sprzęcie aby każdy znalazł coś dla siebie, ten sprzęt jest nie dla Ciebie, skoro zaparcie trzymasz się starych standardów.

 • hehehehec

  szach-mat ateiści !!!!

 • CHROMEBOOK_SSIE

  ale po co mam się meczyć z tym GÓWNEM?

  Wiesz ile jest aplikacji PROFESJONALNYCH Korg, Yamaha, Steinberg, Presonus do robienia muzyki na iPada? Ponad 50.

  Także aplikacji do animacji, rysowania i poklatkowych jest tyle samo.

  Większość tych aplikacji jest wysokiej klasy. Niektóre są drogie, fakt, ale z powodzeniem zastępują desktopa.

  Dlaczego większość cebulaków, pazernych kolesi, nie rozumie że siłą sprzętu jest oprogramowanie? Co z tego że oszczędzisz 500zł na sprzęcie jak nie ma na to programów i spędzasz potem miesiące na sklecaniu jakichś marnych zamienników?

  Polecanie gówna jakim jest CB to ŚWIADOME narażanie ludzi na straty finansowe. Jest nawet na to paragraf o niekorzystnym zarządzaniu mieniem :)

 • Dima Noizinfected

  ok czyli Twoim zdaniem (mało znaczącym w sumie) żadna nowa technologia nie może wejść na rynek bo iPady mają więcej profesjonalnych aplikacji?

  Przypominam że aplikacje na Android mogą być uruchamiane na Chromebooku. Więc w zasadzie masz podobny wybór od strony Sklepu Play, nie przeglądarki

  I tam już też masz aplikacje muzyczne, i bardziej złożone edytory

 • gom1

  ale po co mam się meczyć z tym GÓWNEM?

  Przecież nikt Ci nie każe się męczyć. Nie chcesz, nie używaj. Na szczęście masz wybór. Ale nie decyduj za innych.

 • http://www.fandroid.com.pl/ Maciej Kulesa

  Czy HBO GO działa już na Chrome OS?

 • gom1

  Po drugie mówisz o bardziej skomplikowanej konfiguracji. Tak naprawdę jak byś chciał konfigurować go tak jak Chrome OS, to nagle się okazuje że konfiguracja polega na tym samym

  No nie do końca.

  Owszem może być bardziej czasochłonna, ale też nie mów, że dane z konta się nie przenoszą. Wystarczy mieć uruchomioną synchronizacje.

  Siadam do Chromeboksa mojej Mamy. Klikam „nowy użytkownik”, loguję się na swoje konto i za chwilę mam desktop ze wszystkimi ustawieniami oraz aplikacjami (że o tapecie nie wspomnę) ze swojego Chromebooka. To trwa dosłownie chwilę, nie trzeba nic doinstalowywać, wystarczy poczekać.

 • gom1

  Rodzina Soprano może być? Bo nie mam konta :-)

  https://uploads.disquscdn.com/images/8f4b66de09fdd705453df02d1cfacf983faad7b5b4778b51c65ec348a2eb967c.png

  Oczywiście aplikacja z Androida.

 • Mat

  Czy da rade programować w vba np korzystając z excela na chromebooku? Interesuje mnie również możliwość kodowania np w HTML css czy JavaScript przy użyciu programów np Atom. Jesli tak to prosze byn kupil chromebooka

 • http://www.fandroid.com.pl/ Maciej Kulesa

  Nie bardzo. Chodziło mi o wersję www i płatne treści. Kiedyś też odtwarzało darmowe, a przy płatnych wyskakiwał komunikat.

 • gom1

  W przeglądarce też działa (Chrome 56). Treści płatnych nie sprawdzę niestety :-(

 • gom1

  Odnośnie drukowania. Sprawdziłem właśnie aplikację ze sklepu Google Play – Happy2Print – i pierwsze testy wypadły pomyślnie. Jest m.in. opcja drukowania via USB, ale nie mam jak sprawdzić. Po WiFi działa :-)

 • gom1

  Jest też opcja drukowania z aplikacji androidowej – Happy2Print. Sprawdziłem na sieciowym kombajnie od Ricoha (Aficio MP C6000) i działa wyśmienicie (oprócz koloru).

 • Mietek z Sandomierza

  Czy wspomniane wcześniej „konto gościa” wiąże się z jakimiś ograniczeniami? Bo wygląda mi to (z nazwy) na konto bez pełnych uprawnień, no chyba, że się mylę?

 • gom1
 • regoat

  Bo nie nie piszesz artykułów. Ewentualnie możesz coś wrzucić na fajsie żeby mama ci zalajkowala.

 • Dima Noizinfected

  podobne apki są na Androida, więc na Chromebooka też. W przypadku aplikacji graficznych rynek jest podobny, w przypadku muzycznych mniejszy (z powodu problemów z latencją w Androidzie).

 • gom1

  Chodzą słuchy, że jedna z odmian nowego Samsunga Pro może mieć 16GB RAM:
  https://chromeunboxed.com/samsung-chromebook-pro-could-see-8gb16gb-ram-versions/

 • cyanoone

  Ciekawa opcja, choć na razie nie potrzebuje takiego sprzętu. Mój laptop działa dobrze ;)

 • http://therozo.pl Krystian TheRozo

  Wypraszam sobie, jestem poważnym użytkownikiem i sam już nabyłem kolejnego Chromebook-a 14 od Acer-a. Zmieniłem bo wcześniejszy był za słaby, i nie używam go tylko by niedzielnie przejrzeć internet a pisze i tworze na nim strony, wszelkie dokumenty, prezentacje itd. dla chcącego nic trudnego, trzeba się zapoznać z systemem i tyle. Windows może ma swoje zalety głównie z instalowania programów .exe ale ChromeOS jest za to świetną alternatywą pomiędzy Win a macOS. Szybko się włącza i działa, w ogóle go nie słychać, czas pracy na baterii zachwyci nie jednego i teraz tylko czekać na Google Play, które da bardzo dużo. Szkoda jedynie że w Polskich sklepach nie sprzedają Chromebook-ów bo myślę że nie jeden klient by się nim zainteresował – sory ale w cenie Chromebook-ów nie kupisz dobrego a zarazem ładnego sprzętu z Win. Może nie jest do wszystkiego, ale każdy zna swoje wymagania i dobierze właściwie choć sporo ludzi laptopy używa tylko do… odpalenia przeglądarki i jakiegoś filmu :p Jedyne czego mi w użytku brak na ChromeOS to Gimpa albo jego odpowiednika :( choć może jest a go nie dostrzegłem jeszcze

 • Rysiek Stankiewicz

  mam od miesiąca chromebooka acera r11, w pierwszej kolejności zapewniono mu użytkowanie aplikacji z google play, ogromna ilość, także wiele programów Windowsa chodzi na nim, jestem zadowolony

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement