Wiedz, że coś się dzieje, kiedy BMW zamiast samochodu na targi przywozi… rzeźbę

News/Motoryzacja 04.01.2017
Wiedz, że coś się dzieje, kiedy BMW zamiast samochodu na targi przywozi… rzeźbę

Po czym poznać koncepcyjny model BMW? Nie, nie po znaczku. Po tym, że nie ma kierunkowskazów. 

Od razu po tym suchym żarcie trzeba zaznaczyć jedno – ten niesamowity projekt nie jest standardowym modelem koncepcyjnym samochodu, których pełno każdego rodzaju na różnego rodzaju targach…

Według BMW „i Inside Future” to rzeźba. I trudno się z tym nie zgodzić, choć wizja przemieszczania się czymś takim jest intrygująca.

Fusion x64 TIFF File

Niemiecka firma nie chce pokazać nim tego, jak będą wyglądały samochody przyszłości z zewnątrz. Liczy się – tak, zgadliście – wnętrze.

Fusion x64 TIFF File

Którego nieodzownym elementem jest m.in. półka na książki.

Fusion x64 TIFF File

I zielone coś ukryte pod siedzeniami drugiego rzędu.

Fusion x64 TIFF File

Ale koniec już żartów (teraz naprawdę). Kluczowym elementem wnętrza jest kokpit. Czysty, prosty, minimalistyczny i jednocześnie niesamowicie piękny.

Fusion x64 TIFF File

Nie ma tu żadnych przycisków, żadnych pokręteł. Wielki, centralny ekran nie tylko nie jest dotykowy, ale jest poza zasięgiem dłoni kierowcy czy pasażera.

Fusion x64 TIFF File

Jak go więc obsługiwać? Gestami i… kliknięciami w powietrzu. Model koncepcyjny jest bowiem okazją do demonstracji BMW HoloActive Touch, czyli systemu obsługi urządzeń pokładowych za pomocą hologramów. Te wyświetlałyby się tuż nad konsolą środkową.

Fusion x64 TIFF File

Nikogo chyba nie zdziwi przy tym informacja, że samochód z takim wnętrzem mógłby poruszać się autonomicznie, a kierownicę – kiedy nie byłaby potrzebna – moglibyśmy po prostu schować w kokpicie.

Fusion x64 TIFF File

Niestety, jakkolwiek cały projekt wygląda kusząco (może z wyjątkiem krzesłowatych foteli), tak do jego realizacji w pełnej formie jeszcze bardzo daleko. BMW wprawdzie podczas CES 2017 zademonstruje autonomiczną odmianę serii 5, natomiast na europejskie drogi niedługo wyjedzie kilkadziesiąt testowych, również autonomicznych modeli z serii 7, ale to dopiero początek. Zanim faktycznie będziemy mogli schować kierownicę i jeszcze raz, tym razem na spokojnie, spróbować zmienić ustawienia klimatyzacji machając palcem w powietrzu, minie jeszcze kilka ładnych lat.

Dołącz do dyskusji

 • TakaPrawda

  A gdzie ja zawieszę Św. Krzysztofa!?

  A tak na serio, jednak wizje przyszłości dalej są tak samo odrealnione jak te sprzed 100 lat. Niby już tyle wiemy o ergonomii, areodynamice, bezpieczeństwie, anatomii, przebiegach wypadków itp. a tu dalej ciekawostki typu zagłówki zamontowane do dachu :D
  Wgnieć dach to Ci zagłówek kark skręci albo łeb obije, czyli coś zupełnie odwrotnego niż to co powinien robić :D A poza tym, to jako pasażer z tyłu wolałbym nie mieć takiego metalowego pręta przed oczami, ale w zamian móc oglądać kark kierowcy :D

 • Niemirovsky

  Czemu te wszystkie dziwne niby futurystyczne wizje są takie brzydkie? Z 30 lat temu jak były wizje na np. 2020 r. też to tak wyglądało? A jakoś wygląda wszystko normalnie.

 • Shot

  Nowe BMW Serii 7 (G11/G12) ma już na wyposażeniu sterowanie gestami. Możemy za ich pomocą zmniejszać i zwiększać głośność systemu audio, odbierać i odrzucać połączenia telefoniczne oraz przypisać do gestu jedną wybraną funkcję z menu. Autonomiczne samochody jak wspomniałeś też już są więc przyszłość jest dziś ;) https://uploads.disquscdn.com/images/6245663267f79f3ef69aeac6ce1204f42b75f86a0f9e22e3ac5eeac4f209ff42.gif

 • Slevin

  Znam ludzi co podczas rozmowy nawet w aucie często pomagają sobie machając rękoma. Podczas jednego zdania ściszy radio, zadzwoni do szefa, włączy klimę, zmieni ustawienia fotela i adres docelowy na nawigacji :D

 • Ziemo

  Nadal widzę tam kierownicę, kokpit, klasyczne fotele, to już było…

 • Bartodziej Oracz

  Brak migaczy w beemce. Dobrze bo i tak nikt ich nie uzywa. ;)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement