Takiej transmisji jeszcze nie widziałeś. Chirurg nagrał operację… okularami Snapchata

Artykuł/Nauka 21.12.2016
Takiej transmisji jeszcze nie widziałeś. Chirurg nagrał operację… okularami Snapchata

Okulary Snapchat Spectacles wydają się być nawet fajnym gadżetem, choć dla mnie mają co najmniej dwie duże wady. Pierwsza to trudna dostępność:  można je kupić jedynie w kioskach w Stanach Zjednoczonych. Są to do tego kioski przemieszczające się w losowe miejsca.

Druga wada, dla mnie ,okularnika, jest większa: nie lubię nosić szkieł kontaktowych a dostępne są jedynie jako „zerówki”. Z moją wadą wzroku prawdopodobnie musiałbym sobie oglądać wieczorem nagrania, żeby zorientować się, co tak naprawdę widziałem.

Zastosowań takiego gadżetu może być wiele, z czego najprostszym oczywiście jest zwykłe dzielenie się ze znajomymi tym, co widzimy. Jednak ambitniejszym podejściem jest użycie go w edukacji.

Tak zrobił właśnie Shafi Ahmed, chirurg, który udostępnił swoim studentom zapis przeprowadzonej przez niego operacji, nagranej za pomocą Snapchat Spectacles. Studenci mieli tym sposobem możliwość zobaczenia całości „oczami” nauczyciela – dokładnie z tej samej perspektywy, jaką ma operujący chirurg.

Operacja przepukliny była obserwowana przez 200 studentów, a wykładowca dodawał swój komentarz wyjaśniający różne szczegóły w trakcie jej prowadzenia.

Byłem ciekaw jak przyciskał przycisk na okularach – przecież po czymś takim musiałby przerwać operację i myć ręce. Okazało się, że robił to za niego jego asystent. Być może w przyszłości będzie można wykorzystać do tego polecenia głosowe lub gesty.

Sądząc po wpisach Ahmeda i filmach, które lubi na YouTube, jest on fanem nowych technologii. Zapewne stąd wziął się pomysł na operację transmitowaną za pomocą okularów Snapchata.

Zamieszczam link do filmu, jednak uważajcie – zarówno sam film jak i inne wideo umieszczane przez chirurga na jego kanale są dość krwawe, i przeznaczone głównie dla jego studentów!

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • North Dakota

  Nareszcie jakieś pozytywne, acz uboczne, efekty tego niezrozumiałego dla mnie szaleństwa – pędu do dzielenia się wszystkim, każdą chwilą ze wszystkimi znajomymi i nie tylko.

 • Zjadacz Watrobka

  Jak je zdezynfekowano? Jakaś ogólna procedura istnieje dla delikatnego sprzętu elektronicznego?

 • zmierzch

  np. w sterylizatoże z tlenkiem etylenu

 • sdsdsd

  Czyli ludzie tego używają tak samo jak Google Glass? To dlaczego te pierwsze padły jako projekt? Nie miały filtrów i naklejek?

 • Marcin Laskowski

  Cena ?

 • Member Berries

  Ja z kolei nie lubię nosić okularów, a soczewki uwielbiam, bo się nie tłuką, ani nie palcują:)

 • https://wszstk.wordpress.com/ Autor | wszstk

  Tutaj wiadomo kiedy się nagrywa, świeci się dioda.

 • Andrzejowy

  Wydaje mi się, że tak samo jak zwykłych okularów korekcyjnych ani chociażby lup zabiegowych po prostu się ich nie dezynfekuje

 • sdsdsd

  Tak samo jak w Google Glass.

 • Dominik Kolęda

  No wszystko fajnie, ale dalej nie wiem, co to byla za operacja :D
  Niestety, slownictwo medyczne po angielsku nie jest moja siklna strona. Kto ogladal House’a i mi powie? :D

 • Filip

  Raczej nie ma konieczności ich dezynfekcji, choć pewnie lekarz przemywa je alkoholem po operacji.
  Dlaczego nie ma konieczności? Tak samo przecież nie dezynfekuje się twarzy. Nie ma kontaktu z pacjentem ani narzędziami.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement