Firefox OS uruchamiany na Androidzie? Sprawdziłem, co właściwie wymyśliła Mozilla

Artykuł/Blog Forum 09.12.2016
Firefox OS uruchamiany na Androidzie? Sprawdziłem, co właściwie wymyśliła Mozilla

Kilka miesięcy temu Mozilla udostępniła nową wersje systemu Firefox OS w wersji 2.5. System ten do dostępny jest w wersji jako launcher do Androida. Zapraszam do tej krótkiej recenzji Firefoxa OS,w której opisze jego funkcje oraz jak działa on w formie aplikacji na Androida.

Launcher pobieramy ze strony Mozilli i instalujemy tak jak każdą inną aplikację na Androida z źródła innego niż Sklep Google Play. Pierwsze uruchomienie aplikacji trwa około 2 minut ponieważ system musi dostosować się do naszego telefonu. Po tym jesteśmy witani komunikatem zapraszającym do systemu.

Firefox OS 2.5 – wygląd Interfejsu

Po zamknięciu okienka powitalnego jesteśmy na ekranie głównym, który prezentuje się bardzo minimalistycznie i dosyć ładnie. Płaskie ikony i odpowiednia tapeta czynią ekran główny schludnym. Szkoda tylko, że Firefox OS w formie aplikacji nie pozwala na grupowanie programów w foldery. Gestem w lewo można przejść do przypiętych stron WWW, aby mieć do nich szybki dostęp. Całkiem niezła opcja.

Na samej górze znajduje się wyszukiwarka, która pozwala znaleźć zainstalowane aplikacje, a także wyszukać różne rzeczy w Internecie.

Klawiatura jest też prosta i minimalistyczna. Zabrakło naturalnie możliwości pisania gestami. Pisanie na niej jest w miarę wygodne jednak dosyć powolne ponieważ nie ma żadnych skrótów pod literkami, jak to jest w przypadku większości androidowych klawiatur.

W launcherze znajdziemy też parę firefoksowych aplikacji. Są to: Telefon (zabawne, że nie możemy z niej dzwonić), Wiadomości, Kontakty, E-mail, Zegar, Kalendarz, Galeria zdjęć, Muzyka, Wideo, Przeglądarka WWW, Notes, Ustawienia i Marketplace, w którym możemy pobrać aplikacje i gry na Firefox OS.

Przeglądarka też jest minimalistyczna i prosta aż do bólu. Przeczytamy jakiś artykuł, obejrzymy nawet filmy na YouTubie (ale niektóre odtwarzane są bez dźwięku ). Jej jedyne opcje to możliwość wykasowania całej historii i plików cookies i w zasadzie to wszystko. Jest jeszcze opcja dotycząca bezpieczeństwa i pozwala ona na zablokowanie śledzenia nas przez inne witryny, za co duży plus dla Mozilli.

Kolejny plus to proste ustawienia. Wszystko czarno na białym, bez żadnych utrudnień. Oczywiście ustawienia nie oferują niczego nowego w stosunku do Androida. Jedyna ciekawa opcja to możliwość przełączania się pomiędzy aplikacjami (tylko tymi firefoksowymi) za pomocą gestu przesunięcia w lewo/w prawo.

Firefox OS – sklep z aplikacjami

Czym byłby system bez sklepu z aplikacjami? W Firefox OS jest oczywiście Marketplace z aplikacjami i grami. Nie jest ich dużo(bo jest bardzo, bardzo mało). Znajdziemy popularne aplikacje takie jak Facebook, Twitter, YouTube czy HERE Maps, ale nie należy liczyć na coś pokroju Snapchata czy też choćby Pokémon GO.

Z ciekawostek wymienię, że wszystkie aplikacje (także te systemowe) i gry powstają w oparciu o HTML 5, dzięki czemu aplikacje na Firefox OS odpalisz także na komputerze w przeglądarce. Jedyny z tego minus to to, że nie znajdziemy zbyt rozbudowanych gier. Jedyne ciekawe tytyły,j akie znalazłem to Hextris (na podstawie Tetrisa), Fix-It-Felix i Rail Rush.

Wydajność systemu Firefox OS 2.5

Niestety system w formie aplikacji nie grzeszy szybkim działaniem i stabilnością. Często zdarzają się lekkie zwiechy czy też po prostu launcher się wysypuje.

Dostrzegłem też problem z ekranem blokady. Otóż zaraz po jego włączeniu, nie pozwala on na korzystanie z systemu bo natychmiast (nieważnie od ustawień) włącza się i komfortowe korzystanie zanika zupełnie. Dlatego na start polecam zostawienie go wyłączonego i korzystanie z androidowego lockscreena.

Podsumowanie

Podsumowując Firefox OS to świetny system z potencjałem, prostym i minimalistycznym interfejsem, ale do ideału trochę mu jeszcze brakuje.

Plusy:

 • ładny, prosty i minimalistyczny interfejs
 • aplikacje pisane w HTML 5 przez co można uruchomić je nawet w zwykłej przeglądarce
 • dbanie o bezpieczeństwo
 • proste ustawienia
 • możliwość przypięcia stron WWW do ekranu głównego

Minusy:

 • system nie jest stabilny
 • problem z ekranem blokady
 • mało aplikacji i brak nowych urządzeń przez co system jest praktycznie martwy.

*Więcej zrzutów ekranu udostępniłem tutaj.

Tekst ukazał się pierwotnie na Blog Forum Spider’s Web. Blog Forum jest miejscem, w którym Czytelnicy Spider’s Web mogą publikować swoje własne teksty blogowe, a najlepsze z nich trafiają na stronę główną serwisu oraz na naszego Facebooka i Twittera.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Krzysztof Jabłoński

  Widzę w tym potencjał. Może nie swoim głównym telefonie. Ale jako kompletny interfejs dla swojego starego smartfona, lub na niezbyt wydajny telefon mamy, która oczekujeod niego prostoty już tak

 • JohnArrow

  Chyba autor czytał przed napisaniem tego tekstu kondolencje złożone przez byłego prezydenta ;) Ten „bul”…

 • Maciej Bartnicki

  Ta opcja jest od roku ;-;

 • K

  Mam nadzieję, że ten „bul” jest nawiązaniem do „bulu i nadzieję”.

 • K

  Nadzieji oczywiście, słownik poprawił :)

 • Maciek Sz

  Testowałem to na Samsungu Galaxy S Advance (768MB RAM) w listopadzie tamtego roku. Po długim procesie uruchamiania, płynne działanie zawitało na kilka sekund, a później to już lagi na lagach lagami poganiane. Ostatecznie zrezygnowałem z testów po tym jak wysypała się apka. Normalnie pojawia się okienko z komunikatem, a tutaj czarny ekran tylko był i mogłem zobaczyć godzinę na górnej belce, ale nie rozwinąć. Po reboocie było dokładnie to samo, bo przecież ustawiłem jako domyślny launcher, żeby testować w pełni. Przed flashowaniem uratowało mnie to, że miałem włączone debugowanie i z kompa zainstalowałem wyszukiwarkę Google. Dopiero z jej poziomu (w końcu uruchamia się dłuższym przytrzymaniem Home, więc to mogłem zrobić) mogłem wejść do ustawień i zmienić launcher domyślny.
  System mógłby być fajny, ale jeżeli nie daje rady na słabym sprzęcie to nie ma moim zdaniem czego tam szukać. Na nowym i/lub wydajnym smartfonie obcinanie funkcjonalności mi się nie widzi.

 • BezPrzewodowy

  ” brak nowych urządzeń przez co system jest praktycznie martwy”
  Firefox OS jest już martwym systemem i Mozilla ogłosiła rok temu, że wycofuje sie z rynku mobilnego.
  Naprawdę blogerom technologicznym trzeba tłumaczyć takie rzeczy?

 • rezoon

  :-) na pewno „oczywiście”?

 • Mateusz Nowak

  Tekst nie został napisany przez blogera technologicznego, a przez naszego Czytelnika, który testuje nowsze od FF OS rozwiązanie Mozilli, czyli FF OS 2.5 na Androida.

 • Lsc

  Galaxy S Advance to nie jest słaby szprzęt. To pradawny sprzęt na którym nic nie ma prawa działać dobrze. Naprawdę dziwi Cię że przy tak szybkim rozwoju smartfonów coś laguje na takim dziadku?

 • Maciek Sz

  Nic mnie nie dziwi. Oprócz moich wrażeń z testów, napisałem tylko, że moim zdaniem, to byłaby dobra opcja na słabym (bądź też starym – dodane teraz) sprzęcie. Na nowym i/lub wydajnym nie widzę dla tego sensu.
  Nigdzie nie napisałem o tym, że się czemuś dziwię

 • Mateusz Opaliński

  Pragnę zaznaczyć, że jest to mój pierwszy takiego typu tekst i mogą znaleźć się pewne błędy za które przepraszam. Pragnę także podziękować ekipie Spider’s Web za wyróżnienie tego artykułu

 • Mateusz Nowak

  Dzięki za pierwszy teks! :)

 • Grzegorz Krycki

  Tylko po co instalować kolejną śmieciową aplikację, która będzie tylko zamulać telefon?

 • JohnArrow

  kasowanie komentarzy? Serio? Napisać „bul” i jeszcze starać się to ukryć? Szacuneczek, blogerze ;)

 • zakius

  dlaczego oni robią z tego kolejnego androida?
  brzydkie to jak noc
  ale może chociaż centrum powiadomień będzie lepiej przemyślane, niż w andrucie

 • fuu

  Na twoim bieda-tableciku kafelkowy windows jest najladniejszy :(

 • Ris

  Mimo, że system nie jest już tworzony przez mozille fajnie, że można o nim przeczytać.

 • Ris

  Jak komuś zarzucasz niewiedzę to sam się doucz. Sporo ludzi również pracownicy Mozilli prowadzą działania na rzecz dalszego rozwoju tego systemu.

 • Adam

  Przecież to jest news sprzed roku! Teraz FxOS jest oficjalnie martwy. Co to za „technoblog” wrzucajacy newsy z lamusa, nawet jeśli to czytelnik napisał? I piszę to z telefonu z FxOS.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement