Świąteczne oświetlenie domu nie zrujnuje budżetu. Jeśli zastosujesz się do tych rad

Świąteczne oświetlenie domu nie zrujnuje budżetu. Jeśli zastosujesz się do tych rad

Lada moment zaczną się święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją w Wigilię należy ubrać choinkę. Wiele osób przy okazji decyduje się też na świąteczne udekorowanie całego mieszkania, domu lub nawet podwórka. Przedsięwzięcie to nie należy do tanich, jednak można podjąć kilka kroków, które pozwolą upiększyć swój dom małym kosztem.

Ile będzie kosztować oświetlenie domu?

Na wstępie powiem, że praktycznie niemożliwe jest ogólne oszacowanie, ile będzie kosztować typowe oświetlenie domu. By to ustalić, trzeba przeanalizować, jakiego rodzaju światełka będą używane. Wówczas należy ustalić, ile łącznie wat mocy będą one wymagać. Następnie należy uzyskany wynik podzielić na 1000 i w ten sposób uzyskać liczbę zużywanych kilowatów. Ta sama liczba będzie odpowiadać liczbie zużywanych kilowatogodzin w ciągu jednej godziny.

oswietlenie-dom-led-swieta-choinka-swiatelka-1

Następnie konieczne jest założenie, przez jaki czas będą palić się lampki. Załóżmy, że będzie to 8 godzin na dobę. W takim wypadku uzyskany wcześniej wynik trzeba ośmiokrotnie powiększyć. Następnie zakładamy, przez ile dni dom będzie oświetlony. Jeżeli będzie to 20 dni, wcześniejszy wynik należy pomnożyć przez 20. W ten sposób uzyskana została łączna liczba zużytych kilowatogodzin, która zostanie zużyta na oświetlenie domu. Po pomnożeniu ją przez koszt jednej kilowatogodziny uzyskany zostanie orientacyjny koszt oświetlenia domu.

Ile lampek konkretnie jest potrzebnych? To zależy od indywiduwalnych potrzeb, wielkości domu oraz liczby elementów, które mają zostać oświetlone. Można jednak łatwo oszacować, ile światełek będzie potrzebnych do kompletnego udekorowania choinki. Do uzyskania standardowego efektu na każde 30 cm wysokości drzewka trzeba użyć 100 standardowych lampek lub diod LED. By uzyskać bardzo mocne oświetlenie, liczbę tę trzeba podwoić.

Żarówki czy diody LED?

By go możliwie ograniczyć, warto zdecydować się na zakup oświetlenia LED zamiast klasycznego. Zwykłe żarówki zużywają bowiem znacznie więcej energii niż diody LED. Wynika to z faktu, że duża część energii jest oddawana przez żarnik żarówki jako ciepło, czyli po prostu jest marnowana. Diody LED nie posiadają żarnika, więc w ich przypadku energia jest wykorzystywana w sposób znacznie bardziej efektywny. Zużywają one zaledwie kilkanaście procent energii używanej przez porównywalny zestaw zwykłych żarówek.

oswietlenie-dom-led-swieta-choinka-swiatelka-3

Dodatkowo brak żarnika to mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia zestawu oświetlenia. Ile razy zdarzyło się wam szukać na długim łańcuchu jednej lampki z przepalonym żarnikiem? Diody LED są znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłych żarówek, więc wystarczą na znacznie dłuższy czas. Zapłacicie za nie kilka razy więcej niż za klasyczne lampki, ale z całą pewnością będzie to bardzo dobra inwestycja. Używanie LED-ów wymaga też mniej planowania. Mniejszy apetyt na prąd to możliwość stworzenia dłuższego łańcucha, który nie przeciąży pojedynczego gniazdka. Używanie wielu klasycznych lampek sprawi, że konieczne będzie zajęcie kilku gniazdek. Przykładowo, do standardowego gniazdka można podłączyć około 600 lampek lub 3000 LED-ów. To robi różnicę, prawda?

Należy jednak mieć świadomość tego, że oszczędności związane z używaniem diod LED będą bardziej zauważalne w przypadku najbardziej spektakularnych zestawów oświetlenia. Osoby, które chcą po prostu powiesić dwa zestawy lampek na choince, nie zauważą zmian w rachunkach. Równie dobrze mogą korzystać ze zwykłego oświetlenia, zwłaszcza jeżeli już je posiadają.

Pamiętaj o wyłączaniu lampek.

Bardzo istotne jest pamiętanie o wyłączaniu oświetlenia, gdy jest ono niepotrzebne. W ten sposób można zaoszczędzić bardzo dużo energii. Zdecydowanie warto wyłączać oświetlenie w ciągu dnia, ponieważ światło zapewniane przez lampki i tak będzie mało widoczne. Oświetlenie warto wyłączyć też w późnych godzinach nocnych, bo nikt ich nie zobaczy. W idealnym scenariuszu lampki palą się od zmroku do godziny 23:00, a następnie od 5:30 do 8 rano. Jednak trudno pamiętać o ciągłym wyłączaniu i włączaniu lampek. Dlatego warto skorzystać z rozwiązań automatycznych.

Artur_PollakMyślę, że każdemu z nas zdarza się zwyczajnie zapomnieć wyłączyć światła w pomieszczeniu. To zawsze skutkuje niepotrzebnym poborem energii elektrycznej. Systemy automatyki budynkowej, takie jak Vision BMS, powstały również po to, aby dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb mieszkańców – bez ich obecności w pomieszczeniu jest ono po prostu wyłączane. Ten proces pozwala na pobieranie dokładnie takiej ilości energii, jaka jest nam potrzebna – mówi Artur Pollak, prezes APA Group.

Najtańsze z nich to timer, który automatycznie uruchomi i wyłączy oświetlenie o konkretnej godzinie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z zestawu automatyki domowej, takiego jak Vision BMS. Potrafią one zarządzać każdym aspektem funkcjonowania domu, także oświetleniem. System taki można zsynchronizować z czujnikiem światła znajdującym się na zewnątrz. Wówczas oświetlenie się będzie wyłączać zaraz po zmroku. Oczywiście mimo to będzie można sprawić, że od godziny 23 do 5:30 lampki nie będą działać niezależnie od okoliczności. Systemy typu BMS pozwalają na dowolną konfigurację oświetlenia, co można wykorzystać nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia, ale też w codziennym życiu.

Te proste kroki mogą sprawić, że nawet bogate oświetlenie nie zrujnuje domowego budżetu, a używanie go będzie bezproblemowe. Wystarczy, że rozwiesimy lampki, podłączymy je do prądu, a po kilku tygodniach (względnie miesiącach) je zdejmiemy i schowamy do szafy, by użyć ich dopiero podczas następnych świąt Bożego Narodzenia.

Dołącz do dyskusji

 • Nose4s

  Zamiast jakiegoś skomplikowanego ynteligentnego systemu, malinka i trochę kabli pewnie wystarczy…

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Zależy co chcemy osiągnąć. Jeżeli tylko wyłączanie i włączenie oświetlenia świątecznego, to i timer wystarczy. A jeżeli o ogólną automatykę, to malinka nie oferuje takiego poziomu zaawansowania połączonego z bezproblemowością.

 • ssss

  Odnośnie wypowiedzi tego pana: myślę, że jak ktoś zapomni nawet codziennie zgasić światło to i tak zapłaci za dodatkowo zużyty prąd mały ułamek tego, co kosztuje system VisionBMS.

 • Jego Mać

  kolejny tekst sponsorowany, ukryty pod banalnym tematem choinkowych świecidełek… nie wstyd Wam?

 • :)

  Na zestaw lampek LED szwagier wydał ponad 1000 zł, w pierwszym roku efekt super, po dwóch latach, część już nie świeciła, po 3 sezonie nic nie działało już :) Fajnie, że siostra trafiła na ,,bogatego,, nadgorliwego ,, świątecznie zakręconego,,. Dziś zmądrzał i nie planuje już ,, świecić,, przed sąsiadami ;)

 • dsadas

  Gdzie jest oznaczenie że teks jest sponsorowany!?

 • fotooko

  Poznanie ceny za kilowatogodzinę tez nie takie proste, bo są inne ceny w dzień i w nocy itd do tego dochodzą strefy. Wielu ludzi nie jest wstanie powiedzieć ile płacą za kilowatogodzinę.

 • kozdromen

  Robimy co możemy ale na czymś musimy zarabiać. Nie rozumiesz tego to spadaj ;-) pozdrawiam redakcja spidersweb.pl

 • zenek73

  Ale temat. Ani świnka ani morska.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jasne, że tak! Tylko nie można zapominać, że system ten ma znacznie większe możliwości i służy nie tylko do tej czynności. Ja chciałbym mieć taki system w swoim domu :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Zupełnie nie wstyd, wstyd to powinno być ludziom za takie bezsensowne komentarze.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Przez producentów lampek?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No to ich sprawa, wystarczy spojrzeć w rachunek, ja mam jasno wyszczególnione.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale lampka. I to choinkowa.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Albo miał pecha, albo tylko mówił, że tyle wydał. U mojego znajomego (wiem, to żadna statystyka) lampki już 5 lat ładnie działają i nie widać problemów.

 • Ciekawy

  Dobra, ale ceny LED-ów są na tyle duże, że nie wiem, czy warto kupić tego typu lampki. Niby mniej awaryjne, ale cena przeraża, jakbym chciał oświetlić tym cały dom. Są może jakieś z gwarancją dłuższą niż standardowa?

 • konkor

  Ja sam mam już 3 lata LED-y i działają git.

 • omnnom

  Jaki koszt timera?

 • kamejou

  i zdjecia polskie moglibyscie dac, a nie amerykanskie chaty oswietlone tak, ze slodki jezu
  nigdy nie widzialem u siebie tak oswietlonego domu i nie wierze zeby u nas komus przy tym poziomie zarobkow i zamordyzmie bylo stac i sie chcialo w ogole cos takiego montowac

  taka propaganda sukcesu troche gdzie pokazujemy oh ah polacy bogaci i nie przyznajemy sie, ze slome to mamy w butach a zamiast niej pod obrusem lezy zwykle polskie gowno smierdzace mocno

  ale temat fajny

 • zyczliwy

  Powinniście połączyć tematy i przy okazji polecić dobre lampki i diody LED z Biedronki ; ).

 • Kakarot

  A ja tam świąt nie obchodzę i nie ma problemu. Rachunki też nie wzrastają. Nie tylko te na „oprawę”, ale także te na prezenty.

 • Kakarot

  Jakbym miał kupować, to chyba wybrałbym już model zwykły i wymieniał co dwa lata. Kosztuje to grosze, a jak popsuje się w ciagu dwóch lat od zakupu, to można zawsze oddać na gwarancję.

 • Kakarot

  Pewnie o tę wypowiedź APA chodzi. Mi tam ona nie wadzi, ale w Internecie już nie o takie głupoty się ludzie czepiają.

 • Kakarot

  Najlepiej takie od Kruger&Matz ; ).

 • Kakarot

  Groszowy.

 • Jego Mać

  Teraz się nie dziwię skąd te apele o zakończenie publikacji tekstów niejakiego Kosińskiego

 • Jego Mać

  Można taki system zrobić samemu, wystarczy trochę czasu i wiedzy

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Większość ludzi nie ma ani tego, ani tego. Ja za bezproblemowość i kompatybilność z różnymi rozwiązaniami chętnie bym zapłacił i w przyszłości pewnie nabędę taki system.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie spotkałem się, pozdrawiam.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Około 30 zł widziałem ostatnio w sklepie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Zdecydowana większość (jak nie wszystkie) ma dwuletnią gwarancję.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Dobre, kliknęłoby się ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No bez przesady, bardzo dziwne oskarżenia :D.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  To ja wolę już wyższe rachunki i minimalnie jarać się tym świątecznym klimatem :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Dom też można samemu zbudować i samochód zrobić ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  W Biedronkach to myPhone’y, nie Kruger&Matz!

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jw. to żadna statystyka, szczęście albo pech.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A nie lepiej wziąć LED-y od renomowanej firmy i mieć spokój?

 • dsadas

  Koleś, teraz pojawił się label Akcja partnerska więc nie oszukuj……. na samym początku tego nie było, robisz reklamę jakiemuś systemowi a później śmiejesz się z czytelnika? Coraz bardziej spidersweb zaczyna przypominac OLX, same ogłoszenia tylko że oni robią to jawnie a wy nie..

 • Samuraj

  Jeżeli nie obchodzisz świąt to chociaż idź do pracy, coś pożytecznego zrób. Nie wykorzystuj tego święta na swoją korzyść.

 • szcz

  Ta sama liczba będzie odpowiadać liczbie zużywanych kilowatogodzin w ciągu jednej godziny.
  Jechaliśmy 100 km na godzinę w ciągu jednej godziny.
  Kilowatogodzina to właśnie ilość kilowatów (nie kilowatogodzin) zużytych w ciągu godziny.

 • Jego Mać

  to zainteresuj się ekosystemami budowanymi wokół Amazon Echo lub Google Home. Dużo większe możliwości.

 • razorree

  ” By to ustalić, trzeba przeanalizować, jakiego rodzaju światełka będą używane. Wówczas należy ustalić, ile łącznie wat mocy będą one wymagać. Następnie należy uzyskany wynik podzielić na 1000 i w ten sposób uzyskać liczbę zużywanych kilowatów. Ta sama liczba będzie odpowiadać liczbie zużywanych kilowatogodzin w ciągu jednej godziny.”

  brzmi jak poradnik dla osoby z podstawówki czy dla Tiny/Pani Domu.

  po co ustalac ‚rodzaj swiatelka’ ? po co dzielic przez 1000 ? wystarczy uzywac jednostek, mamy moc w watach i tyle (nie wazne czy 1000W, czy 1kW, to nadal waty).
  wiemy ile kosztuje prad. np. 56gr/kWh (inaczej 56gr/1000Wh) i kazdy kto skonczyl podstawowke/gimnazjum powinien sobie z tym poradzic.

 • razorree
 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale wiele osób nawet takiej fizyki niestety nie ogarnia.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, nieścisłość.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Chyba kodeks pracy zabrania.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Poprawka: były dwa labele i wyświetlały się na zmianę, moj błąd techniczny. Sponsorowane treści oznaczamy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Od systemów BMS? Nie, nie większe. Przynajmniej nie dziś.

 • Jego Mać

  Mieszasz pojęcia. BMS to inne potrzeby niż domowe

 • razorree

  :/
  tak, zapewne wszyscy humanisci/socjologowie/politolodzy i innej masy ludzie po wyzszych szkolach tego-i-owego, przykre to…

  w kazdym razie, to portal technologiczny, nie powinien równac do ich poziomu….

  znacznie lepszy artykul bylby tlumaczacy co i dlaczego, co to wat, co to W, kW, kWh, jak to liczyc, co to mnozenie i dzielenie, co sie robi z jednostkami,
  to sie moze naucza i sobie tez sami kiedys policza ile zelazko czy farelka zjadaja energii (i pieniedzy) w 10 minut,
  a nie ‚podziel przez 1000, pomnoz przez X i voila’ – bo tak to oni beda glupi do konca swoich dni….

 • Samuraj

  Praca w caritas, przy celach dobroczynnych, pomaganie schorowanym.

 • regoat

  Żarówki i niech się pali non stop

 • regoat

  A spoko. No to zabieram się do robienia systemu :-D

 • Jego Mać

  Możesz zacząć np od tego: https://pidome.org/

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  To nie praca,to wolontariat.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  To nie jest głupota, to brak wiedzy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I zapłacz po otrzymaniu rachunku.

 • PaniDomu

  Fajnie, że dopiero teraz publikujecie taki tekst, przed świętami. Nie mogę patrzeć na tych ludzi, co ubierają choinki już w listopadzie.

 • Klakson

  U mnie lampki najdłużej wisiały do następnych świąt.

 • Tim

  Mam taki timer, naprawdę super sprawa.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie każdy ma na to czas.

 • Samuraj

  No to wszystko się zgadza. Niech idzie pomagać gdy ma wolne dzięki tym zabobonom.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement