Nie tylko smartfon ma tryb oszczędzania energii. Ma go także… twój mózg

Artykuł/Nauka 06.12.2016
Nie tylko smartfon ma tryb oszczędzania energii. Ma go także… twój mózg

Każdemu z nas zdarzyło się, mimo wszelkich prób skupienia uwagi, zupełnie odlecieć i przegapić coś istotnego. Czasami nie mamy zupełnie na to wpływu, niezależnie od sytuacji i stanu naszego organizmu. Jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia tego zjawiska.

Ludzki mózg może wydawać się dość energooszczędny. W końcu zużywa około 15 kcal na godzinę. Procesor czterordzeniowy zużywa jej ponad 3 razy więcej, mając 40 tysięcy razy mniej tranzystorów, niż mózg posiada synaps. Mimo to koszt działającego mózgu jest duży, szczególnie u człowieka, bo rośnie on wraz z gęstością neuronów i ich aktywnością. Oprócz problemu dostarczenia odpowiedniej ilości energii mózgowi, istnieje jeszcze jeden: duża aktywność neuronów może spowodować ich uszkodzenie.

Nic dziwnego, że natura szuka sposobów, aby zdezaktywować mniej potrzebne w danym momencie obszary mózgu. Najbardziej oczywistym cyklem mniejszej aktywności jest pora snu – mimo że mózg pozostaje aktywny, aktywność jest wtedy mniejsza.

tatiana-brain
Tatiana Engel, współautorka badania (fot. L.A.Cicero / news.stanford.edu)

Jak odkryli badacze z Uniwersytetu Stanforda, aktywność naszego mózgu rządzi się mniejszymi cyklami, włączającymi i wyłączającymi całe jego rejony.

W trakcie aktywnej fazy cyklu neurony są pobudzone i szybciej reagują – w drugiej zaś fazie wolniej i słabiej. Jak zauważono, aktywność włącza się na dłużej, jeśli staramy się skupić, i pracujemy intelektualnie.

Tatiana Engel, która jest współautorką opublikowanej w Science pracy, opisuje to w ten sposób:

Skupienie na wybranej rzeczy powoduje że części twojego mózgu robią się bardziej obudzone od innych.

Jak każdy złożony system, nasz mózg posiada zdolność samoregulacji, z której nie zdajemy sobie sprawy, i która może czasami nie sprzyjać naszym zamierzeniom. Pamiętajmy o tym, wykonując czynności, od których zależy czyjeś życie lub zdrowie, na przykład prowadząc samochód – nie wszystko jest pod naszą kontrolą.

Dołącz do dyskusji

 • https://www.flickr.com/photos/coder_best/ Kamil

  Okej mamy wstęp do artykułu a gdzie reszta?

 • Jakub Kaminski

  „W końcu zużywa około 15 kcal na godzinę. Procesor czterordzeniowy zużywa jej ponad 3 razy więcej, mając 40 tysięcy razy więcej synaps, niż procesor ma tranzystorów.”

  Ten fragment sprawił, że aktywność moich neuronów osiągnęła niespotykany wcześniej poziom;-)

  Nie powinno być tak? – W końcu zużywa około 15 kcal na godzinę. Procesor czterordzeniowy zużywa jej ponad 3 razy więcej, mając 40 tysięcy razy mniej tranzystorów, niż mózg ma synaps.

 • http://twitter.com/htaler Hubert Taler

  Dzięki!

 • gom1

  To się teraz DLC nazywa.

 • Jego Mać

  … i tylko ja mam wrażenie że u niektórych ten stan oszczędzania neuronów trwa permanentnie?

 • Tomek

  Duza aktywność neuronów moze powodowac uszkodzenia
  Haha
  Chcialbym zobaczyc badania na ktorych powstał ten kawałek tekstu. Badania naukowe, czyli źródło tych badan z opisem metodologii badania.
  Jak na razie to bzdura. Cala neuronauka potwierdza ze uczenie sie nowych rzeczy powoduje powstawanie nowych połączen neuronowych, co polepsza nasz mózg.

 • Kamil Ro. Dzióbek

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement