2016 rok to Microsoft, jakiego jeszcze nie znaliśmy

2016 rok to Microsoft, jakiego jeszcze nie znaliśmy

Mijający rok dla Microsoftu i jego użytkowników był rokiem wręcz fenomenalnym. Firma, po zakończeniu swojej wewnętrznej transformacji, nabrała wiatru w żagle i ani myśli zwalniać.

Czasy, gdy Microsoft był dominującą siłą kontrolującą rynek informatyki szczęśliwie dla wszystkich dawno minęły. Firma rządzona przez Steve’a Ballmera, choć rok w rok zarabiała niesamowite pieniądze, zaczęła tracić kontrolę nad rynkiem, poruszając się głównie dzięki potężnej sile inercji.

Nowy prezes Microsoftu okazał się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Utrzymał politykę Ballmera tam, gdzie miała ona sens (przykładem na to niech będzie rozwój chmury Microsoftu), zmieniając za to to, co Ballmerowi nie wyszło (jak chociażby wewnętrzna struktura firmy, skonstruowana w tak absurdalny sposób, że wewnętrzne działy wzajemnie się nawzajem sabotowały).

Efektem jest firma, która co prawda przespała kilka bieżących trendów, ale z powodzeniem tworzy nowe. Coraz częściej się mówi, że Microsoft jest nowym Apple’em jeśli chodzi o pogoń za innowacjami i zmienianiem rynku na lepsze. Tyle że oferując nieporównywalnie więcej usług i oprogramowania. Co firmie się udało, a co niespecjalnie. Oto najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla firmy Microsoft

Przejęcie usługi LinkedIn za 26,2 mld dol.

Microsoft jest jednym z liderów rynku CRM-ów, jego jedynym równym oponentem wydaje się być Salesforce.com. Teraz jednak gigant z Redmond wkracza na zupełnie nowy poziom. Do jego CRM-a o nazwie Dynamics dołącza największa na świecie sieć społecznościowa związana z zasobami ludzkimi. LinkedIn stanie się potężnym rozszerzeniem Dynamicsa i Office’a a także dla innych projektów, pozostając sam w sobie niesamowicie ważną, użyteczną i popularną usługą

Sztuczna inteligencja

Microsoft, tak jak IBM, Google czy Amazon, właściwie rozpoznał, że kolejną wielką rzeczą w informatyce jest sztuczna inteligencja. I nie marnuje czasu, by ten fakt kontemplować. Rozwój nauczania maszynowego, systemów poznawczych, rozumienia języka mówionego i pisanego, interpretacja i przetwarzanie danych, to na chwilę obecną absolutne priorytety firmy. Od botów na Skype i innych sieciach komunikacyjnych, przez usługi pokroju Cortana czy Skype Tłumacz, aż po analizy PowerBI i złożone usługi w chmurze Azure. Microsoft aktualnie Office’em i Azure’em stoi. W przyszłości ma stać głównie usługami związanymi z SI.

Windows 10, czyli wielki sukces i wielka porażka w jednym

Windows 10 co prawda pojawił się w ubiegłym roku, ale dopiero teraz zbiera żniwa swojego sukcesu. Microsoftowi faktycznie w końcu udało się stworzyć prawdziwie wieloplatformowy system, który fantastycznie sprawdza się zarówno na stacjach roboczych, komputerach PC, laptopach, hybrydach jak i konsolach do gier, telefonach komórkowych, tabletach czy nawet lodówkach. Wszystkie wersje Windows 10 zawierają wspólne jądro i wspólne środowisko uruchomieniowe dla aplikacji, a zarazem, wszędzie tam gdzie to możliwe, system zachowuje wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami.

Jakby tego było mało, cieszy się popularnością i wysokim zadowoleniem ze strony klientów. Nie wszystko poszło jak po maśle, wielu użytkowników skarży się na problemy i błędy związane z niedopasowaniem oprogramowania do sprzętu, te osoby na szczęście są jednak w mniejszości. Rewolucyjny w swojej strukturze Windows 10 działa, działa u większości bardzo dobrze i odniósł rynkowy sukces.

Niestety, wszystko to zostało nieco przyćmione nie tylko przez wyżej wskazane problemy, ale też i przez wymuszone aktualizowanie starszych komputerów. Microsoft siłowo, otwarcie walcząc ze swoimi klientami, wpychał użytkownikom Windows 7 i Windows 8.1 aktualizację do Windows 10 bez ich wiedzy i zgody. Wielka i paskudna skaza na czymś, co mogło być historią pięknego sukcesu.

Na osłodę zapowiedziana pełna zgodność wsteczna aplikacji Win32 na procesorach ARM może znacząco wpłynąć na rynek komputerów osobistych. To jednak na razie tylko zapowiedź i ciężko ją umieszczać jako dokonania w bieżącym roku.

Wycofanie się z produkcji sprzętów ultramobilnych

Jeśli chodzi o telefony komórkowe, to Microsoft w zasadzie się poddał. Nie produkuje już telefonów Lumia, a ostatnie egzemplarze jakie pojawiły się na rynku sprzedały się w śladowych ilościach. Firma wycofała się też całkowicie z produkcji opasek fitnessowych, choć nikt do końca nie jest pewien dlaczego.

Jeśli chodzi o urządzenia ultramobilne z Windows, to Microsoft polega teraz już wyłącznie na swoich partnerach. Ci jednak niechętnie korzystają z tej współpracy. Jedyne relatywnie zaangażowane firmy to HP i Alcatel, ale obie mają oferty dla bardzo niszowych klientów.

Microsoft na rynku ultramobilnym ma mocną pozycję właściwie tylko ze względu na fantastyczne usługi i aplikacje dla Androida i iOS-a. Jest więc na tym rynku obecny, ale nie ma nad nim najmniejszej kontroli.

HoloLens to wciąż obietnica przyszłości

Pierwsza generacja gogli HoloLens odnosi sukces, ale zapewne nie taki, jak sobie wyobrażaliśmy. Urządzenie to jest sprzedawane głównie innym firmom, do specjalistycznych zastosowań. Z uwagi na bardzo wysoką cenę i nadal niedojrzałą formę, HoloLens na rynku konsumenckim w zasadzie nie istnieje. Przyszły rok ma to zmienić. Klony gogli HoloLens, a także tańsze urządzenia do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, zostały przez partnerów Microsoftu już zapowiedziane. Zobaczymy…

To był bardzo dobry rok dla Surface’a

Co prawda Apple nadal sprzedaje znacznie więcej komputerów Mac niż Microsoft komputerów Surface, ale to o komputerach Microsoftu mówi się coraz cieplej i przychylniej. A i na sprzedaż Microsoft narzekać .nie może. Nawet biurowy Surface Hub sprzedaje się powyżej oczekiwań. Surface Pro 4 to oczywisty sukces, a Surface Book pozostaje obiektem westchnień wielu pececiarzy. No i nie zapominajmy o rewolucyjnym Surface Studio, który dokonał, wydawać by się mogło, niemożliwego: jego premiera przyćmiła sprzętową konferencję Apple’a…

I jeszcze lepszy dla Xboksa!

Mówienie o drugiej najpopularniejszej konsoli na rynku w kontekście „kłopotów” brzmi co najmniej śmiesznie. Xbox jednak bardzo długo istniał w cieniu PlayStation. To w bieżącym roku się zmieniło. Odświeżona, świetnie zaprojektowana konsola Xbox One S, inicjatywa Xbox Play Anywhere, darmowa kompatybilność wsteczna, aplikacje z Windows 10, znakomita oferta gier czy dużo świetnych okazji dla abonentów Xbox Live Gold to tylko niektóre z wielu przyjemności, jakimi raczył nas Microsoft. Xbox One „Scorpio” zapowiada się świetnie, a już teraz rodzina konsol Xbox One to fantastyczne miejsce dla graczy.

W końcu wiadomo po co nam Office 365

Comiesięczne aktualizacje dla abonentów Office 365 pokazują czemu warto zainwestować w ten pakiet biurowy. Nowości, które dla reszty będą dostępne dopiero wraz z premierą zupełnie nowej wersji pakietu Office, niejednokrotnie szybko stawały się codziennymi narzędziami dla mnie i wielu innych użytkowników. Zwłaszcza jeśli chodzi o Worda, PowerPointa czy Excela. Office 365 pozostaje usługą niebezpiecznie bezkonkurencyjną. Co jest fantastyczne, ale jednak do pewnego momentu.

Czego się spodziewać w 2017 roku?

Nie będę już podsumowywał wszystkich plotek i oficjalnych zapowiedzi, wykorzystam do tego osobny tekst. Zostałem jednak zapewniony przez dział marketingu Microsoft Polska, a także przez kilkoro pracowników z Redmond z którymi utrzymuję kontakt, że przyszły rok dla pismaków koncentrujących, jak ja, swoją uwagę na Microsofcie, to będzie rok w którym nie będą mogli narzekać na brak zajęć i tematów do opisywania. Mając w pamięci mijający rok: wierzę i nie mam ku temu żadnych wątpliwości.

SPRAWDŹ: Spider’s Web TV na YouTubie – zasubskrybuj teraz, żeby nie przegapić nowych materiałów!

Dołącz do dyskusji

 • JA PIOTR

  „…że wewnętrzne działy wzajemnie się nawzajem sabotowały)”.Maciej.Litosci. :-)

 • Michal Bylek

  Mam nadzieje, ze w przyszłym roku wyjdzie głośnik z Cortaną we współpracy z HK. Po cichu liczę tez na domowy odpowiednik Surface Hub, który wykorzystałby potencjał jaki tkwi w pulpicie Home Hub.
  Od jakiegoś czasu mam wrażenie ze w najbliższej przyszłości inteligentne domy będą „stały” na Windowsie.

 • QWERTY

  MS brakuje teraz tylko grupy owieczek

 • Kuragari91

  Zgodzę się. Chętnie bym posiadał telewizor z Windowsem, który byłby odpowiednio dostosowany pod ten segment urządzeń.

 • DeGrasse

  Cał ten „artykuł” to tylko marzenia jego autora. Ale zaraz, zaraz gwiazdka była kilka dni temu…

 • iD4Ru73K

  Lepiej mieszkać w szałasie, niż w „inteligentnym” domu zarządzanym przez Windows.

 • DeGrasse

  Masz złe wrażenia, inteligentne domy już stoją na HomeKit. I nie ma on nic wspólnego na szczęście z MS. Dzięki BOGU.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Klęska Windows 10? Tzn na jakim polu? Klęska Office’a, czyli platformie niebezpiecznie zbliżającej się do monopolu? I jak to nikt tego nie widział, ani nie słyszał, skoro nie tylko na Ziemi, ale nawet i na ISS są wykorzystywane? Lumia to oczywista oczywistość, ale czy napisałem cokolwiek innego? No i ta ni pies ni wydra zmieniła cały rynek.

  Reality distortion bubble? :-)

 • Robert

  Napisał redaktor chip i spidersweb. To już wiem czemu spider zrobił się taki pro MS :)

 • DeGrasse

  Na takim, że jest to badziew jakich mało a jego jedyną dobrą stroną jest tapeta. To o Windows, jak ktoś nie zauważył.
  Office jeszcze jako tako przędzie tym niemniej coraz mniej osób tego będzie potrzebować. Ale jeszcze ze 2 lata i to za darmo będą d`wać :)
  ISS? Na prawdę dali jedyny działający prototyp tam? Zabawne. Naprawdę :-) Teraz pewnie w trakcie wyprawy na Czomolungmę, pewnie obwieścisz światu na tej podstawie że to wielki sukces. Jak na zbawienie świata to za mało. Ale to i lepiej. Wszystko co od MS lepiej żeby zaorano…

 • k

  Jakbyś nie wiedział to sklep Microsoftu ma już ponad 20 tyś aplikacji pod hololens (+oczywiście reszta zwykłych płaskich w okienkach) i już na prawie 90% jest pewne, że w 2017r. Zadebiutuje Hololens 2.

  „Na prawdę dali jedyny działający prototyp tam?”

  youtube boli? Przecież tam są tysiące filmów z hololens w roli głównej od zwykłych ludzi i zdziwię Cię. Tych „działających prototypów są już dziesiątki tysięcy na świecie i ty też możesz je mieć za 3000$ lub 5000$.

  Tu masz filmik jak to naprawdę wygląda. Kamerka smartfona znacznie zniekształca kolory, ale reszta działa idealnie. Obraz jest super stabilny i bez żadnych lągów czy przycięć.
  Jedyna zauważalna wada to niewielkie pole widzenia, ale to z następną wersją zostanie na pewno rozwiązane.
  https://www.youtube.com/watch?v=3ELNowFnUgM

 • Damian Zawadzki

  Od Microsoftu życzę sobie w 2017 :
  – Więcej ciekawszych gier własnych na Xboxa
  – Spotify, HBO GO, ipla, Player.pl na Xbox One
  – Cortanę w Polsce
  – Więcej aplikacji uniwersalnych i rozwój UWP
  – Nieco tańszy Office 365 lub jakaś wersja Basic Offica dla tych którzy korzystają rzadko.
  – Migawki plików w OneDrive jak za czasów Win8.1
  – Surface Phone który nie będzie wyglądał jak smartphone ze średniej półki (tu mam na myśli Lumie 950 i XL)
  – Klawiaturę z Windows Mobile na Androida

  Sodówa mi na święta uderzyła, ale postanowiłem napisać czym ta firma powinna się według mnie zająć zamiast :

  – Zabijania Lumii x2x
  – Oddawania gier ekskluzywnych z Xboxa na każdego dobrego PC…
  – Plus zrobienia tego w taki zniechęcający sposób

 • borysses

  Miszcz argumentacji XD

  – M$ to gowno i jego produkty to gowno
  – Czemu?
  – Bo gowno.
  – A cos wiecej?
  – Wielkie gowno.
  – Z jakiego powodu?
  – Bo smierdzi jak gowno.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ale dlaczego badziew? :-) Office „jako tako przędzie”? Cóż, zdecydowanie pochodzisz z innego uniwersum :-) I nie jedyny działający prototyp, firmy już to kupują, to już jest dostępne.

 • Arkadiusz

  w 2017 możemy spodziewać się aktualizacji windowsa (creator’s update)

 • Sosna

  Pan redaktor od zawsze jest pro MS, a przy okazji nie tylko chwali działania MS…

 • JohnArrow

  Dla zwykłego człowieka odbiór jest taki: porażka na rynku mobilnym, ogromna przegra na rynku konsol, wycofanie się rakiem z liczby aktywacji windows 10. Tak to niestety wygląda.

 • Sosna

  Nie no następny, który ma monopol na dobre wrażenia…

 • DeGrasse

  Zapewne też wg ciebie jest hitem sprzedażowym :0 hahahah

 • DeGrasse

  Oooooo, dwójka wyjdzie przed jedynką? A nie wyjdzie jak jedynka wyszła, znaczy w sklepach będzie w 2036 roku. Tuż przed HL56.

  PS> Poświęciłem minutę i 28 sekund swojego życia żeby zobaczyć parę ekranów windowsa, chmurkę i wahadłowiec nad biurkiem. Wyjątkowo stracony czas.

 • DeGrasse

  „Miszczu” ciętej riposty, zakochany w MS. Napawaj się póki nie zbankrutują. Albo nie odejdą w usługi 4korpo only.

 • Sosna

  „Przegra na rynku konsol”… Raport z Q4 2016: „Firma odnotowała też rosnącą liczbę aktywnych użytkowników Xbox Live (w perspektywie miesięcznej) – wynosi ona obecnie 49 milionów, czyli o 33% więcej, niż w tym samym kwartale 2015 r. i o 3 mln więcej niż w poprzednim kwartale tego roku…” Może i przegra …

 • DeGrasse

  Akurat dobre wrażenia to specjalizacja microsoft.

 • JohnArrow

  Poszperaj i porównaj sprzedaż xboxow i PS4.

 • B.B.Wolf

  A tak właściwie to masz do powiedzenia coś opartego w rzeczywistości? Wiesz, jakieś fakty? Ja rozumiem, że u Ciebie wszystko działa za pomocą magii i takie przyziemne rzeczy jak fizyka, słupki sprzedażowe i cała ta reszta prawdziwego świata nie istnieje, ale może jednak zachowasz się jak dorosły, odpowiedzialny człowiek i dasz nam coś na podstawie czego można dyskutować zamiast Cię blokować boś ograniczony na wiele sposobów?

 • Sosna

  Zawsze tak było, że PS się lepiej sprzedawały, ale pisanie „przegra” o usłudze, która ma 49 milionów aktywnych użytkowników to lekkie nadużycie ;-)

 • Sosna

  To, że się noga podwinęła MS na niektórych elementach działalności, nie oznacza, że wszystko robią do dupy, a Ty tak sugerujesz…

 • borysses

  Apple fanboy much?

  Napawaj się póki nie zbankrutują.

  Te analityk, slij cefaukie do Financial Times :)

  Albo nie odejdą w usługi 4korpo only.

  Maja takie caly czas.

  zakochany w MS

  No ba, do dzis mam polucje jak mi sie Ballmer przysni XD

 • Jego Mać

  Zainstalowałem MS Offce na Mac’u, korzystając z jakiejś promocji którą mi ostatnio podrzucił kolega z UK. I co? Ano nic. Oprogramowanie może i fajne, ale stało się zwyczajnie zbędne. Może jeszcze czasami Excel gdy trzeba otworzyć załącznik, ale też bardzo rzadko. Outlooka testowałem bo kolega tak go zachwalał – i… wróciłem do Spark’a. Outlook zamiast mi pomagać w pracy, częściej przeszkadzał. Więc nie sądzę że MS przy obecnych produktach ma przed sobą świetlaną przyszłość – muszą mocno szukać nowych obszarów, bo biznes tak się zmienia że stają się zbędni.

 • B.B.Wolf
 • B.B.Wolf

  Tak właściwie to Pages na macOS jest genialne i nie widzę powodu by tam Worda pakować. Ale Numbers… Jasna cholera, Excel wymagany od zaraz!

 • rivas

  A jak Snapa na Windows 10 nie było, tak nie ma ;) Wiadomo orientacyjnie kiedy można się wspomnianej apki spodziewać na platformie M$?

 • B.B.Wolf

  Haha, metro :D

 • B.B.Wolf

  Nigdy? ;)

 • borysses

  Liczylem, ze M$ odwdzieczy sie za wbudowanie Ubuntu w WIn10

  http://i.imgur.com/Nxz7bZS.jpg

  No, coz moze w 2017…

 • maniek122112

  soon

 • Marcin M

  Widzę że mamy hejta na Microsoft. Tylko żebyś się tym nadgryzionym jabłkiem nie zadławił.

 • wsw

  Rok mega sukcesów.
  – Nieudane i łatane miesiącami urządzenia z serii Surface (tak, mam niestety Surface Book). to że dział PR MS ogłosił sukces, nie podając żadnych konkretnych danych jest żenujące – to, że powtórzyli to bezmyślni blogerzy, chyba jeszcze bardziej.
  – kompletna porażka i wycofanie się z rynku mobile,
  – porażka z aktywacjami win10,
  – hololens? ktoś jeszcze o tym pamięta?
  – jedyny plus? paniczna wyprzedaż XBOX ONE i mocne zejście z cenami, momentami wręcz rozdawanie konsol za darmo (bundle z surface i grami).
  zmusiło to SONY do obniżek cen, więc można mieć nowe PS4 sporo taniej. ;)

  o surface studio nie chce mi się nawet pisać. kolejna „medialna rewolucja” bez znaczenia dla rynku. urządzenie które będzie miało sens może za kilka generacji, kiedy nauczą się je robić.

 • wsw

  rozdawanie milionów sztuk XBOX ONE za darmo, trudno uznać za sukces.

 • B.B.Wolf

  Mówimy o sprzedaży, rozumiem jednak, że dla Ciebie istnieją różne rzeczywistości w tym ta w której zawsze masz rację. Żyj w niej w pokoju ale do mojej się z butami nie wpierniczaj.

 • borysses

  o surface studio nie chce mi się nawet pisać. kolejna „medialna
  rewolucja” bez znaczenia dla rynku. urządzenie które będzie miało sens
  może za kilka generacji, kiedy nauczą się je robić.

  Biorac pod uwage reakcje na nie srodowiska kreatywnych to miejsce na rynku zdecydowanie jest. Za to wiedzac jak M$ wydaje produkty od pierwszej wersji nalezy trzymac sie jak najbardziej z dala. Za duzo trzeba wydac by sie pobawic w beta testera ;)

  Nie wiem jak oni to robia, ale zakladam ze jest to pelna premedytacja, ze od XP produkty dla userow domowych to bety latane potem calymi latami.

 • maniek122112

  Z mojego punktu widzenia, jedynym ich osiągnięciem było połatanie w końcu tej bety W10, dzięki czemu, porzuciłem myśl o kupnie tego zajefajnego i innowacyjnego Maca A.D. 2016.

 • borysses

  Ale wi-fi Intela dalej rwa polaczenie jak porabane. A po ostatnim apdejcie ten sam problem zaczal wystepowac w 8 i 7 XD Stay dobry M$. Wypuszcza bete jako pelnoprawny produkt, zaczna latac a co jedna rzecz naprawia to dwie zepsuja.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Gdzie można dostać darmowego Xboxa?

 • wsw

  Microsoftowe owce sa najwierniejsze na świecie. kupują każde wytłumaczenie i wszystkie buble – można im z uśmiechem na ustach pluć w twarz i niczego to nie zmienia – marzenie każdego producenta.

 • zakius

  każdy dobry rok dla xboksa to zły rok dla graczy
  mogliby dać na XB po prostu full mode i gaming mode (+ dać gry i normalne pady) i wtedy spoko
  startuje pełny windows, robisz co chcesz, jak gra nie działa bo sprzęt za słaby to peszek, ale chodzą wszystkie exeki
  gaming mode: cały autostart i usługi niesystemowe wyłączone, brak obsługi normalnych exe, można odpalić tylko grę (i TYLKO grę) tworzoną specjalnie dla tego trybu
  żadnych zmarnowanych zasobów, jak w prawdziwej konsoli do gier

 • iki

  Aż mdli… Od tego spuszczania nad mikromiękkim.

 • borysses

  Jak kazde owieczki. Applowe niby inne?

 • Michal Bylek

  To teraz pomyśl ile będzie kosztował taki panel zarządzania inteligentnm domem, od Apple?
  Zaletą MS jest to że pozwalają produkować sprzęt firmą zewnętrznym przez co finalny produkty jest o wiele tańszy.

 • DeGrasse

  Home kit nic nie kosztuje, jest wbudowany w iOS. Przystawki są od form trzecich. Rozejrzyj się.

 • Mateusz Nowak

  Snap jest na smartfony. Smartfonów z Windowsem już nie ma (nie oszukujmy się). Więc Snapa na Win 10 raczej szybko nie będzie.

 • http://www.lukaszstanek.pl Łukasz Stanek

  HBO Go jest od dawna na XO, niestety polski oddział HBO nie pali się z wydaniem tej aplikacji na nasz rynek. Dlaczego? Nie mam pojęcia.

 • maniek122112

  No ja już nie mogę narzekać, nawet jeśli coś znowu spieprzyli, to jest to dla mnie nieistotne. Ale nie da się ukryć, że niesmak mi pozostał jak po przechodzonej skarpecie.

 • QWERTY

  *Applowe

 • johny

  Co innego jak owieczka kupuje Mercedesa i godzi się z jego pewnymi niegodnościami, a co innego jak kupuje Trabanta (Windows) i myśli, że ma Mercedesa.

 • johny

  To chyba ty powinieneś wiedzieć.

 • Jego Mać

  Owszem, o ile masz archaiczny wokflow oparty o Excel’a. W dzisiejszych czasach jest wiele specjalizowanych narzędzi które sprawdzają się dużo lepiej niż Excel (który w wielu firmach jest synonimem korporacyjnego bałaganu i prowizorki)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  No ale właśnie nie wiem, dlatego pytam. Gdzie te miliony darmowych Xboxów, chętnie skorzystam :-)

 • Korben Dallas

  chłopie, co Cię tak nakręca? Masz OSX? Fajnie. Ciesz się i rozkoszuj, nie musisz dokuczać innym – w tym przypadku autorowi – żeby utwierdzić się w przekonaniu, że OSX jest najlepszy na świecie, podobnio jak IOS i wszystko na i-… od Apple. Chyba, że sam przekonujesz siebie?

 • B.B.Wolf

  A możliwe, analitykiem ani bankowcem nie jestem i nie mam zamiaru się kłócić co do tego czy Excel jest dla mumii czy nadal jest to ‚gold standard’.

 • j

  Jaką bazą aplikacji dysponują konkurencyjne desktopowe systemy operacyjne?

 • APPLE_KING

  Maciek, znowu się wygłupiasz.

 • APPLE_KING

  czyli rozumiesz. Jak coś śmierdzi jak gówno, to jest gównem i perfumowanie gówna nie zmieni jego zapachu :D

  Windowsa używać się nie da, przykro mi.

 • Korben Dallas

  np jakie konkretnie narzędzie? Co jest tak wspaniale nowoczesnego, że zastąpi Excela w jego typowych zadaniach jak integracja wielu tabel z różnych źródeł typu xmle z SQL-a + csv z SAP-a + w zasadzie dowolna inna baza + umieści to w tabeli przestawnej i roześle do grupy użytkowników mailem? Co zastąpi solvera? Nie ma drugiego tak uniwersalnego narzędzia, którym posługiwałoby się tysiąc Twoich aktualnych i przyszłych kontrahentów. Oj z biznesem to nie masz Waść wiele wspólnego.

 • Jego Mać

  Nie rozśmieszaj mnie. Agregację to się przeprowadza na poziomie baz danych, ewentualnie podczas raportowania, np w Business Objects. Najpierw napraw swoje niewydolne procesy biznesowe, a później zainteresuj się narzędziami – nigdy odwrotnie.

 • borysses

  Ze niby OSX to Mercedes? Chyba ci welna oczy zarasta XD

 • borysses

  Kolejny miszcz XD Wymien chociaz jeden powod dlaczego a nie badz przykry.

 • Korben Dallas

  do agregacji to, do prezentacji tamto, do przesłania siamto, a klient oczekuje tego w Excelu. Owszem wewnątrz jednej organizacji da się wprowadzić specjalizowane narzędzia. Kiedy patrzysz z wyższej perspektywy to już nie jest takie proste. I nie wszystkie bazy danych służą do agregacji, a przynajmniej nie są to czynności ergonomiczne. Na poziomie informacji zarządczej znowu dominuje Excel i prędko się to nie zmieni. Liczba użytkowników i ciągła sprzedaż tego produktu mówi sama za siebie. Główną dziś zaletą jest popularność i uniwersalność.
  Możesz się napinać i nadymać, kreować i powtarzać paplaninę o niewydolnych procesach, co najwyżej będziesz brzmiał jak konsultant. Ale faktów nie zmienisz – Excel nie ma konkurencji.

 • tlen

  Myślę że znacznie bardziej potrzebne są tu teksty o niezależnych firmach niż wychwalanie microsoftu…

 • tlen

  Snap to moda, Windows jest staromodny więc nie wydadzą na niego aplikacji.

 • Jego Mać

  w archaicznych organizacjach – owszem. Możesz się śmiać z konsultantów, ale do czasu.

 • Korben Dallas

  … bo tak! Uwielbiam taką argumentację, idem per idem. Jesteś archaiczny bo jesteś, bo ja tak twierdzę, bo masz inne zdanie niż ja…

 • Jego Mać

  Mam do czynienia z wieloma organizacjami podobnymi do Twojej i mój sarkazm nie wynika z Twojej osoby, ale z powtarzającego się schematu.

 • borysses
 • DeGrasse

  A gdzie ja coś napisałem o Apple? Jakiś kompleks niższości? Słusznie.

 • lou111

  Ostatni rok Microsoftu to wybudowanie pięknych domów, w których nikt nie mieszka. Co więcej, nawet jeśli ktoś się nimi zainteresuje to Microsoft za bardzo jest skory do tego, by je zapełnić.
  Przedziwne lata Microsoftu – ten etap wciąż trwa i nie chce się skończyć…

  Kto by pomyślał, że firma która dotąd stała twardo na softwarze, ma obecnie największy problem z robieniem aplikacji i programów… Zaczęli robić urządzenia, których sam chetnie bym używał ale naprawdę nie ma co na nich robić przez pustki w sklepach

 • Artur Gusiński

  A jeszcze co innego jak właściciel mercedesa patrzy na właściciela lexusa i mówi ” jaki ten trabant beznadziejny” .

 • Artur Gusiński

  pls nie karmimy to zdychają…

 • Artur Gusiński

  To teraz napisz to kilkudziesięciu milionom użytkowników… i powtórz kilkadziesiąt milionów razy. Może sam uwierzysz?

 • Artur Gusiński

  Rozdaj mi tylko jednego , koniecznie wersji S

 • Korben Dallas

  a czemu kompleks chciałbym zapytać? Po czym wnosisz? Bo nie widzę powodu.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie przeszkadza mi kierowanie się tak skrajnymi emocjami przy rozmowach o producentach telefonów komórkowych, co najwyżej śmieszy. Ale już któryś raz widzę Cię naskakującego na wszystkich zgromadzonych. Zbastuj, nie jest to tu mile widziane i będzie tępione.

 • DeGrasse

  A gdzie ja na kogo naskakuje?

 • DeGrasse

  A gdzie ja naskakuje na wszystkich?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  W usuniętym komentarzu najpierw spytałeś „retorycznie” rozmówcę, czy ma kompleks niższości, po czym sam odpowiedziałeś na pytanie, że słusznie. Raz jeszcze: tego typu chamstwo nie będzie tu tolerowane.

 • JohnArrow

  Nazywaj to jak chcesz. ;)

 • Sosna

  A Twoja specjalizacja to hejcik ? ;-) Jeśli nie lubisz MS to po co się tak aktywnie wypowiadasz w temacie, który Cie denerwuje …

 • Mateusz Nowak

  To rób sobie przerwy, bo się wykończysz ;-)

 • DeGrasse

  To jest naskakiwanie? Puknij się w czoło.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Twój brak zrozumienia jakoś mnie nie dziwi.

 • bestcena.pl

  Szkoda urządzeń mobilnych, bo smartfony mieli bardzo dobre.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement