Spragniony egzotyki? Wybierz się w podróż z Księgą Lasów od Podróżnickich

Artykuł/Media 09.12.2016
Spragniony egzotyki? Wybierz się w podróż z Księgą Lasów od Podróżnickich

W dobie rozwoju technologii i fascynacji wielkimi miastami, które dają ogromne możliwości, dobrze jest czasem móc się zatrzymać i… uciec do lasu. Jeśli nie macie czasu, by naprawdę udać się do miejsca, w którym czas płynie inaczej, Podróżniccy przychodzą z pomocą. Najpewniej jednak ich Księga Lasów zainspiruje was, by odetchnąć i zrobić sobie choć krótką wycieczkę szlakiem polskiej flory i fauny.

Księga Lasów to niezwykła opowieść o polskich kompleksach leśnych, która ukazała się na blogu Ani i Jakuba Górnickich. Do tej pory mogliśmy przeżyć niezwykłą podróż po Lasach Janowskich, Lasach Bieszczadzkich i Lasach Beskidu Sądeckiego. W najbliższą niedzielę wieczorem ukaże się nowy odcinek Księgi Lasów. Tym razem Anna i Jakub zabiorą nas do Puszczy Świętokrzyskiej.

Docelowo materiałów, które będą ukazywać się cyklicznie, ma być dużo więcej.

Cała seria będzie liczyć 25 odcinków, tyle ile jest kompleksów leśnych w Polsce. Na razie przygotowaną mamy połowę materiałów. Podróżowaliśmy latem tego roku i teraz prezentujemy to, co udało nam się w tym czasie przygotować – mówi Jakub Górnicki. – Nie zabraknie jednak też pokazania lasu zimą – wkrótce i coś takiego pojawi się na naszym blogu. Druga połowa dopiero przed nami. W nadchodzącym roku odwiedzimy pozostałą część lasów i seria najprawdopodobniej będzie publikowana do końca przyszłego roku – dodaje.

Stworzenie jednego materiału, jak przyznają Podróżniccy, to okres około 3-4 tygodni. W każdym lesie byli około trzech dni. Najwięcej czasu zabiera jednak postprodukcja. Zwłaszcza, że – jak przyznaje Jakub – ten materiał tworzy się inaczej niż zwykły tekst. Prace nad jednym lasem są wielotorowe. Nie można po prostu napisać tekstu, a potem wrzucić do niego kilku zdjęć czy wideo.

To zupełnie inny proces i tak naprawdę przeżywanie tej samej podróży jeszcze raz, na nowo.

Kiedy myślę o jakimś lesie, o tym jak chcę go pokazać, ważne są dla mnie emocje. Myślę o tym, co urzekło mnie najbardziej, co jest dla mnie ważne, jakie impresje chce przekazać czytelnikom. Przeglądam zdjęcia, wybieram te, które oddają to najlepiej, dobieram słowa. Każda opowieść o nowym lesie musi być inna – opowiada Jakub Górnicki.

I rzeczywiście taka jest. Jakub przyznaje, że początkowo bał się, że popadnie w pewien schemat, ale na szczęście to same lasy przyszły z pomocą. Każdy z nich, co na pierwsze oko nie jest widoczne, jest zupełnie wyjątkowy. W każdym kryje się coś unikatowego, co odróżnia go od pozostałych.

Bo las to nie tylko drzewa i polany, ale też ludzie, którzy żyją z jego dóbr.

Górnicki opowiada, że te podróże wpłynęły na jego światopogląd. Zmieniło się jego spojrzenie nie tylko na przyrodę, której zawsze był fascynatem, ale też na człowieka. Ważne dla niego było też pokazanie związku historii z przyrodą i ludźmi.

– Jest wiele osób, które żyją tylko ze zbierania jagód albo grzybów. Takie podejście do życia, zupełnie inne niż widzimy w mieście, skłania do refleksji. W jednym z lasów odwiedziliśmy mały drewniany kościółek. Odpowiada za niego ksiądz, który własnymi rękami rzeźbił jego elementy. To niezwykłe – wspomina Jakub.

Ale nie tylko same historie robią wrażenie. Księga Lasów zachwyca swoją warstwą graficzną. Kiedy oglądamy kolejne karty tej księgi trudno się nie zachwycić pięknem, jakie skrywa Polska, ale też różnorodnością przekazu. Mamy tu wspaniałe fotografie krajobrazów, zwrócenie uwagi na poszczególne elementy, materiały wideo. Księga Lasów to multimedialna wyprawa w głąb polskiej przyrody. Ta na pewno zachęci niejednego, by wybrać się do miejsc zaprezentowanych przez Górnickich.

Czytelnicy bloga przyjęli te materiały z dużym zainteresowaniem. Jak mówi Jakub, wiele osób odezwało się do nich, żeby skomentować księgę i przyznać, że do tej pory las wydawał im się nudny i nie potrafili zgłębić jego tajników.

Ważne jest dla mnie zainteresowanie czytelników, ale muszę przyznać, że największe wrażenie zrobił na mnie odzew lokalnych społeczności, które dobrze znają te tereny. Nie pojawił się żaden głos, który sugerowałby, że pokazaliśmy coś takim, jakie nie jest. Zdjęciami zainteresowały się lokalne instytucje. To naprawdę dużo dla mnie znaczy, tak samo jak współpraca z leśnikami podczas zbierania materiałów. Oni mają olbrzymią wiedzę – mówi Jakub.

Księga Lasów to ogromne przedsięwzięcie. Trwające nad nią przygotowania zainspirowały Anię i Jakuba do zrealizowania innych projektów o Polsce. Jeden pomysł zrodził się jakiś czas temu, w lesie. Na razie jednak Podróżniccy nie chcą mówić, co to będzie. Pewne jest jednak jedno – możemy spodziewać się materiałów równie dopracowanych i multimedialnych w kazdym względzie.

SPRAWDŹ: Spider’s Web TV na YouTubie – zasubskrybuj teraz, żeby nie przegapić nowych materiałów!

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement