Amazon Prime Video w Polsce? I co z tego?

Felieton 14.12.2016
Amazon Prime Video w Polsce? I co z tego?

„WIADOMOŚĆ DNIA!”. „NARESZCIE”. Amazon Prime Video w końcu jest oficjalnie dostępne w Polsce. Tylko co z tego?

Wybaczcie – naprawdę nie potrafię podzielić entuzjazmu kolegów z redakcji czy moich znajomych, którzy właśnie ochoczo wieszczą Polsce dobrą nowinę o zbawieniu VOD.

Amazon Prime Video w końcu dostępny w naszym kraju. To bardzo dobra wiadomość. Ale to, z jakim hurraoptymizmem patrzymy na tę premierę, świadczy tylko i wyłącznie o tym, że cieszymy się z każdych rzucanych nam ochłapów cywilizacji, gdy tylko te docierają do Polski.

Amazon Prime Video w Polsce? Przecież tam nic nie ma.

Jeśli myślałeś, że otwarcie Netfliksa w Polsce było biedne, to zajrzyj na Amazon Prime Video. Cała oferta w języku polskim mieści się na dwóch stronach. CAŁA oferta Amazon Prime Video jest również żenująco wręcz uboga.

Owszem, jest kilka perełek, szczególnie oryginalne serie Amazonu (które, swoją drogą, są jedynym powodem, by w ogóle rozważyć subskrypcję…), ale można je policzyć na palcach.

Nie mówiąc już o tym, że pewnie każdy zainteresowany dawno te perełki obejrzał, korzystając z wiadomych kanałów.

Oczywiście, z biegiem czasu oferta się powiększy, zacznie przybywać produkcji spolszczonych w całości lub przynajmniej posiadających napisy, ale w tej chwili, w dniu premiery, osobiście czuję się pies, któremu rzucono ochłapy, żeby był zadowolony i nie szczekał.

O wiele bardziej wolałbym poczekać jeszcze chwilę dłużej, ale dostać bogatszą ofertę. I… dostępne aplikacje, bo w chwili pisania tego artykułu dostępna jest jedynie wersja na Androida. Posiadacze sprzętów Apple i telefonów z Windowsem nie pooglądają mobilnie.

Nadal dostajemy też dostęp wyłącznie do wideo. A co z resztą oferty Prime?

Spodziewałem się, że wejście Amazon Prime Video będzie oznaczać też dostępność (przynajmniej w zakresie treści cyfrowych) pełnego pakietu Prime, więc muzyki, książek i treści audio w Audible.

Niestety, w ramach rzucania ochłapów dostajemy dostęp jedynie do okrojonej strefy wideo.

O wiele bardziej od tej namiastki serwisu VOD wolałbym zyskać dziś pełny dostęp do Kindle Unlimited, czy świetnych, oryginalnych produkcji Amazon Audible. Skoro Amazonowi nie przeszkadzało udostępnić w Polsce Prime Video, w którym polskich treści jest tyle, co kot napłakał, to co by im szkodziło udostępnić Audible i Kindle Unlimited? Nie mówiąc już o streamingu muzyki.

Na szczęście mogę zyskać dostęp do tych treści. Tak samo jak od dawna mogłem mieć dostęp do Amazon Prime Video.

Wielu czytelników pewnie nie zdaje sobie sprawy, że dla chcącego nic trudnego i od dawna już można było korzystać z dobrodziejstw cyfrowych treści Amazon Prime. W tym także i sekcji wideo. I nie, nie trzeba było uciekać się do VPN-ów czy innych sztuczek.

Wystarczyło… podać amerykański adres billingowy. I to wszystko. Owszem, to działanie w szarej strefie legalności, ale kompletnie nieszkodliwe. Środki w dalszym ciągu pobierane są w takim przypadku z naszej własnej karty płatniczej.

Nie zrozumcie mnie źle. Cieszę się, że w Polsce mamy dostęp do coraz bogatszych zasobów legalnej treści. Ale nie dajmy się zwariować.

Ja swoją subskrypcję Amazon Prime Video już anulowałem. Jakąś godzinę po jej założeniu. Nie widzę tam ani jednej pozycji dla siebie, a te z oryginalnych serii, które ewentualnie mógłbym chcieć obejrzeć, nie są warte moich 2,99 Euro (po pół roku 5,99) miesięcznie.

Po prostu czuję, że w tej chwili nie zyskałbym nic ponad to, co już teraz oferuje mi Netflix i HBO Go.

I mam wrażenie, że ta premiera naprawdę powinna była się odbyć za kilka miesięcy, po dopracowaniu oferty. Teraz jednak sprawia wrażenie wprowadzonej „przy okazji”, bez przemyślenia, bez zaoferowania jakiejkolwiek wartości dodanej polskiemu użytkownikowi.

Na Prime Video wrócę za pół roku. I może wtedy przyznam rację kolegom z redakcji, że wejście tej usługi do Polski do wiadomość dnia.

Dla mnie w tej chwili jest to co najwyżej powód do wzruszenia ramionami.

Czytaj również: 

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • dashite

  Takie same uczucia we mnie na razie wzbudza ten Prime Video. Trzeba poczekać najwidoczniej, są plotki ze w połowie 2017 Amazon uruchomi u nas wersje .pl razem z Prime, a teraz sondują rynek. Aplikacja w AppStore jednak jest, nie wiem czemu ludzie piszą ze jest inaczej, ja pobrałem już kilka godzin temu z normalnego polskiego konta.

 • Tom

  I to z tego że można oglądać TGT :)

 • Konrad Olejarczyk

  Coś czuję, że moja subskrybcja będzie aktywna tylko w czasie emitowania nowych sezonów The Grand Tour – za to się Amazonowi moje 3 Euro należy :)

 • galtom

  „osobiście czuję się pies” – JAK? ;-)

 • Piotr

  Fatalnie, tam praktycznie nic nie ma. Jedynie Preachera sobie oznaczyłem i The man in th high castle, ale obydwa ewentualnie, bez ciśnienia.

  Nie rozumiem po co w ogóle wchodzili do Polski z takim czymś.

 • rozczochrany

  Nie było w ogóle, źle, wprowadzili, też niedobrze.

 • rozczochrany

  Nie było w ogóle, źle, wprowadzili, też niedobrze.

 • Adam Harold

  Nie zgadzam sie ze ubogo ze slabo. Uzywam od paru dni znudzony kablowka. Obejrzalem TGT i dwa filmy. Jestem zadowolony trzy olro to nic w stosunku do poziomu mojego zadowolenia. Tak zalozylem konto dla TGT glownie ale z ciekawosci zaczalem ogladac co maja. Dla mnie bomba raz na tydz obejrzec rozluzniacza przed snem. I jak bedzie wiecej super a jak bedzie trzeba obejrzec w oryginale tez dam rade. Inni lepsi spoko to ogladajcie inne. Ja jestem zadowolony.

 • Adam Harold

  No wlasnie to taka nasza mentalnosc. Zawsze bedzie zle inni sa lepsi no to ogladajcie inne i nie robcie zamieszania. Ja uzywam i jest spoko. Syn zachwycony tgt mimo ze inglisz tylko. A kablowka kaze mi bulic za byle jaki film pietnastaka a tu kilka filmow nadal za trzy olro i spoko. Kazdy jakos zaczynal a tu dziala na trzech urzadzeniach zero zwiechy jakosc elegancka i do przodu

 • MS

  I przejęli filmy Paramount-u które poznikały z Netflix-a :-)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement