Niantic jedzie po bandzie i po cichu zmienia parametry złapanych Pokemonów

Artykuł/Gry 22.11.2016
Niantic jedzie po bandzie i po cichu zmienia parametry złapanych Pokemonów

Graczy Pokemon GO przywitała na początku tygodnia cicha aktualizacja. Niantic postanowiło pogrzebać w kodzie gry po stronie serwera i zmieniło najważniejszy parametr opisujący złapane już stworki.

Uwaga: Więcej porad i sztuczek znajdziesz na stronie Pokemon GO Polska na Facebooku – daj lajka i razem z nami złap je wszystkie!

To nie pierwszy raz, gdy Niantic grzebie w Pokemon GO i wprowadza zmiany na żywym organizmie. Zmieniano już to, jakie stworki pojawiają się w danej okolicy oraz listę ataków, z jakich dane gatunki mogą korzystać. Do tej pory jednak żadna z cichych aktualizacji po stronie serwera nie była tak znacząca, jak ta wprowadzona wczoraj.

Po raz pierwszy twórcy Pokemon GO zdecydowali się zmienić parametr CP, który opisuje siłę danego stworka.

Zapaleni gracze po zalogowaniu się wczoraj do gry, jeśli zainwestowali czas w poprawianie parametrów nieodpowiednich stworków, mogli dostać palpitacji serca. Okazuje się, że Niantic zmieniło algorytmy i zmienne wykorzystywane do wyliczania parametru CP: tzw. Combat Power, czyli siły Pokemona w walce.

CP to jeden z najważniejszych parametrów w grze. Od jego wysokości zależy to, na jakiej pozycji w Poke Gym wyląduje Pokemon gracza. Im parametr CP jest wyższy, tym większa szansa, że stworek utrzyma się na arenie dłużej zapewniając graczowi stały przypływ wirtualnej waluty – Poke Coins.

Wczoraj po raz pierwszy Niantic zmieniło po stronie serwera CP Pokemonów. Jedynym, który nie został tym dotknięty jest…

Opublikowany przez Pokémon GO Polska na 22 listopad 2016

Co dokładnie się zmieniło w Pokemon GO po ostatniej cichej aktualizacji?

Gracze już dawno rozgryźli algorytmy wyliczające CP danego Pokemona, czyli wzór korzystający z wielu zmiennych – w tym poziomu, parametrów ataku, obrony i staminy dla danego gatunku oraz tajemniczych IV. Teraz jednak to się zmieniło, a wszystkie kalkulatory online muszą zostać zaktualizowane.

Jak na razie nie udało się jeszcze graczom rozgryźć, jak dokładnie zmienił się sposób obliczania CP. Widać za to wyraźnie, jakie przyniósł efekty. Sam po odpaleniu gry nieźle się zirytowałem. Przez długie godziny zdobywałem mozolnie Star Dust i Candy, by trenować kilka wybranych okazów.

Teraz okazuje się, że perełki w mojej kolekcji w Pokemon GO stały się znacznie słabsze.

Oczywiście równie wiele moich Pokemonów otrzymało wyższe CP, ale kilka moich ulubionych stworków wykorzystywanych w walkach nagle stało się nic nie znaczące. Oznacza to, że czas zainwestowany w podnoszenie ich poziomu jest z dzisiejszej perspektywy zmarnowany.

Na szczęście zrobiłem sobie odwyk od Pokemon GO, a jeśli chciałbym grać dalej, to musiałbym znów mozolnie trenować inne gatunki Pokemonów, żeby dalej mieć szansę na powodzenie w walkach. Może taki był cel Niantic – zachęcić graczy, by teraz wzięli się za trening innych okazów?

Jeśli tak, to u mnie efekt jest odwrotny do zamierzonego.

Po kilku miesiącach miałem już swoją zrównoważoną drużynę, która całkiem nieźle radziła sobie z przejmowaniem i obroną aren. Teraz okazuje się, że mój Groovy (Arcanine) i Carnivorae (Victrebell) z prawdziwych koksów stały się popychadłami. To raczej zniechęca do zabawy, niż zachęca do niej – po co się starać, skoro w każdej chwili nasze wysiłki może przekreślić aktualizacja.

Zmiana CP namieszała sporo w meta Pokemon GO. Owszem, niektóre dotychczas bezużyteczne Pokemony stały się prawdziwymi zabijakami, inne jeszcze bardziej podrasowano, ale niektóre straciły sporo mocy – nawet jeśli już wcześniej wcale nie było z nimi najlepiej. Niantic niby tłumaczy to chęcią zbalansowania rozgrywki, ale nie do końca im to wyszło.

Ditto i 2 generacja w Pokemon GO

W Pokemon GO można złapać blisko 150 różnych stworków, ale tak naprawdę tylko kilkanaście z nich jest istotne w perspektywie walk w Poke Gymach.

Pozostałe są tłem i materiałem do uzupełniania kolekcji. Zmiany w systemie CP wcale tego zbytnio nie poprawiają. Snorlax, Dragonite i Vaporeon bynajmniej nie potrzebowały zwiększenia poziomu CP. Nie oszukujmy się zresztą – na jego powiększenie raczej nikt nie będzie narzekał, ale w przypadku CP, które poszło w dół, fani mogą być nieźle wkurzeni.

Trenowaliście Pokemony takie jak Arcanine, Blastoise, Nidoking, Nidoqueen, Poliwrath, Slowbro, Victreebel lub Vileplume? Te stworki do tej pory były całkiem niezłe podczas walk, a teraz ich moc znacznie osłabiono. Jeśli jednak narzekaliście na to, że Aerodactyl, Gengar, Golem, Gyarados i Machamp są za słabe, to powinniście mieć powód do zadowolenia.

Nadal jednak nie rozwiązano jednak problemu Pokemonów elektrycznych i wszystkich innych Pokemonów, które bazują w głównej serii gier na konsole Nintendo na szybkości. Dziwne też, że już wcześniej Vaporeon był zbyt silny, a teraz nie tylko go poprawiono, ale też osłabiono Pokemony trawiaste będące dla niego dobrą kontrą. Na szczęście Niantic zapowiada, że to nie jedyna taka modyfikacja zza kulis.

Zmiana poziomu CP w Pokemon GO to kontrowersyjna decyzja, która może wiele osób zniechęcić do zabawy – ale dla innych może być impuls do dalszej zabawy. Pytanie, których graczy będzie więcej…

Pełna lista zmian w CP stworków z Pokemon GO znalazła się w tym arkuszu kalkulacyjnym udostępnionym w ramach Google Docs.

Zobacz: Nowe Pokemony w Pokemon GO!

80 nowych Pokemonów w Pokemon GO

Duża aktualizacja Pokémon GO Polska – dodano OSIEMDZIESIĄT nowych Pokemonów!

Opublikowany przez Spider's Web TV na 15 lutego 2017

*Więcej porad, sztuczek i ciekawostek znajdziesz na stronie Pokemon GO Polska na Facebooku – daj lajka i razem z nami złap je wszystkie!

Czytaj więcej o Pokemon GO:

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • zakius

  ja myślałem, że poki o IV < 100% stały się słabsze jak zobaczyłem płacz
  a tak? to nie tak, że rozwijaliśmy złego poka, po prostu cały gatunek został nieco zmieniony

 • http://www.kilkuzdaniach.pl Piotr Grabiec

  No ale okazuje się, że w złe gatunki inwestowałem candy i stardust. 240 tys. tego drugiego poszło mi na Victreebela, Nidokinga i Nidoqueen. Za to zmarnowałem wszystkie candy do Rhydona, który był słaby, a teraz by mi się wymaksowany bardzo przydał…

 • zakius

  trzeba kamić tego z dobrymi IV i atakami niezależnie od obecnych CP i dopiero jak się spasie ewoluować pozostałe z jego gatunku po prostu :p
  gorzej ze stardustem właśnie
  no ale mniejsza, i tak znowu wczoraj wymusili aktualizację
  a ja nie będę samsungowi ani lenovo płacić za to by grać w tą gierkę, więc specjalnie się nie przejmuję

 • wsw

  czy tylko ja uważam, że trzeba być mocno kopniętym w potylicę, żeby w to „grać”?

 • http://www.kilkuzdaniach.pl Piotr Grabiec

  Pewnie nie, ale zastanów się, co jest większym marnowaniem czasu – granie w tę grę, czy pisanie komentarzy pod tekstem o niej, gdy nie jest się w ogóle zainteresowanym tematem ;)

 • Krzysztof Bieniek

  Już raza była zmiana CP tuż po premierze gry

 • wsw

  kliknąłem, bo ciekaw byłem tego co zmienili. no i po przeczytaniu opisu, doszedłem do powyższych, błyskotliwych wniosków. ;)

 • zxc

  heh nie rozumiem tych płaczów w internetach po zmianie cp.bosz, jak masz slabe poki to sobie z czasem zlapiesz mocniejsze. bez przesady.

 • Ja

  Panie Piotrze! To jest najlepsza odpowiedź na takich trolli. Normalnie zwinęłam się ze śmiechu!

 • wsw

  „zwinęłam się ze śmiechu!”
  mniej dopalaczy proponuję. ;)

  napisanie posta zajęło mi 30 sekund, ci ludzie marnują na tę durną grę pół życia.

 • checkmate

  Vapki i Gyardos dostały konkretny boost, pierwszy o 300 do nawet 480CP (Gyardos), Jolteon około 500 ;)

  Victreebell stracił jakieś 200CP ale w czym problem? Teraz dzięki temu wpada więcej prestiżu bijąc swój gym np. Vicreebellem 1200 Vaporeona 2600 ;)
  Więc to nie strata dusta bo Vic to bardzo dobry poks, no ale oba Nidorany są mega słabe od samego początku takze tu wtopiłeś ;)

  PS. Zmieniło się tylko samo CP, a szkoda. Bo jakby jeszcze hp skoczyło to Jolteon naprawdę byłby czarnym koniem w gymie ;p

 • Meretycz

  Gra ma ile? Rok? Jakoś dwulatków biegających ze smartfonami nie widziałem.

 • trener

  http://qrst.myaff.pl/KFmB Rozwiąż QUIZ i zdobądź nagrody!

 • marek

  mi działa!

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement