Już niedługo włącznik światła stanie się takim reliktem jak kaseta VHS

Już niedługo włącznik światła stanie się takim reliktem jak kaseta VHS

Zapalenie światła jest jedną z pierwszych czynności, które wykonuję po przebudzeniu się. Gdy przez kilka, może kilkanaście sekund zmagam się z falą światła zalewającą moje oczy, nawet o tym nie myślę, ponieważ czynność tę wykonuję odruchowo. Niedługo jednak nie będę musiał robić nawet tego, ponieważ światło sam za mnie zapali odpowiedni automat.

Stale się o tym przekonuję, ponieważ coraz rzadziej używam umieszczonych na ścianach włączników. Dzieje się tak za sprawą inteligentnych żarówek Philips Hue, które podłączyłem do domowej sieci WiFi. Korzystanie z nich jest bajecznie łatwe. Pozwalają nie tylko na łatwe włączanie i wyłączanie oświetlenia, ale też łączenie poszczególnych żarówek w grupy, zmienianie barwy światła lub nawet dopasowywanie ich do grającej aktualnie muzyki lub obrazu wyświetlanego w telewizorze. Kolejne zalety to możliwość zdalnej obsługi za pomocą smartfona lub tabletu oraz nastawiania programów, dzięki którym w konkretnych godzinach żarówki mogą symulować obecność domowników.

Jest to jednak tylko bardzo dobry gadżet pokazujący możliwości nowoczesnych rozwiązań. Prawdziwe inteligentne oświetlenie ma może nieco mniej spektakularnych możliwości, ale są one o wiele bardziej przydatne w codziennym życiu. Czym bowiem jest możliwość dopasowania światła do grającej muzyki lub zmiana barwy światła? Niezbyt przydatną funkcją, z której będziemy korzystać raz na miesiąc lub dwa, zapewne w stanie mocno wskazującym. Największą wadą tego typu rozwiązań jest sam fakt, że musimy je włączyć.

Dlatego lepiej jest korzystać z funkcji automatycznych, które nie wymagają od nas jakiejkolwiek uwagi i zaangażowania.

W końcu nie od dziś mówi się, że najlepsze rozwiązania to te, o których przypominamy sobie dopiero, gdy przestaną działać. Oprócz wygody warto też zwrócić uwagę na inny aspekt, który odczujemy na własnej kieszeni. Jest nim oszczędność energii. Ile razy nie zgasiliście światła w pokoju lub łazience, bo byliście niezwykle znużeni po wieczornej toalecie? No właśnie, same inteligentne żarówki nie poradzą sobie z tymi problemami. Mogą to jednak zrobić systemy automatyki, takie jak VisionBMS.

W niedalekiej przyszłości technologie te trafią do wszystkich nowych domów, a póki co są z powodzeniem wdrażane w obiektach biznesowych. Dowodem na to jest pewna amerykańska firma produkująca systemy elektroniczne zarządzające energią na różnego rodzaju obiektach. Przedsiębiorstwo to we współpracy z firmą APA Group zdecydowało się na pilotażowe wdrożenie systemu automatycznego oświetlenia w fabryce znajdującej się pod Krakowem. Budynek był unowocześniany stopniowo. Włodarze zakładu chcieli najpierw stuprocentowo przekonać się, czy rozwiązanie to ma sens.

W tym celu wymieniono tradycyjne oprawy oświetleniowe na ich inteligentne odpowiedniki obsługujące protokół DALI, będący standardem wspieranym przez wszystkich liczących się producentów oświetlenia oraz firmy takie jak APA Group. Oprawami takimi można płynnie sterować pojedynczo, jak też w grupach. Mogą one wysyłać informacje zwrotne dotyczące aktualnego poboru energii lub awarii poszczególnych części instalacji. Są one droższe od standardowych, ale cechują się możliwością obniżenia kosztów eksploatacji, przez co finalnie okazją się tańsze. Dodatkowo współpracuje z nimi moduł wyposażony w czujniki oświetlenia oraz ruchu, a całość jest podłączona do sterownika marki Helvar znajdującego się w rozdzielni elektrycznej i obsługującego protokół OPC-Server. Elementy te w połączeniu z systemem Vision BMS sprawiają, że fabryka staje się inteligentna.

Cały system jest zaprogramowany tak, że światło ma się uruchamiać tylko w godzinach pracy zakładu. Dodatkowo, jego natężenie zależy od ilości światła, które wpada z zewnątrz.

Jeśli jest go dużo, system oświetlenia pracuje słabiej. W przeciwnym przypadku oprawy pracują na większych obrotach. Natężenie światła naturalnego jest mierzone przez czujniki znajdujących się w newralgicznych miejscach hali. Oświetlenie dopasowuje się automatycznie do aktualnych warunków, możliwe jest też stworzenie harmonogramów dopasowujących czas pracy i moc opraw do różnych scenariuszy, różniących się między innymi aktualnym oświetleniem zewnętrznym oraz liczbą osób znajdujących się w fabryce.

Opisane tu rozwiązania sprawiają, że wszystkie części pomieszczenia będą przez cały czas doświetlone w równomierny sposób, co poprawi komfort pracy. Połączenie mocy automatyzacji i czujnika światła pozwala też w największym możliwym stopniu ograniczyć zużycie energii, co bezpośrednio przełoży się na zmniejszenie działania kosztów zakładu. Te mają zostać w przyszłości ograniczone jeszcze bardziej dzięki czujnikom ruchu. Działają już one w fabryce, jednak na razie dane z nich nie mają wpływu na działanie oświetlenia.

Inżynierowie z APA Group na razie zbierają informacje na temat przemieszczania się pracowników i w przyszłości wykorzystają je do ulepszenia algorytmu sterującego oświetleniem w celu optymalizacji zużycia energii i związanych z nim kosztów. Jednym z problemów jest ustalenie, przez jaki czas po ustaniu ruchu światło powinno być zapalone. Specjaliści zapewniają jednak, że poradzą sobie z tym problemem, ponieważ z powodzeniem wdrożyli podobny system w gliwickiej siedzibie swojej firmy. Nie ma tam ani jednego standardowego łącznika, a w pełni zautomatyzowanym oświetleniem da się sterować ręcznie, ale za pośrednictwem smartfonu lub tabletu wyposażonego w odpowiednią aplikację.

Sterowanie ułatwiają też mapy 3D, które w czytelny sposób pokazują kondycję poszczególnych opraw, ewentualne awarie i aktualne zużycie energii.

Pracownicy APA Group uważają też, że już niedługo podobne systemy staną się popularne w zwykłych domach i mieszkaniach. Ostrzegają jednak, że koszt takiej instalacji jest wyższy niż standardowej. Nie da się jednak łatwo go oszacować. Dowiedziałem się tylko, że odpowiedni sterownik to koszt 2500 zł, zaś każdy czujnik to dodatkowe 400 zł. Trudno jednak podejrzewać, że jeśli ktoś zechce mieć inteligentny dom, zdecyduje się na wybranie tylko tej jednej funkcji. Dlatego jeśli chcecie wzbogacić swój dom, szykujcie co najmniej kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Skąd ta kwota? Z przeprowadzonego z pewną starszą Panią wywiadu wynika, że właśnie tyle wydała ona na kompleksowe unowocześnienie swojego domu. Może wydawać się, że jest to duży koszt, ale inwestycja ta na pewno się zwróci dzięki zaoszczędzonej energii. Należy tylko mieć świadomość, że proces ten będzie trwał nie kilka miesięcy, ale kilka lat. Niemniej jednak warto zainwestować w to rozwiązanie, ponieważ prędzej czy później system ten zacznie na siebie zarabiać. Gdyby tak nie było, prężnie działająca firma nie wymieniałaby obecnie całego oświetlenia swoich dwóch hal produkcyjnych na inteligentne, zgodne z systemem Vision BMS. To się zwyczajnie opłaca.

Czytaj również:

 

Dołącz do dyskusji

 • Michał Hackleberry

  Włącznik światła – 10 zl, inteligentny sterownik i instalacja, której sami nie wykonamy – kilka stówek. Już widzę jak niedługo w polsce próżno będzie szukać pstryczków na ścianie. Nie żebym był negatywnie nastawiony do takich rozwiązań, po prostu to są duże pieniądze za coś bez czego można żyć.

 • Tom

  Dawid zbierasz na ajfona bo ostatnio widzę że głównie Ty piszesz art. sponsorowane?:D

 • seasider620

  Ten tytuł jest taki zabawny i oderwany od rzeczywistości :D

 • mój nick

  Długie to to i nie chciało mi się czytać, ale: pierwsze po przebudzenie to otworzenie oczu:-) Co do automatyki – czytałem o kilku przypadkach, gdzie ludzie zamontowali sobie PLC i ładne tablety w salonie do sterowania oświetleniem. Miał być ynteligentny dom i takie tam bzdury. Szlag trafił wszystko jak idąc z talerzem zupy nie dało się włączyć światła łokciem. I to mnie przekonuje.

 • zakius

  a wystarczy mieć włącznik pod ręką bez potrzeby ruszania się z łóżka :p

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Hmmmm… Nie wpada mi ich jakoś przesadnie dużo ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Będą chociażby ze względów bezpieczeństwa. Ale rozwiązanie, o którym mówisz, jest masowo używane chociażby w nowych mieszkaniach.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Śmiej się lub nie, ale mam w pokoju Philips Hue, bo mojej kobiecie nie chciało się wstawać z łóżka, żeby zapalać i gasić światło.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Potrzebne jest to i to. Inteligentna żarówka i włącznik just in case.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Smartfon!

 • zakius

  a tam, szybciej pacnąć włącznik

 • mój nick

  Owszem niekoniecznie:-) Obecnie sztucznie stwarza się zapotrzebowanie wmawiając nam, że to „dla naszej wygody”.

  Sam rozważałem PLC, ale zrezygnowałem choćby dlatego, że każda końcówka to dodatkowy stały pobór kilku watów. W domku jednorodzinnym wystarczy przemyślana na etapie projektu instalacja. Oczywiście „kto bogatemu zabroni”, jednak włączanie światła ze smartfona, to dla mnie po prostu przerost formy. To po prostu „ma działać”, bez problemów typu, nie mogę się zalogować do żarówki, bo nie przyjmuje hasła.

 • mój nick

  Zdradź gdzie te nowe mieszkania powstają:-) Z forów budowlanych wynika, że to nadal jednak fanaberia i zachcianka.

 • Mateusz

  Zawsze można rzucać kapciami w wyłącznik, po kilkuset próbach dojdziesz do wprawy :)

 • seasider620

  Moja uwaga odnosi się tylko do samego tytułu wpisu. Sam gadżet uważam za bardzo interesujący i zamierzam kiedyś zaopatrzyć mieszkanie w coś podobnego, ale zanim wyłączniki światła przestaną być używane/instalowane minie wiele lat.

 • Krzepki Harry

  Strasznie leniwy egzemplarz, weź to jeszcze lepiej przemyśl… ;)

 • Krzepki Harry

  Jeszcze nie zgłupiałem by czytać takie długie artykuły sponsorowane. Zapłacicie – przeczytam!

 • Bartłomiej

  Mieszkam w nowo wybudowanym domku jednorodzinnym i chyba bym się pociął gdyby maszyna wiedziała lepiej które światła chcę zapalić. Komputery miały człowiekowi ułatwić życie a nie je komplikować, dlatego jestem zdania że warto je stosować, kiedy płyną z tego wymierne korzyści. O ile takie hale można bez problemu w taki system uposażyć, o tyle pakowanie się w coś takiego w mieszkaniu uważam za z jednej strony masochizm a z drugiej zachciankę ludzi, którzy nie mają co zrobić z pieniędzmi.

 • KrzysztofGud

  Raczej taki, któremu nie chce się wstawać z łóżka, więc ja się Dawidowi nie dziwię, że kupił ;)

 • kofeina

  Względnie kij hokejowy spod łózka, jeśli wyłącznik nie tak daleko ;)

 • asd

  masz kilkaset sztuk kapci czy może po dwóch rzutach wstajesz po kapcie żeby rzucać znowu? ;)

 • kofeina

  Żyje dłużej niż jeden wieczór.

 • kofeina

  Trochę to jednak smutne.

 • Mateusz

  Mam dwie pary, jeśli nie trafię to śpię przy zapalonym świetle :D

 • mój nick

  Jestem dokładnie tego samego zdania. Akurat też stosunkowo niedawno po budowie i też temat zgłębiałem i wyszło mi, że przy tej skali praktycznie nie ma z tego poza szpanem przed znajomymi korzyści. I nie neguję samego rozwiązania (jako pasjonat nawet uważam za bardzo ciekawe), ale nie na tego typu obiektach.

  Przecież nawet sterowanie roletami można ogarnąć na zwykłym sterowniku od alarmu. A zapalanie światła koło łóżka to raptem łącznik krzyżowy, choć wspomniane rzucanie kapciem i tak jest fajniejsze:)

 • cYk

  Ja tam mam słońce jak wstanę, ale pewnie dlatego, że nie mieszkam w piwnicy :^)

 • http://10rano.pl Robert Walkowski

  A później się dziwią że im tyłki rosną :D

 • kofeina

  Późno pracę zaczynasz albo masz do niej blisko ;)

 • uru28

  Bardzo ciekawym było by zobaczyć zestawienie kosztów dla domu, hmmm, powiedzmy 120m2, koszt montażu i sprzętu oraz koszt serwisowania wraz z poborem prądu przez samą instalację w odniesieniu do „rzekomej” oszczędności. Mogło by się okazać że inwestycja się nie zwróci lub zwróci po kilkudziesięciu latach użytkowania. Czujki ruchu,czy wyłączniki czasowe może i nie są tak wygodne ale realnie można oszacować ich koszt i korzyści z montażu. Inna sprawa że obecnie w dobie ledówek koszt energii oświetlenia to margines w porównaniu z resztą AGD w domu.

 • xhx

  To taki artykuł jak te Pająka sprzed kilku dobrych lat o erze postPC?

 • http://www.komputerwfirmie.org/ Robert Kamiński

  Nie kilka stówek tylko według cennika Vision BMS prawie 20 tysięcy… http://visionbms.pl/produkt/base/ System za rozsądną cenę?

 • ssss

  Za 19 zł kupiłem gniazdo żarówki E27 wraz z pilotem do włączania i wyłączania światła. Wkręcasz dowolną żarówkę. Nie trzeba Philipsa Hue, choć z pewnością to fajna zabawka.

 • ssss

  Może w mieszkaniach kosztujących 20 k PLN za metr :) Rezygnujesz tylko z 1 metra na rzecz głupawej sztucznej inteligencji, której nie chce się nikomu obsługiwać po pierwszym tygodniu zabawy.

 • ssss

  Przy okazji pytanie co do Hue: czy można taką żarówkę ustawić tak, żeby reagowała na zwykły włącznik światła i na porę czasową, czyli np. w dzień po włączaniu świeci jasno, a w nocy połową mocy (najlepiej z płynnym rozjaśnianiem)? To by się przydało do łazienki.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Tamte się sprawdziły, więc i ten ma szansę ;)

 • http://devanist.tk Przemek Lewandowski

  postPc, wut?

 • xhx

  Shhh, daj im się poczuć jak wizjonerzy (czegoś, co jeszcze nie nastąpiło).

 • http://google.pl KaPaNyOp

  Dołączam się do pytania.

 • http://google.pl KaPaNyOp

  A czy ktoś przetestował może żarówkę Xiaomi Yeelight? 19$ na gerbest. Czym to się różni od Hue?

 • http://www.roger-fotografia.pl Roger

  Szczerze ? szkoda bawić się w te inteligentne bzdury. Wiecie co polecam ? Dom na LEDach. W kilku newralgicznych miejscach zainwestować w czujniki ruchu z czujnikiem światła, które załączą Ledy jak potrzeba kiedy np. wchodzimy do kuchni. Osobiście mam tak oświetlony cały dom. Około 10 żarówek led a cała reszta to jasne taśmy led SMD i około 4 czujniki ruchu w całym domu. POza żarówkami wszystko zrobiłem sobie sam. To pobiera już tak mało prądu, że szkoda bawić się w jakiekolwiek drogie inteligentne sterowanie oświetleniem. A włączanie światła ze smartfona to już jakaś kompletna paranoja.

 • Przemek

  @kosa64:disqus gratuluję mieszkania że nie zauważasz zapalonego światła w łazience.

 • łukasz Jedryszczyk

  No fajny smart dom gdzie jeden pokój to same szafy ze sterowaniem pewnie co jakiś czas wizyta elektronika same oszczędności

 • Nexus

  Wyłącznik światła od lat jest przeżytkiem przy żarówkach kilka razy tańszych niż philips Hue. Światło zapala czy reguluje się z zegarka, wystarczy ruch / gest ręki. Dodatnie czujnika ruchu za parę groszy to też żaden problem. I po co wydawać parę tysięcy?
  Niektóre systemy są grubo przecenione.

 • schi2m

  Szczerze… pozostaje mieć nadzieję że do kibla chce się dojść i wodę spuścić. Wybacz… to już nawet nie zachcianka a chorobliwy przykład lenistwa.

  PS. Moi rodzice w latach ’90 mieli włącznik światła ze ściemniaczem działający na dowolnego pilota + klaśnięcie celem zapalenia/zgaszenia światła. Kosztowało to niewiele a sama instalacja była równie prosta jak każdego innego „pstryczka”.

 • profesorX

  Tekst jest jeszcze głupszy niż ten slynny poradnik o PC co kupić gdzie autr pitolił o zepsutym ze starości procesorze i 10 letnim zasilaczu. Tym samem nagrodę kartofla na najcenniejsze arty przejmujesz kolego od Ewy Lalik ci uważałem za niemożliwe

 • swroks

  Ci się sprawdziło? Chyba kpisz. Nie za duży jesteś na taką wazelinę względem bossa? To zadanie Jakubka Kralki przecież i już się nie zmieścisz!!!!

 • eddf

  Sponsorowane guano na guanoBlogu

 • Jan Boromeusz

  to nie czytaj tego blogu ;-)

 • Sebosz

  Dobry żart.

 • Przemysław Rumik

  U mnie w biurze jest takie światło… to jest koszmar.
  Automatyzacja różnych czynności jest działaniem jak najbardziej słusznym, ale musi to działać w 100% tak jak chcieliby użytkownicy.
  A tak mamy miganie światła, bo czujniki czują, że nikogo nie ma to gaszą światło, wtedy ktoś się poruszy i światło się znów zapala… to samo gdy jest światło sterowane pożądanym poziomem jasności.
  Więc nie, włączniki światła pozostaną. Może nie na ścianach, może w smartfonach, ale pozostaną. Nawet Alexa nie jest tu rozwiązaniem, bo wystarczy film z tekstem „Alexa turn lights off” i światło zgaśnie ;-)

 • Jego Mać

  2500 zł za sterownik? Ile wejść/wyjść takowy obsługuje? Natomiast 400zł za czujnik to zdecydowanie za dużo, można znacznie taniej, za 1/10 tej ceny.

 • tlen

  miałem mieszkanie z automatycznie zapalanym światłem na korytarzu na ruch – koszmar. Odradzam.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale co Ci konkretnie nie pasowało? Budziłeś kogoś przy okazji, oślepiały Cię w nocy?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Złośliwość rzeczy martwych ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Kolego, naprawdę mam 10-letni zasilacz, a mój procesor się zepsuł ze starości, ale był mocno kręcony i należał do wersji inżynieryjnej, czego już nie doczytałeś.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Hue jest bardzo drogie, nie wiem nawet z czego ta cena wynika.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  No tak miewam, taki mam układ.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bez przesady.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale światło chyba nie jest zbyt przyjemne, prawda? Męczy oczy i jest bardzo nienaturalne.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Zapewne używanym protokołem i marką ; ).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Spójrz na młodych ludzi i zobaczysz, że dla nich naturalne środowisko komunikacji/pracy to smartfon. Komputera używają z konieczności.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, smart dom się zwraca po kilkunastu latach dopiero.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ja wstaję o 5-6:00, więc jeżeli zimą masz wtedy jasno, to zazdroszczę.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Daj numer konta.

 • łukasz Jedryszczyk

  No chyba nie widziałeś prawdziwych inteligentnych domów ile tam jest szaf sterujacych

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Tak, da się. Ale oczywiście jak tradycyjnym wyłącznikiem ją wyłączysz, to sama się nie zapali. Miej tego świadomość.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  I pilot do każdej żarówki potem? My mamy 4 takie żarówki :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale jej nie trzeba obsługiwać, to właśnie jest fajne.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Vision BMS to nie jest system do pojedynczego mieszkania, ale do domu, fabryki lub zespołu budynków. Jak chcesz mieć prosty smart dom do mieszkanka, to bierzesz gadżetowy Fibaro i tyle.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Czy ja wiem, ma możliwość korzystania z takich narzędzi, to ich używa.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Już tak długo razem, że dawno po gwarancji.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nexity dodaje do każdego mieszkania na Jana Kazimierza zestaw Fibaro, dosyć rozbudowany.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale jak najbardziej możesz te światła sama wyłączać, w dodatku sama dobierasz parametry do oświetlenia.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Stara generacja, ja widziałem taki od APA. Nie za duża skrzynka, pokazówkę upchnęli nawet w walizkę z makietą domu w środku.

 • łukasz Jedryszczyk

  Zależy ile rzeczy ma być sterowanych jeśli samo światło to może tak

 • jscst

  Już się doczekaliśmy nawet ery postWWW:)

 • Karol Hamann

  Czyli zdążę się kilka razy przeprowadzić.

 • kofeina

  No niby. Ale trochę mi się to kojarzy z urządzeniem do zakładania spodni.

 • kofeina

  jak posklejasz piloty taśmą, to wyjdzie jeden duży :)

 • vito

  Nachalna i glupia reklama ! Jakies pierdoly z esmartfonami,aplikacjami ,itd.
  Gdy zainstaluje sobie wlacznik swiatla z czujnikiem ruchu,nie ebde musial pamietac o wylaczaniu ani szukac wyłącznika.A jeśli i tego mi się nei chce,instaluje sobie wlacznik uruchamiany glosem,klasneiciem,gwizdem.Klaszcze i wlaczone.Klaszcze i ciemno.
  Kiedys był taki dowcip rysunkowy: nowy traktor ciagnal dziecięcy wozek,.kolosalna przerost formay and terscia.A poki co ,nawet kolorowe zaroki zmeinaijac ekolory z pilotem ida bardzo slabo.

 • money.eu

  stara i wciąż aktualna brzytwa Ochama: nie wtorzyc zbędnych ,nadmiarowych bytow.NIGDY żadne pierdoly nie zastapia normalnego wyłącznika chyba ze bedzie to
  1.Sterowanie glosem lub 2 Sterowanie mysla.
  Elementarna zasada to dazyc do maksymalnej prostoty a nie odwrotnie.

 • ssss

  Według potrzeb. Ja potrzebowałem właśnie do jednej, a cena nie do pobicia :)

 • ssss

  No bez prądu mało co dziś jedzie :) Chodzi mi właśnie o tradycyjny włącznik – po otrzymaniu napięcia żarówka musiałaby „zaciągnąć” bieżące ustawienia i czas i zapalić się mocno lub słabo.

 • Namar Okmar

  dlatego dla osób mających troche zaparcia czasu i zainteresowania istnieja projekty w jezyku polskim oparte o sterownik PLC

 • Sarkada

  Z tego co pamietam to do Hue można dokupić fizyczny pilot

 • Krzepki Harry

  Niech stracę… wpłać na Caritas/WOŚP, a ja się poświęcę!

 • Sarkada

  Lepiej zaczekać aż HomeKit się ostoi. Dać się wciągnąć w jakieś zamknięte patenty i rozwiazania konkretnych firm – podziwiam.

 • slythia

  Zwykle lubię nowoczesne zabawki, wszelkie sposoby, by móc się bardziej lenić.

  Lecz to mi się nie podoba. Bardzo mi się nie podoba. O ile włączniki + sterowanie smartfonem może być fajne (gdy lenistwo wygra jest telefon) tak czujniki w całym domu – NIGDY W ŻYCIU! Kurczę, sama chcę decydować o świetle w pomieszczeniu, nie maszyna. Jak mi włączy pełne oświetlenie w środku nocy w toalecie to wyląduje za oknem.

  Plus kwestia bezpieczeństwa.

 • slythia

  Ale… chodzenie nocą po sypialni, bez światła (bo właśnie się je wyłączyło) jest niebezpieczne dla zdrowia! Nie zliczę, ile siniaków w ten sposób stworzyłam.

  Wystarczyłaby jednak bardziej przemyślana instalacja. Włącznik / wyłącznik głównego przy łóżku i przy drzwiach. Lenistwo będzie zadowolone.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale gdzie pilot, jakie klaskanie. Tutaj wszystko robi się samo, chyba że chcesz inaczej.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie zastąpią w całości, ale mogą go bardzo uzupełnić.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A to prawda. Mam nadzieję, że się ogarnie do 2018 roku, to kupię iPada specjalnie do nowego mieszkania.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale ty decydujesz, sama ustawiasz maszynę. W dodatku możesz sterować tradycyjnie, to jest dodatek.

 • xhx

  Odkąd zobaczyłem kilka lat temu te artykuły, czekam i czekam na JAKĄKOLWIEK erę post coś tam.

 • slythia

  To na co mi automatyczny czujnik skoro i tak będę sterować ręcznie? :)

  Na chwilę obecną nie wydaje mi się, by maszyna była w stanie sterować światłem tak, by dopasować się do moich potrzeb.

  Nadal zostaje problem bezpieczeństwa i awaryjności tego typu cudów. Teraz co najwyżej może nam się żarówka przepalić. Za naście lat będzie można dostać zawału, gdy w środku nocy w sypialni włączy nam się najmocniejsze oświetlenie.

 • jscst

  Hahahaha!!!
  Prędzej się doczekasz cyberpunka…

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Będziesz mogła, nie będziesz musiała.

 • Hiro Hamada

  Tak, tak. Zainstaluję następnego dnia, po tym jak mi dopłynie bezprzewodowy prąd z elektrowni. Co za bzdura.

 • http://www.roger-fotografia.pl Roger

  nie mam takich wrażeń. W pracowni z komputerem gdzie obrabiam zdjęcia mam dość drogie ledy smd na taśmie o temp. barowej 5500K czyli zbliżone do światła dziennego i komfort jest świetny. Żarówki led staram się kupować „żółte” zbliżone temp. do światła żarowego. W kuchni mam te same jasne 5500k i sprawuje się do bardzo dobrze. Nigdy nie czułem, żadnego dyskomfortu.
  W domu mam słownie jedną żarówkę wolframową w kinkiecie ze ściemniaczem bo nie chciałem przepłacać za drogą led kompatybilną ze ściemniaczami.

 • tlen

  Zanim odpowiem to weź pod uwagę że to bie nyło rozwiązanie „smart” tylko czujniki ruchu z wyłącznikiem czasowym.

  Najbardziej denerwujące było wyłączanie się samoczynnie światła w momencie np jedzenia posiłku kiedy czujnik nie zauważył ruchu.

  Drugą kwestią był brak kontroli nad światłem kiedy było faktycznie zbędne np. przy wchodzeniu do innego pokoju ono i tak będzie się świeciło tyle samo co zawsze.

  Trzecie i najgłupsze było kiedy wracałem do domu i idąc przez ciemy korytarz na full spidzie dochodziłem do końca niedoczekawszy się na automat którego w tym domu nie było :P

  I niekonsekwencja między standardowym sterowaniem a automatycznym była czasami drażniąca.

 • Jaaa

  Jeżeli Philips Hue są regulowanymi żarówkami RGB, to LED o stałej barwie światła oddaje więcej kolorów i jest naturalniejszy dla oka.

  Oczy męczą się głównie przy niedobranej barwie światła do jego ilości. Im więcej światła tym warto, by było chłodniejszej barwy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  ?? xD

 • Hiro Hamada

  Bo taka sama bastrakcja jest.

 • Krzysztof

  :)

 • Krzysztof

  Jestem tradycjonalistą – preferuję włączniki. Czy moglibyście mi jakieś polecić (takie, które będą pasować do nowoczesnego wnętrza)? Dużo dobrego słyszałem o firmie Ospel. Czy ktoś mógłby się na ich temat wypowiedzieć? Z góry dziękuję!

 • Katarzyna Wasiak

  Dokładnie. A poza tym moim zdaniem takie właczniki są też często dekoracją pomieszczenia. Ja teraz kupiłam sobie ospelowskie z serii karo, te z kolorowymi ramkami. I to moim zdaniem prawdziwa bomba ;)

 • piotr Prosument

  Na przykład- które projekty?- pytam na poważnie..

 • Namar Okmar

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement