REKLAMA

Polak Potrafi! Pod Krakowem stanie pierwsza w kraju księżycowa stacja badawcza

Już za kilka miesięcy na południu Polski powstanie baza księżycowa, w której sześciu astronautów będzie mogło się poczuć jak na Srebrnym Globie. Internauci wyłożyli na ten cel 70 tys. zł. "To pierwsza na świecie tak duża i zaawansowana konstrukcja" - mówią twórcy.

21.05.2016 09.52
Księżycowa stacja badawcza stanie niebawem pod Krakowem!
REKLAMA
REKLAMA

Projekt nazywa się MARS. To skrót, który po przetłumaczeniu brzmi Modularna Analogowa Stacja Badawcza. Stacja ta mogłaby stanąć na Księżycu, jeśli tylko zechcielibyśmy wysłać tam misję, ale zamiast tego stanie w południowej Polsce, gdzie szóstka astronautów będzie symulowała badania Srebrnego Globu.

19 maja zakończyła się zbiórka środków na portalu Polak Potrafi. Uzbierano prawie 70 tys., które pozwolą na zbudowanie bazy w wersji podstawowej. Oto jak będzie się ona prezentowała już pod koniec sierpnia:

baza księzycowa class="wp-image-497602"

Co astronauci będą robili w bazie?

Kim będą astronauci?

Jej pomysłodawcy ogłosili nabór, do którego zgłosiło się 47 osób: 37 mężczyzn i  10 kobiet. Są wśród nich m.in. inżynierowie, prawnicy, architekci, matematycy, biolodzy czy finansiści.


Przed wyjściem na misję astronauci przejdą odpowiednie szkolenie dla zachowania standardów bezpieczeństwa. Każda niebezpieczna sytuacja w bazie będzie natychmiastowo wykrywana.

Śluza wejściowa projektowana prez firmę WObit class="wp-image-497605"
Śluza wejściowa projektowana prez firmę WObit

Oprócz internautów, projekt ma także prywatnego, anonimowego darczyńcę i jest wspierany przez samych twórców. Za projektem stoi Europejska Fundacja Kosmiczna z Krakowa, której wiceprezeską jest Agata Kołodziejczyk, pracująca na co dzień przy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Za wyposażenie medyczne odpowiada zaś polski PIKMED – klaster łączący biznes i innowacje.

Mielczarek podkreśla, że budowa takiej bazy to ogromny projekt, który już teraz łączy doświadczenia ponad 40 specjalistów.

Baza z "Marsjanina"

Polski projekt wspiera również firma  Freedomes, producent kopuł geodezyjnych, z których jedna już poleciała na Marsa. Oczywiście było to jedynie w filmie „Marsjanin”…

Inne realizacje Freedomes:

Fundacja jest również na etapie rozmów z Polską Agencją Kosmiczną, która być może zechce poprzeć projekt.

Baza M.A.R.S. powstanie w sąsiedztwie prywatnego obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim, które należy do dr Bogdana Wszołka. O lokalizacji zadecydowało m.in.  położenie pomiędzy Krakowem, miastem akademickim, a Rzeszowem, stolicą Doliny Lotniczej.

Choć 70 tys. złotych może się wydawać mikro-kwotą w porównaniu do zamierzeń, to przecież crowdfunding jest tylko jednym ze źródeł finansowania. Jeśli Polacy pokażą, że baza przynosi wymierne naukowe korzyści, a przeprowadzane badania i obserwacje mogę przydać się w przyszłości, to projekt będzie mógł liczyć nie tylko na wsparcie polskiej, ale i europejskiej agencji kosmicznej.

polandball class="wp-image-497609"

Grafiki pochodzą ze zbiórki na portalu PolakPotrafi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA