Spektakularny sukces Microsoftu: Windows 10 jest już popularniejszy niż wszystkie systemy operacyjne – poza jednym

News/Oprogramowanie 02.02.2016
Spektakularny sukces Microsoftu: Windows 10 jest już popularniejszy niż wszystkie systemy operacyjne – poza jednym

Windows 10 to bardzo udane oprogramowanie, ale w ponad pół roku od premiery nadal nie pokonał obecnego lidera. Najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerach jest ciągle Windows 7, ale “dziesiątka” się nie poddaje i udziały rynkowe Windows 10 cały czas rosną.

Microsoft zaprezentował Windows 10 w wersji do komputerów stacjonarnych, notebooków i dużych tabletów w lipcu ubiegłego roku. Zgodnie z niepisaną zasadą, że co drugie wydanie Windowsa jest udane, wiele osób rozczarowanych Windows 8.x uznało Windows 10 za system na tyle dobry, by zastąpić nim wysłużoną “siódemkę”.

Window 8.x to druga Vista.

Windows 8.x nigdy nie zdobył przychylności użytkowników – podobnie jak trapiony problemami wieku dziecięcego Windows Vista. Użytkownicy nie pokochali kafelków zastępujących Menu Start i nadal najpopularniejszym desktopowym systemem operacyjnym jest wydany w 2009 roku – czyli blisko 7 lat temu! – Windows 7.

Windows 10 to dla Microsoftu nowe rozdanie. Firma z Redmond postanowiła przekonać użytkowników rozczarowanych Windows 8.x do migracji z Windows 7 na nową wersję systemu operacyjnego na wiele różnych sposobów. Nie tylko rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię marketingową, ale udostępniono Windows 10 posiadaczom obu starszych wersji za darmo.

Udziały rynkowe Windows 10 cały czas rosną.

Microsoft zrezygnował z zysków z tytułu sprzedaży licencji Windows na rzecz zwiększenia liczby użytkowników najnowszej wersji systemu i przyniosło to efekty. Co prawda ostatniej wersji Windows nadal nie używa większość użytkowników, ale jest ich już na tyle dużo, że Windows 10 jest już drugim co do popularności desktopowym systemem operacyjnym.

Wedle danych Netmarketshare udziały rynkowe Windows 10 stopniowo rosną i wynoszą obecnie 11,8 proc z rynku, na który składa się 1,5 mld komputerów. Najnowszy system operacyjny Microsoftu przegonił wszystkie inne wersje poza Windows 7. Windows 8 odpowiada za 10,4 proc. rynku, a jeszcze starszy Windows XP zainstalowany jest nadal na 11,4 proc. maszyn.

Windows 7 nadal jest jednak niedościgniony, ponieważ można go znaleźć na 780 mln maszyn, co przekłada się na penetrację rynku przez “siódemkę” na poziomie 52 proc.

Wedle danych Microsoftu liczba instalacji Windows 10 to 200 mln, ale firma z Redmond liczy wspólnie nie tylko komputery osobiste, w tym komputery stacjonarne i notebooki, ale także tablety oraz konsole Xbox One. Komputery osobiste to 80 proc. wszystkich maszyn z Windows 10.

Udziały rynkowe Windows 10 jak podaje za Netmarketshare serwis Business Insider, pozwalają wyliczyć, że ten system jest zainstalowany na 160 mln komputerów. Taki wynik udało się osiągnąć w nieco ponad pół roku i to po udostępnieniu nowego oprogramowania za darmo.

Dla porównania system OS X ma łącznie… 75 mln użytkowników.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement