– Apple mnie od dawna niczym nie karmi. Ta firma jest wyzuta z emocji – mówi nam Michał Brański, wiceprezes Wirtualnej Polski

Artykuł/Technologie 04.01.2016
– Apple mnie od dawna niczym nie karmi. Ta firma jest wyzuta z emocji – mówi nam Michał Brański, wiceprezes Wirtualnej Polski

Przemysław Pająk: Michał, w podsumowaniu roku dla Wirtualnych Mediach nazwałeś „Apple Music, Apple News, iPada Pro i stygnącego Apple Watcha porażką roku”. Serio wg ciebie jest aż tak źle z Apple?

Michał Brański: Król jest nagi, choć bogaty. Patrząc po narracji, jaką jest przecież strumień postów znajomych na Facebooku, oczy ludzi zwracają się ku innym markom. Widzę frustrację żółwim tempem rozwoju, z mętną argumentacją i copywritingiem wokół produktów Apple’a. Widzę rozczarowanie Siri, Apple Music, koniunkturalnym, pustym Beats, żarty z przełomowych emoji w klawiaturze iOS. A na drugim biegunie czuję ekscytację produktami konkurencji: Oculus, HoloLens, Amazon Prime + Fire + Dash, Intel RealSense. Dodajmy urządzeniami za 1500, 500, 100 i 15 dolarów.

Rozbierzmy tę wypowiedź na czynniki pierwsze. Co to oznacza, że Apple Watch jest stygnący?

Produkt, który nie pokazał dobrych kontekstów użycia kilka miesięcy po starcie. Nie skraca ścieżek, nie przyspiesza naszej pracy, dodaje tylko niepotrzebny poziom interakcji. Zawodzi, bo jest cynicznym podkręceniem finansowych KPI-ów kosztem wartości marki. Co ciekawe, praktycznie nigdzie w literaturze sci-fi – a traktuję ją jako podpowiedź – nie natknąłem się na przykłady smartwatchy, które zagroziłyby paradygmatowi: smartfon plus dostępna z niego chmura centrum cyfrowego życia.

apple watch
Apple Watch

Policzyliśmy i wyszło nam, że przez pierwsze pół roku sprzedało się 5,5 mln Apple Watchy. To mało?

Mało. Odnieś to do bazy kilkuset milionów użytkowników produktów Apple.

Pamiętasz pierwszego iPhone’a? Był równie ograniczony, co Watch. Czy nie jest tak, że rozwijając nową kategorię produktów Apple korzysta z utartych przez siebie ścieżek, które dały firmie wielki sukces? Druga, trzecia generacja Apple Watcha będzie zapewne bezporównywalnie lepsza.

Porównanie do iPhone’a jest nieuprawnione. Wideo, tekst, audio – to wszystko wymaga rodzaju urządzenia, jakim jest smartfon. Bardziej jestem skłonny uwierzyć w sukces HoloLens, choć jeszcze daleko do ewentualnej popularyzacji tego rozwiązania.

Znasz lepsze smartwatche na rynku od Apple Watcha?

Gdzieś mam smartwatche, to ślepa kiszka rozwoju.

A może po prostu cała kategoria urządzeń ubieralnych jest dopiero w fazie niemowlęcej i zbyt dużo wymagamy?

Przemek, a ty uparcie przy swoim…

Ok, Apple Music – co jest nie tak z tym serwisem?

Nie ma w nim ludzi, cicho jak w kostnicy. Aktywność siatki społecznościowej zepchnięta na margines, za to na froncie opłaceni przez Apple’a DJ-e, którzy w awangardzie nie byli i którzy są dziś takim U2 dj-owania. Jako użytkownicy chcemy być pośród ludzi, wchodzić do ich strumieni, a nie rozglądać się po pustej, przesadnie designerskiej przestrzeni. Brrrr, zimno tam.

To jaki jest najlepszy serwis streamingu muzyki?

Najlepsze są dobrze sprofilowane radia. Moje ulubione to niektóre stacje Open.fm, w samochodzie BBC Radio1 oraz londyńskie Capital FM, względnie CapExtra. Zaraz potem playlisty na Spotify.

prezentacja iPada Pro
prezentacja iPada Pro

A iPad Pro? Uważasz, że to słaby i niepotrzebny produkt?

To kolejna negacja przyszłości ze strony Apple’a. Od dekady negują social i naszą chęć podglądania znajomych w działaniu – iTunes będzie tu dobrym przykładem – a teraz negują przyszłość, jaką są hybrydy laptop+tablet. Od kilku lat, jak głupi, co jakiś czas tapuję w ekran mojego MacBook Aira, zainspirowany przykładem syna, któremu sprezentowałem Microsoft Surface Pro 3. Widzę to u niego – jemu przesiadka na urządzenie Microsoftu wyszła zdecydowanie na dobre. Tablet Apple’a go uwsteczniał.

Mówisz, że z Apple TV są niespełnione nadzieje. Jakie to były nadzieje?

Kto widział w działaniu Microsoft Surface Hub, ten zrozumie. To urządzenie totalne, spięte z wszystkimi moimi zasobami w chmurze. Wielka konsola mikserska, pozwalająca łączyć obraz ze słowem i dźwiękiem.

„Kto miałby odwagę rok temu powiedzieć, że Apple może tak bardzo pozostawiać konsumentów obojętnymi na produkty” – to też twoje słowa, a ja wciąż widzę kolejki po nowe iPhone’y i wojny w komentarzach pod wpisami nt. Apple.

To są dobra pozycjonujące, więcej w tym Veblena niż Jobsa, którego wciąż pamiętam z tej niesamowitej prezentacji komputerów NeXT!

To z czym związany jest aktualny problem Apple?

Kto chce identyfikować się z firmą, która celuje w negacji przyszłości? Z zamykania użytkowników i popychania do pasywnego tapowania zamiast kreowania? Jestem emocjonalnym zwierzęciem, Apple mnie od dawna niczym nie karmi. Ta firma jest wyzuta z emocji. Przekładając na nasz język publiczny, Apple to: “bezpieczny wybór”, “ciepła woda w kranie”.

Kto jest teraz innowatorem branży technologii konsumenckich?

Samsung, Sony, Microsoft, HTC, Lenovo, LG – to są dla mnie nowi czempioni tej przestrzeni.

Czyli co, Apple się kończy? Na to hasło fani marki reagują alergicznym śmiechem pokazując najlepsze w historii wyniki finansowe…

Jeśli spojrzeć w prognozy na rok 2016, nie jestem odosobniony w twierdzeniu, że to będzie trudny czas dla Apple’a. Chyba że odpalą wreszcie porządne Apple TV, dodadzą dotyk do MacBooka Air, co wywoła falę wymiany sprzętu.

Tim Cook to zły szef Apple’a?

Szef jest tak dobry, jak ludzie, którymi się otacza. A widzę tam tylko ludzi od designu, IT i operacji. Jobs był dla mnie czempionem designu, kreatywności i społecznej inżynierii. Wiedział doskonale, jak ludzi porwać obrazem. Robił z nich rewolucjonistów. Apple nie zbudował pozycji na zmianie inkrementalnej (to przyszło później) lecz na zmianie radykalnej, wywróceniu status quo!

Gdyby żył Steve Jobs, Apple miałby dziś inne portfolio produktów?

Miałbym w domu 3 ekrany powyżej 40-cali od Apple’a. iHome konkurowałoby z Nest.

Jesteś jednym z szefów najprężniejszej aktualnie internetowej firmy w Polsce. Może masz jakieś rady dla Apple’a? Co powinni zrobić szefowie firmy?

Daj spokój. I tak już ocieram się o śmieszność, stawiając tak radykalne diagnozy jak powyżej.

To jaka przyszłość czeka Apple?

Kilka lat robienia catch-up do konkurencji.

Dziękuję.

Dzięki.

* Grafika: Shutterstock

Dołącz do dyskusji

 • Palmer

  Klik klik:)

 • ddd

  „Kilka lat robienia catch-up do konkurencji.”
  co za bzdety/

  „Od dekady negują social i naszą chęć podglądania znajomych w działaniu”
  ja nie chcę być „podglądany w działaniu”, ani nikogo podglądać.
  wynocha z tymi waszymi bezwartościowymi „społecznościami”

  „Daj spokój. I tak już ocieram się o śmieszność”
  dobrze, że pojawiła się refleksja, szkoda, że tak późno.

 • qubal

  Serio? Są ludzie, którzy traktują powyższy bełkot poważnie? I nie pytam o stosunek tego pana do Apple’a tylko o to „cyniczne podkręceniem finansowych KPI-ów kosztem wartości marki” czy „popychani do pasywnego tapowania zamiast kreowania”…
  Czy ten koleś zdaje sobie sprawę jakim językiem operuje? O czym jest ten wywiad i czego, do cholery, ma się z tego dowiedzieć czytelnik??

 • RealistaQ

  Ah te wojenki blogerów (w dodatku udawane). Zupełnie jak dzieci w podstawówce xD

 • Pytający

  zabrakło mi linka do O2.pl

 • Guy

  Gość, którego jedynym sukcesem jest Pudelek (klon z zagranicy, jeden do jeden), czyli najbardziej szmatławy i szkodliwy sewis jaki znam, oraz złodziejska Wrzuta prawi morały o Apple. Świat się kończy.

 • xytras

  Ide po popcorn i czekam wygodnie w fotelu… az poleje sie krew ;)

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  no no, daj Ci Boże przynajmniej takie sukcesy jak Michała, nawet ograniczone do tych wymienionych przez Ciebie

 • Guy

  przestań powtarzać frazesy i rzeczy ktore znasz jedynie z plotek wymienianych miedzy blogerami. znam goscia od 15 lat. fantasta, który mówi półsłowkami przeczytanymi na WIred i Business Insiderze, od czasu do rzaczu rzucajac jakas przypadkowa dana z eMarketera.

 • otacon1k

  „Jestem emocjonalnym zwierzęciem, Apple mnie od dawna niczym nie karmi. Ta firma jest wyzuta z emocji. Przekładając na nasz język publiczny, Apple to: “bezpieczny wybór”, “ciepła woda w kranie”.”

  Nie mogę się doczekać nowego techweeka…

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  nie no, szacun. musisz być kimś bardzo ważnym

 • qubal

  no no, daj Ci Boże przynajmniej takie sukcesy jak Apple’a, nawet ograniczone do tych wymienionych przez Michała.

  Kim on jest, żeby oceniać jedną z najpotężniejszych korporacji świata? Twórcą Pudelka??

 • Guy

  jestem nikim, ani blogerem, ani wiceprezesem – rozumiem, że w związku z tym nie mam prawa na wygloszenie opinii, ktora pokrywa sie z faktami?

 • tyle

  Do was nie dociera, że wizjoner Jobs nie żyje i w Apple zostali sami księgowi. Obrażacie się na rzeczywistość, na którą nie macie żadnego wpływu. Boli was i drażni „wyznawców” odmienne zdanie. Kiedyś Apple było wyznacznikiem postępu. Teraz się z was i waszej naiwności jedynie nabija.

 • trekkis

  „Daj spokój. I tak już ocieram się o śmieszność”

  Nic dodać, nic ująć. Bełkot. Gość jest świetną antyreklamą swojego portalu.

 • trekkis

  Mhm, A w tle wszyscy kopiują force touch i stylistykę ui Apple.

 • lou111

  Odpalona rakieta pod tytułem „Apple”, disqus 3.. 2.. 1.. :)
  Sama retoryka największych krytyków Appla jest najlepszym kontrargumentów dla samych siebie. To nie Apple każe przecież od siebie oczekiwać cudów i złotych gór – krytycy i dziennikarze robią to za nich. Choćby Apple miało najgorszy kryzys to jest jedyną firmą (ba, żeby tylko firmą), która nie ma prawa mieć np sinusoidy, nie może mieć choćby milimetra wychylenia w designie, które by nie spowodowało wojny światowej. To krytycy są siłą Appla, i to oni są wyznawcami, tylko po tej ciemnej stronie mocy :) a nie użytkownicy. Jak to w życiu, wiadomo, najbardziej nasze problemy „bolą” np sąsiada a nie nas samych :)
  Czemu nie ma takich dyskusji na temat Samsunga czy Microsoftu? Google uśmierca co drugą swoją usługę po roku porażki, ale nikt nad tym nie płacze. Ot usługa jakich miliony, ot urządzenie jak każde inne. Polecam mieć takie samo podejście do Appla każdemu z zawyżonym poziomem żółci.

 • perlusconi

  Oj jakie poruszenie w rezerwacie :) Zaatakowali go jak pis zaatakowal Staniszkis

 • mardr

  Niech mnie, ale autorytet się odezwał. Dziś w Apple’u zwołają sztab kryzysowy.

 • Mariusz P.

  Żałosne, ze wiceprezes posługuje się takim prostackim językiem… Ale w końcu to wiceprezes wp.pl

 • anty-anal-ityk

  Kto to jest Michał Brański?

  Wygląda jak jeden z fanów applefobii :D

  „ekscytacja produktami konkurencji: Oculus, HoloLens, Amazon Prime + Fire + Dash, Intel RealSense…”

  MUHAHAHAHAHA :D

 • APPLE_KING

  10/10. Bardzo rzeczowy i rozsądny komentarz. Z takimi ludźmi chciałbym pracować :D

 • Sebosz

  Kogoś tu zabolała nagonka na AW ;))

 • http://zyskiwanieprzewagi.com Alves.co

  Zgadzam się co do tego, że Apple to bezpieczny wybór.
  Jak się chce mieć dobry telefon, niezawodny komputer czy solidny tablet – kupuje się coś tej firmy. Na zachodzie iphone to standard, bo jest to właśnie coś bezpiecznego. Wydając kasę, ludzie wiedzą czego się spodziewać i to dostają. Coś jak VW Passat :)

  Obecnie Apple to taka Nokia naszych czasów. Synonim solidnego smartfona, komputera czy tabletu.

  PS. Ich Apple Watch pomine z przyzwoitości… Oczywiście Za 2-3 lata będzie to również solidny, porządny zegarek z dodatkowymi funkcjami (a teraz 1 dzień na baterii w zegarku jest zupełnie niedopuszczalny)

 • siekier

  Huawei to wymyślił..

 • trekkis

  Który akurat jest najlepszym przykładem totalnej zżynki z Apple.

  Gdyby ta funkcja została w Huawei, nikt by się nią nie zainteresował

 • Marcin P

  „To nie Apple każe przecież od siebie oczekiwać cudów i złotych gór – krytycy i dziennikarze robią to za nich.”

  Chyba jednak Apple. Przypominam rok 2014, kiedy Cook z Cue w licznych wywiadach arogancko zapewniali, że rok 2015 będzie przełomowy. Że pokażą produkty które będą rewolucją dla rynku. Jak bardzo żenująco wyszło, każdy widzi. Dlatego to pycha samego Apple jest przyczyną krytyki. Gdyby Apple nie obiecywało cudów (lub gdyby te obietnice spełniło) nie byłoby podstaw do krytyki. A pycha zawsze kroczy przed upadkiem.

 • siekier

  Ale ja nie wypowiadam się na temat kto od kogo zzyna. Ja tylko wskazuje nieprawdę, bo huawei zastosował ta technologie jako pierwszy w smartfonie.

 • Marcin Jurczuk

  Apple nie ma mnie niczym nie karmić, mam mi dostarczać produkt. Emocje zasłaniają rozsądek a ten przy zakupie smartfonu ma być podstawą. Relacje pomiędzy kupującym a producentem powinny być biznesowe, bo to biznes dla obu stron. Zgadzam się z tezą, że Apple jest jak ciepła woda w kranie. A Samsung i reszta jak zimna woda + czajnik. Niby efekt ten sam, ale jaka róznica :) Jak czytam że HTC czy Lenovo to innowacyjne firmy to naprawdę się uśmiechałem pod nosem, że robicie sobie wywiad żart. Nie wszyscy oczekują „podglądania w działaniu”, czy dzielenie się zdjęciami śniadania na Facebooku. Ja naprawdę mam to gdzieś. Wielu chce porządny działający produkt z dobrym wsparciem i to Apple daje. Tylko tyle i aż tyle. I ja nie chce rewolucji co pół roku polegającej na nowym modelu telefonu z przekazem „twój półroczny telefon to złom – kup nowy”. Zdecydowanie wolę ewolucję. Pozwala planować. Samsung na swojej stronie ma w ofercie 24 modele telefonów – WTF ?? To chaos a nie innowacyjność. Może wiceprezes zna się na tworzeniu portali – click-baitów ze spamem informacyjnym w postaci artukułów kto co jadł z kim i kogo całował, ale jego opinia w rzeczonym temacie jest na poziomie opini celebrytów znanych z tego, że są znani.

 • Waldeck_13

  Czy ktoś mi wytłumaczy po jakiemu mówi ten śmieszny Pan? Polski to, czy angielski, czy flamandzki, a może wschodniochiński?

 • lou111

  Pamiętam te wypowiedzi i były dość lakoniczne, niepotrzebnie je uwypuklasz. Zapowiadali, że pojawi się dużo nowych ekscytujących produktów. A jednym z nich okazał się chociażby Apple Watch i to wystarczający powód (cokolwiek nie odpowiesz to przypominam, że to dopiero pierwsza generacja).
  Nic żenującego nie widziałem, a co najwyżej „nie na miarę oczekiwań”. Apple do samego dnia premiery nie udostępnia ani słowa plotki o tym co zamierza pokazać, za to internet huczy pół roku wstecz i bynajmniej na pewno nie na podstawie słów Tima Cooka, a co najwyżej na podstawie przecieków z fabryk lub „konceptów” Martina Hajka i jemu podobnych. Więc… :)

 • trekkis

  Tyle ze robisz to w błędnym kontekście. Wszyscy kopiują rozwiązanie Apple. Nikt nie kopiuje Huawei.

 • kaliente

  „Apple to: “bezpieczny wybór”, “ciepła woda w kranie””
  Proponuje zimny prysznic, powtórzyć do skutku.

 • lou111

  a tak konkretnie to w którym momencie Apple tak wyraźnie skręciło lub zawróciło z tej drogi wyznaczania postępu? Tylko tak konkretnie, a nie „jak umar Jobs”.
  iPhone – spokojny postęp z modelu na model, bez żadnych rewolucji ani zrywów, zarówno w designie jak budowie czy funkcjonalności.
  Komputery Mac – dokładnie taka sama, spokojna droga ewolucji, a przy tym są ciągle niedoścignionymi liderami.
  Apple Watch – jedyne co mu można zarzucić to to, że zbyt długo kazał na siebie czekać. Podobnie spóźnili się z Apple Music.
  Niech „do nas dotrze” mistrzu :)

 • lou111

  Huawei to wymyślił, ale Apple im ukradło pomysł w Apple Łoczu rok wcześniej, złodzieje jedni.
  I jak tam ten force touch się w Huawei sprawuje? spoko? działa? jest rewolucja?

 • Bozz

  ponglish

 • Zenielon

  Powiedzial czlowiek, ktory przylozyl reke do zniszczenia niegdys lubianego wp.pl nachalna reklama w stylu stron warezowych… Kiedys tam zagladalem, teraz tylko co pare miesiecy upewniam sie, ze nic nie trace.

 • alex

  Pardon, ale pudełka (i klony) to by wypadało ustawą zdelegalizować, więc nie bardzo chwytam o jakim sukcesie może być mowa.

 • TheTamamario

  WP nie trawię. Ale gościu słusznie gada.

 • Pawel

  Dla Pająka sukces = pieniądze.
  Dlatego usilne dążenie do identyfikacji z ludźmi sukcesu którzy wg. ww. kupują gadżety od Apple.
  Proste to mocno i bez treści ale cóż.

 • Wiesław Juskowiak

  Oglądasz keynoty Apple? Ja prawie zawsze i niesamowite/genialne jest tam odmieniane we wszystkich przypadkach.

 • Wiesław Juskowiak

  Robi i nie. iMac, MacBook Pro i Air, iPad i iPhone to spadek po Jobsie. Apple Watch, Music, New Macbook, iOs 7, 8, 9 i OsX od 10.10 to dziedzictwo Cooka i tego brytyjskiego geniusza wzornictwa. Jak wyszło? Jak zostałyby ocenione, gdyby to nie owoc był na nich, a logo innej marki?

 • sie

  Nie ośmieszaj się

 • Pajonk

  Pszemek, chyba ktoś ci się włamał na konto, bo pier*olisz.

 • Emil Kacprzak

  jeżeli chodzi o język wypowiedzi – wypowiada się osoba która chyba gdzies się pogubiła albo żyjemy w innym świecie…

 • Norbert

  Tylko, że Tu ma po części racje. Apple stoi w miejscu, smart home i apple tv nie rozwija sie przesadnie.

  To z czym się nie mozna zgodzić, ze apple przestanie być ważny bo produkty nie sprzedaje jakosc, a marketing i wizerunek. Z tego samego powodu notorycznie gorsze standardy wygrywaja. Dlatego Surface nie przebija sie pomimo tego, że 4ka jest lepsza od Aira. Ale zastanie apple tworzy miejsce dla nowej firmy na wejscie na rynek, która jak dobrze zagra urwie sobie kawał tortu od Apple. Apple teraz to taki IBM lub Hp. Super silna pozycja na rynku i nikt sobie nie wyobraża, że ją stracą, a po prostu potrzeba czasu i nowego gracza na rynku.

 • Norbert

  Idąc tym tokiem nikt nie może oceniac apple. To troche śmieszne rozumowanie

 • Stefan Batory

  Bardzo ciekawa rozmowa, widać, że facet ma swoje przemyślenia (zreszta obaj wiedzą o czym mówią). Poznałem zdanie innego człowieka. Życie toczy się dalej.

 • qubal

  Tyko pozornie. Zauważ, że to Przemek powołuje się na „sukcesy” swojego rozmówcy. A w tym kontekście porównanie jego dokonań z Apple samo się nasuwa.
  To trochę jakby pan Zenek – właściciel kiosku z zapiekankami wyśmiewał strategię McDonald’s.

 • tomek

  beznadziejny wywiad o niczym.

 • Korben Dallas

  A kim trzeba być, żeby oceniać jedną z najpotężniejszych korporacji świata? Papieżem?

 • Korben Dallas

  Ma takie prawo. Swoboda wypowiedzi. Moim zdaniem nikogo nie obraził, więc niech mówi co uważa za stosowne i słuszne.

 • qubal

  Można być panem Zenkiem. Ale mnie się to nie musi podobać.

 • Korben Dallas

  Gość ma fajne przemyślenia. Tylko te makaronizmy…

 • lou111

  „emejzing” jako argument na wszystko. Tylko już trochę nudny.
  Keynote, Wiesławie, jeśli nie doczytałeś uważnie to jest impreza, na której prezentowane są już gotowe produkty a nie obietnice czy zapowiedzi. Jest to pewnego rodzaju zapowiedź ale karty są na stole i w praktyce chodzi o czekanie na datę sprzedaży.

 • lou111

  Nie zapominaj o drobnym szczególe, że Cook nie pojawił się w Apple z czapy i nie przyniósł CV do Steve’a gdy dowiedział się o jego chorobie ale jednak miał swoje 3 grosze w tworzeniu marki za życia Jobsa.
  Poza tym chyba dalej nie zdajesz sobie sprawy czym jest smartfon dla obecnych czasów. Jest takim urządzeniem, o którym raptem 10 lat temu nawet nie śniłeś i w ciągu kolejnych 10 lat będzie się jeszcze rozwijał połykając połowę codziennych przedmiotów jakich używamy. Takiego strzału nikt nie opracuje jeszcze bardzo długo, więc to naturalne, że póki co jeszcze ewoluuje. Widziałeś kiedyś w historii by rewolucja odbywała się rokrocznie? Na rynku IT jest obecnie już tak gęsto i rozwija się w tak ogromnym tempie, że ciężko oczekiwać lądowania na marsie za pomocą telefonu (w tym roku).
  Chociaż Apple wzięło chyba zbyt wiele spraw na barki jednocześnie, bo mimo że urządzenia się rozwijają w jak najlepszym kierunku to trochę za wolno (np Apple Music, zaspało solidnie)

 • masi0

  Apple jest jak dawna Nokia, z duza iloscia kasy na koncie, w ten sposob da rade trwac nawet 5-10 lat, pytanie co potem…

 • Hjgg

  Najpierw myślałem, że to bezsensowny bełkot. Po konsultacji ze sztabem lingwistów dowiedziałem się że jest to specyficzne połączenie języków silbo i sentinel.

 • http://nietoperzoerze.blogspot.com/ High Hitler

  Fajnie że w ogóle nie lubi smatwatchy

 • Frank Moody

  Rotfl, o muzyce, djach itd wypowiada się człowiek dla którego wyznacznikiem jest Capital FM (angielski odpowiednik Radia Zet) i Open.FM z playlistami grającymi to samo po kilka miesięcy. No tak, przy tym programy autorskie Drake’a, Pharella czy innej Mary J Blige to nic ;/.

 • Wiesław Juskowiak

  Nie oczekuję niczego innego niż ewolucji tylko zobacz, abstrahując od wyników finansowych (zmiana ekosystemu gdy jest się w miarę zadowolonym jest trudna, trzeba być mocno zdeterminowanym by to zrobić) jak ta ewolucja wygląda w Apple jak u innych. Jak dobrze rozwija się i wygląda Android, jak Samsung, jak Microsoft. Uważam że ewolucja Apple skręca w dziwną stronę.

 • ks

  Próbując konstruktywnej krytyki:

  1. Porównywane są produkty istniejące z zapowiedziami. HoloLens jeszcze nie istnieje. Oculus dopiero wchodzi do sprzedaży, nikt nie ma pojęcia jak sprawdzi się wśród użytkowników.

  2. Pomijane są zalety produktów, uwypuklane ich wady. iPad Pro krytykowany jest jako spóźniona reakcja na rynek, ale ani słowa o tym, że iPad Pro + Apple Pencil jest powszechnie oceniany jako najlepszy tablet graficzny na świecie (lepszy niż dedykowane grafikom tablety Wacoma). Apple Music krytykowane jest za brak funkcji społecznościowych, ale ani słowa o możliwości wgrywania własnych plików muzycznych do „prywatnej chmury” (czego konkurencyjne Spotify nie ma).

  3. Całe kategorie urządzeń, o których przyszłęj popularności niewiele wiadomo (jak VR) są gloryfikowane, a całe kategorie produktów, o których popularności coś wiemy (i w których Apple jest liderem, jak smartwatche) są po prostu odrzucane. Bez argumentów innych niż „moja opinia”.

  Fajny wywiad, macie mój klik, ale Brański merytorycznie nie przekonuje.

 • http://www.onetech.pl/ narkoman

  Srutututu a i tak produkty Apple działają najlepiej na rynku, i to się liczy, a podniecanie się otoczka emocji mnie śmieszy. Używam i działa doskonale, tyle.

 • Grzegorz Okaz

  Też uważam, że Apple straciło palmę pierwszego innowatora, choć mają kilka przebłysków. Natomiast wciąż i nadal ich produkty mimo pewnej dozy problemów, wciąż działają najlepiej. Nie twierdzę, że nie mają żadnych bo problemów przybywa im z każdą kolejną premierą, ale konkurencja wciąż ma ich więcej. Ta „ciepła woda” w kranie w tym przypadku jest bezpiecznym wyborem, jeśli ktoś bardziej oczekuje niezawodności niż innowacji. Żadnej firmie nie przyznał bym pierwszeństwa innowacyjności, ale wyróżnił bym Microsoft, Sony i LG, jeśli chodzi o producentów końcowego produktu, ale dużo uwagi wg mnie w kwestii innowacyjności poświęcić trzeba też Intelowi, AMD i nVidii – nie w kwestii produktu ale pewnych rozwiązań, jak energooszczędność, lepsze wykorzystanie zasobów itp.

 • Reaver

  Mimo ciaglego negowania ciagle to Apple wzbudza emocje. Jaki slaby ten nowy ip6s, ciagle nie maja dotyku w mba, apple music to kicha – ale ciagle jest to walkowane.

  Google tez ma kiepskie produkty, Google Book anyone? Ale czy ktos ciagle podnosi kwestie mialkosci tej uslugi na tle Kindle?
  Widac Veblen a nie Jobs ludzi teraz kreci, dla autora wazne sa ekrany 40′ dotykowe a dla kogos innego bedzie to trywialna technologia jak dla niego smatwatch, bo jaka ona rewolucje wprowadza?

 • Tomasz Nowakowski

  Komputery Mac – dokładnie taka sama, spokojna droga ewolucji, a przy tym są ciągle niedoścignionymi liderami

  BHWAHAHAHAHAHAH No niezły żart!
  Zaraz… ty tak na serio?

 • boso

  Rozmówca to kompletny buc, albo autor „wywiadu” dorwał go, kiedy ten spieszył się do kibla i nie miał szans zastanowić się nad tym co mówi. Autor równie dobrze mógłby zadać te pytania Maryli Rodowicz i odpowiedzi być może miałyby więcej sensu.

 • Jerzy Jabłoński

  Apple jest taki, sraki i owaki. A tak prawdę mówiąc kogo to obchodzi? To tylko firma produkująca może nie genialne, ale sensowne i bezpieczne produkty codziennego użytku. I nic więcej. Jak upadnie to świat się nie skończy. Jak nie upadnie to też IV Wojny Światowej nie wywoła.

  Dziwne, że nikt nie ekscytuje się firmami które wymyślają nowe technologie. Jak wspomniany już Huawei z force touch. Można mówić, że Apple dopiero to wdrożył i sprzedał/upowszechnił. Ale gdyby nie Huawei to Apple by nie sprzedał tej technologi.

  No, ale wojenki fanów to jest to, zawsze klik dodatkowy będzie.

 • boso

  Chyba najbardziej podoba mi się „robienie keczupu do konkurencji”.

 • http://www.spidersweb.pl Szymon Radzewicz

  Kogo to obchodzi? Mnie. Część z Czytelników. Zgaduję, że ma to coś wspólnego z faktem, że ze względu na własne zainteresowania znajdujemy się na blogu technologicznym. Ale to tylko taki luźny trop…

 • Jerzy Jabłoński

  Emocje jak emocje. Wojenki sztucznie wywoływane i podtrzymywane przez blogerów/dziennikarzy/marketingowców dla pieniędzy.

  Wmawiają użytkownikom Appla że żyją w otoczonej twierdzy i muszą bronić króla Japka. A reszcie, że w twierdzy siedzi zbój i gwałciciel niewiniątek i dalej na niego wiara.

  A ludzie idą jak te barany, bo jak wszyscy „specjaliści” o tym piszą, to musi być prawda.

 • Jerzy Jabłoński

  Naprawdę obchodzi Cię, że Apple Music jest „zimny”, a Apple Watch „stygnący”? Co to ma wspólnego z technologią?

 • Marcin P

  Apple Watch zrewolucjonizował rynek? HAHA, To wtórny produkt, kopia idei konkurencji! Taki Samsung miał smartwatcha na długo przed plotkami o Apple. Już nawet naczelny Pająk, znany z uwielbienia do Apple, wycofał sie z wieszczenia rewolucji przez Apple Watch. Widze jednak że twardogłowi pozostają przy tej niedorzecznej retoryce :]
  http://www.spidersweb.pl/2015/12/jaki-byl-2015-rok-dla-apple.html

  Dalej, Apple Music? TV? To mają być rewolucjyne usługi? Toż to bezczelne kopie.

  Macbooka nie pozbawiono zupełnie kabli, nie zmyślaj. A ForceTouch w tymże MAcbooku to dosłowna kopia możliwości ForcePada od Synaptics. Także przestać manipulowac ze wszystko wymyśla Apple bo przytoczony przez ciebie Htc i Samsung podchwycą technologie Synapticsa, a nie Apple.

  Zgadzam sie z teza, że dziennikarze i ogolnie internet tworzy hype, ale to nie dotyczy tylko Apple, to po pierwsze. Po drugie, samo Apple w wyjątkowo arogancki sposob pobudza nastroje obietnicami rewolucji. A im wieksze obietnice tym pozniej wieksze rozczarowanie. Muszisz zrozumiec, ze krytyka w kierunku Apple wynika glownie z ich poczynan, bo kazda akcja niesie za sobą reakcje.

 • http://about.me/bgn Sebastian Bagiński

  Plus za zakończenie ;-) Podkreśla, że to jednak tylko kolejna opinia. Trochę luzu ;-) Też jestem zły na Apple aczkolwiek pomimo ceny MacBookiem jestem oczarowany do dzisiaj.

 • Grzegorz Okaz

  Myślę, że chodzi po prostu o odrobinę dystansu do tego wszystkiego. Dystansu, który powinien mniej więcej cechować dorosłych ludzi. Coś się firmom udało to fajnie. Coś się nie udało to wytknijmy, że jest bezużyteczne.

 • lou111

  Nie, żartowałem. Są najgorsze. „BUHAHAHAHA” „LOL”

 • senso

  W demokracji do opinii prawo ma każdy. Do zarabiania na SENSOWNOŚCI tej opinii ma niewielu. Uogólnijmy do tzw. ludzi sukcesu. Ten Pan od wywiadu przypuszczalnie jest kimś takim, a Ty? Kocham w tym narodzie to, że każdy jest mądrzejszy od zarządzającego nim lub znanego mu Prezesa, Dyrektora, etc.
  Normalnie CZARY ……….

 • Tomasz Nowakowski

  Już prędzej. Całkiem serio pisząc już beż żartów.
  Na liście najpotężniejszych komputerów świata jest:
  179 komputerów zbudowanych przez HP
  153 przez IBM
  62 przez Cray
  18 przez SGI
  9 przez Della

  Ale tutaj piszę o superkomputerach których moc oblicza się przez ich zdolność obliczania operacji zmiennoprzecinkowych. Przechodząc do bardziej konsumenckich produktów Apple dalej nie jest wcale takie niedoścignione, powiedziałbym że ledwo goni konkurencje… Nie mówię tutaj o systemie, OS to jest preferencja osobista. Mowa o podzespołach które otrzymuje się za odpowiednią cenę. Komputery Mac niestety, podobnie jak iPhone mają rozdmuchaną cenę w porównaniu do ich możliwości. Ale po co to piszę, dla Ciebie i tak będzie to nic nie znaczący komentarz, wymyślisz zaraz kilka argumentów które będą według ciebie idealnie zbijać moje obiekcje i nic z tej dyskusji nie wyniknie :)

 • http://cozzie.vegepic.net/ Cozzie

  Hmm, język branży ;)

 • qubal

  Cóż, ja jestem przyzwyczajony do tego, że inteligentny człowiek dobiera sposób komunikacji do odbiorcy. Ale widocznie „w branży” ta prosta zasada nie obowiązuje.

  Jest jeszcze druga możliwość: gdyby pan super mega marketingowiec zaprzestał używania super mega marketingowego bełkotu, z wywiadu zostałyby jedynie pytania. :)

 • Marcin P

  I jeszcze ten ipad pro z rysikiem i funkcją dzielenia ekranu, żywcem zerżnięty z koncepcji Samsunga. Istna rewolucja!

 • lou111

  Miało być poważnie, a wyskakujesz mi tu z komputerami NASA, czemu mają służyć tak błyskotliwe argumenty?
  Optymalizacja OSX jest nie tylko kwestią gustu ale i obiektywnie najbardziej wydajna, czyt. 4gb RAM’u zaoszczędzi Ci znacznie więcej siwych włosów niż 4gb w Maku. Ich wykonanie na tle całej konkurencji można powiedzieć, że jest pancerne (sam doświadczyłem solidnego crashtestu bez cienia skazy na laptopie, za to z dużą szkodą dla drugiej strony. Mam też bezpośrednie porównanie w pracy przy montowaniu ciężkich materiałów filmowych i graficznych i nic nie przesadzając zyskuję kilkakrotnie więcej czasu i nieporównywalnie mniej stresu przy ciągłych zawiechach na windowsie. Na Applowskim Final Cut render trwa jakieś 4-8 razy krócej niż na Premiere/AfterEffect w przypadku tej samej czynności na tym samym komputerze. Pominę już niemal klonowanie designu przez Asusa, Samsunga, Acera, Lenovo itd i o czym to świadczy. Na największe uznanie moim zdaniem zasługuje Surface Microsoftu dla użytkowników i jest godną konkurencją na obecne czasy.
  Mam wymieniać dalej praktyczne i prawdziwe przykłady? Bo po Twojej stronie nie naliczyłem ani jednego, więc zgadzam się – z tej „dyskusji” nic nie wyniknie, bo nie masz nic do powiedzenia poza laniem wody o tym, że nic nie powiesz.

 • ssss

  Przemek chyba wkręcil się w klimaty amerykańskie, a tam dolar rządzi. Jedyna miara sukcesu. Nie uwzgledniłaby na przyklad niedocenianego genialnego artysty-malarza, albo przełomowego filozofa, który zostanie zauważony po śmierci.

 • ssss

  Może napiszmy w skrócie, co nas kręci w technologii z 2015 roku. Nie negując, że Apple robi też genialne rzeczy.
  Jak dla mnie przełomem jest OLED TV, design Galaxy Edge, design zegarka Samsunga z tym obrotowym pierścieniem, Philips Hue, najnowsza Tesla. Aha, jeszcze 3D Touch od Appla. Genialne.

 • Król Ghidora Jaderberg

  a to Brański jest tak elitarną osobą, że tylko najważniejsi z ważnych mogą go znać? :D

 • BadHunt

  War, war never changes

 • Waldeck_13

  Dzięki! Tak właśnie myślałem!!! :-)))

 • Marcin Wojciechowski

  Bardzo ciekawy i sensowny wywiad. Mam identyczne zdanie co wice szef Wirtualnej Polski odnośnie inteligentnych zegarków. A co do samego Apple to jakoś mało mnie obchodzą jego wyniki finansowe gdyż z tego ja nic nie mam, żadnych korzyści – mnie interesuje produkt i to co mi oferuje. Ciekawie Michał Brański pisze odnośnie iPada Pro i chyba w ogóle iPadów oraz hybryd, które i moim zdaniem są przyszłością branży mobilnej. Cóż iPad nawet Pro mimo dedykowanej klawiatury jest tylko marnym naśladowcą rasowej hybrydy.

 • ja

  nasa używa thinkpadów:P wpisz ‚laptops in space’ i oglądaj wszystko, co nie jest reklamą lub aparatem usg:)
  skoro thinkpadach mowa, to sądzisz, że są mniej odporne od apple? bo ja sądzę, że jest na odwrót:D i design mi sie bardziej podoba, ale to oczywiście kwestia gustu. tak, wiem, ze to duże czarne kloce. ‚ It’s a mother, beautiful tank! ‚ :)

 • ja

  w sumie…to tak:) choć moje gusta muzyczne ida w innych kierunkach…

 • lou111

  widzę, że zupełnie niepotrzebnie potraktowałem Cię przez chwilę poważnie ;)

 • ja

  ‚iPad Pro + Apple Pencil jest powszechnie oceniany jako najlepszy tablet
  graficzny na świecie (lepszy niż dedykowane grafikom tablety Wacoma)’
  bez jaj, nie widziałem/słyszałem takiej opinii od nikogo oprócz zatwardziałych fanów apple. najlepszy dodatkowy cyfrowy ‚szkicownik’ podróżny pewnie tak (ale wcale nie dużo lepszy od surface pro czy nawet thinkapda yogi), dla początkujących i hobbystów tak, ale nie jako narzędzie profesjonalne. co do tego zgadza się większość opinii ludzi, którzy się tym zajmują.

 • ja

  w dzisiejszych czasach właściwie każdy elektroniczny gadżet dowolnej znanej marki działa doskonale, tyle:)

 • trekkis

  Dla mnie philips hue, design samsunga i Smart zegarek samsunga to największe porażki roku :)

  Przełomem dla mnie natomiast jest Oled w tv i w komputerach, zegarki od LG czy Huawei

 • Tomasz Nowakowski

  Jest to poważne, jeżeli piszesz ogólnikowo że komputery MAC od appla są liderem na rynku to udowadniam Ci że nie są, równie ogólnie jak twój oryginalny komentarz. Co do obróbki wideo/grafiki to tu się zgodzę, ale też połowicznie, podobne rezultaty można osiągnąć na komputerze z Windowsem, co nie zmienia faktu że tak, komputery Apple są bardziej przystosowane do tych czynności, bo sam system jest tworzony pod te funkcje

  Praktyczne przykłady proszę bardzo:
  Klonowanie designu – podajesz przykłady Asusa, Acera etc. a nie podasz Della który stworzył laptopa który jest powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych 13 i teraz też 15 calowych laptopów, mowa tutaj o serii XPS 13 i 15 z 2015 roku. Design telefonów od bodajże iPhone 4, Apple „pożyczyło” od HTC, o tym też nie powiesz.

  Surface Book i cała linia Surface – Cieszy mnie to że potrafisz przyznać że są to porządne urządzenia, jedne z lepszych na rynku bo tylko kompletny fanatyk Apple nie przyznałby tutaj racji maszynom Microsoftu.

  Apple nie jest firmą technologiczną, jest to firma designerska, większość ich produktów jest robiona przede wszystkim z myślą o wyglądzie, funkcjonalność jest spychana na dalszy plan. Może to i ważne dla niektórych ale ja na przykład wolę brzydszy a bardziej funkcjonalny komputer/telefon od kawałka ładnie zaprojektowanego metalu/plastiku

  Tak jak w komentarzu wyżej zostało napisane, wszędzie gdzie pracuję się nad innymi rzeczami niż grafika czy wideo (chociaż tutaj też jest podział na rynku) stosowane są komputery z Linuxem czy Windowsem, zazwyczaj od Lenovo.

  Moje „lanie wody” pod koniec komentarza miało oznaczać tylko tyle, że nie ważne jakie argumenty podam, Ty jako zwolennik Apple nie będziesz chciał ich przyjąć do końca, zawsze będziesz szukać jakiejś dziedziny w której Apple ma przewagę, tak samo jak ja będę szukał na to kontrargumentu, stąd bezcelowość dalszego dyskutowania.

 • Tak na marginesie

  W języku którym posługuje się Cook i jego współpracownicy nie ma deklinacji.

 • Reaver

  Samsung ma 24 modele ale jak chcesz wydac 600zl na porzadnie dzialajacy produkt bez procesora 6Ghz, w koncu to tylko durny telefon, to w nadgryzionym jablku Cie nie obsluza.

 • Marcin Jurczuk

  Nie ma czegoś takiego jak porządnie działający telefon za 600 zł z Androidem. Chyba zgodzisz się, że pożądny telefon to nie porządny w chwili zakupu ale i po dłuższym czasie. Dla mnie porządnie dzialajacy telefon to taki, który po 2 latach dziala dokładnie tak jak w dniu zakupu. W tą kategorie łapią się produkty MS i Apple. Używam smartfonów od czasu Android Cupcake i widać ogromny postęp jednak to stabilności w czasie na razie dużo brakuje. I to nie z winy google, bo od wersji 5.x wg mnie już można uznać system za stabilny w czasie ale nakładki producentów psują wszystko.

 • Norbert

  Nie za bardzo. Sukcesy pokazują, że ma rozeznanie w branży, nawet jeśli mozna je krytykować to są tylko po to by pokazać, że to właśnie nie jest strategia Pana Zenka.

  Zreszta Pan Zenek ma jak największe prawo wyśmiewać strategie McDonalds. Po pierwsze wszystko podlega krytyce, a po drugie wielkie firmy utrzymują się na topie nie dzięki super innowacyjnosci i genialnym pomysłom (doszły tam dzieki temu, chociaz nie zawsze) a dzieki skali. Idąc tym tokiem wszystkie pomysły Sony są super bo to wielka firma, wszystkie pomysły Yahoo są super bo to wielka firma. Nie wolno nam ich krytykować. Ba sam pracuje w dużej firmie i widze, że realistycznie 5-10% firmy działa efektywnie, a reszta po prostu jakoś działa. Tak jest w każdej dużej firmie, ba sam się dostałem na moje obecne stanowisko bo byłem Panem Zenkiem i teraz mam wpływ na na prawde grupe deale (i jak na razie mam racje). Niestety w pewnym momencie następuje stagnacja bo ryzykowne projekty to czesto wielkie straty i czesto akcjonariusze nie lubia takich pomysłów. Apple dalej bardzo dobrze zarządza swoim wizerunkiem i designem ale już go nie tworzy. Dalej można sie na nich wzorować ale powyższa krytyka jest jak najbardziej zasadna.

 • Reaver

  Ale nie robmy z telefonu nie wiadomo czego, jakby nie bylo wiekszosc ludzi w wieku pogimnazjalnym w d.. ma najnowsze wersje systemu i nie interesuje ich co powiedzial Tim Cook, po prostu chca co 2-3 lata miec nowy sprawny i estetyczny telefon z ktorego zadzwonia, napisza maila, i obsluza swoje aplikacje.

 • Korben Dalas

  Taaa. Dobrze sprofilowane radio.
  Poradźcie Panu Prezesowi by odgrzebał projekt radia, jaki powstał w muzyka.wp.pl gdzieś w okolicach 2007/2008 roku i który został zadołowany. A w zamian tego powstało „wp radio” które ma może ze 2 000 słuchaczy na krzyż…

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement