Zdjęcie dnia: nieziemski kwiatek. To pierwsza taka fotografia w historii

Artykuł/Nauka 19.01.2016
Zdjęcie dnia: nieziemski kwiatek. To pierwsza taka fotografia w historii

W sierpniu zeszłego roku pisałem o nietypowym eksperymencie NASA przeprowadzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polegał on na równoczesnej obserwacji dwóch bliźniaków: Scotta i Marka Kellych, z których jeden przebywał na ISS, a drugi na powierzchni Ziemi, aby wychwycić wpływy warunków w kosmosie na organizm człowieka.

Jak się okazuje, astronauta Scott Kelly znalazł sobie ciekawe hobby – postanowił wyhodować pierwsze w historii kwiatki rosnące poza naszą planetą – a konkretnie trudne w utrzymaniu nawet na Ziemi cynie.

Nie obyło się bez problemów – okazało się, że w nieważkości wewnętrzne ciśnienie wody w liściach jest zbyt duże i woda dosłownie wylewała się z nich, powodując ich obumieranie. Poprawiono tę sytuację, zwiększając ciśnienie zewnętrzne w komorze, w której uprawiano rośliny.

Nie był to koniec kłopotów, ale Kelly okazał się – jak fikcyjny astronauta Mark Watney z powieści Marsjanin – utalentowanym botanikiem. W zeszły weekend cynie w końcu zakwitły na ISS.

Cały ten wysiłek zaowocował nie tylko nostalgicznym wspomnieniem Ziemi, które na pewno poczuli przebywający na orbicie astronauci, ale i zdjęciem, które wybrałem na dzisiejszą fotkę dnia: kwiat cynii na tle majestatycznie wschodzącej pod ISS Ziemi.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement