Dyskusja.biz, czyli Puls Biznesu odpala coś na kształt Spider’s Weba, tylko że dla tematów biznesowych

News/Technologie 17.01.2016
Dyskusja.biz, czyli Puls Biznesu odpala coś na kształt Spider’s Weba, tylko że dla tematów biznesowych

No, no – to wygląda na ważny ruch na rynku nowych mediów internetowych. Bonnier Business Polska, wydawca m.in. „Pulsu Biznesu”, a w Sieci od niedawna portalu Bankier.pl, odpalił właśnie nową… platformę blogową Dyskusja.biz.

Tak, dobrze czytacie – Bonnier odpala coś na kształt Spider’s Weba, tylko że dla tematów gospodarczych i biznesowych.

Startuje Dyskusja.biz

– Celem projektu jest stworzenie w polskim internecie miejsca do swobodnej dyskusji na tematy finansowo-gospodarcze, zebranie w jednym miejscu różnych punktów widzenia i dostarczenia internautom wartościowych opinii i analiz na najbardziej interesujące tematy – mówi nam Przemek Barankiewicz, redaktor naczelny Pb.pl, który obok Grzegorza Nawackiego, Karoliny Dziwulskiej, Łukasza Piechowiaka i Mateusza Szymańskiego podpisał się w powitalnym wpisie na Dyskusja.biz.

dyskusja biz glowna
Strona główna serwisu Dyskusja.biz

I rzeczywiście na start serwis zebrał 50 blogerów, a wśród nich kilka wybitnych nazwisk ze świata finansów i gospodarki. To przy okazji także przedsiębiorcy, menedżerowie, ekonomiści, analitycy, blogerzy ekonomiczni i dziennikarze „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl.

Co ważne, jak mówi nam Barankiewicz, dla użytkowników będzie to bezpłatny projekt

– Liczymy, że serwis będzie zarabiał głównie na content marketingu i sponsoringu. Chcemy prowadzić akwizycję blogów korporacyjnych, które jak dotąd nie mają swojego miejsca w sieci.

Dyskusja.biz ma się dzielić zyskami z blogerami, dla których będzie to jedyna platforma blogowa, na której będą publikowali i którzy będą generować najwięcej ruchu, choć jak mówi nam szef pb.pl – Większość z naszych autorów to ludzie, dla których ważniejsza jest możliwość dotarcia do poważnych odbiorców, dobrze im się wiedzie i traktują pisanie jako hobby. Najciekawsze teksty będą też publikowane w papierowym „Pulsie Biznesu”.

Naturalne wydaje się pytanie, dlaczego Bonnier zdecydował się odpalić serwis pod nową domeną, a nie z wykorzystaniem siły swoich dwóch internetowych projektów: Bankier.pl oraz Pb.pl. – Chcemy stworzyć społeczność, dyskusja.biz to ma być portal właśnie autorów, ich miejsce w sieci, dlatego to projekt nie „pulsowy” ani „bankierowy” tylko niezależny – mówi Barankiewicz.

dyskusja biz pierwszy wpis
Pierwszy wpis na stronie Dyskusja.biz

Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wygląda to na bardzo dobrze przemyślany i naprawdę ładnie zaprojektowany pomysł. Po pierwsze, nie ma w polskim internecie dedykowanego miejsca biznesowej publicystyce, po drugie, robi to podmiot, w którego kompetencje w tematyce gospodarczej nikt nie wątpi, po trzecie, wreszcie Puls Biznesu będzie mógł budować społeczność, która nie tylko czyta gospodarcze newsy, ale także dyskutuje na ich temat.

Świetny jest także timing debiutu Dyskusja.biz. Wiemy przecież, że niedługo ma ruszyć polska wersja Business Insidera tworzona przez Onet po tym, jak przejęto prawa do marki BI od Agory. Z kolei upokorzona Agora także planuje debiut własnego serwisu biznesowego, który ma być odpowiedzią na przejętego przez Axla Business Insidera.

No to oba serwisy powalczą przy okazji z Dyskusja.biz.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • http://twitter.com/jakubkralka Jakub Kralka

  No zobaczymy. Layout momentami wygląda jakby kleił go szesnastolatek na bazie podręcznika trendów internetu z 2008 roku, ale ciekawie to wygląda pod względem autorów, mocna redakcja PB + bogata frakcja liberałów i ludzi kompetentnych (czyli zupełne przeciwieństwo natemat.pl).

 • Youvegotit

  Ja tu widzę bardzie natemat.pl

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  eee, co Ty mówisz – ładny, nowoczesny, aczkolwiek stonowany lay.

 • smitu

  Nie, Kralka ma racje. To musiał być jakiś 16 latek :)

 • http://twitter.com/jakubkralka Jakub Kralka

  Ciekawe co by o nim powiedział Śmitu, ale jak dla mnie logo = kompletna amatorka, boksy jak powycinane z kartonu (i pełno pustego miejsca np. na tym granatowym tle), font w tekstach zbyt mały, przywiązanie do menu rodem sprzed dekady. Wizualnie jest – w mojej amatorskiej ocenie – słabo.

 • Jestem_Psem

  Mi się layout podoba. Jest prosty, czytelny i jest RWD. No i w kodzie strony usunęli komentarze w skrypcie disqusa, nie jak pewne lamy z portalu o bezprawiu ;)

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Też tak pomyślałem ;)

 • czytelnik

  Dokładnie też pomyślałem o natemat.pl no ale jak wszyscy wiedza, natemat.pl jest kopia SW, a przynajmniej wiele elementów skopiowali o czym Pająk wiele razy krzyczał i tupał nóżką :) Jakby tak się dobrze przyglądnąć to jakieś 80% internetu jest kopią SW :)

 • czytelnik

  Dokładnie też pomyślałem o natemat.pl no ale jak wszyscy wiedza, natemat.pl jest kopia SW, a przynajmniej wiele elementów skopiowali o czym Pająk wiele razy krzyczał i tupał nóżką :) Jakby tak się dobrze przyglądnąć to jakieś 80% internetu jest kopią SW :)

 • Vegeta

  pająk chyba nie mówił o layoucie, tylko o tym, że spider’s web stosował reklamę natywną (o której natemat mówi, że ją wymyśliło) jak jeszcze machała zapowiadał pogodę na polsacie

 • Jarek

  Wystarczy napisać, że odpala bloga. Porównywanie tego do SW wygląda tak, jak byście byli wyznacznikiem czegoś. Jak by ktoś was kopiował. Znowu bez przesady panowie

 • Tadeusz Lolecki

  Tymbardziej, ze po pierwsze inna tematyka. Na SW teraz kazdy moze pisac swoje pierdoly typu Maciek trolujacy trzy razy w tygodniu na temat MS, albo cala reszta piszaca dwa razy dziennie na temat Netflixa. A PB? nie oszukujmy sie od jakiegos czasu to taki Pudelek Biznesu. Ogolnie to nie zdziwie sie, gdy za jakis czas okaze sie, ze Maciek jest botem i znowu byla to jakas akcja spoleczna wymierzona w ‚hejterow’.

 • http://dropdire.pl/ DMati

  Tak, dobrze czytacie – Bonnier odpala coś na kształt Spider’s Weba, tylko że dla tematów gospodarczych i biznesowych.

  Taa, w którym miejscu?

  A tak BTW to wasze nowe logo bardziej pasuje do ich portalu ;-))))

 • http://dropdire.pl/ DMati

  @przemekspider:disqus bez urazy, ale może i masz wysokie mniemanie o swoim serwisie ale wg mnie Spider’s Web nie wyznacza żadnych trendów.

  Co innego naTemat.pl na którym wielu się wzorowało i ten wygląda, że wdrażający Dyskusja.biz także. Bo top z listą autorów ala grupa naTemat.pl.

 • Reaver

  Portal ktory bedzie mnozyl informacje o informacjach, wiecej opinii i analiz ‚ekspertow’, troche plotek biznesowych i co by byl jakby..
  Czyli ktos w 2016 obudzil sie ze Business Insider zjada sztywne portale biznesowe jak pb.pl i biznesowy pudelek to jednak lepszy biznes.
  Problemem moze byc ze ludzie nie potrzebuja wiecej informacji, potrzebuja ich mniej tylko nie powie im tego nikt kto siedzi na tej galezi.

 • http://cozzie.vegepic.net/ Cozzie

  Brzydko :<

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Na nich wzorował się nawet SW, gdy próbowali wprowadzić pasek postępu czytania artykułu ;)

 • Marcin Nowakowski

  Dokładnie, a na dodatek już istnieją podobnego typu portale, takie jak choćby tradebeat, a jednak niewiele osób nawet o nich słyszało. A nawet jeśli zna markę, to nie odwiedza tej strony regularnie.

 • czek22345

  Oby to nie było na kształt spajderłeba. Oby nie.

 • Marcin_P

  Czy to faktycznie będzie na kształt Spider’s Web okaże się po tym, czy serwis będzie płacił autorom ambitniejszych publikacji. Jesli tak to gdzie niebo a gdzie ziemia, bo za publikowanie na blogforum Spider’s Web autor nie dostaje ani grosza, nawet gdy tekst pójdzie na głowną i serwis na nim zarabia. To niegodny wyzysk panie Pająk, wyzysk.

 • http://ebisgroup.pl Ebis_Group

  Czy ktoś się orientuje czy jest to na koszt spajderłeba?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement