REKLAMA

To bezdyskusyjnie największa fuzja w historii świata tech - Dell kupił drugiego giganta

Transakcja, o której za chwilę opowiemy jest absolutnie bezprecedensowa. Gigant przemysłu, jakim jest Dell, nie kupił byle startupu. Przejął gigantyczną firmę, za co zapłaci okrągłe 67 miliardów dolarów!

12.10.2015 17.27
To bezdyskusyjnie największa fuzja w historii świata tech – Dell kupił drugiego giganta
REKLAMA
REKLAMA

Jeden z największych graczy na rynku komputerów PC właśnie przejmuje jedną z największych firm storage’owych za sumę 67 mld dol. Według umowy, EMC zniknie i stanie się częścią Della, który jest w rękach prywatnych. Jest jednak pewno zastrzeżenie: VMware, którego EMC posiada pakiet kontrolny, pozostanie oddzielną spółką publiczną. Posiadaczem pakietu kontrolnego stanie się, rzecz jasna, Dell. Jak czytamy w liście otwartym od Michaela Della, dyrektora generalnego firmy Dell, fuzja ta ma na celu wykreowanie potężnego lidera świadczącego usługi i sprzedającego produkty korporacjom. W fuzji pomogli inwestorzy z Silver Lake.

Dell kiedyś był numerem jeden na rynku komputerów osobistych, ale i teraz radzi sobie znakomicie na trzecim miejscu, mimo iż wyprzedziły go Lenovo i HP. Ma jednak coraz większy problem w związku z tak zwaną erą post-PC, w której dynamika sprzedaży usług, telefonów komórkowych i tabletów jest znacznie bardziej obiecująca, niż ta związana z samymi komputerami. Dlatego też ponad dwa lata temu Dell postanowił się wykupić i stać się na nowo firmą prywatną, co kosztowało Michaela Della i sprzyjających mu inwestorów z Silver Lake 24,4 mld dol. Dwa miliardy dolarów pożyczył mu Microsoft.

Co ciekawe, Dell stosuje dokładnie odwrotną strategię niż jego największy konkurent, firma HP. W czasie gdy HP dzieli się na dwie firmy, Dell z kolei konsoliduje się z EMC. Patrząc po historii porażek HP (jak kupno firmy Compaq), strategia Della wydaje się być tą gorszą. Daleko mi jednak do wyrażania jakichkolwiek wartościujących tę fuzję opinii: brakuje mi wiedzy i kompetencji.

REKLAMA

Ciekawią mnie też dalsze losy VMware, który może okazać się znacznie cenniejszym zasobem niż sam EMC. O tym jak bardzo jest to istotne świadczą wypłaty dla akcjonariuszy EMC: otrzymają oni około 33,15 dolara za akcję, z czego 24,05 dolara związana jest z VMware.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA