Niesamowita robota NASA – zobacz jedyne takie zdjęcie Ziemi i Księżyca

Artykuł/Foto 06.08.2015
Niesamowita robota NASA – zobacz jedyne takie zdjęcie Ziemi i Księżyca

To pierwsze ujęcie w wysokiej rozdzielczości, które przedstawia na jednym kadrze całą Ziemię oraz niewidoczną stronę naszego satelity. Jest co podziwiać.

Zdjęcie wykonał satelita o wdzięcznej nazwie DSCOVR (Deep Space Climate Observatory). To swoiste mobilne obserwatorium, które jest zawieszone w przestrzeni kosmicznej na orbicie L1, czyli w neutralnym punkcie grawitacyjnym pomiędzy Ziemią a Słońcem. Ten punkt wypada mniej więcej w odległości miliona mil od Ziemi. Satelita został wystrzelony 11 lutego bieżącego roku za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

ziemia-ksiezyc

Nadrzędnym celem satelity jest monitorowanie „kosmicznej pogody”, czyli wpływu wiatru słonecznego na warunki klimatyczne na Ziemi. Satelita może informować naukowców o zbliżających się burzach magnetycznych powodowanych przez wyrzuty dużych mas wiatru słonecznego ze Słońca. Jeśli zjawisko będzie odpowiednio silne, może poważnie zakłócić działanie prawie wszystkich najważniejszych systemów infrastruktury publicznej, w tym sieci energetycznych, telekomunikacyjnych, czy GPS. Dzięki DSCOVR naukowcy mogą wiedzieć o burzy na godzinę przed jej wystąpieniem.

Byłoby nieziemskim marnotrawstwem, gdyby z tak odległej i malowniczej lokalizacji nie zrobić zdjęcia

Na szczęście naukowcy wyposażyli satelitę w aparat o nazwie EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Jest on wyposażona w matrycę CCD o rozdzielczości zaledwie 4 Mpix, a więc każdy z nas ma smartfona o lepszych osiągach. Tyle tylko, że NASA dysponuje „nieco” lepszą optyką. W przypadku kamery EPIC jest to teleskop, który pozwala na piękne ujęcia Ziemi przy zachowaniu bardzo dużej szczegółowości. Jedno zdjęcie powstaje z około 10 klatek.

Pierwsze zdjęcie z kamery EPIC dotarło na Ziemię pod koniec lipca, a zostało wykonane 6 lipca. Przedstawia ono niesamowite ujęcie Ziemi, na której widzimy obie Ameryki. Wczoraj dotarła do nas jednak jeszcze piękniejsza fotografia, bo znalazł się na niej również Księżyc na tle Ziemi.

nasa

Fotografia jest o tyle ciekawa, że przedstawia niewidoczną stronę Księżyca, która czasem jest błędnie nazywana „ciemną stroną”. Jak widać na załączonym zdjęciu, bynajmniej nie musi ona być ciemna. To niesamowite, że dopiero w 1959 roku człowiek po raz pierwszy zobaczył tę stronę naszego satelity.

Samo zdjęcie jest dość nietypowym kadrem, ponieważ Ziemia, Księżyc i satelita DSCOVR ustawiają się w jednej linii tylko dwa razy do roku. Jest to pierwsze tego typu ujęcie w dużej rozdzielczości. W 2008 roku mogliśmy widzieć podobny kadr, ale został on wykonany z odległości 31 milionów mil, a więc zdjęcie miał o wiele niższą rozdzielczość.

comparison-earth-moon-crossing-epic-discovr

Na stronie satelity DSCOVR NASA regularnie publikuje nowe fotografie związane z misją. Warto je śledzić, bo niebawem powinniśmy zobaczyć jeszcze więcej zdjęć wykonanych kamerą EPIC.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement