O tej aplikacji nie możesz zapomnieć przy wyjeździe na wakacje

News/Technologie 26.06.2015
O tej aplikacji nie możesz zapomnieć przy wyjeździe na wakacje

Osoby wyjeżdżające na wakacje w tym roku mogą zabrać ze sobą w podróż przydatną aplikację. Jest to program mobilny iPolak, dla smartfonów działających pod kontrolą jednego z trzech wiodących systemów mobilnych, przygotowany przez polskie MSZ.

Do grupy aplikacji mobilnych dla turystów dołączyła właśnie kolejna pozycja. iPolak to propozycja polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która wbrew temu co sugeruje nazwa, dostępna jest dla posiadaczy niemal wszystkich smartfonów w Polsce.

Użytkownicy smartfonów mogą skorzystać z aplikacji, która pozwoli im wyszukać najbliższą placówkę dyplomatyczną podczas podróży zagranicznych.

Aplikacja iPolak to też zbiór instrukcji mówiących o tym, co powinno się zrobić w pierwszej kolejności w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. W swojej aplikacji MSZ ma też zamiar umieszczać ważne ogłoszenia dla ludzi podróżujących poza granicę kraju – pilne wiadomości będą wysyłane za pośrednictwem powiadomień typu push.

Istotną częścią aplikacji jest też przycisk S.O.S. Jego wciśnięcie pozwala na wykonanie połączenia telefonicznego, które przekierowane zostanie do najbliższej, polskiej placówki. To znacznie lepsze rozwiązanie niż lista, na której użytkownik sam musiałby odszukać numer telefonu i to nie do końca wiedząc, w jakie dokładnie miejsce chce zadzwonić.

Aplikacja ostrzeże podróżnych jeszcze przed wyjazdem.

Przed udaniem się w podróż w aplikacji iPolak można sprawdzić, na ile kraj do którego chcemy się dostać jest bezpieczny. Każde państwo zostało sklasyfikowane w czterostopniowej skali – od najbezpieczniejszych, do tych najbardziej groźnych. To jednak nie wszystkie informacje.

Wśród danych udostępnianych w aplikacji iPolak można znaleźć też inne wiadomości na temat obcych państw. Aplikacja pozwala sprawdzić jakie obowiązują w nich obyczaje, jak wygląda tamtejsza kultura i jak najlepiej poruszać się po ich terytorium.

To nadal nie wszystko.

W aplikacji można znaleźć podsumowanie informacji na temat ubezpieczeń w podróży i konieczności wykonania szczepień. Do aplikacji iPolak powinni zajrzeć też kierowcy. Użytkownicy mogą informować znajomych o zagrożeniach na portalach społecznościowych.

Aplikacja jest rozwinięciem pomysłu z 2011 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza wersja programu. Sama aplikacja to, jak określają twórcy, “mobilna wersja poradnika Polak za Granicą, wydawanego przez MSZ od 1996 roku” w formie książkowej, a później na stronie www.

Aplikacja umożliwia pobieranie informacji offline.

Fotografia mobilna

Podczas podróży zagranicznych korzystanie z roamingu jest bardzo kosztowne i mało kto może pozwolić sobie na korzystanie z sieci poza Polską przez cały czas. Sama aplikacja działa w trybie offline, ale internet potrzebny jest do pobrania aktualizacji i ostrzeżeń.

W aplikacji dostępne są jednak informacje, które aktualizacji nie wymagają. Dobrze więc, że z iPolak można pobrać dane na temat odwiedzanego kraju w formie PDF-a i… wydrukować. Fizyczna kopia najważniejszych informacji może się przydać na wypadek rozładowaniu telefonu.

Aplikację iPolak można pobrać na smartfony z trzema systemami operacyjnymi. Wersja dla iOS znajduje się w App Store, wersja do Androida w Google Play, a dla Windows Phone – w Windows Store.

*Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock.

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement