Obiektywy do smartfonów – czy warto?

Recenzja/Blog Forum 21.05.2015
Obiektywy do smartfonów – czy warto?

Tekst ukazał się pierwotnie na Blog Forum Spider’s Web.

Ostatnio dużo osób poszukuje smartfona, który będzie robił dobre zdjęcia. Większość smartfonów nawet z średniej półki w dobrych warunkach oświetleniowych będzie robiło zdjęcia dobre i bardzo dobre. Górna półka poradzi sobie nieźle nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Tak na szybko można określić i ocenić co do jakości aparatów w smartfonach.

W całym gronie zainteresowanych osób znajdziemy kilku amatorów fotografii. Co wtedy? Jak wycisnąć maksimum możliwości z naszych „aparatów” w smartfonach? Czy można jakoś wspomóc nasze smarfonowe aparaty? Tak, za nieduże pieniądze można uzyskać ciekawe efekty. Ja akurat zakupiłem dodatkowe obiektywy w Biedronce, ale takie same można dostać na Allegro w podobnej cenie. Poniżej zdjęcia „obiektywów” oraz ich efekty w połączeniu z LG G3.

obiekt1

W zestawie są trzy obiektywy :

  • rybie oko (fish eye lens 180)
  • makro
  • szeroki kąt

Aby uzyskać szeroki kąt skręcamy razem obiektyw macro i wide. Całość montujemy na klips załączony do zestawu.

Z lewej zdjęcie wykonane LG G3+ obiektywy z prawej zdjęcie LG G3 bez obiektywu :

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z dodatkowym obiektywem, żeby ocenić, że efekty są więcej niż tylko zadowalające. Widać potencjał takiego rozwiązania. Pamiętajmy, że to obiektywy za około 25 zł. Na niektórych zdjęciach może czasem brakować odpowiedniej kolorystyki, ale to zawsze można poprawić programowo. Zdjęcia wykonywałem przy dobrych warunkach oświetleniowych.

Przy zdjęciach makro przydałby się mały statyw, aby utrzymać smartfona bez ruchu, co przełożyłoby się na jeszcze lepszą ostrość zdjęcia. Takiego efektu makro czy efektu rybiego oka nie uzyskamy z samego aparatu smartfona. Jeżeli obiektywy wykonane byłyby przez „renomowane firmy”, zajmujące się produkcją obiektywów do lustrzanek itp., efekty byłyby dużo lepsze, a w połączeniu z jeszcze lepszym aparatem, który posiadają LG G4, Samsung Galaxy S6 czy Note 4, byłyby po prostu bardzo dobre.

Podsumowanie

Jak widać rozwiązanie się sprawdza. Jedynie należy sprawdzić czy klips będzie pasował do naszego smartfona/phableta czy tabletu, aby po założeniu obiektyw trafił na aparat. Co do uzyskanych efektów, są naprawdę fajne, szczególnie makro. Klips z obiektywami nie zajmuje dużo miejsca i nie ma problemu, żeby dodatkowo wrzucić go do kieszeni. To duży plus. Koszty takiego zestawu są bardzo małe, więc nie pozostaje mi nic innego, jak polecić zakup tego typu obiektywów do telefonów/smartfonów/tabletów

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement