Wyświetlacz holograficzny w nowym iPhonie? Logika podpowiada coś innego

Felieton/Blog Forum 10.11.2014
Wyświetlacz holograficzny w nowym iPhonie? Logika podpowiada coś innego

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Technologiami interesuję się od zawsze, no może bliżej prawdy będzie napisać, że od dawna. Bakcyla zaszczepił mi mój przyjaciel, który jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku opowiadał o nowinkach z branży display. Nie miałem wtedy dostępu do Internetu i takie rewelacje jak giętkie wyświetlacze, OLED-y czy e-papier robiły na mnie olbrzymie wrażenie. Wtedy wydawało nam się, że te rewolucyjne technologie są na wyciągnięcie ręki i oczywiste jest, że producenci skorzystają z opcji stworzenia przewagi konkurencyjnej. Jak pokazała brutalna rzeczywistość byliśmy naiwni, chcę wierzyć w to, że z racji wieku.

Minęło naście lat, a ja teraz pracuję w firmie z branży. Jak zaczynałem pracę zastanawiałem się jak długo jeszcze będziemy robić LCD, dla fana technologii ten typ wyświetlaczy już wtedy wydawał się być przestarzały.

Teraz po prawie siedmiu latach zastanawiam się czy kiedykolwiek będziemy robić coś innego.

W międzyczasie e-papier i OLED przestały być technologiami jutra, są na wyciągnięcie ręki tylko …. no właśnie, czy to jest taki przełom na jaki czekałem?

Recesja bardzo dotknęła branżę, widać to bo producenci miotają się wymyślając sposoby na opchnięcie kolejnego telewizora. W tym momencie postawienie na kompletnie nową technologię wyświetlania jest bardzo ryzykowne, więc eksploatują stare, tyle że o większej rozdzielczości no i zakrzywione. Jeśli kogoś interesuje moje zdanie, to zakrzywione powinny być tylko i wyłącznie monitory komputerowe.

holograf hologram hologramy

Hardkorowi gracze byliby zachwyceni, każdy z nich znalazłby miejsce dla takiego wyświetlacza na swoim biurku tylko po to, żeby to poczuć. Telewizor, to co innego, po pierwsze interakcja z programem telewizyjnym jest inna, po drugie telewizor to także element wystroju wnętrza, po trzecie i chyba najważniejsze, odległość od oczu człowieka jest inna i efekt jest zupełnie inny. Jeśli mam płacić dwa razy tyle za grubszy brzydki TV dla wątpliwego efektu „otoczenia” to dziękuję.

Praca w firmie z branży daje mi dostęp do przeglądu branżowego realizowanego specjalnie dla nas. Czasem tam zaglądam. Ostatnio przeczytałem dwie nowinki które mnie zaintrygowały. Apple opatentował rodzaj wyświetlacza holograficznego to fakt, druga to raczej plotka i mówi o holograficznym wyświetlaczu w nowym iPhonie. Nie muszę chyba pisać jak bardzo się podekscytowałem, trwało to dobrą chwilę zanim zebrałem sobie parę faktów do kupy.

Po pierwsze należy być sceptycznym ponieważ holografia to tak nośne hasło, że pełno w sieci nieprawdziwych informacji na jej temat.

Jest to wynik marketingu, wystarczy, że pojawi się słowo holografia i emocje rosną. Holografia nie ma związku z odbiciami lustrzanymi, wyświetlaniem na parze wodnej etc. a jest tego w sieci całe mnóstwo. Nie zrozumcie mnie źle, to wszystko ładnie wygląda. ale koło holografii nawet nie leżało. Poniżej przykład:

Osoba, która zrobiła tę animację nie ma pojęcia czym jest hologram i ewidentnie jest fanem Gwiezdnych wojen 🙂

Po drugie wykonanie wyświetlacza holograficznego to strasznie trudna sprawa ze względu na fizyczne właściwości hologramów.

Łatwo wykonać hologram statyczny, ale dynamiczny to już inna para kaloszy. W fizyczne detale nie będę się wgłębiał, myślę że dociekliwi znajdą informacje dlaczego.

Po trzecie pomimo, iż znalazłem parę firm które chwalą się takimi technologiami (Zebra Imaging, RealView Imaging, Hologram USA) to nie udało mi się już znaleźć jakiegokolwiek nagrania potwierdzającego ten fakt. W co nie mogę wprost uwierzyć, to tak jakby mieć zdolność przewidywania przyszłości i nie grać w lotto.

Po czwarte chodzi o kolejnego iPhone’a, a plotki na jego temat to czasem takie bzdury, że już się powoli uodparniam na podobne rewelacje.

Emocje opadły, jednak liczę na to że tak poważna firma jak Apple nie robi sobie jaj i holografią nazywa holografię.

Liczę na to, że pomimo iż dali nam wielokrotnie tego przykład nie schowają patentu do szuflady, rozpaczliwie potrzebują kolejnego strzału w dziesiątkę. W mojej opinii apple Watch nim nie będzie, a wyświetlacz holograficzny mógłby być. Liczę, że się mylę i znaleźli sposób na problemy z dynamicznym hologramem. Liczę, że Apple firma znana z dbałości o detale, zapewni jakość, która spowoduje spopularyzowanie tej technologii. Liczę, że pismo które opublikowało nowinkę nie robi szumu medialnego tylko próbuje rzetelnie informować czytelników. Liczę na rozwój holografii, bo to drzwi do innego świata, dosłownie i w przenośni.

Liczę, choć logika podpowiada coś innego.

PS Tutaj co nieco prawdy o hologramach, polecam:

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock.

Advertisement

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement