Microsoft All-in-One, czyli nienadająca się do pisania klawiatura, którą będziesz chciał mieć – recenzja Spider’s Web

Recenzja/Sprzęt 01.10.2014
Microsoft All-in-One, czyli nienadająca się do pisania klawiatura, którą będziesz chciał mieć – recenzja Spider’s Web

Chciałbym napisać, że ten tekst powstał na recenzowanej przeze mnie klawiaturze. Niestety, moje nadgarstki dały za wygraną i powróciłem do Sculpt Comfort. Nie zmienia to jednak mojej jak najbardziej pozytywnej oceny All-in-One’a. Oto dlaczego.

Microsoft kilka miesięcy temu zaprezentował względnie niedrogą i bardzo ciekawie się zapowiadającą klawiaturę All-in-One Media Keyboard. To wodoodporna, bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem, dedykowana, jak sama nazwa wskazuje, obsłudze multimediów. Niestety, nie jest to najwygodniejsza klawiatura na rynku i nie zastąpi ci tej, której używasz do pracy. Jest to jednak świetny zakup do salonu, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę jej niską cenę. Jak można polecać klawiaturę, która średnio nadaje się do pisania? Już tłumaczę. Ale najpierw, zacznę od opisu samego urządzenia.

Królowie salonu zepchnięci na margines

Jeszcze nie tak dawno temu jedyną salonową rozrywką związaną z elektroniką były telewizja, filmy na DVD i wieża stereo. Dziś, szczególnie u młodszych konsumentów, sytuacja ta wygląda diametralnie inaczej. Telewizor i głośniki służą nam jako dodatkowy monitor i wzmocnienie dźwięku generowanego przez inne nasze urządzenia. Do telewizorów, przewodowo bądź za pomocą Miracastu czy WiDI, podłączamy komputer, multimedialną konsolę do gier a nawet tablety i smartfony. Ba, nawet same telewizory mogą uruchamiać aplikacje multimedialne, takie jak Skype, Spotify czy ipla.

WP_20141001_12_33_55_Pro

Doceniamy wygodę i wszechstronność tych rozwiązań, ale zdecydowanie mogłoby to być rozwiązane lepiej. Na mojej kanapie obok mnie zazwyczaj leżą gamepad, pilot do telewizora, smartfon ze SmartGlass, myszka i klawiatura, a wszystko to obserwuje i nasłuchuje Kinect. I ciężko mi pozbyć się któregokolwiek z tych urządzeń, gdyż zawsze pojawia się moment, w którym dane urządzenie jest niezastąpione. Jeżeli jednak już musiałbym ograniczyć ilość urządzeń (byłoby to trudne), pozostawiłbym klawiaturę i myszkę. All-in-One Media Keyboard ma pozwolić mi pozbyć się również i myszki, a sama klawiatura została zaprojektowana tak, by być szczególnie wygodna nie na biurku, a leżąc luzem na kolanach czy na poduszce.

Urządzenie jest względnie niewielkie i bardzo leciutkie. Ma wymiary 367 mm na 132 mm i na tej powierzchni Microsoftowi udało się zmieścić zarówno zestaw QWERTY, jak i duży, obsługujący gesty touchpad a także przyciski ułatwiające interakcję z Windows 8.x i multimediami. Owe przyciski to typowe sterowanie odtwarzaniem (pauza, następny, głośność, itd.) a także obsługa paska bocznego i skróty do aplikacji multimedialnych (można je konfigurować pod wybrane przez nas programy). Całość zasilana jest dwiema bateriami AAA i porozumiewa się bezprzewodowo z komputerem lub telewizorem dzięki dołączonemu do zestawu klipsowi USB.

WP_20141001_12_35_05_Pro

Nie radzę pisać na tym dłuższych tekstów, ale ta klawiatura nie do tego służy

Właściwie jedyne, co zostało pięknie zrobione jeżeli chodzi o samo pisanie, to skok klawiszy. Przyjemny, miękki i płytki, dokładnie taki, jak lubię. Niestety, brakuje jakiejkolwiek podpórki na nadgarstki do której przyzwyczaiły nas nawet najtańsze laptopy. Rozmieszczenie przycisków również jest nienaturalne z uwagi na niewielki rozmiar całego urządzenia, spotęgowany przez wielkiego touchpada, nadgarstki podczas pisania trzeba więc niewygodnie wyginać (lub pisać za pomocą dwóch palców). Na domiar złego prawy alt znajduje się w takim miejscu, że pisanie polskich ogonków stanowi dodatkowe wyzwanie.

Sęk w tym, że ta klawiatura nie została tak zaprojektowana… z premedytacją. Zmiana rozmieszczenia przycisków wymusiłaby zwiększenie jej rozmiaru i wagi. Dodatkowo, klawiatura jest odporna na upadki i zalania, co może być dość częstym wypadkiem podczas weekendowych spotkań towarzyskich. Urządzenie jest lekkie, idealnie leży na kolanach, a wielki touchpad bardzo przydatny i wygodny. Z tej klawiatury nie korzystasz siedząc przy biurku. Typowa pozycja do jej obsługi wygląda o tak:

WP_20141001_12_38_41_Pro

A więc przed telewizorem, służąca do nawigowania po witrynach internetowych, odpisania komuś na Skype czy nawigacji po prostych aplikacjach. Do tego celu nadaje się, po prostu, wybornie. Czat czy napisanie komentarza na Facebooku to najczęściej kilkanaście sekund pisania. Tak jak wklepanie adresu URL czy nazwy ulubionej piosenki na Spotify. A wielki i bardzo wygodny touchpad obsługujący gesty multi-touch powoduje, że można całkowicie zapomnieć o przynoszeniu myszki komputerowej na kanapę.

Właściwie, to Microsoft złamał mi serce tylko jednym elementem: klawiatura ta nie jest w pełni zgodna z konsolą Xbox One. Nie można korzystać z touchpada, a szkoda, bo w Polsce komendy głosowe na Kinecta nie działają, a ów gładzik znacznie zwiększyłby wygodę nawigowania po kafelkowym interfejsie konsoli w celu uruchamiania aplikacji czy nawigowania po witrynach internetowych.

WP_20141001_12_33_27_Pro

Czy kupić?

Zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że to porządnie wykonany sprzęt, który kosztuje raptem 120 zł. Z jednym jednak tylko zastrzeżeniem: kup ją, jeżeli często podłączasz inteligentne urządzenia do swojego telewizora w salonie. Kup ją wtedy i tylko wtedy. Nie jest to klawiatura do pracy. Do tego istnieją dużo lepsze (i niejednokrotnie tańsze) modele. Zarówno od Microsoftu, jak i innych firm.

Dołącz do dyskusji

 • sol

  Żyjesz z pisania tekstów i wolisz klawiatury o małym skoku? Dobrze zrozumiałem? Wolisz klawiaturę ulubionego notebooka od IBM M?

 • Snow Leopard

  Jak klawiatura, to tylko od Apple, bo nie ma wygodniejszej i piękniejszej. Droga jest, ale warto. Ewentualnie jakaś podróba, ale z identycznym układem i skokiem klawiszy, chociaż to nie będzie to samo. Tyle już klawiatur przerabiałem i zawsze wracałem do niej, bo pisanie na niej to sama przyjemność.

 • Michał

  Klawiatura korzysta z bluetooth do połączenia się?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Oczywiście.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie. Potrzebny jest klips USB.

 • Mateusz

  Szczególnie wspaniałe jest używanie skrótów klawiszowych, do których trzeba mieć ręce trolla…

 • Juszi

  ” bo nie ma wygodniejszej”
  Od naleśnika. O matko.

 • Łukasz Kurdyk

  jest to moje prywatne odczucie nie poparte żadnymi stosownymi badaniami ale na klawiaturze o małym skoku pisze się szybciej

 • guest

  Tak!!!!

  Mój notebook to Apple MacBook Pro

 • Michał

  I inteligentne urządzenia dabli wzieli

  Znowu ograniczenie do wymierającego rezerwatu Microsoft

 • mieciu

  Witam, Panie Macieju, proszę mi polecić inne konstrukcje tego typu (klawiatura+touchpad), bo to chyba idealne rozwiązanie do sterowania kompem z rzutnikiem w salonie?

 • Nikodem Rafalski

  Logitech K400

 • Snow Leopard

  Pod Windows można zamienić miejscami funkcje Ctr i Command, nie ma z tym problemu. Każdy troll i nawet „nie troll” będzie mógł spokojnie klepać komentarze pod wpisami bez weryfikacji tego co pisze.

 • Snow Leopard

  A ta od MS jaka jest? Juszi niech nie sushi.

 • Snow Leopard

  Nie tylko Twoje zdanie.

 • Juszi

  Płaska jak naleśnik. Dlatego jej też unikałbym jak zarazy. Dobry miesiąc szukałem wygodnej klawiatury, po przesiadce na przełączniki mechaniczne zachwyty nad różnego rodzaju płastugami wzbudzają u mnie co najwyżej uśmiech. Niezależnie od tego, kto przykleił swoje logo do klawiatury.

 • perlusconi

  zadziala ona z rasspbery pi / linuxem?

 • saq

  Właśnie też się kiedyś, nad tym zastawiałem i podobno na mechanicznych klawiaturach z pełnym skokiem pisze się szybciej, jednym z elementów jest chociażby fakt, że słyszysz ‚click’ przez co masz szybciej potwierdzenie ze poprawnie wcisnąłeś klawisz. Trudno pewnie to porównać, bo po przesiadce na inną klawiaturę (nie zależnie w którą stronę) zawsze przez jakiś czas będziesz pisał wolniej zanim się nauczysz.
  A jeszcze jeden fakt najlepsi na świecie w sc2 gracze (czytaj najszybsze palce) używają mechanicznych klawiatur, a tam ułemek sekundy wart jest czasem 100k $ więc myślę, że wiedzą co robią;P

 • saq

  W końcu jakaś alternatywa dla logitecha k400.

 • Grzegorz Madajczak

  I dobrze. Większość tv itp. nie ma Bluetooth.

 • Kuba Gierach

  Kwestia tygodnia, żeby się przestawić ;)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Tak.

 • Piotr Maciejko

  ?!

 • Roberto

  Logitech Illuminated K830 wygląda prawie identycznie jak recenzowana. Tylko ma podświetlane klawisze. Pod linuxem są nawet indykatory zasilania itp.

 • Łukasz Kurdyk

  mały skok to krótszy czas powrotu klawisza do pierwotnego miejsca, klawiatury mechaniczne mają inne zalety

 • sol

  Który to czas znacząco wpływa na prędkość pisania? Tekstów składających się z jednej litery?

 • sol

  Powiedziałbym, że nietypowe. Ergonomia przemawia za wysokim skokiem.

  No nic, wyraziłem zdziwienie, to tyle.

 • sol

  Czas pisania rzadko jest decydujący w pracy. Klawiatury akordowe w ogóle biją wtedy na głowę qwerty i takich właśnie używają stenografowie.

 • saq

  Tak i właśnie te dodatkowe zalety, pozwalają przyśpieszyć pisanie, większy komfort, dokładność (poprawa literówek w wprowadzonym tekście to największa zmora).
  Jak już wspomniałem czytałem dużo pozytywnych opinii, sam szykuje się do przesiadki ;) (więc na razie tych zalet nie mogę potwierdzić empirycznie )

 • tiger

  Milisekunda czy dwie… O ile szybciej? :)

 • Piotr

  Jest kompatybilna z OS X?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Tak i ze wszystkim, co obsługuje standard HID. Czyli, de facto, ze wszystkim.

 • Marek

  Miałem klawiaturę Apple przez rok, nigdy więcej! Następnym razem kupię pierwszą lepszą za 20zł i zamienię.

 • Marek

  Przynajmniej klawisze ma na swoim miejscu.

 • Łukasz Kurdyk

  załóżmy ze pół na jednym słowie, pomnóż sobie to przez tysiąc dziennie, a potem przez miesiąc pracy później przez lata, to w brew pozorom duże oszczędności, choć tak naprawdę najważniejsze jest przyzwyczajenie do klawiatury

 • tiger

  Gdybym nie palił, to miałbym Ferrari. Czy jest tu ktoś niepalący papierosów? Chcę zobaczyć jego ferrari.

 • Cyr4x

  Do klawiatury z płaskimi klawiszami „scyzorykowymi” jak w laptopie idzie się przyzwyczaić i pisze się bardzo wygodnie. Sam używam takiej płaskiej klawiatury, a’la iMac.

 • Łukasz Kurdyk

  myślę ze jest wiele niepalących osób posiadających ferrari, problem jest jedynie taki że raczej nie znajdziesz osoby która go kupiła z tego powodu, że nie pali

 • tiger

  A o to właśnie się rozbija – jakie przełożenie na rzeczywistość ma ta kilka milisekund ;)

 • Szemot

  Scyzorykowa? To się nazywa wyspowa :P

 • Szemot

  Ale też dlatego, że takie klawiatury robią tylko i wyłącznie w jednym stylu czyli wielkie, skokowe i na kablu. Oni chcąc używać innych nie mają wyboru.

  Sam wole pisać na wyspowej bo szybciej i wygodniejmi się pisze. Mniej męczą palce bo nie muszę tak do góry ich podnosić. Najgorzej jednak mi się pisało na klawiaturze MS dla rzekomo programistów. ta podzielona na pół i każda połowek ukośnie. Domyślałem się ,ze to kwestia przyzwyczajenia tak jak ekranowa klawiatura SWYPE. Ale po 3 miesiacach irytacja rosła i rosła.

 • Szemot

  Takie, że rozdział ksiązki napiszesz kilka minut szybciej a moze i godzine. Jak jesteś pisażem to oszczędzasz życie. Podobnie jak ktoś chroni telefon pinem. Ile to trwa? 1-2 sekundy. Co to jest!? Znajdź kogoś kto zrezygnowałby ze stosowani TouchID na rzecz Pinu a dam Ci 100zł. To nie jest takie eh, niby wygodne. To jest zbawienne gdy nie musisz dzień wdzie marnować 100x dziennie tych sekund. Równie dobrze mozna powiedzieć po co Ci LTE żeby wgrało strone w 3 sekundy zamiast 4?

 • Szemot

  Wiesz ostatnio chciałem kupić klawiaturę Apple tylko przeszkadza mi, że jest jedynie białą i nie pasuje do reszty wystroju u mnie. Padło na Logitecha z identycznym układem klawiszy, szczotkowane aluminium, a do tego ma podświetlanie regulowane przez jasnośc otoczenia i automatycznie wykrywa moje ręce. Podświetlanie Applowej by sie przydało. No i najważniejsze Logitech jest czarny i łaczy sie z 3 urządzeniami przez BT więc takze z iphonem i iPadem. Fajne cacko a tylko 80$

 • Szemot

  Czy to nie na spidersweb pisaliście o klawiaturze MS łączącej sięz 3 urządzeniami BT która jest genialna do wszystkiego poza Windows 8.1 który nie obsługuje HID? ;-)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Skoro nie obsługuje, to jakim cudem wczoraj z niej korzystałem? :-)

 • Szemot

  Chyba coś zwaliłem. Mowa tam chyba była o tabletach z Windows. Tak! Że to klawiatura MS do tabletów pod warunkiem, ze nie masz tego od MS. Sory zwaliłem ;-) I niby tam nie obsługuje HID i dlatego. To wy pisaliście hehe

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Windows obsługuje HID od miliona lat.

 • Szemot

  Taki sam artykuł widziałem na spidersweb tylko nie moge go teraz odszukać http://myapple.pl/content/6864-uniwersalna-klawiatura-microsoft-dla-ios-androida-i-windows.html

  Tylko byłem pewien, że pisali tam też o tabletach

 • tiger

  Udowodnij ;) Udowodnij, że kilka sekund na dzień ma wpływ na życie wynoszący kilka godzin. REALNY wpływ. Bo jak na razie to tylko cyferkami się jarasz.

  W LTE różnica z 3G wynosi „trochę” więcej niż sekundę ;)

 • Szemot

  Udowodnić? Ale niby co? Jak powiem że nie o jest nie męskie to też każesz udowodnić że tak jest? Policz ile liter jest w samym tym artykule, pomnóż to przez 0,1 s i wyjdzie ile szybciej bys napisał ten artykuł. A dołącz do tego codzienne takie pisanie, codzienne maile, Facebook itp.

 • tiger

  Jak to co? Że to kilka sekund na dzień ma realne przełożenie na rzeczywistość. Tak bardzo androidziarzy beształeś za „nic nie warte cyferki” a sam ich teraz używasz – chcę abyś udowodnił, że twoje cyferki są jednak coś warte ;) Chodzi o wpływ realny.

 • Karolina

  Współczuje, że musisz się tak zaspokajać.

 • Karolina

  To masz pod stołem z psem zabawę :) uhahah

 • Szemot

  Zdajesz sobie sprawę, że dyskusja średnio na miejscu bo mas już gotową ripostę zanim podam konkretną liczbe. Powiem, że 10 sekund to powiesz kpina. Powiem minutę to powiesz, ze komu to potrzebne, nikt tego dziennie nie zauważy. Powiem godzinę to nazwiesz mnie kłamcą.

  A gdybyś chociaż trochę był w stosunku do mojej osoby mniej na nie to byś zaczałczytać by zrozumieć a nie czytać by się przyczepić. Cyferki są debilne tylko jeśli nic nie dają. Więc procent rynku to może się liczyć jeśli zliczamy ludzi gdzie jest demokracja i każdy głosy czy prezydenta czy ćpuna jest równoważny. A w dziedzinie smartfonów to tylko puste cyferki do przechwałki. Kolejne gówniane cyferki to benchmark antutu który w przeciwieństwie do wszelkich innych benchmarków mających margines błędu <1% a w Antutu jest 10-15 więc raz masz wynik 33000 a zaraz 36000 lub 30 000 co jest chore i nie miarodajne. Więc tak są cyferki "nic nie warte" i są też warte. Wszystko zależy skąd te cyferki pochodzą, co reprezentują i co mają dać.

 • tiger

  10 sekund w przypadku LTE uznałem za znaczące – bo to dużo w tym wypadku. Ale komentarz dotyczy kilku sekund w przypadku klawiatury. Zmieniasz temat ;) Wiesz, że mam rację więc zmieniasz temat.

 • Szemot

  Wiem, że masz rację bo ta klawiatura oszczędza czas z czym się zgadzam? Fuck logic O_o

 • http://draiser.net/ Paweł Wolak „dRaiser”

  Podasz nazwę modelu? Z tych samych powodów szukałem alternatywnej do Apple, ale w końcu na niej się skończyło -nic innego mnie nie satysfakcjonowało po obmacaniu.

 • Szemot

  Logitech Bluetootch Illuminated K810 Obejrzyj sobie filmiki na YT. Jest serio super. Grubośc 6-10mm a opis jak powyżej. Jest mała i aż szok troche przesiadać się z typowej do PC ale tylko dlatego, że po prostu jest znacznie mniejsza. Nie przeszkadza to w pisaniu o ile ktoś nie używa klawiatury numerycznej (ja nie). Jakby APple robiło czarną to bym tamtą kupił bez wahania. Ale ta ma jakośc wykonania tą samą, plus, że podświetlanie a minus, że mimo iż jest dobrej jakości to w Apple widać tą typową elegancję.

 • Rafi

  Gdzie w tej klawiaturze znajdę funkcję print screen ?

 • angelika

  nie mogę połączyć klawiatury z telewizorem. Nie wyszukuje jej. W czym może istnieć problem?

 • Jowiszanin

  Wróciłem właśnie z jowisza i powiem Ci że wyspowa to sposób rozmieszczenia klawiszy a scyzorykowa czy też raczej nożycowa to rodzaj mocowania i pracy przycisków.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement