Transmisje TV jak z gry komputerowej

Blog Forum 14.03.2014
Transmisje TV jak z gry komputerowej

Transmisje tenisa jak w grze komputerowej Kiedyś nowością były transmisje w SD, później w HD, 3D, a obecnie 4K. Jeszcze dalej poszli realizatorzy transmisji ze spotkań tenisowego turnieju BNP Paribas Open w Indian Wells. Do transmisji użyli kamer 5K połączonych w system o nazwie FreeD.

Dla kibica tenisa informacja o realizacji transmisji tenisa w technologii 5K z pozoru nie ma większego znaczenia. Ot kolejna jeszcze bardziej dokładna rozdzielczość, przez wielu ignorowana i niezauważalna. Tak by było, gdyby nie sposób wykorzystania kamer. Realizatorzy mieli do dyspozycji aż 22 kamery i to odpowiednio ustawione. Dzięki synchronizacji kamer reżyser mógł zatrzymać obraz w i… obrócić go w dowolny sposób. Coś takiego mogliśmy, z małymi wyjątkami, zobaczyć jak dotąd tylko podczas gry w symulację komputerową.

Oto jak wygląda to w praktyce: www.youtube.com/watch?v=w8isa53I1k0

Takie wykorzystanie kamer miało miejsce już wcześniej. Pierwszy raz na szerszą skalę wykorzystano taką technikę transmisji podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Wtedy realizator konkursu skoku przez stół gimnastyczny mógł zatrzymać sportowca podczas skoku i obracając kamerę pokazać lądowanie z zupełnie innego kąta. Technologia ta zagościła także podczas transmisji tegorocznego meczu gwiazd ligi NBA, kiedy reżyser mógł obracać zawodników biorących udział w konkursie wsadów.

Ktoś może zapytać po co to wszystko? Oprócz tego, że jest to kolejna nowość czyniąca tenis i inne sporty jeszcze bardziej atrakcyjnymi w odbiorze, to ta nowinka może mieć wpływ na poprawę techniki wykonywania ćwiczeń. Zatrzymanie obrazu w chwili wykonywania czynności przez mistrza i obrócenie obrazu tak jak tylko potrzeba, pozwoli trenerowi czy innemu sportowcowi na rozłożenie zagrania na czynniki pierwsze.

Co przyniesie nam przyszłość? Wydaje się, że w ciągu kilku lat na naszych ekranach zagoszczą ujęcia z kamer w jakiś sposób zamontowanych na zawodnikach. Google Glass wydają się być obecnie zbyt niewygodne przy uprawianiu sportu, ale kto wie jak bardzo zostaną zminiaturyzowane.

źródło: slate.com

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement