Aplikacje z Androida uruchamiane na Windowsie – w ten sposób AMD chce powalczyć na rynku tabletów

News/Sprzęt 26.02.2014
Aplikacje z Androida uruchamiane na Windowsie – w ten sposób AMD chce powalczyć na rynku tabletów

AMD to firma, której do tej pory nie było widać na rynku mobilnym. Teraz jednak nieco ożywiła się i zamierza wzbogacić rynek tabletów z Windowsem o kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość uruchamiania aplikacji z systemu Android.

Mimo że sklep Windows cały czas się rozwija, to nadal są w nim spore braki, które mogą odczuć osoby do tej pory korzystające z urządzeń z systemem operacyjnym Google. Z problemem tym nie będą musiały się zmagać osoby korzystające z tabletów z procesorami AMD. Dzięki zastosowaniu oprogramowania BlueStacks na urządzeniach tych będzie możliwość uruchomienia środowiska wirtualnego pozwalającego na używanie aplikacji stworzonych z myślą o Androidzie. Rozwiązanie to zostało zapowiedziane już na tegorocznych targach CES, jednak teraz wiemy, że na pewno trafi ono na rynek przed końcem nadchodzącego roku.

Możliwość wykorzystania ekosystemów obu systemów operacyjnych daje użytkownikom dostęp zarówno do aplikacji Windows, jak i Android, jednak kluczowe jest nieodczuwalne zintegrowanie możliwości rozrywki i pracy pomiędzy tymi ekosystemami – powiedział corporate vice president w dziale Product Management firmy AMD.

Rozwiązanie to jest dedykowne przede wszystkim tabletom, ale będą mogły z niego skorzystać też osoby kupujące komputer lub urządzenie 2 w 1 wyposażone w rozwiązania AMD. Dzięki temu możliwe będzie używanie systemu Android na całym ekranie lub jego części. Sprzęt wyposażony w BlueStacks będzie mógł korzystać z plików znajdujących się w systemie Windows oraz obsługiwać wszystkie zastosowane w urządzeniu podzespoły, w tym kamery, akcelerometry, żyroskopy i inne urządzenia sensoryczne.

Komputery PC z obsługą systemu Android to przyszłość. Dzięki technologii firmy BlueStacks użytkownicy mogą zmienić swój komputer z Windows w zgodne z systemem Android urządzenie umożliwiające korzystanie z zawartości przewidzianego dla sprzętu mobilnego, w tym gier i aplikacji, mając także możliwość synchronizacji ze swoim telefonem – powiedział Rosen Sharma, CEO w BlueStacks.

amd_bluestacks_android_win8

Co prawda według wielu z Was rozwiązanie takie może nie mieć sensu, ponieważ każdy z nas może zainstalować sobie BlueStacks, ale mimo tego bardzo cieszy mnie fakt, że znalazła się duża firma, która postanowiła wziąć sprawę we własne ręce i samodzielnie zaimplementować BlueStacks w swoich urządzeniach. Jest to bardzo ważne, gdyż sądzę, że poza fanami nowych technologii, mało kto słyszał o tym rozwiązaniu. Dzięki niemu nie musimy wybierać między ekosystemami i samodzielnie zadecydować, który nam bardziej pasuje, a zamiast tego możemy używać ich naprzemiennie i w ten sposób połączyć ich najlepsze cechy.

amd tablet

Jednak to nie wszystkie ciekawe rozwiązania AMD stworzone z myślą o tabletach. Równie interesujący jest DockPort, czyli uniwersalny port umożliwiający podłączenie monitorów, myszy, klawiatur, zewnętrzenego dysku, napędu optycznego, drukarki i praktycznie każdego innego urządzenia. Pozwala on też na ładowanie urządzeń. Jest to rozwiązanie bardzo podobne do promowanego przez Intela standardu Thunderbolt. Jednak czy jest lepsze? To zależy.

Rozwiązanie Intela może poszczycić się maksymalną przepustowością na poziomie 20 Gbps, zaś AMD 22 Gbps (17,28 Gbps za pośrednictwem Display Port 1.2 oraz 5 Gbps dzięki USB 3.0). Oznacza to, że DockPort jest zbliżony jeśli chodzi o przesyłanie obrazu, ale z kretesem przegrywa podczas przesyłania danych. Na korzyść Intela przemawia też możliwość przesłania 10, a nie 4,5 W energii. Jednak najważniejsze jest to, że tablety z AMD będą miały swój rodzaj takiego portu i że AMD będzie aktywnie wspierał ten standard, między innymi wydając stacje dokujące umożliwiające zmianę tabletu w laptop lub komputer stacjonarny.

AMD Dockport

Jak widać, AMD wchodzi do gry i nie obawia się konkurentów. Chociaż start tej firmy może być trudny, myślę, że i ona będzie mogła coś ugrać w segmencie mobilnym. Wszystko z powodu bardzo dobrze wyważonych układów APU, które stawiają nie tylko na moc procesora, ale też wydajność układu graficznego. Dzięki temu mobilny sprzęt AMD w przyszłości będzie się bardzo dobrze nadawał do grania. Oprócz tego, jak zobaczyliśmy, AMD stawia na bardzo ciekawe i rozwiązania, które odpowiednio wypromowane będą mogły przekonać do siebie klientów.

Dołącz do dyskusji

 • Damian Jarosch

  „środowisko wirtualne” = gorsza responsywność, która w tym wypadku jest kluczowa. W przypadku Androida nawet Google z Intelem nie byli w stanie zrobić sensownego emulatora/symulatora a co dopiero produkt, który mieliby używać konsumenci.

 • 11

  Aplikacje dotykowe w okienku na pulpicie który nie jest dostosowany do dotyku… to gotowa recepta na porażkę.

 • 9to5mac

  Developerzy znają emulator Androida i sami go nie używają. To co dało developerom Google to się nie nadaje do użytku nawet przez zaprawionych w boju z trudnościami developerów.

  Co raz więcej firm próbuje wskoczyć do uciekającego mobilnego pociągu z co raz dziwniejszymi pomysłami na sukces.

 • kraniek

  Człowieku, czy ty w ogóle kiedykolwiek używałeś bluestacks? I po co intel z google mieliby robić emulator, skoro sam android wspiera x86?

 • Damian Jarosch

  Nie ale nie jaram się „okienkiem” z Androidem zawartym w okienku w Windowsie. Ten widok jest mi dobrze znany na codzień w pracy. Intel wypuścił swója wirtualkę skompilowaną na procesory Intel x86. Hasła były równie obiecujące jak te z AMD. Wyszło niestety słabo….
  Druga strona: to jaki jest sens umieszczać „dotykowe” z natury aplikacje na ekranie sterowanym myszką?

 • a

  Przyda się do instagrama

 • tet

  Kolejny bajkopisarz który coś gdzieś kiedyś usłyszał i powtarza to jak mantrę. Emulator Google oparty na x86 działa znakomicie, ma wsparcie dla GPU (OpenGL), i inne bajery, takie jak odpalenie na raz kilku emulatorów i dzwonienie z jednego na drugi, sterowanie z konsoli (skrypty) różnymi sensorami (np. stan naładowania baterii).

  A jak komuś nie pasuje Googlowy emulator to zawsze jest zachwalany przez wszystkich Genymotion http://www.genymotion.com/

 • sprae

  Bo gry są pisane jako natywne aplikacje na ARM

 • kraniek

  Jakbyś nie zdążył zauważyć – ten laptop ma ekran dotykowy

 • kraniek

  A te, które działają na x86 to pies?

 • eDameXxX

  Więc jeśli tego nie używałeś, to po co w ogóle się wypowiadasz? Tak to byś wiedział, że można włączyć tryb fullscreen i nie będziesz miał przed oczami żadnego elementu Windowsa. I w takim pełnoekranowym trybie dodatkowo na dotykowym sprzęcie (a ten laptop w tekście jest taki) wrażenia z użytkowania są dokładnie takie same jakbyś trzymał w dłoni zwykły tablet z Androidem. Wiem, bo sprawdzałem na swoim dotykowym Asusie.
  Nie ma problemu, żeby zalogować się do swojego konta Google, zainstalować Google Play i mieć dostęp do całego sklepu. Aplikacje wykorzystujące różne podzespoły (kamera, przyspieszeniomierz itp.) też działają bez zarzutu.

 • escabor

  jeżeli już to do instagramu

 • a

  Nieprawda.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement