REKLAMA

Czy technologia wyświetlania ma znaczenie przy zakupie projektora? DLP kontra 3LCD

Decydując się na zakup projektora, który nie będzie drenował naszego portfela do wyboru mamy dwie technologię wyświetlania obrazu: DLP oraz 3LCD. Czy któraś jest zdecydowanie lepsza? Co o nich mówią sami producenci?

15.02.2014 20.25
Czy technologia wyświetlania ma znaczenie przy zakupie projektora? DLP kontra 3LCD
REKLAMA

Po przygotowaniu pokoju do kina domowego oraz szerszym zapoznaniem się z głównymi parametrami projektorów przyszła pora na ostateczną rywalizację pomiędzy dwoma wiodącymi technologiami: 3LCD i DLP. Na początek powiem, że każda z nich ma wady i zalety, a wybór i tak zależy od was samych.

REKLAMA

Z 3LCD i DLP jest podobnie jak z telewizorami LCD oraz technologią plazmową. 3LCD daje lepsze żywsze kolory, ale DLP znowu oferuje lepszą czerń. W przeciwieństwie jednak do rynku telewizorów, żadna z technologii w projektorach nie jest wymierająca. Mamy jeszcze droższą i rzadziej stosowaną technologię LCOS, która jest swoistym połączeniem obu rozwiązań.

3LCD

O zalety obu technologii postanowiłem spytać przedstawicieli obu rywalizujących ze sobą obozów. W dziedzinie DLP jedna z popularniejszych marek w Polsce jest BenQ, natomiast niekwestionowanym liderem 3LCD (w końcu to ich autorska technologia) jest Epson.

Zalety DLP

O zaletach technologii DLP mówi Krzysztof Sulowicz, Country Manager BenQ PL:

  • wysoki kontrast i głębokie czernie z dobrze widocznymi szczegółami w ciemnych partiach obrazu
  • stabilna wysoka jakość kolorów przez cały cykl życia projektora czyli w praktyce nie zmniejsza się nasycenie i kontrast w miarę upływu czasu użytkowania projektora elastyczność zastosowania w różnych rodzajach projektorów – od miniaturowych do instalacyjnych
  • niski pobór energii i bardzo dobry stosunek jasności/mocy czyli lumenów/W
  • zamknięty tor optyczny lampa-obiektyw – nie trzeba okresowo wymieniać filtrów przeciwkurzowych
  • możliwość stosowania – przez producenta - różnych źródeł światła np. laserowego, LED-owego czy lamp – co w przypadku LED lub lasera powoduje brak koniecznosci wymiany lampy (okres zywotnosic lampy bardzo dlugi)
  •  zwykle lepszy stosunek ceny projektora do jego możliwości w stosunku do innych technologii wyświetlania, choć dziś już różnice te nie są tak znaczące jak jeszcze kilka lat temu

Zalety 3LCD

W krótkich żołnierskich słowach o zaletach technologii 3LCD wypowiedział się dla Spider’s Web Karol Andruszkiewicz, dyrektor do spraw projektorów w firmie EPSON:

  • jednakowa wartość natężenia światła białego oraz barwnego
  • obrazy do 3 razy jaśniejsze niż w przypadku technologii DLP
  • dzięki ciągłemu wyświetlaniu kolorów technologia 3LCD jest przyjazna dla wzroku (brak efektu tęczy oraz „migania” obrazu)
  • niskie zużycie energii
  • sprawdzona technologia – ponad 70 mln sprzedanych chipów LCD

Warto też podkreślić uniwersalność technologii 3LCD i jej szerokie zastosowanie zarówno w rozwiązaniach domowych jak i specjalistycznych:

Nie ma róży bez kolców, a projektora bez wad

Jednocześnie każda z tych technologii ma mniejsze lub większe wady. W 3LCD to chociażby gorszy poziom czerni, często też konieczność wymiany filtrów kurzu, czy blaknięcie kolorów. Słusznie też jeden z komentatorów pod moim ostatnim tekstem zauważył, że 3LCD praktycznie nie jest używany w kinach. W sklepach znajdziemy jednak tanie urządzenia domowe jak EB-S18, projektory dla graczy EH-TW5200, urządzenia edukacyjne EV-W8D, czy urządzenia instalacyjne jak EB-Z100005.

EPSON_projektory_premiera_09

Jako największą wadę projektorów DLP wymienia się najczęściej efekt tęczy, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdy jedno przetwornikowy projektor. Problem ten świetnie nakreślił Juluisz Kornaszewski, PR Manager Intela, w komentarzu do poprzedniego tekstu.

Fakt, że efekt tęczy dotyczy tylko niektórych widzów podkreśla też przedstawiciel firmy BenQ.

Wojna, w której zwycięża klient

Na rynku telewizorów walka dwóch technologii nie zakończyła się z sukcesem dla klienta. Telewizory plazmowe zostały wyparte z rynku przez ekrany LCD LED, które pod wieloma aspektami nie dorównują plazmom. Są jednak znacznie bardziej uniwersalne. Po wycofaniu się Panasonica z rynku pozostały jedynie urządzenia budżetowe od Samsunga i LG. Na rynku projektorów sytuacja jest odmienna - tutaj obie technologie wciąż ze sobą konkurują. Nie są może dynamicznie udoskonalane ale nadal rozwijane.

kino domowe projektor 2

Klient może więc wybrać taki projektor jaki mu odpowiada zaczynając od urządzeń DLP LED, poprzez szerokie spektrum sprzętów 3LCD, kończąc na drogich projektorach z technologią LCOS. Czy można tu wskazać jednego zwycięzcę? Teoretycznie projektory DLP lepiej sprawdzają się w domu, a 3LCD w biznesie. Jednocześnie jednak wśród projektorów w technologii 3LCD znajdziemy szereg do użytku domowego - od tanich urządzeń, przez sprzęt dla graczy, a kończąc na naprawdę świetnych urządzeniach do kina domowego, jak na przykład EH-TW9100.

Kupując projektor należy więc zwrócić uwagę na technologię i najlepiej samemu przed zakupem dokonać porównania kilku urządzeń z podobnej półki cenowej. Wybór konkretnej technologii jest ważny ale jeszcze nie gwarantuje satysfakcji z korzystania z obrazu. Szczególnie decydując się na DLP musimy przed zakupem przetestować czy my i nasi bliscy nie będziemy dostrzegać efektu tęczy. Projektor z 3LCD będzie znacznie lepszym wyborem, gdy nie możemy sobie pozwolić na pełne zaciemnienie pokoju. Jednak temat jasności zostawiam na później.

Największą bolączką pozostaje tutaj kwestia możliwości przetestowania projektora. W elektromarketach dostępność projektorów jest ograniczona, a profesjonalne salony audio-wideo nie są zwykle na wyciągnięcie ręki. Mimo, że sam nabyłem projektor 7 lat temu praktycznie bez wiedzy i w ciemno, to dziś odradzam takie zakupy. Warto zdecydować się na wcześniejsze sprawdzenie.

Kupić projektor DLP czy 3LCD?

W zależności od potrzeb, możliwości, zasobności portfela oraz przede wszystkim własnych preferencji. Jedna osoba będzie chciała osiągnąć czarną jak smoła czerń, inna zdecyduje się na przecudne, żywe i jasne kolory oferowane przez 3LCD.

REKLAMA

Zobacz również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA