NVIDIA prezentuje nowy procesor Tegra K1 na targach CES 2014

Blog Forum 06.01.2014
NVIDIA prezentuje nowy procesor  Tegra K1 na targach CES 2014

Pierwsze targi Consumer Electronics Show odbyły się w czerwcu 1967 roku w Nowym Jorku. Od tamtej pory obfitują w wiele premier przeróżnych technologii. Podobnie jest też tym razem. NVIDIA, producent kart graficznych i procesorów dla urządzeń mobilnych, zaprezentowała właśnie nowy czip pod nazwą Tegra K1. Live Blog z tego wydarzenia można przeczytać na łamach strony AnandTech.com. (www.anandtech.com/show/7619/nvidia-ces-2014-press-conference-live-blog)

i.imgur.com/y0DeP5L.jpg

Najważniejszą cechą nowego produktu jest zastosowanie tej samej architektury Kepler (en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Kepler_Architecture), używanej w komputerach desktopowych. Procesor Tegra K1 zawierać będzie 1 moduł Kepler SMX składający się z 192 rdzeni CUDA. Takie rozwiązanie jest w stanie udźwignąć wymagania silnika Unreal Engine 4.

i.imgur.com/Ng9qu5l.jpg

Nowy produkt Nvidii ma bardziej wydajną kartę graficzną niż poprzednia generacja konsol. Oczywiście dane te są szacunkowe. Nie mniej jednak widzimy jak świat biegnie do przodu.

i.imgur.com/DES00VQ.jpg

Tegra K1 pojawi się w dwóch wersjach. Pierwsza z nich zawierać będzie 4 rdzeniowy procesor oparty o architekturę ARM Cortex A15. Jest to 32 bitowa jednostka korzystająca z zestawu instrukcji ARMv7.

i.imgur.com/sFpwSuB.jpg

Druga natomiast otrzyma dwa rdzenie Denver (en.wikipedia.org/wiki/Project_Denver). Tak jak w przypadku Apple A7, będzie to rozwiązanie autorskie. To znaczy NVIDIA samodzielnie opracowała wewnętrzny układ procesora. Podobieństw mamy więcej. Również tutaj zastosowano 64-bitowy zestaw instrukcji ARMv8-A. Sam proces produkcji najprawdopodobniej pozostanie w technologii 28nm.

i.imgur.com/LVfN6qv.jpg

Firma z Santa Clara planuje także ekspansję na rynek samochodowy. W tym celu opracowany został specjalny wariant procesora Tegra K1 VCM. Jego zadaniem będzie nie tylko tworzenie wirtualnej deski rozdzielczej, spersonalizowanej do wymagań każdego użytkownika.

i.imgur.com/3hSIVGr.jpg

Zaawansowane Systemy Wsparcia Kierowcy (ADAS) w najbliższych latach staną się standardem wyposażenia nowych aut. Ktoś musi zapewnić odpowiednią moc obliczeniową dla cudeniek wymyślanych przez inżynierów wiodących producentów pojazdów. NVIDIA dostrzega tutaj szansę rozwoju.

Kiedy zobaczymy procesory z rodziny Tegra K1? Wersje oparte o architekturę Cortex A15 powinny pojawić się w pierwszym kwartale tego roku, natomiast te, zawierające rdzenie Denver kilka miesięcy później. Najwyraźniej NVIDIA nie ma zamiaru ustąpić pola konkurencji i zamierza wprowadzać innowacje na rynek najszybciej jak to jest możliwe.

Zdjęcia pochodzą ze strony AnandTech.com (www.anandtech.com/show/7619/nvidia-ces-2014-press-conference-live-blog), tekst na licencji Creative Commons Zero CC0 (Żadne Prawa Zastrzeżone)
creativecommons.org/about/cc0

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement