CES 2014: Sprawdziliśmy nowe, tanie smartfony Asusa z Intelem i hybrydę z dwoma systemami

Artykuł/Technologie 07.01.2014
CES 2014: Sprawdziliśmy nowe, tanie smartfony Asusa z Intelem i hybrydę z dwoma systemami

Ewa Lalik, CES 2014, Las Vegas

Nie spodziewałam się, że to powiem: Asus na CES-ie w Las Vegas pokazał gamę całkiem ciekawych, dobrze wykonanych urządzeń w konkurencyjnych cenach. Zwłaszcza smartfonów, bo Transformer Book Duet TD300 kosztować będzie z kolei 599 dolarów, chociaż w tej cenie zapewni sporą funkcjonalność.

Asus pokazał trzy nowe smartfony ZenFone w trzech rozmiarach – z 4, 5 i 6-calowymi ekranami. Ceny to odpowiednio 99, 149 i 199 dolarów, ale prawdopodobnie w kontraktach. Ciężko uwierzyć, że Asus sprzedawałby sprzęty prawdopodobnie poniżej kosztów.

Co ciekawe, wszystkie Zenfony działają na Intelu. Czwórka na układzie 1.2 GHz Intel Atom z2520, a piątka i szóstka 2 GHz Atom Z2580, co z naszych redakcyjnych doświadczeń oznacza, że urządzenia te będą wytrzymywały długo na baterii.

Wszystkie urządzenia mają aluminiowy tył i całkiem przyjemne ekrany. Zenfone 6 i 5 w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, a Zenfone 4 800 x 480 pikseli. Smartfony mają odpowiednio baterie o pojemności 3230, 2050 i 1170 mAh. Dodatkowo ekrany szóstki i piątki można obsługiwać w rękawiczkach.

Wszystkie trzy urządzenia działać będą na bazie Androida 4.3 z przyszłą aktualizacją do 4.4 KitKat. Co jednak ciekawe, Asus porządkuje swoją nakładkę na system, która od dziś nazywa się ZenUI i wprowadza kilka interesujących funkcji.

ZenUI skupia się na wydarzeniach na locksreenie oraz na ekranie domowym, na których wyświetla w całkiem przyjemnej i estetycznej formie informacje o pogodzie, spotkaniach, nieprzeczytanych wiadomościach czy zadaniach. Bo aplikacje w ZenUI potrafią ze sobą współpracować – oznaczenie maila do przeczytania później powoduje wrzucenie go do „tasków” i tak dalej. Wydaje się to ciekawym i dosyć wyróżniającym się na tle konkurencji rozwiązaniem. Na testy przyjdzie jeszcze czas, ale już widać, że Asus przemyślał swoją strategię.

Świetną sprawą jest za to możliwość wybrania serwisu chmurowego, który stanie się główną chmurą smartfona. Do wyboru, oprócz WebStorage od Asusa, użytkownicy Zenfonów dostaną Google Drive, Dropboksa i SkyDrive, zintegrowane w systemie.

asus transformer book duet 1

Asusa Transformer Booka Duet TD300 (Asus tym samym zakwalifikował się do konkursu na najmniej sensowną nazwę produktu w styczniu) trochę nie rozumiem. To 13,3 calowa hybryda z Intelem Core i7, 4 GB RAM-u, dyskiem 128 GB z 1 TB w docku i ekranem o rozdzielczości Full HD. Problem w tym, że całość z dockiem waży prawie 2 kilogramy, a sam tablet, choć stosunkowo cienki, to z racji swojej wielkości jest też ciężki.

Duet to tak zwany dualboot. Oznacza to, że po naciśnięciu przycisku w tablecie zmienia się system. Faktycznie działa to szybko – kilka sekund, ale… 13,3 cala. Windows ma na tym sens, w końcu to laptop. Ale Android?

Na szczęście cena Duet nie odstrasza – 599 dol. oznacza, że być może, gdy sprzęt dotrze do Polski, będzie dostępny za mniej niż 2000, a nawet 1500 złotych. Czy powtórzy sukces Transformer Book T100?

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement