PEAQ i ok. – takie telewizory kupisz tylko w MediaMarkt

Felieton/RTV 27.03.2013
PEAQ i ok. – takie telewizory kupisz tylko w MediaMarkt

Będąc w Saturnie lub MediaMarkt można natknąć się na telewizory, systemy kina domowego oraz drobne AGD z logiem ok. lub PEAQ. Próżno szukać tych produktów w innych sklepach, także w internecie nie znajdziemy zbyt wiele informacji o sprzętach tych marek.

Wszyscy doskonale wiemy, że duży może więcej. Na rynku konsumenckim tym dużym są sieci handlowe. Często to one rozdają karty producentom zarówno produktów FMCG jak i elektroniki użytkowej. Każdy z nas spotkał się z markami własnymi przygotowanymi dla supermarketów. Wystarczy wspomnieć o Aro od Makro, Coli Original z Biedronki czy Food&Joy od Almy.

W 2010 roku Grupa Media-Saturn zaprezentowała strategię wprowadzania marek własnych do swoich dwóch sieci sklepów w całej Europie. Zaglądając do elektromarketów Saturn lub MediaMarkt natrafimy więc na akcesoria z logiem ISY, duże i małe AGD z logiem KOENIC, telewizory i sprzęty multimedialne firmowane marką PEAQ oraz produkty z logiem ok. w praktycznie wszystkich kategoriach.

Marka ok. została stworzona z myślą o najtańszych produktach i rzeczywiście tak jest. Logo to znajdziemy na telewizorach, radiobudzikach, prostownicach do włosów, opiekaczach itd. Produkty te nie grzeszą wyglądem ani parametrami – ale jak wszyscy wiemy cena czyni cuda.

TCL Iron Man

Jeśli chodzi o telewizory trochę ciekawiej prezentuje się marka PEAQ. O tych produktach trudno jest pozyskać szczegółowe informacje, także od sprzedawców. Nie dowiemy się o nich także zbyt dużo od producenta, który stara się nie przyznawać do tych urządzeń. Telewizory z logiem PEAQ jak i prawdopodobnie te z logiem ok. wykonuje chińska firma TCL.

peaq tv

TCL staje się coraz poważniejszym graczem na rynku. W ubiegłym roku posiadał 6,3% udziałów w rynku telewizorów LCD/LED na świecie, czyli był zaraz za Samsungiem, LG i Sony. W Polsce telewizory tego producenta znamy raczej pod logiem Thomsona (TCL zakupił od francuzów markę i technologię) lub IKEA Uppleva.

Uppleva wyprodukowana przez TCL
Uppleva wyprodukowana przez TCL

Kupując telewizor z logiem PEAQ nie kupujemy totalnego bubla. Sprzęt TCL to na obecną chwilę nie najwyższa półka, ale to produkty jakościowo akceptowalne dla przeciętnego nabywcy szukającego urządzeń w korzystnej cenie. Tutaj nasuwa się cytat z kultowego filmu „Kochaj albo rzuć”: „jest taka wysoka middle class, no i taka middle middle class, no i jest taka niska middle class”.

W wybranych modelach telewizorów PEAQ dostępny jest także Smart TV. To rozwiązanie oparte o platformę netrange – taką samą jak w innych telewizorach produkowanych przez TCL, Sharpie czy LOEWE. Wszystko więc wskazuje na to, że na tych ekranach pojawi się Ipla, a wkrótce także inne polskie aplikacje.

Niestety o konkrety dotyczące poszczególnych modeli trudno, zastanawiając się jednak nad kupnem telewizora PEAQ warto poszukiwać także opinii o podobnych urządzeniach z logiem TCL czy Thomson.

Marki własne Grupy Media-Saturn nie są totalną tandetą, jednak należy podchodzić do nich z ostrożnością podobną do tej jak traktujemy takie produkty FMCG. Pamiętajmy tylko, że posiadaczami telewizora stajemy się na kilka ładnych lat, natomiast o paczce ciastek po weekendzie zapomnimy.

Dołącz do dyskusji

 • popol

  OK produkują różni producenci. Najwięcej dzieł pochodzi od tureckiego Vestela – są to tożsame produkty do małych Sharpów, które robi ta sama firma. Niektóre modele mają menu z Funai i podobnie świecą – więc mogą to być też produkty tego producenta. Tegoroczne OK mają też podobne piloty do TCL’a, więc może i ten producent maczał w nich rękę.

  Bo że PEAQ jest produktem TCL’A (i siłą rzeczy klonem Thomsonów) jest faktycznie oczywiste.

 • fefes

  W Tesco są też Techniki.

 • Romek B

  To jest jednak byle co bo czym jest PEAQ ? długo się uruchamia w środku z każdego po trochu nie prawdą jest ze ma tam być Sharp – to oszustwo. Produkt w pełni Chiński za to dźwiek ma ładny reszta zbędna w tym 200Hz. Nie polecam.

 • Juda

  Tak to Chińska w pełni odmiana Thomsona które znamy z kineskopowych modeli. Szybko traciły czysty obraz, zamulały były najbardziej awaryjne ze wszystkich innych marek. Czy to samo będzie w 3D LCD. I zasdnicza sprawa po co komu 200Hz? chyba że to chwyt marketingowy. 50 i max 100Hza wystarcza

 • Zbigniew Pietrzak

  Telewizor OK. OLE 321 b-d4 pół roku po gwarancji się zepsuł, jedyny serwis w Kaliszu, koszt ekspertyzy 50 pln jeżeli zlecisz naprawę i 120 pln jeżeli się nie zdecydujesz na naprawę. Nie ma żadnego serwisu w innych miastach FACK. Ciekawe że nie wykupując dodatkowej gwarancji w ocenie elektronika do którego zawiozłem sprzęt zginęły sterowniki w urządzeniu. Według mnie to specjalne działanie producenta ew. Media Markt. Pisałem opinie na stronie Media ale moderator ich nie udostępnia jednym słowem nic nie kupujcie w Media Markt pod ich marką.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement