spidersweb
Felieton  /  RTV komentarzy : 4

PEAQ i ok. - takie telewizory kupisz tylko w MediaMarkt

Będąc w Saturnie lub MediaMarkt można natknąć się na telewizory, systemy kina domowego oraz drobne AGD z logiem ok. lub PEAQ. Próżno szukać tych produktów w innych sklepach, także w internecie nie znajdziemy zbyt wiele informacji o sprzętach tych marek.

Wszyscy doskonale wiemy, że duży może więcej. Na rynku konsumenckim tym dużym są sieci handlowe. Często to one rozdają karty producentom zarówno produktów FMCG jak i elektroniki użytkowej. Każdy z nas spotkał się z markami własnymi przygotowanymi dla supermarketów. Wystarczy wspomnieć o Aro od Makro, Coli Original z Biedronki czy Food&Joy od Almy.

W 2010 roku Grupa Media-Saturn zaprezentowała strategię wprowadzania marek własnych do swoich dwóch sieci sklepów w całej Europie. Zaglądając do elektromarketów Saturn lub MediaMarkt natrafimy więc na akcesoria z logiem ISY, duże i małe AGD z logiem KOENIC, telewizory i sprzęty multimedialne firmowane marką PEAQ oraz produkty z logiem ok. w praktycznie wszystkich kategoriach.

Marka ok. została stworzona z myślą o najtańszych produktach i rzeczywiście tak jest. Logo to znajdziemy na telewizorach, radiobudzikach, prostownicach do włosów, opiekaczach itd. Produkty te nie grzeszą wyglądem ani parametrami – ale jak wszyscy wiemy cena czyni cuda.

TCL Iron Man

Jeśli chodzi o telewizory trochę ciekawiej prezentuje się marka PEAQ. O tych produktach trudno jest pozyskać szczegółowe informacje, także od sprzedawców. Nie dowiemy się o nich także zbyt dużo od producenta, który stara się nie przyznawać do tych urządzeń. Telewizory z logiem PEAQ jak i prawdopodobnie te z logiem ok. wykonuje chińska firma TCL.

peaq tv

TCL staje się coraz poważniejszym graczem na rynku. W ubiegłym roku posiadał 6,3% udziałów w rynku telewizorów LCD/LED na świecie, czyli był zaraz za Samsungiem, LG i Sony. W Polsce telewizory tego producenta znamy raczej pod logiem Thomsona (TCL zakupił od francuzów markę i technologię) lub IKEA Uppleva.

Uppleva wyprodukowana przez TCL

Uppleva wyprodukowana przez TCL

Kupując telewizor z logiem PEAQ nie kupujemy totalnego bubla. Sprzęt TCL to na obecną chwilę nie najwyższa półka, ale to produkty jakościowo akceptowalne dla przeciętnego nabywcy szukającego urządzeń w korzystnej cenie. Tutaj nasuwa się cytat z kultowego filmu „Kochaj albo rzuć”: „jest taka wysoka middle class, no i taka middle middle class, no i jest taka niska middle class”.

W wybranych modelach telewizorów PEAQ dostępny jest także Smart TV. To rozwiązanie oparte o platformę netrange – taką samą jak w innych telewizorach produkowanych przez TCL, Sharpie czy LOEWE. Wszystko więc wskazuje na to, że na tych ekranach pojawi się Ipla, a wkrótce także inne polskie aplikacje.

Niestety o konkrety dotyczące poszczególnych modeli trudno, zastanawiając się jednak nad kupnem telewizora PEAQ warto poszukiwać także opinii o podobnych urządzeniach z logiem TCL czy Thomson.

Marki własne Grupy Media-Saturn nie są totalną tandetą, jednak należy podchodzić do nich z ostrożnością podobną do tej jak traktujemy takie produkty FMCG. Pamiętajmy tylko, że posiadaczami telewizora stajemy się na kilka ładnych lat, natomiast o paczce ciastek po weekendzie zapomnimy.

Zapisz się do naszego Newslettera, obserwuj nas na Twitterze, polub na Facebooku lub dodaj do czytnika RSS.


Sprawdź, dlaczego Spider's Web wybrał Oktawave Odbierz 25 zł na start swojego projektu w chmurze Polub nas na Facebooku
 • popol

  OK produkują różni producenci. Najwięcej dzieł pochodzi od tureckiego Vestela – są to tożsame produkty do małych Sharpów, które robi ta sama firma. Niektóre modele mają menu z Funai i podobnie świecą – więc mogą to być też produkty tego producenta. Tegoroczne OK mają też podobne piloty do TCL’a, więc może i ten producent maczał w nich rękę.

  Bo że PEAQ jest produktem TCL’A (i siłą rzeczy klonem Thomsonów) jest faktycznie oczywiste.

 • fefes

  W Tesco są też Techniki.

 • Romek B

  To jest jednak byle co bo czym jest PEAQ ? długo się uruchamia w środku z każdego po trochu nie prawdą jest ze ma tam być Sharp – to oszustwo. Produkt w pełni Chiński za to dźwiek ma ładny reszta zbędna w tym 200Hz. Nie polecam.

 • Juda

  Tak to Chińska w pełni odmiana Thomsona które znamy z kineskopowych modeli. Szybko traciły czysty obraz, zamulały były najbardziej awaryjne ze wszystkich innych marek. Czy to samo będzie w 3D LCD. I zasdnicza sprawa po co komu 200Hz? chyba że to chwyt marketingowy. 50 i max 100Hza wystarcza

Reklama