Internet Explorer 10 dla Windows 7 to drobna aktualizacja

News/Technologie 13.02.2013
Internet Explorer 10 dla Windows 7 to drobna aktualizacja

Każda kolejna wersja Internet Explorera to był wielki krok naprzód. Przeglądarka ta, co prawda, wciąż może zazdrościć wielu rzeczy produktom konkurencji, ale nie można odmówić Microsoftowi ciężkiej pracy w celu nadgonienia konkurencji. IE10 dla Windows 7 to jednak żadna rewolucja.

Microsoft właśnie opublikował na swojej witrynie narzędzie, które służy do blokowania automatycznej aktualizacji do Internet Explorera 10. Zawsze tak robi tuż przed wydaniem nowej wersji swojej przeglądarki, z bardzo prostej przyczyny. Wiele firm ma swoje komputery i aplikacje webowe uszyte na miarę pod daną przeglądarkę. Administratorzy nie chcą ryzykować sytuacji, w której praca w firmie zostanie sparaliżowana z powodu nowej funkcji, przez którą dany CMS nie działa prawidłowo, a zarazem chcą, by systemy Windows się aktualizowały. Dopiero po testach nowej przeglądarki będzie ona (być może) wdrożona. Takie narzędzie jest więc bardzo pomocne.

Skupmy się jednak na tym, że w ogóle zostało opublikowane. Oznacza to, że premiera aktualizacji do Internet Explorera 10 dla Windows 7 odbędzie się lada chwila. Sama przeglądarka, rzecz jasna, dostępna jest już od długiego czasu. Niestety, tylko w wersji dla Windows 8. I tam wnosi ona faktycznie nową jakość dzięki dopasowaniu do interfejsu Metro. A co czeka użytkowników Windows 7? Oni przecież mają tylko klasyczny Pulpit. Czy to faktycznie nowa jakość? Nie. Biorąc pod uwagę ogrom zmian przy okazji premiery poprzednich wersji Internet Explorera, obecna mogłaby się nazywać, równie dobrze, 9.5. Zmiany bowiem są głównie „pod maską” i nie są zbyt rewolucyjne.

Jeżeli chodzi o interfejs, to są to drobne zmiany. Zmieniono delikatnie położenie przycisków „wstecz” i „dalej”, przez co wydają się one… naturalniejsze. Sam nie wiem jak opisać wrażenia po tej zmianie, bo przecież jest ona nieznaczna, ale odnoszę wrażenie, że te kilka pikseli różnicy poprawia estetykę i wygodę. Przeglądarka ta, niestety, dalej się nie nadaje do użytku dla osób, które kochają przeglądać Internet za pomocą miliona otwartych kart. Ja osobiście rzadko mam otwarte więcej, niż cztery do pięciu kart, więc dla mnie nie jest to problemem, ale w momencie, w którym robi się tłoczno, dalej trzeba zmienić domyślny widok (karty zamiast w tym samym wierszu, co pasek adresu, należy przerzucić do wiersza poniżej), a i tak po czasie staje się to nieużywalne. Nie dla każdego to będzie problem, tym niemniej: szkoda.

internet-explorer-10

Zmieniło się za to sporo pod maską. Internet Explorer 10 jest zauważalnie szybszy od poprzednika. Świadczą o tym nie tylko syntetyczne benchmarki, którym ufam coraz mniej, a zwykłe wrażenia z korzystania z programu. Nie jest to jednak kolosalna różnica. Na moim kilkuletnim laptopie Chrome, Opera, Firefox czy Internet Explorer renderują witryny w podobnym tempie. Bardzo szybkim. Google wyznaczył tu swoją przeglądarką pewien standard i chwała mu za to. Jest więc szybciej, niż w Internet Explorer 9, ale są to różnice bardzo nieznaczne. Ot, szlifowanie czegoś, co i tak już jest na bardzo dobrym poziomie. Dodano też obsługę kolejnych elementów HTML5, jednak poza syntetycznymi testami, póki co, nie ma to większego znaczenia.

Oprócz wydajności poprawiono też zabezpieczenia. Co ciekawe, „dziurnet explorer” od wersji dziewiątej stał się bardzo dobrze zabezpieczoną przeglądarką, a dziesiątka wprowadza tu kolejne usprawnienia. W niektórych miejscach wręcz paranoiczne. Dla przykładu, przeglądarka ta działa w trybie chronionym (co jest też równoznaczne z uruchomieniem jej w 64-bitowej wersji, więc domyślnie od razu to włączam), co oznacza, że jest całkowicie odseparowana od reszty systemu w szczelnej piaskownicy. Problem w tym, że wtyczki dla Internet Explorera już tak nie działają. Jeżeli więc strona chce skorzystać z, na przykład. Silverlighta, przeglądarka się pyta o pozwolenie. Jeżeli go udzielimy, witryna ładowana jest zupełnie od nowa, tym razem z włączonym Silverlightem (lub inną wtyczką). Niby ma być bezpieczniej, ale jest to, wybaczcie kolokwializm, upierdliwe. Na szczęście można dodawać witryny do zaufanych. Jeżeli więc jesteśmy pewni, że to nie siedlisko Trojanów, można sprawić, że na tej danej witrynie będzie to tylko operacja jednorazowa. Bezpieczeństwu sprzyja też mechanizm automatycznej aktualizacji. Co prawda mieliśmy to już od dawien dawna, ale wiele użytkowników ignoruje prośby o zaakceptowanie aktualizacji w Windows Update. Teraz Internet Explorer, na ustawieniach domyślnych, aktualizuje się bez pytania.

Wspominałem o wtyczkach w trybie chronionym. Na szczęście ta najpopularniejsza, czyli Flash Player, jest wyjątkiem. Od wersji dziesiątej bowiem Internet Explorera 10 dla Windows 7, Flash jest wbudowany w samą przeglądarkę. Nie trzeba nic instalować, a ów Flash działa niezależnie od ustawień zabezpieczeń. Aktualizuje się on również poprzez mechanizmy Internet Explorera i Windows Update. Sam Flash Player, w przeciwieństwie do analogicznego, niezbyt stabilnego rozwiązania w Google Chrome, nie sprawił mi kłopotów zarówno w wersji rozwojowej IE10 dla Windows 7, jak i końcowej dla Windows 8.

Kontrowersyjną zmianą jest mechanizm DnT (do-not-track), który informuje witryny, że użytkownik nie chce być śledzony przez „ciasteczka” tych witryn (co ma na celu gromadzenie anonimowych danych w celu lepszego dopasowania reklam i ofert). DnT jest obecny w większości nowoczesnych przeglądarek, ale w Internet Explorer 10 jest on domyślnie włączony. Wiele osób chwali Microsoft za chronienie mniej zaawansowanych użytkowników, ale również wiele krytykuje ten ruch, uważając, że reklamodawcy, z powodu „,masowo włączonego DnT”, będą to ustawienie ignorować, czyniąc je bezsensownym we wszystkich przeglądarkach. Osobiście pochwalam wybór Microsoftu, ale tu każdy ma odmienne zdanie.

I co? I to, tak właściwie, tyle. Czy to dobre zmiany? W większości tak. Czy warto aktualizować? Jak najbardziej. Czy to przekona użytkowników innych przeglądarek? Nie sądzę. Polubiłem Internet Explorera za szybkość, stabilność i interfejs i używam go od dawna. Ale jeżeli uwielbiasz przeróżne rozszerzenia tudzież przeglądasz Internet na bardzo wielu kartach, Internet Explorer 10 dalej będzie dla ciebie mordęgą i tu nic się nie zmienia. Nie jest to też Zupełnie Nowa Jakość (na dobre lub na złe), jaka miała miejsce przy premierze IE9. Ta zarezerwowana jest, niestety, tylko dla użytkowników Windows 8. Co więcej, smuci też fakt braku dostępności Internet Explorera 10 dla Windows Vista. Powody techniczne braku tej przeglądarki dla Windows XP są do obejścia, ale są też zrozumiałe. Brak IE10 dla Visty to decyzja wyłącznie prosprzedażowa. A szkoda…

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Arek P

  Określanie aktualizacji IE do wersji 10 w W7 jako żadna rewolucja tylko dlatego że nie ma trybu modern?

  Bądźmy szczerzy tryb modern ui w windows 8 na klasycznych komputerach (bez ekranu dotykowego) ty wyłącznie ciekawostka więc suma sumarum tryb modern w ie to dodatek. Liczą się właśnie zmiany pod maską.

 • CODER_FOT

  Zależy dla kogo ja nie mam dotykowego a z Modern korzystam w 80% przypadków :) Praktycznie cały czas… No poza jakimś Visual Studio czy FillZile oczywiście :)

 • http://www.codeenclave.pl/ Piotr Włodarczyk

  Modern jest dosyć wygodny, kiedy masz touchpad z multidotykiem :)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Dużo tych zmian pod maską, porównując np do IE8 -> IE9?

 • iW

  Gdybyśmy mieli rok 2009 byłaby to niezła przeglądarka. ;)

 • kkkkk

  >w momencie, w którym robi się tłoczno, dalej trzeba zmienić domyślny widok (karty zamiast w tym samym wierszu, co pasek adresu, należy przerzucić do wiersza poniżej), a i tak po czasie staje się to nieużywalne
  Ie ma grupowanie kart kolorem czego inne przeglądarki nie mają. To jedyna przeglądarka w której da się na raz używać 60 kart.

 • Arek P

  Nie wiem, nie mnie oceniać nie zgłębiałem się w szczegóły techniczne ale pewnie były one istotniejsze niż powstanie wersji dla modern ui której używa promil użytkowników.

 • Arek P

  Zna ktoś dobrego adblocka do ie10?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Acha:)

 • tomek

  Wypróbuj AdFender + Ghostery

 • msb

  Wielki powrót Maćko, w wielkim stylu! no i ile zdań na temat bezpieczeństwa padło:)

  „Co ciekawe, „dziurnet explorer” od wersji dziewiątej stał się bardzo dobrze zabezpieczoną przeglądarką”

  A to skąd? producent tak twierdzi czy autor? czy to tylko radosne pisanie?

  Remote code execution na IE od wersji 6 do 10-pre:
  http://packetstormsecurity.com/files/cve/CVE-2012-1876

  Tyle w kwestii „bezpieczeństwa” IE.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  A teraz porównaj to do innych przeglądarek i wyciągnij wnioski. :) Poczytaj wypowiedzi hackerów z pwn2own, ekspertów na Krebs Security. Linkujesz losową usterkę (luki bezpieczeństwa), a te wykrywane są we wszystkich przeglądarkach (stąd częste aktualizacje). Ja tam Cię na siłę edukować nie będę, ale sugeruję więcej lektury przed wystosowaniem autorytatywnej opinii ;)

  Na szybko, losowo, z Google:

  http://www.tomshardware.com/news/ie10-firefox-chrome-safari-secure-browser,18719.html

  http://thenextweb.com/microsoft/2012/09/27/study-finds-microsofts-ie9-blocks-95-threats-google-chrome-blocks-just-33/

 • msb

  No tak, a u ciebie murzynów biją.

  Piszesz o super bardzo dobrze zabezpieczonej przeglądarce, a wystarczy ci pokazać, że tak nie jest. I nagle okazuje się, że „no ale przecież wszędzie są dziury” .. Tylko, że ja bym nie zaryzykował stwierdzenia, że coś innego (inna przeglądarka) jest bardzo bezpieczna – a ty, dziennikarzu, piszesz takie teksty jak by były prosto z broszur reklamowych IE..

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Cytuję opinię ludzi, którzy znają się na tym lepiej ode mnie. Nie gniewaj się, ale nie jesteś dla mnie autorytetem.

 • msb

  Ale ja się nie gniewam, no co ty.
  Cytujesz opinie ludzi – dla mnie wygląda jak cytowanie broszury reklamowej producenta. No ale neich Ci będzie, cytujesz ludzi, jakiś tam, gdzieś tam. I IE jest bardzo bezpieczną przeglądarką:)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Podaję Ci konkretne linki z konkretnymi wynikami badań, informuję co wpisać w Google, by znaleźć więcej. Na więcej, przepraszam, ale nie mam czasu, tym niemniej wydaje mi się, że Ci to powinno w zupełności wystarczyć.

 • xyz

  IE6 -> IE7 -> IE8 to zadne „wielkie kroki naprzod”. To badziew :/

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Fakt, ale coraz lepszy badziew :)

 • msb

  Jakieś tam badania, które gdzieś stwierdzają że IE „sucks less”

  Na początku podaję konkretny link, bez odwołań do Google, gdzie przez Twoje IE można odpalić dowolny kod. I jak to ma się do Twojej tezy „bardzo bezpiecznej przeglądarki”?

  Wybacz, też nie mam czasu. Może znajdę go więcej, jak już będziesz miał wyrobione własne zdanie, a nie cytaty do odpowiednio wyselekcjonowanych ludzi.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  https://www.google.pl/#hl=pl&safe=off&tbo=d&sclient=psy-ab&q=critical+security+chrome&oq=critical+security+chrome&gs_l=hp.3..0i8i30l4.1114.6976.0.7076.24.17.0.7.7.0.171.1914.7j10.17.0…0.0…1c.1.3.psy-ab.uRaZ0T4Qmes&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.42452523,d.Yms&fp=dc0bb0b331df3055&biw=1920&bih=1080 – CHrome

  https://www.google.pl/#hl=pl&safe=off&tbo=d&sclient=psy-ab&q=critical+security+firefox&oq=critical+security+firefox&gs_l=hp.3..0i8i30l2.27264.28207.1.28360.7.7.0.0.0.0.152.755.4j3.7.0…0.0…1c.1.3.psy-ab.Fpt3EYCRgHY&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.42452523,d.Yms&fp=dc0bb0b331df3055&biw=1920&bih=1080 – Firefox.
  Jak rozumiem, żadna z popularnych przeglądarek na rynku nie jest, według Twojej opinii, dobrze zabezpieczona? I tak, jasne, dobrze wyselekcjonowani ludzie, układ i sztuczna mgła :)

 • msb

  Tak, żadna przeglądarka nie jest bezpieczna, co Ci próbuję uświadomić.
  I tylko fanboy danej przeglądarki może napisać, że JEGO przeglądarka jest super bezpieczna.

  Offtop: układ, sztuczna mgła, żelazna brzoza, płacą Ci zapisanie o super bezpiecznym IE:)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  No dobrze, ale idąc jeszcze dalej, dojdziemy do systemów operacyjnych. A tu nawet w Solarisie wykrywane są błędy. Ergo praktycznie każde oprogramowanie nie jest dobrze zabezpieczone, idąc tą miarą. Co oznacza, że to zła miara do porównywania produktów. Skupmy się więc na tym, że IE nie tylko nie jest już koniem trojańskim, a przeglądarką, którą jeżeli chodzi o zabezpieczenia, nie musi się wstydzić przed konkurencją.

 • msb

  „. Skupmy się więc na tym, że IE nie tylko nie jest już koniem
  trojańskim, a przeglądarką, którą jeżeli chodzi o zabezpieczenia, nie
  musi się wstydzić przed konkurencją.”

  No widzisz, jak się postarasz, to potrafisz. Nie lepiej było napisać w tym tonie, niż klepać teksty o tym, że już IE9 stał się bardzo bezpieczną przeglądarką?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w komentarzu, którego wycinek cytujesz.

 • MDobak

  No ja się jednak z Tobą nie zgodzę. Zmian jest bardzo wiele. Przecież interfejs to tylko czubek góry lodowej. Prawdziwe zmiany widać choćby tutaj http://html5test.com/compare/browser/ie09/ie10.html i jest ich ogrom. Dlatego uważam, że IE10 na Windows 7 jak najbardziej zasługuje na numerek 10 a nie 9.5. Poza tym, według numerowania wersji IE Microsoftu pierwsza cyferka oznacza kompatybilność. Tj, np. wersja 10.0 i 10.4 mają tak samo renderować strony (choćby błędnie) ale już 10.0 i 11.0 niekoniecznie.

 • Piotr Borkowski

  I co niby zrobisz z tym rce będąc uwięziony w piaskownicy? Oczywiście wolna droga i możesz udowodnić że organizatorzy pwn2own to idioci i robią głupotę tak samo wyceniając udany atak na Chrome i IE10.

 • http://baszczewski.pl/ Marcin Baszczewski

  Mimo wszystko nie powinno się rekomendować tej przeglądarki nikomu. Zerknijmy tutaj: http://html5test.com/results/desktop.html
  IE wypada najgorzej. Tym samym nadal w dużym stopniu ogranicza programistów przy Tworzeniu aplikacji przeglądarkowych.

 • JA

  No nie wiem czy jedyna. W Operze masz grupowanie, które połączone z dodatkiem auto grupującym sprawdza się zdecydowanie lepiej moim zdaniem

 • Jakub Adamczyk

  msb – czepiasz się pojedynczychzdań – każdy z komentarzy Macieja Gejawskiego o IE mówi o tym samym.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement