WhoPaid.It, czyli rozwiązanie odwiecznego problemu, ile jestem ci winny

05.12.2012
WhoPaid.It, czyli rozwiązanie odwiecznego problemu, ile jestem ci winny

Nie znoszę sytuacji, gdy jestem komuś winny jakąś sumę. Gdy wybieram się z kimś na tzw. „kawę” jestem zwolennikiem płacenia za siebie. Dzięki temu można uniknąć późniejszych nieporozumień – kto komu oraz jaką sumę pieniędzy jest winny. Serwis WhoPaid.It przychodzi z pomocą tym, którzy potrzebują miejsca, by odnotowywać wspólne zakupy ze znajomymi, rodziną czy współlokatorami.

Po zalogowaniu się do serwisu przy pomocy konta w serwisie Facebook, mamy dostęp do listy naszych znajomych, których w prosty sposób możemy dodać do odpowiednich wcześniej przez nas utworzonych grup. Po czym przy pomocy przycisku „Enter Expense” dodajemy kolejne zapłacone przez jednego z członków grupy rachunki. Niezależnie czy byliśmy stroną, która płaciła za wyjście do kawiarni czy też ktoś za nas płacił możemy wprowadzać do listy dowolny wydatek.

Serwis umożliwia również określenie, która z osób zapłaciła, jaką kwotę, miejsce, w jakim to się działo oraz oczywiście nazwę wydatku Po czym pozostało nam już tylko wybrać osoby partycypujące w poniesionych kosztach i to w zasadzie wszystko. Serwis został maksymalnie uproszczony. Niestety przez to brakuje możliwości określenia proporcji podziału kosztów zapłaconego rachunku. Domyślnie twórcy zakładają, że obydwie strony płacą połowę kwoty lub jedna ze stron jej całość.

WhoPaid.It podlicza sumę rachunków zapłaconych przez członków grupy i pokazuje ostateczną kwotę – nasze saldo, w oparciu o które powinniśmy rozliczyć się z członkami grupy. Jak już wspomniałem, z racji minimalizmu tego projektu brakuje mi w nim m.in. filtrowania wpisów ze względu na datę, możliwości usunięcia wszystkich wpisów za jednym kliknięciem. Przez to w umówionym przez nas terminie, gdy wszystkie strony uregulują swoje należności muszą każdą płatność usunąć ręcznie lub też założyć nową grupę odpowiadającą nowemu miesiącowi, za który będziemy się rozliczać między sobą w późniejszym terminie. Kolejną rzeczą, która może przeszkadzać jest brak możliwości wyboru waluty, ale to akurat nie ma większego znaczenia.

Twórcy serwisu WhoPaid.It zapowiadają aplikacje mobilne zarówno dla Androida jak i iOS. Obecnie można jednak korzystać z wersji webowej na ekranach naszych urządzeń mobilnych. Obsługa nie jest tak wygodna jak w wersji webowej, ale gdy testowałem jej działanie przy wykorzystaniu przeglądarki Chrome na HTC One X serwis WhoPaid.It funkcjonował poprawnie.

Jeśli ktoś mieszka wspólnie ze znajomymi lub często robi wspólne zakupy z przyjaciółmi czy ze swoją drugą połówką a wychodzi z założenia, że chce mieć jasność kto, ile i komu pieniędzy jest dłużny, to warto sprawdzić WhoPaid.It. Serwis ma pewne braki, które można zapisać na barki wersji „beta”. Mam nadzieje, że aplikacja mobilna, która pojawi się wkrótce będzie ich pozbawiona, a wtedy WhoPaid.It dla wielu osób może stać się jedną z obowiązkowych pozycji zainstalowanych w urządzenia mobilnych.

Dołącz do dyskusji

 • haha
 • http://samulczyk.pl/ Sebastian Samulczyk

  Moim zdaniem wymyślanie na siłę. Przyzwoici znajomi sami będą pamiętać. A to tworzenie „startupu” byle stworzyć. Muszę pokazać to mojej dziewczynie. Jak znam życie popuka się po głowie i zapyta czy jestem poważny. I słusznie.

 • Gosc

  Która to już realizacja tego samego (jak praktyka pokazuje – słabego) pomysłu?

 • http://samulczyk.pl/ Sebastian Samulczyk

  Wydaje mi się, że ktoś zapomniał wkleić tekstu „artykuł sponsorowany” ;-P

 • Etanol

  miło wpaść na imprezę a później na facebooku obejrzeć rachunek. Do pełni absurdu program powinien być połączony z jakimiś płatnościami gdzie albo robimy zastaw, albo podajemy nr kary kredytowej. Skoro to nasi znajomi to przecież mamy zaufanie i podamy takie dane, w razie czego reklamujemy ;P

  Swoją drogą znajomy od roku wisi mi stówę, wróż od półtora. Mniej więcej od tego czasu go nie widuję :) Wiec w wniosku racjonalizatorskim zgłaszam dodatkową funkcje aplikacji. Kontakt z lokalną, negocjacyjną grupą Ukraińców :) Może i kasy byśmy nie odzyskali, ale czasem to nie jest priorytet :D

 • Youvegotit

  Nie ma szans taki serwis.

 • Damian Borowczyk

  Największa przeszkodą w funkcjonowaniu tego czegoś jest czynnik ludzki. Nie oszukujmy się nikt na imprezie nie będzie wstukiwał na smartfonie komu postawił piwo, bo wtedy już się zazwyczaj o takich rzeczach nie myśli :P

 • Piotrek

  Jest też polski odpowiednik: http://rozliczamysie.pl/ Tak naprawdę stworzony na własne potrzeby – moim zdaniem sprawdza się nie tyle na imprezach, a w mieszkaniu studenckim albo na dłuższych wyjazdach gdzie po prostu wygodniej jest robić wspólne zakupy, ale też warto się rozliczyć. ;)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement