Dostałeś Nokię Lumię pod choinką? Oto 10 aplikacji, które musisz zainstalować

26.12.2012
Dostałeś Nokię Lumię pod choinką? Oto 10 aplikacji, które musisz zainstalować

To trzeci i ostatni odcinek mojego dzisiejszego mini cyklu na temat podstawowych aplikacji na 3 najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne, który każdy posiadacz czy to smartfona z Androidem, czy iPhone’a, czy też smartfona z Windows Phone (na przykładzie Nokia Lumia 920) powinien zainstalować. Ten mini cykl to komplementarne wpisy do mojego wielkiego testu trzech topowych smartfonów aktualnie dostępnych na rynku.

Nie da się ukryć, że z aplikacjami na Windows Phone jest pewien problem, jednak nie do końca jest on taki, jaki panuje obiegowe twierdzenie, że jest :) Tak – na Windows Phone jest znacznie mniej świetnych aplikacji niż na Androida i iOS; tak – na Windows Phone brakuje wielu topowych aplikacji znanych z konkurencyjnych mobilnych ekosystemów; tak – w Windows Marketplace znacznie więcej crapu niż w Google Play i App Store, ale przy okazji warto pamiętać o tym, że flagowe smartfony Windows Phone’a są zazwyczaj znacznie lepiej wyposażone w aplikacje dostarczane fabrycznie niż konkurencja. Pokażcie mi bowiem smartfony z darmowym pakietem Office, z darmową nawigacją samochodową skręt po skręcie, czy darmowym serwisem streamującym muzykę – to wszystko dostępne jest z najnowszymi Lumiami wprost z pudełka.

Drugą kwestią, która odróżnia ekosystem aplikacji Windows Phone od Androida i iOS, powodując jednocześnie znaczne różnice w portfolio dostępnych programów jest fakt zupełnie innej estetyki, którą muszą się kierować twórcy mobilnego oprogramowania. Interfejs Windows Phone’a jest bowiem zupełnie inny od Androida i iOS, więc przenoszenie aplikacji znanych z ekosystemów Apple’a, czy Google’a jeden do jednego nie tylko nie ma sensu, ale również jest raczej niewykonalne. To dlatego w Windows Marketplace brak m.in. takich hitów jak: Flipboard, Pocket, Instagram, HBO GO. Chociaż, co trzeba uczciwie przyznać, brak aplikacji Google’a, tj. Gmail, Kalendarz, Google Drive, YouTube, a także Dropboksa, należy zaliczyć do poważnych braków ekosystemu Windows Phone.

Mimo to naprawdę nie jest źle. Oto 10 aplikacji, które w pierwszej kolejności powinniście zainstalować na swojej nowej Nokii Lumia 920 (bądź też 820):

Google Search

Gmaila, Kalendarza, YouTube, czy Google Drive nie ma, ale jest za Google Search. To rzecz bezwzględnie obowiązkowa ze względu na fatalną jakość dostarczanych wyników wyszukiwania przez systemową wyszukiwarkę na Windows Phone’ach, czyli Bing. Wyszukiwarka Microsoftu może i w Stanach Zjednoczonych stanowi realną konkurencję dla Google’a, ale w Polsce nie ma o tym mowy. Google Search na WP działa poprawnie, choć należy pamiętać, że nie pozwala na zalogowanie się do swojego konta Google, by skorzystać z historii wyszukiwania na innych urządzeniach oraz zapisanych haseł do usług internetowych.

 

Facebook (Nokia Lumia)

To co zaraz napiszę może wydać się komuś herezją, ale… Facebook na Windows Phone’a jest zdecydowanie lepszą aplikacją niż Facebook na Androida, czy iOS. Może dlatego, że został napisany nie przez Facebooka, tylko przez Microsoft. Facebook w wersji na mobilnego Windowsa jest piekielnie szybki, bardzo dobrze ułożony pod względem nawigacyjnym, a także oferuje bardzo przyjemny kafelek na ekranie głównym z na żywo uaktualnianymi powiadomieniami. To jedna z najlepszych aplikacji na Windows Phone w ogóle.

 

Twitter

Bardzo dobrze prezentuje się także oficjalna aplikacja Twittera na Windows Phone. Próbowałem kilku innych alternatywnych aplikacji, na czele z uważanym za najlepszy klient Twittera na WP Rowi, ale zawsze wracałem do oficjalnej appki. Tak jak w przypadku innych wersji oficjalnego Twittera brakuje tu synchronizacji pomiędzy urządzeniami, brakuje także podziału na interakcje i wzmianki (są tylko wzmianki), ale za to prostota i szybkość aplikacji do mnie przemawiają. Lubię korzystać z tego klienta na równi z tymi na Androida, jak i iOS.

 

Kafelki łączności

W Windows Phone nie ma ani pełnoprawnych widgetów znanych z Androida, ani szybkiego panelu włączenia/wyłączenia podstawowych usług związanych z funkcjonowaniem smartfona. Do tego przyda się całkiem ciekawa darmowa aplikacja Kafelki łączności. Dzięki niej możemy na główny ekran wyrzucić takie opcje jak: WiFi (przejście do modułu wyszukiwania dostępnych sieci oraz włączenia/wyłączenia WiFi), tryb samolotowy, Bluetooth, czy sieć komórkowa. To nic innego niż skróty do poszczególnych części ustawień, ale bardzo to przydatne do szybszej obsługi smartfona.

Microsoft Weather

Aplikacji pogodowych w każdym mobilnym sklepie jest od zatrzęsienia. Ja jednak zawsze poszukuję najszybszych i najbardziej minimalistycznych rozwiązań. Nie mam czasu na oglądanie animacji pogodowych zanim aplikacja poinformuje mnie o sytuacji na zewnątrz, dlatego bardzo sobie cenię aplikację produkcji samego Microsoftu na WP – Weather. To prosta aplikacja, która ma tylko dwa ekrany: aktualna sytuacja oraz prognoza na najbliższe dni. Do tego mamy bardzo dobrze funkcjonujący kafelek aktualizowany na żywo. Nic więcej mi nie potrzeba. Łapię się na tym, że prognozę pogody najczęściej sprawdzam właśnie za pośrednictwem tej aplikacji na Windows Phone.

 

Nextgen Reader

Smartfon to moje podstawowe narzędzie do śledzenia kanałów RSS. W Windows Marketplace nie znajdziemy wiele dobrych czytników, ale na szczęście jest Nextgen Reader, który w pełni mnie zadowala. To bardzo dobra, minimalistyczna aplikacja, która przypomina nieco aplikację Reader Pro na Androida. Nie jest to może dzieło na miarę ultra-nowoczesnego Feedly, którego bardzo mi na Windows Phone brakuje, ale z pewnością w odpowiednio dobry sposób spełnia swoje zadanie. Na wielki plus należy zaliczyć bardzo dobry kafelek live aplikacji na ekranie głównym.

 

Zite

Czytników typu curation w Windows Marketplace nie znajdziemy prawie w ogóle, a na pewno nie ma tam hitów znanych z alternatywnych platform mobilnych. Jest za to Zite, o czym szczerze mówiąc dowiedziałem się zaledwie kilka dni temu. Fascynacja Zite nieco mi już minęła i nawet po gruntownym odświeżeniu wersji aplikacji na iOS raczej używam alternatywnych usług tj. Prismatic, czy Summonly, ale z braku laku na Windows Phone korzystam właśnie z niej. W tej wersji to jeszcze poprzedni wygląd i sposób działania Zite, ale to wciąż całkiem przyjemne doznanie. Ważne, że Zite na Windows Phone pamięta nasze ustawienia i historię z aplikacji na inne systemy.

 

The Football App

Oj ile ja się naszukałem najlepszej aplikacji do śledzenia wyników piłkarskich i wiadomości sportowyh na żywo. Nigdy bym nie przypuszczał, że najlepszą z nich znajdę na… Windows Phone. The Football App to dla mnie jak na razie najlepsza aplikacja na mobilny system Microsoftu. Wygląda świetnie, działa piekielnie szybko i daje dostęp do najszybciej aktualizowanych wiadomości. Totalny must-have dla fana piłki nożnej z Lumią w ręku.

 

Co i Gdzie

O tym będę jeszcze pisał w kolejnych częściach moich recenzji porównawczych iOS, Androida i Windows Phone’a, ale już w tym miejscu warto nadmienić, że Windows Phone ma najlepsze na rynku aplikacje lokalizacyjne oraz lokalizacyjne wykorzystujące technologię poszerzonej rzeczywistości (z ang. augmented reality). Jedną z nich jest aplikacja Co i Gdzie. To prawdziwy kombajn użytecznej wiedzy o tym, co dzieje się w miejscu, w którym aktualnie przebywamy. Kino, teatr, imprezy okolicznościowe, koncerty – o wszystkim tym (i znacznie więcej) dowiemy się z tej niewinnie wyglądającej aplikacji. Co więcej, z jej poziomu skontaktujemy się z dostawcą usługi, by zamówić bilet, czy dowiedzieć się więcej szczegółów imprezy. Prawdziwa bomba.

 

Nokia City Lenses

Aplikacja Nokii to jedna z najbardziej spektakularnych rzeczy mobilnych, które dotychczas widziałem. Ktoś powie, że to kopia pomysłu aplikacji Layer znanej z konkurencyjnych platform, ale szczerze mówiąc Nokia City Lenses bije ją na głowę. To najszybsza, najmniej obciążająca baterię i system operacyjny aplikacja wykorzystująca AR, z jakiej dotychczas korzystałem. Z powodzeniem wywoła także efekt łał na każdym, kto spróbuje z niej korzystać. Wystarczy skierować smartfona w dowolne miejsce w naszym okręgu, a naniesione zostaną na ekran informacje o punktach POI (point of interest) w naszym pobliżu.

Dodatkowe

Nie zapomnijcie o oficjalnej aplikacji Spider’s Web na Windows Phone. Szczegółowo pisaliśmy o niej tutaj. Pochwalę się, że aplikacja SW wciąż jest w ścisłym topie aplikacji newsowych z polskiej wersji Windows Marketplace.

Zajrzyj także do poprzednich tekstów z mini cyklu:
Dostałeś smartfona z Androidem pod choinką? Oto 10 aplikacji, które musisz zainstalować
Dostałeś iPhone’a pod choinką? Oto 10 aplikacji, które musisz zainstalować

Dołącz do dyskusji

 • Jonasz Sowada

  Rozumiem, że partnerstwo z Nokią, ale kurcze WP to nie tylko Lumia :-), i NIE polecam oficjalnego twittera, o wiele lepszy jest gleek.

 • Adrian Wesołowski

  Przemku, nie zgodze się co do Facebooka :)
  Aplikacja ssie, niestety, przynajmniej wg. mnie.
  Wole korzystać z m.facebook.com lub touch.facebook.com – ma przynajmniej obsługę fanpage :)

 • Adrian Wesołowski

  tak samo jak facebook.
  Jest poprostu do dupy.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Pisałem na podstawie Lumii, której używam, podobnie jak pisałem nt. 10 aplikacji na Androida na podstawie Galaxy S III.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Eeee, dla mnie jest extra. Fast as hell.

 • Jonasz Sowada

  Zgadzam się w 100%.

 • lol

  madry wpis. Ja dodam swoje trzy groszr. Na wp jest wiekszosc waxnych apek i to starcza. Aby w sklepie nie ma chaosu i miliona niepotrzebnych śmieci

 • Jonasz Sowada

  A jednak tytuł jest androida, a nie SGS3 :-). Nie żebym się czepiał, ale dziwnie tak.

 • http://twitter.com/reubenjameson Damian

  App Facebooka ssie. Serio. Brakuje Fhotoroom, Evernote, Listonic, Vimeo, runtastic, Skype, Skydrive, ipla, foursquare, Translator Bing, może jeszcze Audioteka, Bilkom, Scan, Weave news reader…

 • Uzytkownik4321

  Czy Google Search może być uruchamiane przyciskiem lupy pod ekranem?

 • tomy_rizzo

  co do braku Gmail… Wcale go nie chce gdyz klient poczty @ w WP jest tak swietny ze nie potrzebuje zewnetrznych apek:) synchronizacja itd z Gmail dziala jak szatan:D Facebook ktory jest zintegrowany z WP rowniez jest petarda:) to co oferuje sam system tak naprawde pod wieloma wzgledami wystarcza i oszczedza czasu na szukanie 100 alternatywnych apek:) a to ze nie mam tylu gier co na iOS czy Andka… Mi wystarczy angdry birds space i fruit ninja:P btw… Polecam jeszcze Tube Pro. Apka do pobierania filmow z YT nawet w 720p:) na mojej lumii 800 dziala fantastycznie:) pozdrawiam wszystkich ;)

 • Seba F

  Dokładnie powinno być .. Dostałeś smartphone z Windows Phone, a nie Lumie !!

 • http://miqr.wordpress.com/ Dominik Niziński

  nie, tam zawsze siedzi bing.

 • http://miqr.wordpress.com/ Dominik Niziński

  za oficjalną apkę twittera polecam peregrine, darmowe a dużo lepiej działa z wp8 – live tile w pełni funkcjonalny.
  Ostatnio pojawił się też jakdojade.pl i nowy UC Browser, przebijający IE10 wygodą obsługi.
  No i jakiś battery status czy inne cudo, by było wiadomo ile owej pozostało (choć tu problem z częstością aktualizacji kafla)

  aaa i jeszcze metrotube, najlepszy klient do youtube’a, który niestety ostatnio został urżnięty przez google’a ;/

 • Karol

  Nie, nie może. Przycisk kupy jest na stałe skojarzony z Bing.

 • Karol

  Poprawi ktoś literówkę wyżej?

 • Krzysztof Dmytrów

  Co do wyszukiwarki – kiedyś można było porównać wyszukiwanie przez Binga i Google nie wiedząc, która wyszukiwarka daje jakie wyniki i mnie w większości przypadków bardziej zadowalały wyniki Bonga. A i ostatnio szukałem rozwiązania problemu niedziałających aplikacji kafelkowych w Windows 8 w powiązaniu ze sterownikami AMD Catalyst i znów Bing dał znacznie bardziej przydatne wyniki wyszukiwania :). A więc z mojego doświadczenia Google niekoniecznie daje lepsze wyniki wyszukiwania, niż Bing (nawet w języku polskim).

 • AndroidSsie

  Jak u licha WP znalazł się w gronie trzech najpopularniejszych systemów mobilnych zachodzę w głowę od 10 minut. Klikam, oglądam wykresy, sprawdzam udziały systemów na świecie i dalej nie rozumiem.

 • AndroidSsie

  Dostałeś Nokię Lumię pod choinką?

  Chyba pod choinkę? Pod choinką to można ew coś znaleźć ale dostaje się pod choinkę. Oczywiście tytułu nie zmienimy bo google…

 • sherlock

  Moglbys jeszcze podac swoje ulubione blogi, bo widze ze sa ciekawe. Dzieki za makowe abc, masa ciekawych artykulow. Przy ktorejs recenzji Lumii pisales (chyba Ty) o appce Audio, dzieki ktorej mozna miec equalizer w Windows Phone. Mozesz cos wiecej o niej napisac.

 • sherlock

  W Windows Phone 7.8 juz mozna, odpala sie wtedy IE z google search.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie.

 • Marcin

  Bzdura, po aktualizacji do 7.8 ustawiając w internet explorer wyszukiwarkę na google, zmienia się też automatycznie w przycisku szukaj na google, sprawdzane na Lumia 800 i 900 (Soft Plusa)

 • Artur Kwiatkowski

  Ode mnie apki „must have” na WP: Evernote (chociaż OneNote może niektórym wystarczyć), MPAtool, Shazam (wersja darmowa na WP nie ma limitów), VEVO.

 • answer

  właśnie o 7.8 można zmienić żeby pod lupką było Google a nie Bing

 • nofink

  Przesadzasz, Apka od FB na lumii 800 jest powolna (wlacza sie szmat czasu) , klient gmaila od MS nie ma synchornizacji push, co chwila zzre baterie by sprawdzic zawartosc skrzynki.

 • answer

  ale korzystasz z wp 7.5/7.8 czy wp 8? bo na wp8 facebook chodzi 2x szybciej niz na wp 7.5/7.8

 • nofink

  powaznie? w koncu!
  Ciekaw jestem kiedy bedzie w zume.

 • wat

  W takim razie dlaczego tytuł tamtego wpisu to „Dostałeś smartfona z Androidem(…)”, a nie „Dostałeś smartfona Galaxy (S)(…)”, a tutaj tak już nie ma? Szach mat.

 • Adrian Wesołowski

  7.8
  Ale wiesz, nie lubie apki.
  Mam awersje ogólnie do apek…
  Twitter, Facebook… Tylko strony mobile, nawet gleek do twittera mnie nie przekonuje

 • http://wojtekmaj.pl/ Wojciech Maj

  …jakdojade, Shazam, Sprytne zdjęcie, Panorama, Kinograf, Kreatywne Studio, a z gier – rzecz jasna Wordament… :)

 • http://wojtekmaj.pl/ Wojciech Maj

  Prawda, ale trochę brakuje tam szukajki :) Jak chcę komuś szybko coś napisać, to muszę przedzierać się nie wiadomo gdzie. Szczególnie jeżeli nie szukamy znajomego tylko marki.

 • http://wojtekmaj.pl/ Wojciech Maj

  Oczywisty troll jest oczywisty :d

 • Uzytkownik4321

  Już myślałem, że typ ja się pomyliłem. ^^

 • iW

  Hmmm … znalezienie czegoś z WP pod choinką to chyba kara za złe zachowanie. Taka geekowa rózga ;-) „masz – męcz się!”

  Poważnie … najgorsze jest to, że potem na Allegro sprzedaje się ten sprzęt za grosze. Jak ma się niechcianego iPhone’a albo topowego Andka łatwo się go pozbyć i cieszyć się z dodatkowego sianka. A WP? Nawet w tym elemencie daje ciała.

 • http://miqr.wordpress.com/ Dominik Niziński

  W sumie mnie zaciekawiło, sprawdziłem na Lumii 800 i faktycznie, lupka może przenosić do Google, a co ciekawe na mojej 920 nie da się zmienić i zawsze pozostaje Bing ;)

 • tomy_rizzo

  a moze wystarczy zajzec w ustawienia poczty??… u mnie gmail dziala w trybie push az milo:) jakiekolwiek zakupy allegro (potwierdzenia) itd kazdy jeden mail dostaje tak samo jak sms (dzwiek + cyferka rozna oczywiscie w zaleznosci od tego ile wiadomosci nie odczytalem) bez najmniejszych opoznien!!! FB ktory mamy „wbudowany” w Windows Phone dziala niesamowicie szybko i bez zarzutu… nie mowie tu o aplikacji z marketplace tylko to co oferuje mi sam system i uwierz mi na slowo ze dziala to swietnie :) nie pisalbym tego wszystkiego gdybym nie uzywal juz ponad pol roku wlasnie lumi 800 :) jest kilka dupereli o ktore moglbym sie czepiac ale akurat w tych kwestiach jest super i bardziej jestem z tego zadowolony anizeli z iPhone… zameczylem juz 3g i 3gs:P
  co do apki FB z Marketplace zgadzam sie jest dosc wolna ale nie jest zle… kumpel w pracy posiadajacy SGS2 porownywal sporo funkcji ze mna i jesli chodzi o predkosc rowniez tej apki wypadl gorzej ze swoim SGS2.

 • lukas

  Wiesz, reklam nikt dzis nie oglada- sa jak ulotki w skrzynce na listy. Bardziej opłaca sie wspomniec o premi za szczegolne zainteresowanie konkretnym produktem. Partnerstwo zobowiazuje. Nie mam tutaj pretensji, ale na takim np. chip.pl, to jest masakra…

 • Arek P

  Z tym że UC Browser nie wyświetla polskich znaków na stronach…

 • Qwe

  Ale na rynku Nokia Lumia to 90% telefonów z Windows Phone. Pozostali producenci to margines. Co więcej sami się na ten margines przenieśli olewając nowy system, MS więc nie mogą nikogo winić poza sobą. Jeżeli ktoś kupuje telefon z WP to radziłbym mu jak ognia unikać HTC oraz Samsunga z uwagi na braki w aplikacjach (Nokia ma zarówno swoje aplikacje jak i sporo najlepszych aplikacji jako exclusive)

 • Qwe

  To chyba jakieś dziwne wykresy oglądasz… Bo jakbyś zobaczył wykresy z Polski to wiedziałbyś że w gronie 10 najpopularniejszych telefonów w Polsce są telefony Apple, Samsunga (Galaxy) oraz Nokii (Lumia 610)… reszta producentów daleko daleko z tyłu

  http://ranking.pl/pl/rankings/mobile-devices-models.html

 • Qwe

  Nie ma PUSH? Od kiedy? Może warto wejść do ustawień aplikacji i przejrzeć sobie opcje? WP7 ma chyba najlepszą aplikację do poczty. Nie trzeba się ratować dodatkowymi aplikacjami jak pod Androidem (zamiast systemowej aplikacji do dowolnej poczty użytkownicy zmuszani są do używania GMaila)

 • Qwe

  No jakbym dostał telefon z Androidem pod choinkę to na 100% wylądowałby on na Allegro. Byłoby trochę dodatkowej kasy na Lumię 920 :)

 • http://miqr.wordpress.com/ Dominik Niziński

  Ależ wyświetla, wystarczy wyłączyć w nim speedmode ;)

 • kamilza

  Wordament to najlepsza gra mobilna EVER! :)

 • AndroidSsie

  A jak chcesz obronić tezę że te telefony oznaczają najbardziej popularne? Bo to tylko pokazuje ruch na stronach interentowych. Mozna mieć telefon i:
  – rozmawiać

  – pisać smsy

  – wysyłać mmsy

  – chatować

  – skypeować

  – grać lokalnie lub online

  – korzystać z aplikacji np FB, instagram

  – aktywnie czytać rssy

  i zadna z tych aktywności nie bedzie zaliczona przez ranking.pl

  Dużo wiecej o popularności powie ci sprzedaż telefonów. I na swiecie BB bedzie dużo przed WP. Jesli zaś chcesz sie ograniczać do Polski to powinny być pokazane TYLKO spolszczone aplikacje.

  I na koniec dlaczego wziałeś z tego zestawienia 9 miejsc? Jest mowa o 3 najpopularniejszych – wiec skoro juz piszesz o producentach telefonów to powinny to byc 3 pierwsze telefony jakie sa popularne a nie 9…(Apple, Samsung, SonyE)

 • AndroidSsie

  Ja wiem, Ty wiesz…..piszę po to aby inni się dowiedzieli….

 • kyjgel

  HBO GO jak najbardziej znajduje się w WMP, ba jest oficjalna i po polsku. Więc prosiłbym o nie wprowadzanie czytających w błąd.

 • Rogi

  Ale bida te apki.

 • squi

  bida

 • http://nicciekawego.pl/ Michał Kostrzyński

  Twoim zdaniem lepiej się przedzierać przez dużo wolniejsze strony mobilne?
  Osobiście wolę dedykowane apki. Może to dlatego, że estetycznie bardziej do mnie przemawiają niż ‚skaczące’ strony internetowe ;)

 • http://nicciekawego.pl/ Michał Kostrzyński

  Gucio prawda. W WP 7.8 i WP 8 można zmienić zachowanie lupy.
  Zmienia się domyślny silnik wyszukiwania i wtedy lupa przekierowuje na Google.

 • Romek

  Ja dostałem LUMIE 920:) JEST PRZEPIĘKNA, system błyskawica, ale… Chętnie sprzedam :) W dobrej cenie;) Za bardzo siedzę w ANDROIDZIE:D
  530 199 666 (tylko sms:)

 • mleko

  mleko

 • Sammy

  Aplikacja fbk lepsza niż z Androida? kpina… Nie można edytować komentarzy, ani wgrywać z Noki, uwaga… FILMÓW (nakręconych Nokią) na grupy zamknięte. Da się tylko z gelarii wrzucić na fb ale na oś czasu, dostępną dla wszystkich znajomych, a nie o to mi chodzi. To OGROMNY minus

 • Moreno

  To oczywiste, WP jest systemem nowym, ale z ogromnym potencjałem. WP pędzi do przodu i zaczyna mieć wszystko lepsze od konkurencji, do tego działa błyskawicznie na każdym urządzeniu. WP unika błedów, które popełniły inne platformy. Jeśli miałbym kupować nowego smartfona, to tylko z WP. Aktualizacje też są dla każdego i zawsze, a ilość aplikacji szybko rosnie i są one super dopracowane. Jeszcze rok, może tylko pół i będzie masowa przesiadka na WP, bo wygoda nażdego pociąga.

 • Bez twarzy

  Czyli same śmieci, a jakieś sensowne programy są?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement