Jak dziennikarz nabrał cały świat, rzekomą energooszczędnościa CoverTrail’a.

Blog Forum 08.11.2012
Jak dziennikarz nabrał cały świat,  rzekomą energooszczędnościa CoverTrail’a.

Ostatnio wszystkie portale zachwyciły się energooszczędnością procesora a właściwie całego układu System-on-Chip od intela Z2760. Redaktor Anandtech testujący Samsunga Ative Smart PC , przypadkiem pokazał „na forum” tabelkę pokazująca iz tablet z procesorem CoverTrail na baterii, wytrzymuje więcej od tabletów z układami ARM. Co zadaje kłam teorii o energooszczędności ARM.

Niestety to mała oszukańcza manipulacja. Test przeprowadzono za pomocą testu „Web Browser”. W czym tkwi sztuczka? Test ten obejmuje otwieranie stron co pewien okres czasu. Cały trick tkwi w błędnej metodologii testu polegające na pracy sekwencyjnej, czyli otwarcie stron co X sekund, a przecież podczas czytania strony scrolujemy , zoomujemy itd. Zwycięstwo SoC Intela wynika z użycia nowego stanu procesora S0i1, który powoduje uśpienie tabletu z włączonym ekranem (home screen, browser, lock screen) . To bardzo fajny pomysł Intela globalnie patrząc, ale fałszuje źle wykonane „benchmarki” bo problemy są dwa:
1) przeglądanie stron wymaga ich scrolowania , zoomowania, a więc pracy procesora czego test Anandtech nie obejmował.
2) Uspienie całkowite procesora powoduje zauważalna zwlokę w obudzeniu.
Posiadacze tabletów z CoverTrail moga to łatwo sprawdzić wyłączając wygaszanie ekranu i wykonaniu próby zrobienia scrolla na ekranie który był bezczynny przez chwilę. Nie jest to zauważalne gdy ekran wygaśnie lub jest lockscreen gdyż wtedy wstawanie CPU ukryte jest w budzeniu ekranu.

Zasadniczo Intel zrobił wielki postęp w energooszczędności swoich procesorów ale wykonanie takiego testu zwyczajnie wprowadza w błąd, gdyż nikt w ten sposób z tableta nie korzysta. Byc może ten sposób będzie dobrze działał w czytniku e-booków.

Przy okazji jako iz nie wielbię Windows 8 to po jego instalacji na Acer W501 stwierdzam iz przy Windows 7 działa jak rakieta ale praca na „cycku” czy myszce jest nielogiczna i sprzeczna z tym co nauczymy sie na touch screenie, ale o tym w osobnym wpisie. Jeśli jednak macie tablet dotykowy z Windows 7 to zmiana na „ósemkę” jest obowiązkowa w wypadku innych ….. NIE.

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement