Android jest coraz dojrzalszy – Jelly Bean 4.2

Blog Forum 14.11.2012
Android jest coraz dojrzalszy – Jelly Bean 4.2

Google nabrało rozpędu. Nie ma miesiąca podczas którego Wielki Wujek G nie zaserwowałby nam jakiejś nowości: zmiany w Gmailu, nowy Chromebook, nowe nexusy. Jeśli jesteśmy już przy nexusach, to właśnie wczoraj, 13 listopada 2012 roku, w sprzedaży pojawiły się Nexus 4, Nexus 10 i nowe wersje Nexusa 7, a wraz z nimi nowa odsłona systemu Android. Wersja 4.2 trafiła również na Galaxy Nexusa, i właśnie na tym sprzęcie mam przyjemność testować ten system.

Co prawda, nowa wersja Androida wciąż nosi nazwę Jelly Bean, jednak w wersji 4.2 znajdziemy wiele przydatnych nowości, a wiele z nich zauważa się już po włączeniu urządzenia. Przy pierwszym uruchomieniu wita nas zmieniony ekran konfiguracji. Wyboru języka nie dokonujemy z rozwijalnej listy, a z listy umieszczonej „na kole” (wybaczcie brak screena). Dalej system pyta czy chcemy się zalogować do jednej z widocznych sieci WiFi i w dalszej części konfiguracja wygląda już standardowo.

Jedną z bardzo ciekawych rzeczy która pojawiła się w Androidzie 4.2 jest nowy ekran blokady urządzenia. Dotychczas użytkownik chcąc odblokować urządzenie mógł przesunąć palce w prawo, co powodowało ukazanie się pulpitu, w lewo – uruchamiał się aparat, lub do góry, by skorzystać z Google Now. Te opcje są obecnie niedostępne, jednak teraz mamy możliwość dopasowania ekranu blokady do swoich potrzeb: po przesunięciu palcem od lewego brzegu ekranu w prawo ukazuje się naszym oczom ekran z możliwością wyboru 4 widgetów: Gmaila, kalendarza, SMS/MMS i zegar cyfrowy. Po umieszczeniu ich na ekranie blokady można poustawiać je w dowolnej kolejności, a ten znajdujący się skrajnie z prawej strony będzie ukazywał się podczas odblokowywania telefonu. A co z aparatem? Aby go uruchomić należy przesunąc palcem z prawej na lewo na ekranie blokady.

Aplikacja aparatu doczekała się gruntownej przebudowy. Dodana została funkjonalność PhotoSphere umożliwiająca robienie panoram 360 stopni. Menu aparatu wywołujemy poprzez przytrzymanie palca na ekranie w dowolnym miejscu, co po krótkim przyuczeniu znacznie ułatwia i przyspiesza pracę z aplikacją.

W wersji 4.2 pojawia się również nowa klawiatura która nareszcie obsługuje w pełni polski słownik. Poza tym, klawiatura zyskała funkcjonalność popularnej klawiatury Swype. Dla nie zorientowanych: wystarczy przesuwać palcem po literach które składają się na żądane przez nas słowo aby pojawiło się ono na ekranie. Sprawuje się to zaskakująco dobrze, zaryzykuje wręcz stwierdzenie, że działa lepiej niż klawiatura Swype. Obsługuje oczywiście polski słownik.

Zmieniony został także systemowy zegar. Ktoś nareszcie zauważył, że zegar w telefonie nie koniecznie służy wyłącznie do sprawdzania godziny, i wpadł na pomysł dołączenia minutnika, stopera i funkcji “czas na świecie”. Całość zamknięta jest w minimalistycznym interfejsie, który, niestety, mim zdaniem w niektórych momentach gryzie się z resztą systemu (czerwone litery i inne elementy – czemu nie niebieskie? znacznie lepiej by się komponowały)

Centrum powiadomień zyskało oczekiwaną przez wielu opcję zmiany ustawień telefonu.

Galeria zrzutów ekranu: goo.gl/uHZyC

Tagi:

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement