Swype Beta 1.3. Potężna aktualizacja najlepszej klawiatury na Androida

19.10.2012
Swype Beta 1.3. Potężna aktualizacja najlepszej klawiatury na Androida

Swype to znana i lubiana klawiatura dla systemu Android i mój osobisty numer jeden na liście. Po wczorajszej aktualizacji jest to już program praktycznie idealny. Sam używam jej od blisko roku, i mogę szczerze polecić ją każdemu, kto pisze na smartfonie więcej niż dwa SMSy dziennie. Ostatnia wersja wprowadza między innymi długo oczekiwaną synchronizację słownika, kilka skórek oraz nowe tryby dla tabletów.

Jeśli chodzi o klawiatury w Androidzie, nigdy nie mogłem używać tej zwykłej, systemowej. Z preinstalowanych jedyną akceptowalną dla mnie była ta obecna w HTC Sense, ale w czwartej wersji nakładki zmieniła się niestety na gorsze. Całkiem niezłą i często polecaną propozycją jest płatny Swiftkey, ale nigdy nie umiałem się do niego przekonać. Zawsze po kilku godzinach wracam do ulubionego Swype, bo jest po prostu dużo wygodniejszy do pracy nad tekstem. Niedawno tę klawiaturę przejęła firma Nuance, która rozwija ją w bardzo dobrym kierunku.

Chociaż pełna wersja klawiatury Swype preinstalowana jest na kilku smartfonach, to nie jest to jedyny sposób aby z niej skorzystać. W przeciwieństwie do Switfkey i innych popularnych klawiatur, nie znajdzie się jej jednak w Google Play. W celu instalacji należy udać się z poziomu smartfona na stronę producenta, założyć konto, pobrać plik .apk i postępować zgodnie z poleceniami na ekranie. Ponieważ Swype jest bezpłatny, trzeba pogodzić się z tym, że jest on wydany jako “wieczna wersja beta”. Sami twórcy zapowiedzieli, że klawiatura taką betą pozostanie, nie należy się spodziewać jej w sklepie Google Play.

Jednak wbrew nazwie, jest to w pełni używalny i kompletny program. O ostatniej, dość sporej aktualizacji Swype, pisał Mateusz. Pojawiły się nowe tryby wprowadzania tekstu, w tym pismo odręczne i rozpoznawanie głosu. Jestem zaskoczony, gdyż teraz w języku polskim działa to znacznie lepiej, niż natywne rozwiązanie Google, wyłapując bez problemu nawet cyfry, kropki i znaki zapytania.

Klawiaturę Swype wyróżnia innowacyjny sposób wprowadzania tekstu: słowa można tworzyć poprzez pociągnięcie palcem po ekranie od litery do litery, bez konieczności odrywania palca od ekranu. Nie każdemu musi to pasować, ale sporo osób zapomina, że ze Swype można korzystać tak samo jak z dowolnej innej, klasycznej klawiatury.

Dla mnie najważniejszą funkcją Swype nie jest jednak pisanie bez odrywania palca, a gesty. W końcu wszystkie możliwe do wykonania kombinacje zostały umieszczone w liście dostępnej w menu programu, więc wspomnę o tych najważniejszych: przeciągnięcie palcem od klawisza Swype do literek A, C, X oraz V, wykonuje komendy analogiczne do tych znanych z komputera: zaznacz wszystko, kopiuj, wytnij, wklej. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak drastycznie przyspieszają one pracę nad tekstem?

Pora jednak opisać dzisiejsze nowości w wersji 1.3. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to ekran edycji, który doczekał się liftingu i jest teraz bardziej przejrzysty. Nadal wywołuje się go poprzez przeciągnięcie palca od klawisza Swype do klawisza symboli, a z jego poziomu można nawigować po tekście za pomocą strzałek. Pozwala także dokładnie zaznaczać wybrany fragment, bez potrzeby celowania palcem.

Bardzo istotna jest też możliwość backupu i synchronizacji swojego słownika między urządzeniami. Do tej pory każdorazowa aktualizacja lub czyszczenie danych w telefonie skutkowała usunięciem wszystkich wprowadzonych słów, a klawiaturę trzeba było uczyć stylu pisania od nowa. Rejestracja urządzenia do synchronizacji odbywa się poprzez wysłanie przez Swype wiadomości na adres email z krótkim kodem, który następnie trzeba wprowadzić w aplikacji.

Dopiero jutro będę miał możliwość przetestowania Swype w wersji na tablety, ale doczekała się ona ciekawych usprawnień. Oprócz standardowego widoku można wyświetlić klawiaturę w postaci małego, przesuwanego okna (było to dostępne na niektórych urządzeniach), a także podzieloną na dwie części pod kciuki. Nie mogę się doczekać, aż sprawdzę te rozwiązania w praktyce.

Dość ciekawie zapowiada się też tryb “społecznego słownika” o nazwie hotwords. W opcjach można zgodzić się na dodawanie do słownika wyrażeń, których używają użytkownicy na całym świecie. Twórcy w swoim komunikacie o nowej wersji podają jako przykład Gangam Style. W momencie, gdy nowa nazwa własna stanie się popularna, sama przywędruje do aplikacji, a użytkownik nie będzie musiał dodawać jej samemu. Co prawda nie skorzystają z tego udogodnienia hipsterzy, którzy zawsze będą wiedzieć o wszystkim cool, zanim to będzie cool, ale cała reszta użytkowników, przynajmniej tych anglojęzycznych, doceni tę nowość.

Ostatnim świetnym pomysłem było dodanie możliwości wyboru skórek. Nawet nie chodzi o to, że podstawowa jest brzydka, ale po prostu mi się już do bólu opatrzyła. Przyda się nieco odmiany, a także możliwość skorzystania z białej wersji. Dostępnych jest dziesięć różnych skórek, a czego zaledwie kilka nie razi w oczy, ale i tak jestem zadowolony z wyboru.

Swype jest zawsze pierwszą aplikacją, którą instaluję na smartfonie. Ponieważ dużo na nim piszę, a jeszcze więcej wprowadzam do tekstów poprawek, wygodna klawiatura jest kluczowa. Program od Nuance, nie dość że jest darmowy, to z każdą aktualizacją wprowadza naprawdę przydatne udogodnienia i coraz więcej możliwości personalizacji. Polecam przetestowanie tego programu nawet zapalonym użytkownikom Swiftkeya, bo Swype potrafi miło zaskoczyć.

Po wprowadzeniu ostatnich nowości nie mam już żadnych życzeń do twórców programu, oprócz jednego: aby mojej ulubionej klawiatury, przez zwykłą nadgorliwość, po prostu nie popsuli.

Dołącz do dyskusji

 • http://zenbox.pl/ Tomasz Fiedoruk | zenbox.pl

  Co ja bym dał, żeby Swype był i na iOS ;/

 • Kot

  Na szczęście jest też na Symbiana :)

 • andrej

  A mnie brakuje jednego, opcji wycinania ogonków w SMS.

 • Ciubas

  a ja znowu mam problem z pobraniem po zalogowaniu, problem z siecia… I na kazdym urzadzeniu to samo :-(

 • http://www.cenebris.com/ Tomasz Cieńciała

  Jest jaka opcja szybkiej zmiany jezykow? Jak kiedys probowalem, to nie bylo, a w androidowej klawiaturze mozna na spacji zmieniac wybrany jezyk, co jest bardzo szybkie i wygodne (wchodzenie do menu jest „lekko” irytujace :)

 • Jaques Mezofo

  w wersji iOS 21 ma wyjść coś podobnego od apple, panorame w aparacie już wam dali, więc módlcie się – miejcie wiarę!

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Starczy przytrzymać spację i wybrać z listy :)

 • fg

  Mnie też trochę uwiera że nie mogę zainstalować alternatywnej klawiatury – widać ze są lepsze rozwiązania niż applowa.
  Kiedyś myślałem też o alternatywnym launcherze, ale chyba wymagam za dużo :)

 • http://www.cenebris.com/ Tomasz Cieńciała

  Oo, sprawdze – dziekuje :)

 • witti

  A ja wczoraj postanowiłem zamiast swype spróbować Swiftkeya, którego kiedyś kupiłem. Wydał się fajny i używałem go dzisiaj. Jednak smyranie palcem jest chyba wygodniejsze i Swype wygra, choć wydaje mi się, że Swiftkey lepiej koryguje słowa. No i ma tę funkcję przewidywania słów. Zatem im prostszego używamy języka, tym łatwiej mu trafić :-)

 • witti

  Oj i jeszcze zapomniałem dodać, że Swiftkey zajmuje u mnie nieco ponad 9mb a Swype ponad 35mb (ta nowa wersja jest jeszcze większa niż poprzednia).

 • dredu

  Cydia… I wszystko jasne :P Ja używam Swype na 4S…

 • Łukasz

  opcja wycinania ogonków działa ale łącznie z programem Go SMS Pro. Instalujesz program – wchodzisz do Settings – zakładka Basic – Language selection – ściągasz polski – zakładka Advanced – Send Settings – zaznaczasz Enable locale support – z Supported languages wybierasz Polish SMS Mode.
  Sprawdzone, działa ;)

 • Flint_PS

  A ja przestałem używać bety Swype od kiedy wyszła nowa beta z numeracją 1.x, to był w wielu miejscach regres w stosunku do starej bety 3.x. Pomijam kuriozalny błąd w tłumaczniu „osobistego słownika” zamiast „osobisty słownik” (w jednej z ostatnich bet 3.x było to poprawione, w 1.x wróciło i ma się dobrze) – ale automatyczne dodawanie do słownika? Za jakie grzechy? Czemu nie importuje już nazw kontaktów do słownika? Czemu NIC nie ściąga z facebooka i gmaila, choć dostaje stosowne uprawnienia? W moim słowniku po przeprowadzeniu tej rzekomej synchronizacji nie pojawia się nic. Widok ze strzałkami też jest mniej czytelny niż w wersji 3.x. No i to cholerne Dragon Dictation, nie obsługujące polskiego – nie da się zastąpić standardowym głosowym googlem, bo nie.

  Trenuję obecnie SwiftKey, a w odwodzie leży preinstalowana na Notce wersja 3.x – na szczęście daje się ją uruchomić na Cyanogenie. Ale jak kiedyś zmienię telefon, to przepadło – albo ta targiczna nowa beta, albo brak Swype.

 • andriej

  Używałem, ale wolę systemowy program. Nie widzę problemu, żeby to rozwiązać po stronie programu.

 • Łukasz

  Ja też nie widzę problemu, żeby to rozwiązać po stronie programu ale widocznie programiści jakiś widzą.

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Dragon Dictation już działa w PL, a reszta uwag słuszna – ale mi na szczęście nie przeszkadzają

 • R_adek

  Niestety, poza tym, Że wprowadzili dużo fajnych opcji, to popsuli przełączanie między językami.
  Ten popup jest tragiczny.

 • R_adek

  Nie można zapomnieć o pasku powiadomień ;-)

 • Marcin

  Mam to samo.. Straszne problemy z tą aplikacją.

 • http://www.facebook.com/susz91 Łukasz Szustak

  Przecież można w sfitkey włączyć funkcję swype i jeszcze dodatkowo masz przewidywanie i korektę słów to już w ogóle odjazd,korzystalem do dziś wersję beta i wiem że kupię pełną wersję bo to jest najlepszą klawiatura ever

 • Marek Grzeszczak

  No właśnie, jak wyłączyć te okno przesuwane.Strasznie mnie to wkurza.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement