Elektrobiblioteka – a gdyby połączyć stronę WWW z książką? Genialny projekt Waldka Węgrzyna

10.09.2012
Elektrobiblioteka – a gdyby połączyć stronę WWW z książką? Genialny projekt Waldka Węgrzyna

Mamy przyjemność przedstawić kolejny ciekawy projekt autorstwa Polaka – Waldka Węgrzyna. Postanowił on, zainspirowany manifestem El Lissitzkiego z 1923 roku, w którym to autor zwraca uwagę na potrzebą stworzenia „nowej książki”, opracować projekt Elektrobiblioteki, która była jednocześnie pracą dyplomową studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wszechobecność zdobyczy techniki w naszym życiu, w szczególności urządzeń mobilnych, jest niekwestionowana. Nowe podejście do książek wprowadziły czytniki od Amazonu, które zmieniły również nasze przyzwyczajenia. Teraz projekt studenta ASP może zrewolucjonizować współczesne postrzeganie książki.

Czym jest projekt Elektrobiblioteki? Jest niemal tradycyjną książką, którą można podłączyć do komputera przez port USB. Wtedy dzięki niej możliwe jest sterowanie treściami znajdującymi się na ekranie naszego komputera. Przewrócenie strony książki powoduje przejście do kolejnego ekranu witryny internetowej. To właśnie za pomocą tej książki można również przeczytać elektroniczną wersję pracy dyplomowej, w ramach której powstał owy projekt.

Jeśli myśleliście, że zeszłotygodniowe premiery od Amazonu pokazały nową jakość w podejściu do e-czytelnictwa, to dziś wypada zweryfikować swoje zdanie na ten temat. Oczywiście Elektrobiblioteka jest projektem sztuki użytkowej, przynajmniej ja tak go odbieram, i bardzo chętnie zobaczyłbym taki projekt na sklepowych półkach, aby móc go sprawdzić w działaniu.

Jak widać również w Polsce nie brakuje ciekawych pomysłów mogących odmienić postrzeganie rzeczy, w odniesieniu do których wydaje się, że nic innowacyjnego już się nie wymyśli.

Na koniec pora na łyżkę dziegciu – wielka szkoda, że o takim projekcie dowiadujemy się z The Verge…ot, nasza rzeczywistość – łatwiej tam przebić się z ciekawym pomysłem niż w naszym kraju.

Zatem jeśli tworzycie jakiś niecodzienny projekt lub taki znacie – dajcie Nam o nim znać. Możecie zostawiać informacje o tym w komentarzach do tego wpisu lub podsyłając mi je za pomocą sieci społecznościowych, gdzie bez problemu mnie znajdziecie.

Warto promować pomysły takie jak ten, które przy sporym nakładzie pracy, co widać na materiale wideo, zamieniają się w namacalne rzeczy.

Dołącz do dyskusji

 • http://twitter.com/Caketweet tatarakamil.com

  Piękne

 • Karol Grabowski

  Cholera, jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem tego pomysłu oraz nakładu pracy włożonej przez Autora! Chapeau bas!

 • Piotr Kusio

  „Na koniec pora na łyżkę dziegciu – wielka szkoda, że o takim projekcie dowiadujemy się z The Verge…ot, nasza rzeczywistość – łatwiej tam przebić się z ciekawym pomysłem niż w naszym kraju” – nie chcę być złośliwy, ale to raczej dowód na to, że polscy blogerzy w poszukiwaniu ciekawych materiałów muszą szukać „inspiracji” na popularnym The Verge. Autor z The Verge sam nie dotarł bezpośrednio do tego projektu – wskazuje przecież odpowiednie źródła z europejskiej witryn.

 • lukasz

  robi wrażenie!

 • http://about.me/tomaszkrela Tomasz „Krelke” Krela

  Zgoda ale zobacz, bez rozgłosu tam do Nas oraz do innych mediów w Polsce to by zapewne nigdy się nie trafiło a jeśli to miałoby małą szansę na przebicie…przynajmniej tak ja to widzę.

 • http://www.musicvoice.pl/ Konrad Przydział

  Geniusz!

 • Piotr Kusio

  Na pewno projekt ma większą szansę na zyskanie popularności poprzez The Verge niż Spider’s Web, tego chyba nikt rozsądny nie neguje :-)

 • PiotrLaskowski

  Genialnie niepotrzebne. Nie po to sięgnąłbym po książkę, żeby co chwila w świecący monitor zerkać.

 • Snik3rs

  a swoją drogą przed The Verge artykuł o tym pojawił sie na AntyWeb

 • Bartłomiej Małachowski

  odniosłem to samo wrażenie jak wczoraj o tym projekcie czytałem na amerykańskim gizmodo
  http://gizmodo.com/5941681/forget-mouse-and-keyboard-elektrobiblioteka-controls-a-computer-with-a-book
  w ogóle ostatnio odnoszę wrażenie, że w polskich tech-blogach jest naprawdę mało własnej inwencji i dziennikarstwa, a tylko przepisywanie notek z zachodu. Można przecież ciekawiej, wystarczy popatrzeć na wspomniane The Verge jakie oprócz newsów powstają tam ciekawe artykuły/reportaże na tematy około technologiczne (np. o dubstepie albo hobbystach bio-informatykach), ciekawym pomysłem jest teź TechCrunch Cribs czyli video-realcje z wizyt w siedzibach firm internetowych. Zatem polscy tech-blogerzy do dzieła, zaskakujcie nas ciekawymi własnymi pomysłami!

 • Piotr Kusio

  Linka poproszę, bo nigdzie artykułu na AW o tym nie widzę. Google też nie chcą pomóc…

 • Snik3rs

  jednak to była fabryka-pikseli :D mój błąd :) http://www.fabryka-pikseli.com/2012/09/07/a-propos-piatku-014/

 • Piotr Kusio

  najwidoczniej @krelke:disqus nie ma Fabryki pikseli w RSS’ach. A szkoda, bo to jeden z ciekawszych blogów w polskiej sieci

 • Snik3rs

  całkowicie się z tym zgadzam

 • http://www.mysportiq.pl/ Norbert Oksza Strzelecki

  nie rozumiem tego… tzn. jako _sztuka_ to fajne, taki filozoficzny bajer (oczywiście wielkie brawa za techniczne sklecenie tego do działającej kupy!), ale żeby to jakoś używać to słabo. Siedzę przed kompem i przewracam kartki, żeby czytać z ekranu? Tyle? Może czegoś nie załapałem… (jeszcze raz piszę, że jako sztuka ok)

 • http://about.me/tomaszkrela Tomasz „Krelke” Krela

  zatem Panowie @allworthy:disqus oraz @Snik3rs:disqus – FP idzie do rssa :)

 • http://about.me/tomaszkrela Tomasz „Krelke” Krela

  Pomyśl o rynku książek dla dzieci itd… tam jest potencjał takiego pomysłu :)

 • http://www.mysportiq.pl/ Norbert Oksza Strzelecki

  Myślę i nadal nic. Po prostu nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której np. dziecko przewija strony książki, a czyta z telewizora/monitora. Bo to co mi przychodzi do głowy to zwykłym kinectem można załatwić (i jeszcze więcej!).

 • John.Szemeczko

  Nie bardzo widzę, gdzie w tym wszystkim sztuka i jaki z niej użytek… No i najważniejsze, czy ktoś kto odkupi ode mnie egzemplarz książki będzie miał dostęp do części online, czy będę złodziejem? A może to on będzie złodziejem?

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement