HD dla wszystkich za darmo! Takie rzeczy dostaniemy dzięki Euro 2012

02.03.2012
HD dla wszystkich za darmo! Takie rzeczy dostaniemy dzięki Euro 2012

Nie ma się co oszukiwać – w temacie technologii telewizyjnych jesteśmy daleko z tyłu za resztą Europy. Nasi sąsiedzi Czesi właśnie zakończyli nadawanie analogowej telewizji naziemnej. Także większość krajów Unii Europejskiej od dawna posiada pełne pokrycie sygnałem cyfrowej telewizji naziemnej. My w tym temacie dopiero raczkujemy. Dopiero w ostatnich kilkunastu miesiącach zaczynamy się pozbywać kanałów w formacie 4/3. Nawet tak mało znaczące stacje jak Tele5 przechodzą na standard panoramiczny i planują rozpocząć nadawanie w wysokiej rozdzielczości.

Tym, czym się przez dłuższy czas szczyciliśmy się to ogólna liczba kanałów w wysokiej rozdzielczości. Łącznie w ofercie różnych operatorów znaleźć można 61 stacji nadających w wysokiej rozdzielczości, choć 9 z nich nie posiada polskiej wersji językowej. Problemem jest fakt, że jakość tych kanałów jest wątpliwa, a także to, że większość z nich dostępna jest w drogich abonamentach platform satelitarnych i kablowych. Na szczęście idzie nowe.

Aktualnie kanały ogólnotematyczne w wysokiej rozdzielczości to: TVN i TVN 7, Polsat HD oraz dedykowany kanał Telewizji Polskiej – TVP HD. Wszystkie te stacje dostępne są w wysokiej rozdzielczości niestety tylko w ofertach operatorów – brakuje ich w cyfrowych multipleksach. Jednak już wiosną TVP ma dostarczyć nowe kanały w High Definition.

Polska telewizja stara się w jakiś sposób dorównywać do standardów rynkowych, choć wypada to zazwyczaj różnie. Pierwszy kanał w wysokiej rozdzielczości produkowany przez TVP ruszył w 2008 roku, tuż przed startem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Przez cztery lata ramówka tego kanału nadal ogranicza się do olbrzymiej ilości powtórek, choć można znaleźć tam perełki, jak zremasterowaną wersję „Stawki większej niż życie”.

Na początku swojego istnienia kanał ten był ograniczony do abonentów telewizji n, dziś jest już na szczęście dostępny u większości nadawców. W styczniu 2011 roku teoretycznie rozpoczął nadawanie kanał TVP 1 HD, dostępny po raz kolejny na wyłączność telewizji n. Jednak nawet sama Telewizja Polska nie uznaje go za kanał w wysokiej rozdzielczości – jest to produkt, który jedynie ITI upscaluje do 1080i.

W najbliższych miesiącach ruszą dwie nowe ogólnodostępne stacje TVP  w wysokiej rozdzielczości – popularna jedynka oraz dwójka. Oficjalny start jest planowany na 1 czerwca 2012 r., czyli na tydzień przed rozpoczęciem Euro 2012. Testy rozpoczną się jednak znacznie wcześniej, bo już 17 kwietnia. Czy już wtedy będzie możliwy chociażby tymczasowy odbiór tych kanałów, na razie nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, że kanał TVP 1 będzie nadawany w multipleksie pierwszym, natomiast TVP 2 HD w trzecim. Prawdopodobnie stacje dołączą także do operatorów satelitarnych i kablowych. Aktualnie wciąż trwają pracę nad przygotowaniem TVP do przejścia na wysoką rozdzielczość. Od grudnia 2011 roku trwa dostawa odpowiednich urządzeń oraz modernizacja pomieszczeń emisyjnych.

TVP startuje więc jako ostatnia z swoimi flagowymi kanałami HD, ale miejmy nadzieję, że już od samego startu dużo treści będzie natywnie w wysokiej rozdzielczości. Byłoby świetnie, gdyby Telewizja Polska zainwestowała również w edukację Polaków oraz oznaczała swoje programy jako te nadawane w HD oraz te, które będą tylko miały sztucznie podniesioną rozdzielczość. Takie praktyki informowania swoich odbiorców stosuje przecież wiele stacji zagranicznych.

Nadmierne gloryfikowanie imprez takich jak Euro 2012 przed ich startem jest raczej nierozsądne, jednak trudno ukryć fakt, że to właśnie ona wymusiła na telewizji pewne zmiany. TVP rozpoczyna nadawanie w wysokiej rozdzielczości, a cały kraj powinien do rozpoczęcia Mistrzostw Europy pokryć się sygnałem cyfrowej telewizji naziemnej z wszystkich trzech multipleksów.

Może właśnie to jest największym polskim osiągnięciem związanym z Euro 2012, no bo przecież nie liczba nowych kilometrów autostrad.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement