6 zalet interfejsu Windowsa 8 Consumer Preview

03.03.2012
6 zalet interfejsu Windowsa 8 Consumer Preview

Wczoraj wady, dziś 6 zalet Windowsa 8:

Wyszukiwanie. Z powodu usunięcia słynnego przycisku “start” nie tylko zaawansowani użytkownicy będą korzystać z opcji wyszukiwania konkretnych aplikacji. Poza tym, co najważniejsze, wyszukiwarka w Windowsie 8 przeszukuje nie tylko zasoby systemowe, ale także te wewnątrz konkretnych aplikacji. Niestety tylko tych w wersji Metro, ale działa to całkiem sprawnie.

Aktywne rogi. Microsoft poszedł drogą niektórych Linuksów i OS X oferując aktywne rogi, które wyświetlają informacje czy menu po najechaniu na nie. Wprawdzie dla użytkowników nieprzyzwyczajonych do takiej kontroli nad systemem może być to na początku problem, ale po przyzwyczajeniu jest to jedna z wygodniejszych form. Jak pisałam wczoraj wymagają one dopracowania, ale to dobry kierunek, który może zbliżyć przeciętnych użytkowników do funkcji, o których dotychczas nie mieli pojęcia. Skrótom klawiaturowym się to nie udało.

Ogólna prostota. Z jednej strony może i wiele aplikacji marnuje sporo miejsca na ekranie, ale aplikacje Metro i sam interfejs są po prostu proste i minimalistyczne.

“Żyjące” kafelki. Dobrze byłoby, gdyby wszystkie aplikacje przypięte do ekranu startowego wykorzystywały możliwość wyświetlania informacji na skrócie. To bardzo wygodna forma szybkiego podglądu ostatnich wydarzeń, czyli otrzymanej poczty, wiadomości na komunikatorze czy nawet przeglądanych ostatnio zdjęć czy słuchanej muzyki.

Dzielenie ekranu. Aplikacje Metro w większości dostosowane są do tego, by działać na przypięte do boku ekranu i posiadają tryb, który umożliwia korzystanie z nich w tej formie. Jasne, na Aero też można ustawiać sobie aplikacje na ekranie, ale są to po prostu pełne aplikacje i w wielu przypadkach oznacza to, że są po prostu zwinięte. Aplikacje Metro przypięte z boku nie tracą wiele na funkcjonalności, a ich dodawanie/odczepianie jest banalne.

Windows Store. Wbrew pozorom to ogromna zmiana w interfejsie i oznacza docelowo zmnimalizowanie konieczności szukania programów i aplikacji w sieci i ściąganie ich z różnych, niesprawdzonych źródeł.

Większość rozwiązań z Windowsa 8 Consumer Preview wymaga dopracowania i zmian, jednak niektóre z nich są bardzo pozytywne i powinny ułatwić użytkownikom korzystanie z systemu.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement