Koniec z papierowymi podręcznikami w USA?

03.02.2012
Koniec z papierowymi podręcznikami w USA?

Z gabinetu prezydenta Obamy docierają informacje o planach porzucenia podręczników szkolnych i uczelnianych w formie drukowanej na rzecz elektronicznych.

Proponowane rozwiązanie ma bardzo dużo zalet. Tradycyjne podręczniki są ciężkie, drogie i szybko tracą na aktualności. Pierwotnie takim pomysłem mocno zainteresowane było Apple, które mogłoby zdeklasować konkurencję wprowadzając swoje iPady do szkolnych sal. Teraz idea wykorzystania najnowszych dostępnych technologii w edukacji wyszła z inicjatywy odgórnej, z gabinetu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jak powiadomił Julius Genachowski, przewodniczący Federalnej Komisji Łączności, pomysł ten traktowany jest bardzo poważnie i planowany do realizacji w przeciągu pięciu kolejnych lat. Do tego czasu każdy uczeń i student miałby otrzymać urządzenie elektroniczne umożliwiające korzystanie z e-podręczników. Sprzętami branymi pod uwagę są smartfony, tablety i laptopy. Problemem, który aktualnie jest rozwiązywany jest temat stałej łączności internetowej tych urządzeń. Niezbędna będzie dostępność internetu celem ściągania i aktualizowania podręczników.

Według Federalnej Komisji Łączności wymiana nośników tradycyjnych na elektroniczne może pozwolić na oszczędność rzędu 600 dolarów rocznie przypadających na jednego ucznia.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement