WWW ma 20 lat. Pamiętasz pierwsze strony, które odwiedzałeś?

08.08.2011
WWW ma 20 lat. Pamiętasz pierwsze strony, które odwiedzałeś?

W sobotę 6 sierpnia internet celebrował dwudziestą rocznicę powstania przeglądarki World Wide Web opartej na HTTP (Hypertext Transfer Protocol) – formatu, który z pewnością zmienił świat w każdym wymiarze: technologicznym, komunikacyjnym, geopolitycznym i kulturowym. WWW stworzone zostało przez Tima Barnersa-Lee na komputerze firmy NeXt (tej, którą założył Steve Jobs po tym jak odszedł z Apple), który 6 sierpnia 1991 r. przedstawiając projekt na alt.hypertext newsgroup dał podwaliny pod rozwój jednej z największych branż współczesnego świata biznesu.*

W założeniu twórcy hypertekstu, WWW miał służyć przede wszystkim: rejestracji dokumentów, pomocy online, dokumentacji projektów, wiadomościom. Dziś, w 20 lat później wiemy, że internet w postaci WWW daje w zasadzie nieograniczone możliwości: informacje, dokumenty, aplikacje, telewizja, muzyka, gry, bezpośrednia komunikacja – wszystko to i znacznie więcej dostępne jest po wpisaniu kolejnych adresów www. Internet w formie jakiej znamy

Pierwsza strona http także została stworzona przez samego Barnersa-Lee pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html i mimo, że nie jest już dziś dostępna, to jej kolejna wersja przygotowana rok później jest zarchiwizowana tutaj. Warto spojrzeć i porównać do aktualnych stron www – widać, że programiści i graficy nie zmarnowali dwóch dekad.

Od tego czasu sprawy nabrały przyspieszenia. Pierwsze zdjęcie pojawiło się na www rok później w 1992 r. Uploadował je sam Barners-Lee – zdjęcie przedstawiało panie z grupy rockowej Les Horribles Cernettes (to to zdjęcie, które znajduje się przy pierwszym akapicie niniejszego wpisu). Dopiero w 1993 r. World Wide Web udostępnione zostało za darmo wszystkim, którzy byli zainteresowani rozwijaniem konceptu. Od tego czasu datujemy niezwykle dynamiczny rozwój internetu i stron internetowych.

1993 rok to również rok, w którym uruchomiony został pierwszy polski serwer WWW. Powstały wtedy protoplasty pierwszych polskich serwisów – Polska Strona Domowa (Polish Home Page). Jednak dopiero dwa lata później, w 1995 r. powstał pierwszy polski portal internetowy – Wirtualna Polska, który oczywiście działa do dziś bijąc się o czołowe pozycje w polskim internecie. W 1996 r. zaczął z kolei działać OptimusNet, który przekształcić się w coś, co dziś znamy jako Onet.pl.

Swoją przygodę z internetem zacząłem w 1995 r. i portalu Wirtualna Polska. Pamiętam to dobrze, bo internet od pierwszego momentu zrobił na mnie gigantyczne wrażenie – takie, że nie mogłem po nocach spać. Dostęp do niego miałem jedynie u mojej Mamy w pracy (na Uniwersytecie Śląskim), bo swój pierwszy domowy PC nabyłem dopiero w 1996 r. (wcześniej byłem szczęśliwym posiadaczem Commodore 64 oraz Amigi).

Na dobre jednak wgryzłem się w internet dopiero w 1999 r. Założyłem wtedy swoją pierwszą skrzynkę poczty e-mail w Interii, na domenie poczta.fm (konta przemekspider@poczta.fm używam do dziś, choć oczywiście już dawno nie jako moje główne konto). Odkryłem także serwis Napster i… życie wielkiego fana muzyki stało się prostsze.

To niesamowite jak przez te 20 lat zmienił się obraz internetu w postaci stron internetowych. Dziś to w zasadzie zaawansowane aplikacje, które podpięte są w sieci. Mamy początek wielkiej przemiany internetu w kierunku technologicznej chmury (cloud computing) oraz rozkwit tzw. mobilnego internetu. I pomyśleć, że za kolejnych 20 lat internet będzie już w zasadzie kompletnie czym innym niż dziś.

* historia www na podstawie tekstu w serwisie theNextWeb

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement