Ogłoszenie duszpasterskie 2

18.02.2010
Ogłoszenie duszpasterskie 2

Spieszę poinformować o zmianach, jakie wprowadziłem na Spider’s Web. Część z nich ma charakter tymczasowy, w celu zdobycia Waszej Drodzy Czytelnicy opinii, inna część jest wprowadzona na stałe. Mam nadzieję, że zmiany zyskają Waszą akceptację.

Nowy system komentarzy

Przede wszystkim będę testował nowy system komentarzy dla bloga. Tak jak bardzo lubię platformę Blogger, gdzie nie muszę martwić się o hostingi, aktualizacje oprogramowania itp., tak nie potrafię zrozumieć fatalnego systemu komentarzy w Google’owej usłudze blogingowej. Brak jakichkolwiek informacji o komentujących dla właściciela bloga, brak wsparcia zewnętrznych systemów zarządzania avatarami poza Google ID, brak możliwości wyłączenia komentarzy jako „anonimowy”, w końcu kiepski wygląd samych formularzy – to wszystko dyskwalifikuje system komentarzy w Bloggerze. Ponoć Google pracuje nad gruntownymi zmianami w komentarzach na Bloggerze, ale? do tego czasu postanowiłem spróbować czegoś innego.

Od niniejszego wpisu zdecydowałem się wdrożyć usługę Disqus, która nie jest obarczona powyższymi problemami. Zobaczymy jak się będzie spisywać w najbliższym tygodniu, może dwóch. Po tym okresie zadecyduję, czy zostawiam Disqus na stałe, czy nie. Nie musicie się obawiać o stratę Waszych komentarzy w okresie testowym. Włączyłem synchronizację komentarzy z Bloggerem, więc nawet po tym, jakbym się nie zdecydował na stałą implementację Disqus, Wasze komentarze pozostaną.

Widget startowy

Jak zapewne zauważyliście, od jakiegoś czasu jako pierwszy w kolumnie wpisów pojawia się widget promujący ostatnie trzy wpisy. Zdecydowałem się na próbne umieszczenie go, bo zauważyłem w statystykach bloga dość dziwny fenomen. Otóż większość odwiedzających bloga kilka na stronę główną (ponad 60%) i? tylko na stronę główną, spędzając na niej średnio 1 minutę i 14 sekund (więc wykluczam pomyłkowe kliknięcia). Mam nadzieję, że dzięki widgetowi więcej czytelników będzie wchodzić w strony poszczególnych wpisów. Jeśli nie zauważę wzrostu kilkalności w poszczególne wpisy w stosunku do strony głównej bloga, to po miesiącu usunę widget startowy, no chyba że się on Wam bardzo podoba? Widget usunięty do czasu wdrożenia poprawek.

Kanał wpisów

Zdecydowałem się również, na okres testowy, na zamknięcie pełnych wpisów w kanale RSS bloga. Mam nadzieję, że „fani RSS” mi to wybaczą? Zdecydowałem się na taki krok po analizie statystyk Feedburnera, które stanowią? aż 40% wartości statystyk kliknięć na blogu. Jedynie około 5% czytelników RSS kilka we wpisy przechodząc na stronę. Mam nadzieję, że w ten sposób zwiększy się liczba stałych czytelników odwiedzających bloga, a nie tylko kanał wiadomości w czytniku RSS.

Widgety w prawej kolumnie

Zrobiłem porządek – w tym przypadku na stałe – w widgetach w prawej kolumnie bloga. Oprócz boksów z reklamami, teraz przesuniętych maksymalnie w górę strony, zostały tylko takie widgety, które mają za zadanie promocję treści blogowych wpisów, zarówno moich, jak i innych blogerów. Z serwisów mikroblogowych zostawiłem jedynie wpisy z Twittera, który jest moim głównym kanałem dodatkowych informacji. Na blogu traktuję go jak „mini blog” (takiego kapitalnego w swoim pomyśle widgetu na Bloggerze nie ma).

Zachęcam w szczególności do korzystania z nowego widgetu „podziel się”, który umożliwia przesłanie informacji o danym wpisie na Spider’s Web do wybranego serwisu mikroblogowego. Będąc na poziomie strony ze wpisem wystarczy kliknąć w ikonę wybranego serwisu mikroblogowego w widgecie w połowie prawej kolumny.

Mam nadzieję, że zmiany – także te tymczasowe – zyskają aprobatę Moich Czytelników. Będę wdzięczny za każdą opinię przesłaną w komentarzach do niniejszego wpisu. Od nich uzależniam wdrożenie zmian na stałe, bądź powrót do poprzednich rozwiązań. Może macie również jakieś inne pomysły na usprawnienie bloga, coś co uczyni go (jeszcze) bardziej atrakcyjnym :)? (tylko nie piszcie mi proszę, żebym przeszedł na WordPress?, bo i tak nie przejdę).

Tagi:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement